Za pouhých 80 let se kvalita mužských spermií snížila o 50%. Počet spermií se snižuje, a bohužel spermie, které zůstávají, nejsou tak kvalitní a pohyblivé, jako tomu bylo kdysi.
Studie University of Nottingham z roku 2016 zjistila, že ke snížení kvality spermií došlo dokonce i u samců domácích psů. Vědci se proto zamysleli nad souvislostmi mezi moderním domácím prostředím a jeho vlivem na pokles kvality lidského i psího spermatu.
Studie potvrdila, že tyto dohady jsou správné. Škodlivým faktorem jsou člověkem vyrobené, běžné domácí chemikálie. Studie publikovaná v časopise Scientific Reports popisuje, jak vědci testovali dopad 2 chemikálií vyrobených člověkem na spermie lidí a psů.
Chemická látka DEHP je přísada, která se používá pro lepší ohebnost materiálů. Najdete ji skoro ve všem od koberců přes oblečení až po dětské hračky. Zamyslete se, kolik výrobků ze syntetických materiálů a plastů doma máte, a hned budete mít jasněji, ze kterých koutů na vaše spermie číhá nebezpečí.
Bifenyl 153 (PCB153) je další škodlivou látkou s hojným průmyslovým využitím. Od roku 2001 je sice ve většině krajin výroba zakázaná, pořád se ale hojně vyskytuje v prostředí a najdete ji dokonce v lidských potravinách a krmivech pro psy.
Vědci vzali množství těchto chemikálií srovnatelné s množstvím, které na muže a psy působí v běžné domácnosti. Zjistili, že u obou druhů spermií působí stejně škodlivě, poškozují spermie, snižují jejich produkci a pohyblivost.
Výzkumník Richard Lea uvádí, že chemikálie vyrobené člověkem se širokým domácím a pracovním využitím jsou přímo zodpovědné za pokles kvality spermií u lidí a psů, kteří sdílejí společné prostředí. Tato zjištění jsou mimořádné důležitá pro budoucí výzkum globálního poklesu kvality spermií a krize neplodnosti.
Psy zároveň mohou být účinným modelem pro výzkum účinků škodlivých chemikálií na snižování mužské plodnosti. Lze u nich snáze kontrolovat i vnější aspekty jako strava a životospráva.
DÁLE ČTĚTE: Mohou cigarety způsobit impotenci? Studie dokazují, že zcela jistě ano.