Začetla jste se do mého posledního článku o krizi středního věku u mužů a úplně jste se v tom našla? Pak jste tady naprosto správně. I ženy totiž mohou trpět krizí středního věku, stejně jako muži.
Krize středního věku totiž není výsadou pouze pánů, mohou se s ní setkat i dámy.
- Jak se projevuje?
- Má stejný průběh jako u mužů?
- Co krizi předchází?
- Dá se krizi středního věku u žen nějak vyhnout?
- Je možné jí předcházet užíváním hormonální antikoncepce?
- A jsou i ženy v tomto období nevěrné, anebo tento „nešvar” postihuje pouze pány?
Krize středního věku u žen
I když se říká, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, není asi podobnějšího období, které by obě pohlaví více spojovalo. Krize středního věku u žen se totiž stejně jako u mužů nejčastěji hlásí o slovo ve věku mezi 35 a 55 roky.
Je to takové to období, kdy děti dorostly do „samoúdržbového” stadia, v práci jste již dosáhla kariérního vrcholu a máte více času sama pro sebe. Přitom ale netušíte, jak tento čas smysluplně vyplnit.
Nic vás nebaví, nic vás nenaplňuje. Známý výrok charakterizuje ono období jako „mládí pryč a do důchodu daleko“.
Krize se projevuje bezútěšnou náladou bez jakékoliv vůle a energie cokoliv dělat
Projevy krize středního věku u žen
Máte pocit, že vám život naprosto protekl mezi prsty. Už totiž není nikdo, o koho byste se mohla starat, kam byste mohla mířit, o co byste mohla bojovat. Všeho jste už prakticky dosáhla.
Přitom jsou ale vnoučata ještě daleko. A tak máte pocit, že jste si nic neužila, obětovala se naprosto rodině a přitom jste na míle vzdálená tomu, kde jste chtěla být.
Nakonec jsem se kvůli rodině do školy už nevrátila. Obětovala jsem se rodině a naplňovalo mě to. Jenomže děti už odrostly, dceři je 22 let a žije v Praze, studuje tam psychologii, synovi je 16 let a mě už tolik nepotřebuje jako dřív, přes týden je na internátu a domů jezdí na víkendy.
Manželství už není po letech takové, jaké bývalo, s manželem se potkáváme až večer v kuchyni a ani jednomu z nás to vlastně nevadí. Je mi 42 let. Nestala jsem se lékařkou a ani jsem nevyjela na misi s Lékaři bez hranic.
Vlastně jsem nebyla skoro nikde. Ani jsem nikdy neletěla letadlem. Děti mě nepotřebují a já vlastně nemám pro co žít, protože jsem všechny své sny vyměnila za rodinu.
Já vím, není na tom nic špatného, znám tolik žen s podobným životem. Kdybych byla ale mohla, udělala bych něco jinak? Můžu teď ještě něco ve svém životě změnit? Začít znovu žít? Vždyť nejsem tak stará…
Příznaky krize středního věku
Příznaky krize středního věku jsou u žen jako přes kopírák naprosto totožné s těmi mužskými. I ženy rekapitulují svůj dosavadní život, přepadávají je záchvaty beznaděje, mají pocit, že jim život totálně proplul mezi prsty, neustále si v hlavě opakují, že ničeho nedosáhly, nic neumí a vůbec za nic nestojí.
Dosavadní aktivity jim připadají nudné a hloupé, straní se přátel a společnosti, každou volnou chvíli myslí na to, co by bylo, kdyby…
Krize se taky ale může projevit tím, že ženě začne připadat hloupá i její práce. Tolik o ni stála, tolik do ní investovala času a energie, a dneska, když už má na vizitce vysněnou pozici, má neodbytný pocit, že chodí do práce, kde se řeší žabomyší války.
Prakticky cokoliv žena v krizi řeší, jí buď nebaví nebo nedává naprosto žádný důležitější smysl
Některé ženy to řeší tím, že se snaží udělat mladší prostřednictvím plastických operací a drastických diet, jiné se snaží navázat kontakty s mladšími lidmi a zapadnout mezi ně, jiné zase zaujmou k životu pasivní postoj a rozvine se u nich jakási apatie.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Frigidita u žen zahubí i jinak perspektivní vztah!
Projevy krize středního věku u žen
Mívají pocity lítosti, výčitek, permanentního smutku, mají pocit, že jsou na vrcholu svého života a už nemají kam stoupat. Často podstupují kosmetické zákroky, srovnávají se s ostatními ženami, objevují se pocity vyčerpání, atp. To všeho je jasný důkaz, že i vás přepadla krize středního věku.
VYHNĚTE SE KRIZI: Úzce totiž souvisí s hladinou hormonů, zejména estrogenu.
Hladinu ženských hormonů v časech nadcházející krize pomůže srovnat český doplněk Proerecta WOMEN.
Klikňete a čtěte o podrobných účincích Proerecta WOMEN.
Krize středního věku u velmi mladých žen
Že vás podobné myšlenky a pocity postihly, přitom vám ještě nebylo ani třicet? Že jste mnohem mladší, než je uváděný průměr? Ano, není to nic neobvyklého. Dnešní doba klade na mladé lidi obrovské nároky.
Už i absolvent vysoké školy musí nabídnout v novém zaměstnání nějakou praxi a nějaké zkušenosti. Společnost na nás nesmírně tlačí, abychom byli stále lepší, rychlejší, chytřejší, kvalitnější. A tak není divu, že se krize středního věku objevuje u stále mladších lidí, ženy nevyjímaje.
Co předchází ženské krizi středního věku?
Existují nějaké náznaky, které by vás mohly upozornit na blížící se krizi středního věku?
Bohužel ne. U mužů si lze povšimnout náznaků ubývající hladiny testosteronu v těle, ale u žen to tak jednoznačné není. Někdy se může krize středního věku objevit úplně z čista jasna.
Dobrou zprávou ale je, že ženy v krizi středního věku jsou na tom lépe než muži, protože zatímco mužská krize trvá od tří do deseti let, ženy se s ní potýkají v průměru od dvou do pěti let. Tyto výsledky přinesla studie z roku 2013.
Dá se krizi středního věku vyhnout?
Blížíte se do inkriminovaného věku a chtěla byste se krizi nějak vyhnout? Přemýšlíte třeba nad užíváním hormonální antikoncepce? Tak ta vám bohužel před krizí středního věku nijak nepomůže.
Ať už jste tento mýtus slyšela kdekoliv, hormonální antikoncepce bohužel nemá s krizí středního věku žádnou souvislost.
Krize středního věku vás může postihnout, i když budete každý den zobat hormonální antikoncepci. Jedná se totiž spíše o stav duše a vaší psychiky než o stav vašeho těla a vaší plodnosti.
Koho postihuje krize středního věku nejčastěji?
Asi nelze jednoznačně říct, kdo je krizí středního věku ohrožen více a kdo méně. Prakticky každého člověka může postihnout. Avšak riziko, že vás krize středního věku přepadne, je větší, pokud jste rozvedená, nebo svobodná.
Oproti vdaným ženám je tato pravděpodobnost dokonce až dvakrát větší. Naopak ženy vdané či alespoň v páru mají větší šanci, že toto období přežijí bez úhony.
Je jasné, že po rozvodu je míra frustrace a hněvu větší. Kvůli tomu stoupá i riziko krize.
Řada lidí si projde obdobím, které je kritické bez výkyvů, ale jen těžko odhadnout předem, u koho se to projeví a jak se to projeví.
Jsou i ženy ve středním věku nevěrné?
Další častou otázkou je nevěra. Jsou i ženy ve středním věku, stejně jako muži, více nevěrné?
Zde je odpověď nejednoznačná. Některé ženy se skutečně více dívají po mladších mužích, ale jiné na to ani nepomyslí. Opět tedy nelze paušalizovat. Záleží jen na dané ženě.
Ale vyloučeno to, stejně jako u mužů, není. I žena si tedy v rámci krize středního věku může najít milence.
Rozdíl mezi ženskou a mužskou krizí středního věku
Už jsem zde popsala spoustu podobností s mužskou krizí středního věku. Jsou tedy mezi těmito krizemi vůbec nějaké rozdíly?
V průzkumu z roku 2000 bylo zjištěno, že se krize středního věku o něco více týká žen (26,3 %), než mužů (25,4 %), přičemž ale vlastní popis krize středního věku se jeden od druhého příliš nelišil.
Starší studie z roku 1994 jako největší rozdíl mezi mužským a ženským projevem krize středního věku odhalila, že ženy jsou zklamány hlavně z psychických a zdravotních změn, kdežto muži bývají nejčastěji zklamáni ze své kariéry.
Na dně každé duše, mužské i ženské, je od jistého momentu zakořeněná obava, že už se vám nic nového nestane:
- Že už nic nebude poprvé.
- Že už nikdy neucítíte motýly v břiše.
- Že nezažijete euforii z dovolené, vydařeného koncertu, nebo rodinného výletu.
- Že už se vám prostě všechno někdy stalo a všechna další opakování zážitek jen zředí.
Jak se s krizí středního věku vypořádat?
Jak se s krizí úspěšně vypořádat? Jak jí přežít s grácií a nepachtit se od ničeho k ničemu několik let? Nejlepší je, když si s chladnou hlavou sednete a sepíšete si pro a proti svého dosavadního života.
Zjistíte, že se vám toho podařilo víc, než jste si v první chvíli myslela. Zamyslete se nad svými sny a představami a sepište si, co ještě můžete ve svém životě podniknout a změnit.
To, že vám už bylo třicet nebo čtyřicet totiž neznamená, že nemůžete zažít pořádné dobrodružství.
Pak se zbývá podívat na překážky a udělat si plán, jak se dostat k cíli. Je očistné a jednoduché ten plán mít. Odborník může někam nasměrovat, ale je důležité si věci utřídit v soukromí.
Najděte si nové cíle, formulujte si pro sebe věci, kterých byste chtěli dosáhnout a které jsou pro vás důležité. To je ta nejlepší motivace do budoucna.
Je úplně jedno, zda vyzkoušíte nový sport, dáte průchod své kreativní stránce, nebo začnete pracovat jako dobrovolnice v útulku pro psy.
SLOVO AUTORKY:
Najděte si nové zájmy, učte se nové jazyky, zkuste nová dobrodružství, cvičte, vyzkoušejte nový koníčky, skočte s padákem, zajeďte do exotické země nebo jen udělejte něco, co jste ještě nikdy nedělala. Vše je povoleno, vše z toho je doporučeno.
Nejhorší, co ale můžete udělat, je neaktivita. Proto udělejte aspoň něco. Už tento krok je krokem pryč z krize, krokem k novému, zajímavějšímu životu. A kdo ví, třeba na vás za rohem čeká úplně nové dobrodružství, které strčí váš dosavadní život do kapsy.
DÁLE ČTĚTE: Estrogen u žen – nepříjemné příznaky nedostatku i nadbytku a optimální hladina.