Pokud trpíte erektilní dysfunkcí nebo máte „pouze“ problém se slabou erekcí, jistě se ptáte, kdo léčí erektilní dysfunkci? Rozumím, že se vám jistě nechce dotazovat několika různých lékařů a popisovat jim své intimní komplikace.
Chcete se naopak vydat ideálně pouze k jednomu specialistovi, abyste se nemusel svěřovat různým lékařům. Určitě mu ale sdělte celou pravdu a popište všechny příznaky. Potřebuje co nejpodrobněji porozumět vašemu problému.
Jelikož může mít erektilní dysfunkce tělesné i duševní příčiny (odborně psychogenní erektilní dysfunkce) a velmi často jde o kombinaci obou, navedu vás správným směrem.
V článku vysvětlím, kteří lékaři léčí erektilní dysfunkci. Pod prokliky najdete odkaz na sdružující stránku ZnámýLékař.cz, kde si můžete vyhledat odborníka ve svém okolí, a ihned se u něj telefonicky nebo přes objednávkový formulář objednat.
Ideálně ale začněte v ordinaci svého praktického lékaře, pokud se nestydíte. Ke vhodnému specialistovi vás doporučí nejrychleji, takže i léčba může začít prakticky okamžitě.
HLAVNÍ PŘÍZNAKY EREKTILNÍ DYSFUNKCE:
- neschopnost dosáhnout a udržet dostatečně pevnou erekci,
- snížená chuť na sex (erotické libido),
- úzkost a špatné pocity ze své sexuální výkonnosti a sexuální frustrace, která se může přenést i na partnerku.
Lékaři, kteří léčí erektilní dysfunkci
Opakuji, že nejvhodnějším krokem k rychlé pomoci od erektilní dysfunkce je návštěva vlastního praktického lékaře. Možná se budete trošičku stydět, zvlášť pokud jste s ním doposud intimní problémy neřešil, ale potřebuje je znát a zaznačit do vaší zdravotní karty. Nebojte se, lékař je vázán lékařským tajemstvím a o vašem stavu nebude informovat žádné třetí strany kromě doporučeného specialisty.
Zároveň má ED různé příčiny a může jich být dokonce hned několik najednou. Obvoďák vám musí provést základní vyšetření a posoudit, kam vás nakonec doporučí.
Urolog
Urolog je specialistou přes zdraví močové a reprodukční soustavy a dovede odhalit jakékoliv abnormality v nich. K urologovi vás praktický lékař pošle v případě, že nemáte základní zdravotní problém, který jinak běžně ED způsobuje. Nejčastěji jde o nemoci srdce a cév, zvýšený krevní tlak, diabetes nebo i úzkosti a deprese.
Erektilní dysfunkci může způsobovat i zatím neodhalený problém s prostatou, typicky jde o nezhoubně zvětšenou prostatu (benigní hyperplazie), či dokonce rakovinu (karcinom) prostaty.
Urolog proto prostatu důkladně vyšetří a bude zjišťovat, zda netrpíte:
- polyurií, a tedy nadměrnou tvorbou a výdejem moči,
- rakovinou prostaty nebo problémy spojenými s léčbou rakoviny prostaty,
- nezhoubně zvetšenou prostatou nebo problémy spojenými s léčbou,
- poškozením nervů v důsledku radikální prostatektomie, což je odstranění celé poškozené prostaty a semenných váčků.
Urolog nejdříve provede základní zdravotní prohlídku, pohmatem vyšetří šourek i varlata a změří krevní tlak. Pokud získá přesvědčení, že je něco v nepořádku s prostatou, může vám doporučit rektální vyšetření, a tedy kontrolu prstem přes řitní otvor.
Zda mu toto vyšetření dovolíte se vás musí nejdříve zeptat. Chápu, že vám takové vyšetření nemusí být po chuti, ale doporučuji vám řídit se názorem profesionála. Pokud myslí, že je to důležité pro vaše zdraví, neoponujte mu. Finální rozhodnutí je ale samozřejmě na vás.
Vyhledejte urologa ve vašem okolí přes stránku ZnámýLékař.cz.
Dále se vás bude ptát, zda užíváte diuretika (močopudné léky), zda pijete alkohol a kofeinové nápoje a zda kouříte. Tyto faktory totiž vzniku ED přispívají. Léky může vyměnit za jiné a od alkoholu, kofeinu a tabáku vás bude odrazovat.
MĚJTE PŘEHLED: Jak probíhá urologické vyšetření a bude i obávaný „prst v zadku“?
Endokrinolog
Endokrinolog je specialistou přes hormony, hormonální systém a hormonální rovnováhu. Endokrinologa bude v první řadě zajímat vaše krev, ze které hladinu hormonů naměří. U muže je nejdominantnějším androgenem testosteron. Jeho nízká hladina přispívá nebo přímo vede k erektilní dysfunkci.
Existují i další negativní stavy, které vzniku erektilní dysfunkce přispívají:
- Andropauza, laicky „mužská menopauza“: Organismu staršího muže zpomaluje a snižuje produkci androgenů. Kromě ED je příznakem přibírání na váze, řídnutí kostí (osteoporóza), vypadávání vlasů a změny chování.
- Vysoká hladina hormonu prolaktinu: Jde o hormon, který řídí produkci spermií, takže je pro muže důležitý. Pokud je ale hladina příliš vysoká, muži slábne erotické libido, zhoršuje se plodnost (fertilita), rostou prsa (gynekomastie), a dokonce může dojít ke tvorbě mateřského mléka (laktace).
- Výkyvy hladin hormonů štítné žlázy: Štítná žláza produkuje specifické hormony. Její zvýšená funkce se odborně nazývá hypertyreóza, snížená funkce hypotyreóza. Oba stavy jsou rizikové a zdraví nebezpečné.
Vyhledejte urologa ve vašem okolí přes stránku ZnámýLékař.cz.
Praktický lékař vás doporučí na endokrinologii, pokud se uvedené komplikace objevily společně s erektilní dysfunkcí. U endokrinologa můžete podstoupit hned několik testů:
- test plodnosti a spermiogram, pomocí kterých zjistí, zda pořád produkujete spermie a v jaké kvalitě,
- test hladiny prolaktinu, aby pochopil, zda jej váš organismus neprodukuje příliš mnoho,
- test globulinu vázajícího pohlavní hormony, aby zjistil, zda se u vás testosteron správně váže na bílkoviny v krvi,
- test dehydroepiandrosteron sulfátu, aby zjistil, zda neprodukujete příliš mnoho testosteronu či jiných androgenů.
MĚJTE PŘEHLED: Endokrinolog: Kdo to je, co léčí a jak vám pomůže?
Psycholog a další odborníci na duševní zdraví
Ne vždy je erektilní dysfunkce důsledkem nějakého tělesného problému. Ve velké míře jí způsobuje zhoršený zdravotní stav, kdy pacienta kromě ED trápí i úzkost, stres, smutek nebo deprese. Právě psycholog dovede zjistit, zda je tomu tak i u vás.
Vyhledejte psychologa ve vašem okolí přes stránku ZnámýLékař.cz.
Praktický lékař vás doporučí k psychologovi, pokud se u vás kromě erektilní dysfunkce objevují i:
- příznaky deprese, jako je ztráta zájmu a motivace dělat jinak oblíbené či zcela běžné věci, soustavná únava, apatie, pocity vyhoření, či dokonce myšlenky až pokusy o sebevraždu,
- příznaky úzkosti, pocity neklidu a soustavného ohrožení před neexistujícím nebezpečím, nespavost, dušnost a pocity tíhy na hrudi,
- vysoká míra stresu až dlouhodobý (chronický) stres,
- příznaky schizofrenie s nízkou výkonností, poruchami spánku, neobvyklými myšlenkovými pochody, depresemi nebo potížemi se soustředěním a pamětí,
- poruchy příjmu potravy, přejídání nebo naopak hladovění,
- problémy ve vztazích s partnerkou, ale také rodinou, kolegy a přáteli, které vyvolává problém s komunikací,
- poruchy osobnosti, které narušují vaši schopnost udržet si zdravé vztahy,
- výkonnostní úzkost, která vzniká z obav a podhodnocení svého sexuálního výkonu a výdrže.
Psycholog, psychoterapeut nebo jiný specialista z oboru vás nechá vyplnit několik dotazníků. Bude se snažit zjistit, zda vaši problematickou erekci nezpůsobují nějaké neshody s partnerkou či někým jiným.
Z odpovědí vyčtou, zda trpíte duševním onemocněním. Pokud se projeví, lékař obvykle předepíše léky, které zatlumí jeho příznaky. To je zároveň cestou ke zlepšení erekce. Pevná erekce potřebuje čistou a zdravou mysl.
JE DOBRÉ VĚDĚT: Jak zlepšit sexuální výdrž a výkon ve 13 jednoduchých krocích? Zařaďte je nejpozději dnes. Informuje stránka Proerecta.cz.
Soubor otázek, které budou lékaři erektilní dysfunkce klást vám a ty, které můžete položit vy jim
Lékař od vás potřebuje zjistit co nejvíce informací. Ke každému specialistovi proto vždy buďte maximálně upřímní. Jsou to profesionálové na své misi pomoct vám a to se jim povede pouze pokud o vás získají podrobný přehled. Žádný z nich vás nebude soudit, je to totiž jejich každodenní úkol.
Lékař se vás bude ptát:
- Kdy přesně a za jakých okolností se u vás problém s erekcí objevuje.
- Jak často se problém opakuje.
- Zda se u vás kromě erektilní dysfunkce objevují i jiné zdravotní a duševní problémy.
- Zda máte nějaké sexuální problémy.
- Zda se u vás objevila úzkost, stres a deprese.
- Zda vám byla diagnostikovaná nějaká duševní porucha.
- Zda se u vás v poslední době změnilo sexuální libido.
- Zda při masturbaci běžně dosahujete erekci.
- Zda míváte noční erekci a máte erekci ráno po probuzení.
- Zda máte nějaké problémy v sexuálních vztazích.
- Zda existují vlivy, které zhoršují nebo i zlepšují příznaky erektilní dysfunkce.
- Jaké léky užíváte a jak přesně.
- Jaké doplňky stravy užíváte (nezapomeňte zmínit i doplňky stravy pro podporu erekce – TOP 10 nejspolehlivějších, které jsme redakčně otestovali, najdete v řebříčku pod tímto proklikem).
- Zda kouříte, pijete alkohol nebo užíváte drogy. Zde odpovídejte naprosto upřímně a svou spotřebu nijak netajte.
Abyste i vy sám lépe porozuměl problému, lékaře se ptejte:
- Co podle něj způsobuje vaši erektilní dysfunkci.
- Jaké testy a vyšetření vás čekají.
- Zda je podle něj vaše ED pouze dočasná nebo trvalá.
- Jaká je podle něj nejlepší léčebná terapie pro vás.
- Jaké máte možnosti pomoct si sám společně s předepsanou léčbou.
- Co máte dělat, pokud vám terapie nezabere.
- Zda léčba bude mít nějaké vedlejší účinky a jak se projevují.
- Zda existují vlivy nebo potraviny, kterým byste se měl vyhýbat.
- Jak ještě změnit své návyky, abyste erekci podpořil přirozeně.
- Za jakým odborníkem byste se měl vydat.
- Zda vám může doporučit nějaké materiály, ze kterých můžete čerpat podrobnější informace.
- Zda váš případ uhradí pojišťovna a v jaké míře.
Tyto otázky klaďte svému praktickému lékaři i konkrétnímu odborníkovi. Podle příčiny ED vám dá odborník konkrétnější odpovědi. Zároveň vám vysvětlí, jak erektilní dysfunkce souvisí s konkrétními zdravotními problémy, které možná odhalil.
NESTYĎTE SE: Erekce u doktora: Je to trapas? Mám se jí hned nějak zbavovat?
Výhled na pravděpodobnou léčbu erektilní dysfunkce
Existuje mnoho metod léčby erektilní dysfunkce, u vás bude samozřejmě zohledňovat základní příčinu. Prvořadá je ale otevřená komunikace s každým lékařem, se kterým přijdete do styku.
Nejčastěji se erektilní dysfunkce léčí:
- užíváním léků na předpis (ty nejčastěji předepisované v Česku jsme sepsali v tomto článku),
- injekčním podáváním léků přímo do penisu,
- podáváním testosteronu formou injekcí, žvýkaček nebo náplastí,
- používáním vakuových pump na penis (5 nejprodávanějších najdete zde),
- penilními implantáty, které ale erekci pouze napodobují, ta ale není skutečná. Implantáty se předepisují mužům, kterým již nebylo možné pomoct nijak jinak.
Máte vlastní zkušenost s léčbou erektilní dysfunkce nebo konkrétními specialisty?
Dejte nám vědět v komentářích pod článkem. Za celou redakci Erekce.cz děkuji a přeji krásný den, vážení čtenáři.
Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce