Jak zvládat stres pro zachování silné erekce a její podporu? Doslova se změníte.

Jak zvládat stres se ptá asi každý muž, který zažívá tak silný chronický stres, že pomalu nedovede myslet na nic jiného a to ani na vzrušení.

Jelikož ale víme, že pro dosažení pevné erekce je nezbytné sexuální vzrušení, stres se v tomto směru stává nepřítelem vystresovaného muže. Ve stresu se nedovede vzrušit a kvůli tomu ani dosáhnout a udržet erekci.

Stres a další formy psychické nepohody mohou vyústit až do psychogenní erektilní dysfunkce. Jste ve stresu a máte partnerku? Pokud jste kvůli stresu delší dobu nesouložili, ona a pravděpodobně i vy sám trpíte sexuální frustrací.

V článku vám poradím několik rad, jak se méně stresovat tak, abyste co nejrychleji snížil míru stresu a ideálně se jej zbavil úplně.

Pamatujte, že v první řadě vše závisí od vašeho odhodlání a schopnosti uklidnit se. Takže: Pohodlně se usaďte, uvařte si čaj, zapněte příjemnou hudbu a nechte si poradit 🙂 Vaše silná erekce i ukázkový sexuální život na vás již čekají.

jak zvládat stres?

STRES NENÍ ÚPLNĚ ŠPATNÝ A V ŽIVOTĚ JEJ POTŘEBUJEME: Stres je normální součástí života. Motivuje nás dělat určité věci a snažit se je dokončit. Chrání před nebezpečím a díky stresu dovedeme rizikovým situacím čelit a ochránit své zdraví (proces boj nebo útěk).

Problém vzniká, pokud je stresu až příliš a nezvládáme mu čelit. Mezi vážné spouštěče stresu patří třeba úmrtí blízké osoby, výpověď z práce a jakékoliv jiné negativní životní události.

Návštěva psychologa má smysl, pokud je stres tak těžký, že začne v nějaké míře ovlivňovat a omezovat váš pracovní, rodinný nebo sexuální život. Existují různé terapie i léky pro tlumení stresu. Psycholog určí, která možnost je pro vás nejvhodnější. Do té doby ale určitě zkuste zařadit následující rady:

 

Jak okamžitě zvládnout stres?

Věřím, že jsem vás nevystresoval délkou článku. Dlouhý je ale jenom díky tomu, že existuje spousta rychlých a bezplatných metod, jak zvládnout stres 🙂 Udělejte si pohodlí a přečtěte si je všechny.

Dejte si žvýkačku. Žvýkání žvýkačky snižuje stres a tlumí úzkost. Žvýkání navíc pomáhá prokrvovat mozek až o 40 % lépe, takže nad stresem můžete „střízlivě“ uvažovat. Sladká chuť a příjemná vůně vás uklidní taktéž. Stres určitě nezajídejte přeslazenými potravinami.
Jděte se projít. Provětráte si mozek, utřídíte myšlenky a zmírníte stres. Již pár minut procházky zlepší to, jak se cítíte. Až přijde stres, oblečte se a vyrazte kamkoliv, kde se budete cítit příjemně, samozřejmě až na hospodu, pokud máte náhodou chuť na skleničku. Alkohol prohlubuje stres.
Vsugerujte si dobrou náladu. Svou psychickou kondici dovedete ovládat. Usmějte se a řekněte si, že věci nejsou tak špatné. Snažte se tomu i věřit. Váš úsměv vyvolá úsměvy ostatních, a pokud se na vás začnou ostatní usmívat, pomohou vám zmírnit váš stres.
Zapalte vonnou svíčku. Některé vůně mají v moci uklidnit vás. Velmi příjemná a uklidňující na až hormonální úrovni je vůně levandule. Nakupte si vonné svíčky nebo éterické oleje a používejte je pravidelně.
Zapněte si hudbu. Studie doložily, že příjemná a nenásilná hudba snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Pokud vás dovede uklidnit vaše oblíbená hudba, pusťte si ji. Rozveselte se dle preferencí.
Soustřeďte se na dýchání. Ve stresu se dech zrychluje a nádechy zkracují. To vede k ještě silnějšímu stresu. Zpomalte dech, sedněte si na klidné místo, zhluboka se nadechujte nosem a vydechujte ústy. Takto dýchejte aspoň 10 minut a metodu použijte kdykoliv budete potřebovat, klidně několikrát denně.
Buďte na sebe dobrý. Stres dovedete tlumit i tím, co si o sobě myslíte. Ve vztahu sám k sobě myslete pozitivně. Přesvědčte se, že „všechno bude v pořádku“ a „já to zvládnu sám i bez stresu.“
Svůj stres si zapište. Zapisování myšlenek vám pomůže lépe si je uvědomit a identifikovat ty stresující. Založte si „stresový deník“ nebo poznámky pište do mobilu. Často se k nim vracejte a zjistěte, které stresové stimuly se opakují nejčastěji. Lépe se jim pak vyhnete.
Svěřte se blízkým. Rodina, přátelé a partnerka jsou zde od toho, aby vám pomohli v těžkých situacích. Že mají stejně moc starostí? Nevadí. Povídejte si o nich společně. Platí „víc hlav, více rozumu“ a „sdílená starost – poloviční starost„.
Pohyb pomůže vždy. Sport nebo i těžší fyzická práce vás spolehlivě donutí myslet na jiné věci než na ty, které vás stresují. Vyčistěte si hlavu a odpočiňte si od všeho při běhu, plavání, ve fitku a kdekoliv můžete sportovat. Unavíte se, rychle usnete a stresovat se nebudete ani v noci.

Tabulka okamžitých kroků pro okamžité zvládání stresu

 

Jak na stres v dlouhodobém měřítku?

Rady výše vám poslouží spíše jako SOS pomoc pro překonání stresových situací. Udělejte si z nich návyk a použijte je vždy, když se začnete cítit pod stresem.

V první řadě mějte pořád na paměti, že se snažíte cíleně snížit míru stresu ve svém životě. Uklidněte mysl, nad věcmi přemýšlejte důkladněji, a pokud vás něco vystresuje, začněte se tomu vyhýbat, pokud je to ovšem možné.

Rady níže zařaďte co nejdříve, zároveň si z nich udělejte své „nové antistresové návyky“ a používejte je dlouhodobě:

  • Udržte si pozitivní a optimistický přístup k věcem a situacím, které vás obvykle stresují. Až sám zjistíte, že nejsou tak závažné, aby vás stresovaly, budete se cítit ještě lépe a stres u vás přestane mít šanci.
  • Pochopte, že ne všechno máte v moci ovlivnit. Není rozumné dělat si stresy z věcí, kterými nijak nepohnete. Pokud někdo umřel, rozešel jste se nebo jste dostal vyhazov, jsou to věci trvalé a neměnné. Nemá smysl, abyste se pořád trápil kvůli již uzavřeným událostem.
  • Nezlobte se. I pokud vás někdo začne štvát, řešte věci asertivně a klidně. Až druhá strana uvidí, že zůstáváte klidný, možná se uklidní taky.
  • Najděte si koníčky. Čím více příjemným aktivitám se začnete věnovat, o to méně času vám zůstane na „stresová okna“. Nebudete mít kdy přemýšlet nad stresy, protože čas a energii věnujete smysluplným věcem.
  • Naučte se říct Ne. Pokud vás do stresu dostávají jiní lidé svými potřebami a žádostmi, naučte se říct jim ne. Až uvidí, že s vámi nehnou, sami vás přestanou obtěžovat, ať už je ve věci cokoliv.
  • Naučte se ale říkat i Ano. Toto Ano řekněte všemu, co pro vás může být příjemné či jinak zajímavé a odkloní vaši pozornost pryč od stresu. Možná jste se doposud bál nebo styděl, ale právě to vás stresovalo. Udělejte krok vpřed.
  • Netlumte stres alkoholem ani drogami. Chápu, že po jejich konzumaci můžete mít dočasný, ale falešný pocit uklidnění. Daní za tuto pomoc je ale další stres, který se obvykle vrátí v ještě silnější míře. Naučte se zvládat stres bez těchto „falešných pomocníčků“.
  • Buďte s těmi, co vás nestresují. Možná máte oblíbené kamarády nebo vás přitahuje konkrétní žena, zároveň vás ale stresují. Dejte raději přednost společnosti, která vás neodsuzuje, nevyhýbá se vám a chce s vámi reálně trávit čas. Když se budete cítit vítán a očekávaný, budete se cítit lépe a na stres rychle zapomenete.

ZnámýLékař.cz, logo

Pokud vám tyto rady ani po několika týdnech nepomohou snížit stres, doporučuji navštívit psychologa. Pokud žádného neznáte, doporučí vás k němu praktický lékař.

Případně si najděte psychologa přes stránku ZnámýLékař.cz pod tímto odkazem, a rovnou se k němu můžete objednat.

 

Sport zažene stres nejlépe a nejrychleji, zároveň podpoří slabou erekci

Sport je lékem na všechno. Fyzická aktivita zlepšuje spánek a dobrý spánek znamená lepší zvládání stresu. Cvičící lidé mají hlubší spánek, díky kterému se lépe regenerují, a tedy obnovují funkce těla i mozku. Pozor na extrémně vyčerpávající tréninky těsně před spaním. Mohou spánek naopak zhoršovat.

Sport zároveň navozuje hormonální rovnováhu a pomáhá uvolňování hormonů štěstí a lásky (endorfiny). Ty samé potřebujete pro pevnou erekci. Sport podporuje prokrvení celého organismu včetně penisu, takže díky němu správně zregulujete hladinu hormonů a zesílíte erekci. Zcela zdarma a tělu zcela přirozeně.

Až se budete cítit dobře fyzicky, začnete se cítit lépe i psychicky. Budete méně trpět úzkostmi, přičemž nezáleží, zda se rozhodnete pro běh, plavání, jógu, tanec, cyklistiku nebo fitko. Počítá se všechen sport.

A pokud nemáte čas na pravidelný sport, snažte se jej do života „nenápadně“ zapojit. Do obchodu jděte pěšky nebo na kole, do schodů jděte pěšky a ne výtahem, parkujte dále než hned přede dveřmi, dělejte častěji velké úklidy domácnosti nebo pracujte na zahrádce. V práci se o pauze jděte krátce projít nebo si udělejte pár kliků či dřepů. Vždy je možnost hýbat se více.

 

Lékem proti stresu je i zdravá strava

Díky zdravému stravování se začnete cítit lépe a lehčeji, takže opět méně prostou pro stres. Zdravá strava tlumí stres, posilňuje imunitu, reguluje krevní tlak a zlepšuje celkové zdraví. To jsou účinky, které fungují proti stresu.

Naopak nezdravá, nečerstvá a průmyslově zpracovaná strava má přesně opačný účinek. Vyhněte se potravinám s přidaným cukrem a tukem, vyřaďte všechno trvanlivé, konzervované a ultrazpracované. Možná po těchto potravinách saháte právě během stresových situací a vytváříte si na ně nezdravý návyk. Je to ale cesta bez návratu.

Nejezte je. Začněte jíst zeleninu a ovoce, libové maso, ryby a vejce, kysané mléčné výrobky, luštěniny, ořechy a semínka. Věřte, že po několika týdnech získávání zdravých návyků si na „zakázané“ potraviny ani nevzpomenete.

SKOČTE SI NAKOUPIT: Potraviny na erekci jako každodenní posila prokrvení.

 

Vydatný a pravidelný spánek působí proti stresu

Člověk vystavený dlouhodobému stresu obvykle nemůže pořádně spát. Nemůže usnout, a když se to konečně povede, budí se kvůli špatným snům a stresujícím myšlenkám.

Situace může zajít do extrému, kdy začne postižený trpět insomnií, a tedy chronickou nespavostí. Únava ve výsledku stres ještě více prohlubuje.

Je potřeba zlepšit své spánkové návyky. Podrobně vás to naučí stránka Blendea.cz v článku 11 tipů, jak klidně spát a budit se odpočatý. Snažte se ještě dnes zařadit tyto nové návyky, které zlepší kvalitu spánku:

  • Cvičte každý den aspoň 25 minut, ideálně více. Příjemná únava vás rychle uspí. Velmi dobrým krokem je sex před spaním. Unaví vás a zlepší vám náladu, takže budete spát klidněji.
  • Před spaním nepijte alkohol, protože dodává energii a budil by vás, nepijte ani kofeinové či jiné energetické nápoje a aspoň 3 hodinky před spánkem nepijte žádné tekutiny, abyste se v noci nebudil kvůli močení.
  • Jděte spát přibližně ve stejnou dobu a ve stejný čas také vstávejte. Organismus si navykne na spánkovou rutinu a bude s ní počítat.
  • Aspoň hodinu před spaním nekoukejte do zdrojů modrého světla jako mobil, tablet a televize. Ani příliš vysvícená ložnice spánku neprospěje. Organismus se začne ukládat na spánek až za tmy, takže mu ji dopřejte.
  • Ložnici pořádně vyvětrejte a snižte topení. Pro příjemný spánek tělo potřebuje chladnější prostředí, než přes den.
  • Zkontrolujte, zda se vám v posteli leží příjemně. Pokud vás někde tlačí, je malá, úzká nebo je nějaký problém s ložním prádlem, vyměňte je.
  • Zrušte všechny zdroje hluku, aby vás nebudily, a pokud to není možné, v lékárně si za 10 Kč kupte klasické špunty do uší.

 

Stres cíleně zmírníte relaxačními a meditačními metodami

Nerad bych zde zněl jako nějaký jogín nebo guru, ale naučit se meditovat a odpočívat vám doporučí každý psycholog, se kterým si budete o stresu povídat.

Jóga je pomalý sport, který vás ale rychle naučí zklidnit mysl a soustředit se pouze na své tělo. Při józe není na stres čas ani kapacita. Jógu můžete vyzkoušet o podle YouTube videí, rozumnější ale bude, pokud zajdete do jógového studia a necháte se naučit zásady odborníkem.

VIDEO (anglicky, YouTube): Jóga proti stresu a úzkosti

Meditace má podobný psychický účinek jako jóga, ale nemusíte se během ní hýbat, což je samozřejmě škoda. Nicméně meditovat můžete kdykoliv a to třeba i v práci na několik minut. Najděte si proto klidné místo, pohodlně si sedněte nebo lehněte, soustřeďte se pouze na svůj pravidelný a uvolněný dech a nad tím, co vás napadne, příliš nepřemýšlejte. Přijímejte myšlenky tak, jak přijdou a stejně jednoduše je zas nechte jít.

Hluboké dýchání využijete při józe i meditaci. Podporuje prokrvení mozku a lépe jej okysličuje, díky čemu snižuje stres. Pohodlně si sedněte nebo lehněte, jednu ruku položte na hrudník a druhou na břicho. Zhluboka se nadechněte nosem. Snažte se nadechovat spíše do plic než do břicha. Vydechujte ústy a všímejte si, jak se tělo pomalu uvolňuje a mysl vyjasňuje. Pokud se vám začne chtít spát, nebraňte se tomu. Proto meditujte spíše v čase volna, kdy si můžete dovolit usnout.

 

Metody, které nejsou vhodné pro zvládnutí stresu

Možná dnes máte jisté návyky, kterými se snažíte stres tlumit. Bohužel vám s ním ale nijak nepomohou, a právě naopak jej ještě více zintenzivní v dlouhodobém měřítku. Mějte na paměti, že sice mohou stres tlumit krátkodobě a „akutně“, z dlouhodobého hlediska ale napáchají ještě větší škodu.

Nepijte, nekuřte a neberte drogy. Konzumujte zdravé věci nebo nic.
Nepřejídejte se, ani pokud preferujete zdravé potraviny. Jezte do polosyta.
Neseďte hodiny před televizí nebo na mobilu. Raději se projděte, zacvičte si nebo čtěte knížku.
Nevyhýbejte se rodině ani známým. Pomohou vám v čase, kdy bude stres nejsilnější.
Nespěte příliš dlouho. Optimálních je do 8 hodin. Delší spánek vás unaví.
Buďte aktivní. Když máte co dělat, na stres vám nezbyde čas.
Neprokrastinujte.  Vyčítal byste si, že jste nic nedělal a to by vás stresovalo.
Uklidněte ostatní. Chovejte se přívětivě i k evidentně vystresovaným lidem.

Tabulka nevhodných metod pro zvládání stresu

Máte vlastní zkušenost se zvládáním stresu? Co vám zabralo? A zaznamenal jste zlepšení erekce? Pokud ano, v jaké míře a po jaké době?

Všechny vaše zkušenosti a dobré rady zajímají čtenáře i nás v redakci Erekce.cz. Podělte se s námi v komentářích pod článkem. Děkuji za každý váš názor a přeji hlavně co nejméně stresu za co nejsilnější erekci 🙂

 

Další články o erekci, léčbě a podpoře

OTESTOVÁNO: 10 nejsilnějších prášků na erekci
Jak udržet erekci co nejdéle a mít jí tvrdou až do "vítězného" orgasmu ženy?
10 příčin problematické erekce u mladých mužů
Pro koho jsou vhodné léky na erekci a komu je nepředepíší?
Vše důležité o bezpečnosti léků a prášků na erekci
Ranní erekce jako důkaz pevného zdraví penisu
Rychlá erekce – jak ji dosáhnout nebo naopak zpomalit?
Noční erekce – je problém, pokud penis během noci nestojí?

 

Leave a Reply