Cílem kampaně je varovat veřejnost před padělky léků či přípravky, které byly nelegálně uvedeny na trh. Pro širokou veřejnost jsou k dispozici webové stránky nebezpecneleky.cz.
Najdete zde hezky pohromadě všechny potřebné informace jako jsou spoty, informační plakáty, manuál správného nakupování léků na internetu, nejčastější otázky a odpovědi, poslední zachycené padělky či nelegální léky nebo také ukázky kampaní z jiných evropských států.
Partnerem komunikační kampaně je také Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SPZI). Dle zákona je SZPI kompetentní ke kontrole doplňků stravy, neboli takových potravin, které bývají veřejností s léky zaměňovány.
Výrobci a prodejci se snaží mnohdy vyvolat mylný dojem o účincích, a proto přisuzují doplňkům stravy léčebné a preventivní účinky. K tomuto prostředku využívají nejen reklamu, kterou nemůže SZPI kontrolovat, ale také to tvrdí na příbalových letácích a krabičkách výrobků.
DŮLEŽITÉ VĚDĚT: Jaký je rozdíl mezi lékem a doplňkem na erekci a jaké účinky čekat?
SZPI již řešila také případy doplňků stravy, u nichž byla laboratorně potvrzena přítomnost farmakologicky účinných látek, které se používají k výrobě léků pouze na lékařský předpis.
V potravinách ale samozřejmě být nesmí. Jedná se například o anabolické steroidy v doplňcích stravy pro sportovce nebo sildenafil v doplňcích na podporu erekce.
V některých případech byly takto nalezeny látky dosud neprozkoumané, které nejsou používány ani farmaceutickými společnostmi.
Ředitel SZPI Martin Klanica:
„Obliba doplňků stravy neustále stoupá. O to více bude SZPI postihovat ty výrobce, dovozce či prodejce, kteří někdy až zneužívají zoufalství nemocných lidí.
Slibují jim zázraky, případně ohrožují zdraví spotřebitelů tím, že do přípravků přidávají zakázané látky.
Veřejnost také musí vědět, co má od doplňků očekávat. Doplňky stravy vás nevyléčí. Pouze se jimi obohacuje běžná strava.“
PŘEDEŠLÁ ZPRÁVA: Systém RASFF na varování před nebezpečnými potravinami funguje už čtyřicet let.