Kortizol je potřebný pouze v normální hladině. Zvýšená i nízká je zdraví nebezpečná.

Kortizol mají lidé zafixovaný jako stresový hormon. Funguje pro nás jako přirozený poplašný systém, obvykle jej ale vnímáme jako nežádoucí a pro tělo škodlivý. Kortizol má své důležité funkce a bez něj by organismus nefungoval správně. Jeho zvýšenou produkci a hladinu způsobuje tělesný a duševní stres. Je proto důležité snažit se dostat kortizol do rovnováhy. Zvýšená ani příliš nízká hladina není pro zdraví bezpečná.

V článku vyjmenujeme úkoly kortizolu a projevy nízké a příliš vysoké hladiny. Zároveň poradíme, jak dostat kortizol do rovnováhy doma a svépomocí.

kortizol

 

Co je to kortizol?

Kortizol je hormon, který produkují a uvolňují nadledviny v reakci na různé typy stresové zátěže. Kortizol pomáhá lidem lépe zvládat změny, které stres vyvolává. Pro výrobu kortizolu je potřebný cholesterol. Z něj si tělo vyrábí i jiné důležité hormony (mimo jiné i testosteron a estrogen), proto nemůžeme žít zcela bez cholesterolu a v jídelníčku má své místo.

Hlavními úkoly kortizolu je řízení hladiny krevního cukru, metabolismus živin (bílkoviny, sacharidy, tuky), imunitní reakce a působení proti zánětům, udržování krevního tlaku, správný tonus srdce a cév a řízení chodu centrálního nervového systému.

Hladina kortizolu se přirozeně mění během dne. Hladina je vyšší ráno a nízká v noci, pokud nás hned po probuzení nebo před spánkem nic nerozruší a nebude na nás působit stresujícím vlivem. Stresory dovedou hladinu zvýšit kdykoliv a okamžitě.

 

Pár faktů o kortizolu

  • Produkce kortizolu je důležitá a potřebná reakce organismu na působení stresu. Neméně důležité ale je, aby byla pořád aktivní i relaxační reakce těla, díky které se člověk a hladina kortizolu rychle vrátí do normálního stavu.
  • Kvůli našemu stylu života jsme vystaveni stresu tak často, že organismus nemá dost času vrátit se do normálu a vzniká tak chronický stres, který vyvolá tělesné a duševní nemoci.
  • Optimální hladinu kortizolu není vždy dokonale možné udržet. Vylučování se liší od člověka ke člověku a každý na stres reaguje jinak. Někdo si zachová naprostý klid v každé situaci a kortizol se u něj nezvýší. Jiný jde vybouchnout kvůli pouhému bzučení mouchy a kortizol má hned na maximu. Je proto vhodné vědět, co ve vás způsobuje stres a vyhýbat se těmto vlivům.
  • Podle studií platí, že čím více kortizolu kvůli stresu lidé vyprodukují, tím více jedí. Stres zahánějí hlavně sladkým a tučným, nezdravým jídlem. Lidé s nízkým kortizolem se obvykle tak nezdravě nestravují.
  • Vysoký kortizol je častý u lidí s depresemi. Zvlášť pro ně je důležité osvojit si techniky zvládání stresu (o těch v krátkosti níže).

TIP PRO MUŽE A ŽENY:

Kortizol zhoršuje uvolňování důležitých hormonů a způsobuje jejich nedostatek.

Pro nastolení hormonální rovnováhy, ve které zdraví neohrožuje nedostatek ani nadbytek žádného hormonu, doporučujeme doplňky stravy – Proerecta LONG pro udržení rovnováhy u mužů a WOMEN pro rovnováhu u žen.

doplňky pro hormonální rovnováhu

Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky LONGu a WOMENu přímo na Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete do 2 dnů a ihned můžete začít s navozením hormonální rovnováhy bez nebezpečně zvýšeného kortizolu.

 

Jak kortizol funguje?

Představte si situaci, že vás na ulici přepadne zloděj. Začnete se bát a přemýšlet nad obranou nebo útěkem. Tuto pohotovou reakci vyvolává právě stres. Bez kortizolu a jeho rychlého účinku by hrozilo, že nám zloděj ublíží a okrade nás.

Kortizol do krve uvolní vysokou dávku glukózy, která je zdrojem energie pro svaly. Ty bychom totiž potřebovali pro útok i útěk. Zároveň dochází ke snížení hladiny inzulinu, zúžení tepen a zrychlení srdeční frekvence.

To je důvodem, proč dlouhodobý chronický stres způsobuje nemoci srdce a cév, protože je nadměrně zatěžuje i v době, kdy nám žádné bezprostřední riziko nehrozí.

Situace pokračuje bojem nebo útěkem. Až  nebezpečí pomine, hladina kortizolu se sníží na normální hodnoty. Dochází ke stavu homeostázy, což je výraz pro stálost vnitřního prostředí organismu. Potřebujeme ji pro normální chod celého organismu.

 

Kortizol a hladina krevního cukru

Kortizol zrychluje a zlepšuje využití glukózy (krevního cukru) mozkem, srdcem a svaly. Jsou to hlavní orgány, díky kterým můžeme před rizikem utéct nebo s ním bojovat. Kortizol zvýší produkci glukózy a sníží její spotřebu v jiných orgánech a tkáních, které jsou v nebezpečné situaci méně důležité, třeba žaludek a celý trávící systém.

Naopak pomáhá napumpovat krev nasycenou glukózou do srdce a svalů, protože je během boje a útěku budeme potřebovat aktivní.

 

Kortizol a elektrolytická rovnováha

Kortizol má diuretické účinky, takže stimuluje močení. Zvyšuje vylučování vody a zadržuje k krvi sodík. Dále podporuje vylučování draslíku do střev. To je přesně důvod, proč se vlivem náhlého stresu mnozí lidé pomočují nebo trpí průjmem.

Obecně ve stravě přijímáme příliš mnoho soli a nedostatek draslíku. Působení stresu a kortizolu tuto nerovnováhu ještě více zhoršuje. Stres, úzkost nebo hněv zvyšují hladinu různých hormonů a vedou k úbytku hořčíku.

Kortizol snižuje hladinu vápníku a přispívá jeho vylučování močí. Kvůli stresu mají lidé nedostatek vápníku těle a začínají se jim tvořit ledvinové kameny, protože hladina vápníku v moči je zvýšená.

Chronický stres a působení kortizolu dlouhodobě zhoršuje rovnováhu elektrolytů a hormonů, což je nežádoucí a pro tělo nebezpečný stav.

 

Negativní účinky kortizolu

I přes důležité procesy, které kortizol v organismu vyvolává a řídí, nás zajímají hlavně negativní důsledky, které zvýšená hladina způsobuje. Lidé s nerovnováhou kortizolu na sobě nejčastěji pozorují tyto vedlejší účinky:

 

Sexuální dysfunkce

O negativech kortizolu píšeme hlavně kvůli jeho silném vlivu na sexuální schopnosti a celkovou sexuální kondici mužů a žen.

Kortizol se vyplavuje při negativních myšlenkách, takže lidem pod jeho vlivem slábne erotické libido a nemají žádný zájem o sex. Dlouhodobý stres dlouhodobě oslabuje sexuální chtíč.

Zvýšená hladina kortizolu vede ke snížené produkci pohlavních hormonů, které produkují rovněž nadledviny. Vzniká tak hormonální nerovnováha u mužů i u žen. Projevuje se dalšími negativními důsledky mimo jiné i na sexuální zdraví a schopnosti.

Kvůli zátěži srdce a cév dochází k akutním i dlouhodobým problémům s prokrvením. Toho si všimnou hlavně muži na slábnoucí erekci, ale také ženy na snížené citlivosti genitálu nebo vaginální suchosti.

Kortizol zpomaluje činnost rozmnožovací soustavy, takže mužům ubírá spermie a u žen zvyšuje riziko potratu. U obou pohlaví způsobuje dokonce dočasnou neplodnost. Plodnost se může obnovit až když hladina kortizolu opět klesne.

Dlouhodobý stres zvyšující hladinu kortizolu lze vnímat jako zabijáka erekce, sexuality, libida, výkonnosti, výdrže a sexuálního zdraví celkově.

 

Přibírání na váze

Kortizol zvyšuje riziko přibírání na váze. Zároveň obézní lidé produkují mnohem více kortizolu. Při měření kortizolu z krve může být hladina normální nebo i snížená i u obézních lidí. Je to však důsledkem toho, že se kortizol ukládá v tukové tkáni.

Kortizol přirozeně zvyšuje chutě na sladké, aby člověka donutil zásobit se cukry jako zdrojem rychlé energie. Potvrzují to studie na lidech i zvířatech. Člověk má pod stresem tendenci konzumovat sladká a tučná jídla, takže růst váhy je logickým důsledkem. Kortizol podporuje vylučování dalších hormonů podněcujících vůli přejídat se nezdravými potravinami.

Dále kortizol zvyšuje rezistenci na inzulin, takže dlouhodobě zvyšuje jeho hladinu. Inzulinová rezistence je příčinou cukrovky a dalších chronických onemocnění. Kortizol tímto způsobem vyčerpává a oslabuje buňky. Nedostatek energie podvědomě nařizuje lidem, aby více jedli a energii doplňovali.

Nebezpečný je hlavně tuk uložený v oblasti břicha (tzv. viscerální, útrobní tuk), který kromě infarktu a mrtvice zvyšuje riziko vzniku metabolického syndromu, zvýšení hladiny špatného LDL cholesterolu a snížení dobrého HDL cholesterolu.

 

Úbytek svalové hmoty

Chronický stres a působení kortizolu snižuje hladinu růstového hormonu. Zároveň zhoršuje schopnost svalů využívat aminokyseliny a bílkoviny jako stavební prvky. Kvůli tomu není možné svaly budovat a dochází k jejich úbytku.

Kortizol zároveň přímo odbourává svalovinu. Všimněte si na nervózních lidech kole sebe, že kvůli stresu vypadají buď vyhuble, slabě a celkově nezdravě, nebo jsou naopak obézní, protože stres a zvýšený kortizol zahánějí přejídáním.

Kortizol zhoršuje využití kolagenu, kvůli čemu trpí tkáně kostí, svalů, šlach a kloubů. Poškozují se, netvoří se správně a jsou celkově slabé a náchylné na poškození.

 

Vznik úzkostí a depresí

Stres není jediná negativní emoce, která se pojí s kortizolem. Kortizol totiž brání správné produkci a vylučování hormonů potřebných pro dobrou náladu (serotonin, dopamin, endorfin, oxytocin). Dále tlumí využití tryptofanu, který je nezbytnou stavební látkou mnoha hormonů.

Snížená hladina tryptofanu a zvýšený kortizol vedou ke ztrátě mozkových buněk a přímo způsobují úzkosti a deprese. Zároveň dochází k nedostatečné produkci serotoninu a ostatních hormonů štěstí a dobré nálady.

 

Zhoršení paměti a kognitivních (poznávacích) funkcí

Paměťová centra v mozku obsahují receptory kortizolu. Zvýšená hladina tato centra oslabuje a poškozuje, dokonce způsobuje jejich postupný rozklad a degeneraci. Kortizol tak přímo zhoršuje paměť a mentální výkonnost. Zároveň snižuje hladinu serotoninu, hormonu štěstí a radosti, který významně ovlivňuje naši náladu.

Dlouhodobý stres oslabuje neurogenezi, což je tvorba mozkových buněk (neuronů) v postižených paměťových centrech.

Studie na starších dospělých lidech potvrzují, že se kvůli zvýšené hladině kortizolu významně zhoršila jejich paměť. Toto poškození lze zvrátit, pokud se hladina kortizolu dostane na bezpečnou úroveň.

 

Oslabení imunitního systému

Kortizol sice pomáhá snižovat záněty v těle, které vyvolávají zdroje stresu. To je žádoucí.

Bohužel dlouhodobé působení kortizolu obranyschopnost oslabuje a vyčerpává, takže lidé ve stresu jsou náchylnější na vznik nemocí.

 

Zvýšení rizika nemocí srdce a cév

Stres kvůli kortizolu zvyšuje krevní tlak, aby pomáhal prokrvení mozku a končetin pro boj a útěk. Nadměrně vysoký kortizol poškozuje cévy, protože v nich krev cirkuluje příliš rychle a naráží do jejich stěn. Takto poškozené cévy způsobují infarkty. V těle zároveň zadržuje sodík a rychleji vylučuje draslík.

Nízká hladina kortizolu způsobuje uvolňování (relaxaci) krevních cév, kvůli čemu se nebezpečně snižuje tlak. Zvýšená i snížená hladina hormonu tak ohrožuje zdraví srdce a cév. Podle studie dlouhodobě zvýšený kortizol rapidně zvyšuje riziko předčasné smrti na infarkt a nemoci srdce.

 

Osteoporóza (řídnutí kostí)

Kortizol oslabuje tvorbu kostí a kolagenu, kvůli čemu přispívá zvýšené lámavosti kostí a slabosti kloubů, šlach a chrupavek. Kortizol snižuje množství tzv. osteoblastů, a tedy kostních buněk. Kost je řídká, nemá dostatek stavebního materiálu a zlomí se i kvůli lehké zátěži či nárazu.

Kvůli zvýšenému kortizolu se vápník ze stravy hůře vstřebává. Hrozí tak nedostatek i pokud jídelníček obsahuje dostatek zdrojů vápníku. Výsledkem je trvale snížená hustota kostí, a tedy osteoporóza.

 

Zhoršené hojení a léčení ran

Zvýšený kortizol prodlužuje hojení ran, jak potvrdila studie na dospělých mužích. Rány se hojily mnohem rychleji u mužů, kteří měli den po zranění nejnižší hladinu kortizolu. Čím více kortizolu je v krvi, tím pomaleji se rány hojí.

Podle další studie se rány a podráždění u lidí po zubních zákrocích hojily o 40 % déle, pokud měli v krvi zvýšenou hladinu kortizolu. Je tedy jasné, že kvůli stresu se jakákoliv léčba prodlužuje a není tak dokonalá, jako by byla při normální hladině kortizolu.

VIDEO (česky): Youtuber Thinking Gentleman mluví o významu a dopadech kortizolu

 

Má kortizol prospěšné účinky?

Kortizol je potřebné udržovat v rovnováze. Příliš vysoká ani příliš nízká hladina není pro zdraví bezpečná.

  • Kortizol pomáhá zvládat stres, snižuje jeho negativní dopady a zvyšuje energii podporou metabolismu (spaluje tuky a proměňuje je na energii).
  • Zvyšuje hladinu glukózy v krvi, takže pomáhá proti hypoglykemii. Lidé trpící hypoglykemií mají hladinu kortizolu často kriticky sníženou dlouhodobě.
  • Stimuluje činnost antioxidantů, které chrání buňky v organismu před zátěží, poškozením a předčasnou smrtí.
  • Podporuje produkci žaludečních kyselin, takže pomáhá lepšímu trávení.

 

Příčiny nezdravé hladiny kortizolu

Není to jenom psychický stres, co rizikově zvyšuje hladinu kortizolu. Pod stresem totiž rozumíme celý soubor krátkodobě nebo dlouhodobě nepříznivých vlivů, které působí na organismus i psychiku a vyvolávají tak stresový syndrom. Tyto vlivy se nazývají stresory a mohou být různé.

Stresorem je jakýkoliv činitel nebo situace, která ohrožuje normální tělesné funkce. Třeba hlučný soused, který vytváří hluk, prašné ovzduší, které dráždí dýchací cesty, plačící dítě, které je hlučné a znervózňuje nás, silné sluneční záření, které poškozuje pokožku, nedostatek spánku, který unavuje, alkohol, který škodí celému organismu a tak dále.

Každý negativní vliv a tedy stresor vyvolává tělesný nebo duševní stres a to vede k nadprodukci nebo snížené produkci kortizolu. Snažte se proto všem stresorům co nejvíce vyhýbat a ochránit se tak před výkyvy kortizolu.

 

Příčiny zvýšeného kortizolu

Častou příčinou je Cushingův syndrom, což je endokrinologická nemoc zvyšující produkci kortizolu v nadledvinách. Nemoc mohou způsobit také přímo nadledviny, které produkují více kortizolu kvůli rakovině nebo kvůli některým lékům na předpis.

Důsledkem Cushingova syndromu je hromadění tuku v oblasti břicha, krku a ve tvářích, přičemž na jiných částech těla tuk ubývá. Na pohled poznáte člověka trpícího syndromem podle většího bříška a kulatých tváří, ale s hubeným zadkem, tenkými nohami a rukami. Tuk se hromadí i v játrech, takže jsou ztučnělá a náchylnější na nemoci jater.

Hladinu kortizolu dále zvyšuje chronický duševní stres, nemoci jater a ledvin, obezita, deprese a zhoršený psychický stav, virové infekce, jiné nemoci a úrazy a dokonce těhotenství.

Kortizol si obvykle zvyšujeme i sami nesprávnými životními návyky. Hladinu zvedá kofein, nedostatek spánku, příliš dlouhé a namáhavé cvičení (vytrvalostní běh, vzpírání a zvedání těžkých vah) nebo příliš dietní jídelníček a nedostatečné stravování bez dostatku tuků, bílkovin a kalorií.

Všechny vyjmenované příčiny patří mezi časté stresory a jejich působení podporuje uvolňování kortizolu.

MĚJTE PŘEHLED: Cushingův syndrom: Rizikově vysoká hladina kortizolu.

Cushingův syndrom

 

Příčiny sníženého kortizolu

Hladinu nejčastěji snižuje zhoršená nebo nedostatečná funkce hypofýzy (podvěsku mozkového). Je to žláza, která hraje důležitou roli v produkci kortizolu.

Nadledviny, které kortizol produkují, ohrožuje Addinsonova choroba, což je jejich poškození vlivem zánětů, nádorů, úrazů, vývojových vad, nebo pokud byly nadledviny chirurgicky odstraněny.

Snižování kortizolu přispívá narušení cirkadiánního rytmu, což jsou jakési biologické hodiny. Rytmus se lehce naruší kvůli nesprávnému osvětlení, kdy se snažíme bdít během noci a naopak spát během dne. Světlo totiž tento rytmus přímo řídí.

 

Jak přirozeně snížit kortizol a stres celkově?

Důležité je vždy uvědomit si, zda vám hrozí nějaké bezprostřední riziko. Pokud ne, je potřeba upokojit se, protože žádný útěk ani boj obvykle není potřebný.

Pomocí různých technik se lze naučit tlumit své stresové reakce a snížit tak hladinu vyplaveného kortizolu.

  • Dechová cvičení vás naučí rychle se uklidnit a zamyslet se nad tím, že žádná akutní hrozba vlastně nehrozí. Nikdo na vás neútočí a neohrožuje vaše zdraví nebo majetek.
  • Cvičení a sport pomáhají produkci hormonů dobré nálady a celkově pomáhají nastolit hormonální rovnováhu, kdy nebude dominovat zvýšený kortizol. Nejlépe vás uklidní jóga, ale radost způsobí jakákoliv jiná sportovní či pracovní fyzická zátěž.
  • Sex představuje střední fyzickou zátěž a je snad nejpříjemnějším způsobem, jak si „zasportovat“, vyplavit hormony štěstí a snížit hladinu kortizolu. Souložte co nejčastěji, protože sex upevňuje vztahy a má mnohé další zdravotní účinky.
  • Pozitivní představy, kdy se v rámci oddechu a meditace budete snažit představovat si dobré věci, lépe se uklidníte a nebudete přemýšlet nad stresory.
  • Vedení deníku, do kterého si zapíšete všechny stresové faktory. Díky tomu pochopíte, co na vás působí na pravidelné báze a lépe se těmto vlivům vyhnete.
  • Poslech hudby. Je prakticky jedno, jaký styl se vám libí. Cílem je uklidnit se a pomocí hudby překrýt jiné myšlenky, které vyvolávají stres. Poslech hudby může být součástí meditace, pokud se budete dostatečně soustředit.
  • Meditace pomůže vyplavit žádoucí hormony a sníží hladinu kortizolu. Pro meditaci si najděte tiché a pohodlné místo, kde vás v rozjímání nebude nic rušit. Zavřete oči a vytěsněte všechny negativní myšlenky.
  • Pokud se vám dlouhodobě nepovede snížit míru stresu, můžete zainvestovat do sezení s koučem pro techniky zvládání stresu. Pohledejte na internetu a najděte kouče podle referencí a zkušeností klientů.

Připomínáme, že hormonální rovnováhu a bezpečnou hladinu kortizolu pomohou udržet české rostlinné doplňky Proerecta LONG a WOMEN.

doplňky pro hormonální rovnováhu

Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky LONGu a WOMENu přímo na Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete do 2 dnů a ihned můžete začít s navozením hormonální rovnováhy bez nebezpečně zvýšeného kortizolu.

 

Kortizol a často kladené otázky FAQ

Jaké úkoly má kortizol v těle?
Kortizol zrychluje distribuci cukrů do krevního řečiště, zlepšuje využití glukózy mozkem a svaly, urychluje hojení a tlumí záněty. Jako poplašní systém nás udržuje ve střehu v případě, že nám hrozí nebezpečí a potřebujeme bojovat nebo utéct.
Jaké jsou příznaky dlouhodobě zvýšeného kortizolu?
Nárůst váhy v oblasti břicha a tváře, zarudnutí obličeje, zvýšený krevní tlak, řídnutí kostí, barevné změny kůže a modřiny, slabost a úbytek svalové hmoty, výkyvy nálady s převahou těch negativních (podrážděnost, úzkosti a deprese).

Dlouhodobě vysoká hladina zvyšuje riziko nemocí srdce a cév, osteoporózy, diabetu a inzulínové rezistence.

Co zvyšuje hladinu kortizolu?
Hladinu zvyšují tzv. stresory, což jsou různé typy psychické a fyzické stresové zátěže.
Ve kterou denní dobu je hladina kortizolu nejvyšší?
Hladina je přirozeně nejvyšší ráno po probuzení. Nejnižší je kolem půlnoci. Hladina ale může různě kolísat kdykoliv během dne podle toho, jak na nás působí stresující vlivy.
Jaké jsou normální hodnoty kortizolu?
Normální hodnota je 118 až 618 nmol na litr krve po ránu a 85 až 460 nmol na litr krve večer. Měření hladiny se provádí ve večerních hodinách.
Jaký pocit vyvolává kortizol?
Jde o souhrn nepříjemných příznaků, které pociťujete když jste nervózní. Rychlý srdeční tep, pocení, návaly horka, bolest hlavy, nespavost, celkově nepříjemný pocit, že se děje něco nesprávného.
Způsobuje kortizol přibírání na váze?
Ano, kortizol přispívá ukládání břišního tuku a zvyšuje riziko obezity kvůli přejídaní a nezdravé stravě.
Způsobuje kortizol záněty?
Kortizol nás před záněty chrání pouze pokud je v rovnováze. Příliš vysoká hladina záněty naopak podporuje.
Způsobuje kortizol problémy se spánkem?
Ano, kortizol zhoršuje spánek a způsobuje až nespavost. Dochází tak ke spánkovému dluhu, kvůli kterému budete další dny unavení.
Které potraviny zvyšují hladinu kortizolu?
Hladinu zvyšují potraviny s vysokým obsahem přidaného cukru a nasycených tuků, a tedy sladká a tučná jídla. Výrazně nižší kortizol mají lidé, kteří jedí hodně zeleniny a ovoce, celozrnné výrobky, dietní druhy masa, kysané mléčné výrobky a celkově zdravé potraviny.
Jak mohu snížit hladinu kortizolu?
Co nejméně se stresujte, jezte zdravě, naučte se zhluboka dýchat, nepijte kávu ani kofeinové nápoje, spěte dostatečně, začněte pravidelně sportovat, veďte si deník situací, které vás stresují, mějte záliby, buďte častěji na čerstvém vzduchu  a myslete celkově pozitivněji.
Existuje domácí test hladiny kortizolu?
Ano, testovací sady seženete v lékárnách. Kortizol se měří ze slin odebraných v nočních hodinách, kdy je hladina přirozeně nižší.

Pro přesnější měření vám lékař může odebrat vzorek krve, takže se na tuto možnost zeptejte svého praktického lékaře.

Jaký je vztah mezi kortizolem a testosteronem?
Zvýšená hladina kortizolu bohužel snižuje hladinu testosteronu v krvi.

DÁLE ČTĚTE: Příznaky zvýšeného testosteronu u mužů a žen. Co si na sobě všímat a proč je nebezpečný?

příznaky zvýšeného testosteronu u mužů a žen

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply