Jak zastavit menstruaci se nejčastěji ptají ženy, kterých menstruace jsou silné, bolestivé, různě abnormální, ztrácejí příliš mnoho krve nebo se jim krvácení právě „nehodí“.
Prvním krokem k zastavení menstruace je udržení si hormonální rovnováhy. Během menstruace se totiž pohlavní hormony doslova „bouří“ a vyvolávají různé nepříjemné příznaky. Právě kvůli těm příznakům se pravděpodobně ptáte, jak zastavit menstruaci.
Cílem je tedy zastavit hormonální výkyvy a udržet si hormonální rovnováhu.
V článku vysvětlím, zda je vůbec bezpečné snažit se menstruaci zastavit, co nefunguje a co vám reálně pomůže menstruaci zastavit.
Proč se vlastně ženy snaží zastavit menstruaci?
Pro mnohé ženy je menstruace nepohodlná, nepříjemná nebo dokonce tak silná a bolestivá, až se stane zcela nezvladatelnou (lékařsky jde o dysmenoreu). To jsou již zcela legitimní a pochopitelné důvody snahy o zastavení menstruace.
Upozorňuji, že svůj zájem o zastavení menstruace byste měla vždy konzultovat se svým gynekologem. Posoudí, zda je pro vás takový zásah do fungování organismu bezpečný a vhodný.
Zdravotní stav: | Ženy trpí nejrůznějšími gynekologickými problémy (typicky endometrióza, děložní myomy, silné menstruační krvácení, PCOS, PMS a podobně), které jim při menstruaci vyvolávají nepříjemné stavy. V těchto případech může cílené zastavení menstruace zmírnit nepříjemné příznaky a zlepšit kvalitu života. |
Větší pohodlí: | Přiznejme si, menstruace bývá nepohodlná a ne vždy se právě „hodí“. Ženy chtějí menstruaci zastavit třeba během dovolené, pracovní cesty, kvůli sportu nebo plavání a tak dále. |
Snížení menstruačního krvácení: | Některé ženy trápí příliš silné a dlouhé menstruační krvácení (menoragie) s významnými krevními ztrátami, které ženy unavují. Zastavením menstruace se lze ztrátám krve vyhnout. |
Regulace hormonálních změn: | Proces menstruace vyvolává výkyvy hormonálních hladin, které mohou rovněž mít negativní důsledky (typicky premenstruační syndrom PMS nebo premenstruační dysforická porucha PMDD). Zastavení menstruace může tyto nepříjemné stavy tlumit. |
Ochrana před početím: | Antikoncepční prostředky zastavují menstruaci, což je cílem žen chránících se před nechtěným otěhotněním. |
Tabulka možných příčin potřeby zastavit menstruaci
Bezpečné zastavení menstruace závisí od hladiny estrogenu a progesteronu
Menstruaci lze zastavit a to podle potřeby na týden, na měsíc nebo i dlouhodobě. Některé ženy chtějí menstruaci zastavit pouze kvůli nějaké pro ně významné události z praktických důvodů, jiné ji chtějí zastavit, protože je pro ně nepříjemná a těžce zvladatelná.
Mezi zdravotní důvody snahy o potlačení (lékařsky supresi) menstruace patří nejčastěji tyto:
- příliš silné menstruační krvácení,
- silné bolesti a křeče,
- bolesti hlavy až migrény,
- poruchy krvácení (příliš málo nebo mnoho krve, vynechávání nebo zpoždění menstruace a pod.),
- chudokrevnost (anémie),
- děložní myomy,
- endometrióza.
Menstruaci je obvykle možné bezpečně zastavit, pořád ale jde o složitý tělesný proces, který v plné míře ovládají ženské hormony.
Po ovulaci se uvolňuje hormon progesteron, který napomáhá udržet těhotenství. Pokud v tomto období neotěhotníte, hladina progesteronu klesne a tehdy přichází menstruace. Pokles progesteronu vyvolá vyloučení výstelky dělohy, čehož důsledkem je menstruace.
Pokud dovedete udržet hladinu progesteronu a prodloužit jeho působení, je to nejúčinnější způsob, jak zastavit menstruaci. Své tělo tehdy přesvědčíte, že jste těhotná,vysvětluje gynekoložka Stasia Jhaveri, MD
Jak zastavit menstruaci?
V první řadě bych vám doporučila zajít si popovídat se svým gynekologem. Úspěšnost vaší snahy bude totiž záviset od toho, kdy přesně v průběhu cyklu se menstruaci pokusíte zastavit a kterou konkrétní metodu použijete. Pokud chcete zastavit menstruaci někdy v blízké budoucnosti, s lékařem si postup přesně naplánujete.
Upozorňuji, že pokud již menstruace začala, nelze ji zastavit nijak. Zastavit ji lze pouze předem a tedy ještě před jejím nástupem. Stejně tak se může krvácení objevit i pokud již s procesem zastavení začnete.
Antikoncepční prostředky
Antikoncepční prostředky slouží primárně pro zabránění nechtěnému otěhotnění. Tyto výrobky zabraňují ovulaci a tím pádem ženě nedovolují otěhotnět.
V Česku jsou nejrozšířenější antikoncepcí antikoncepční pilulky. Nejčastěji je prodávají v blistrech (platíčkách) po 28 kusech. Z nich 21 kusů obsahuje aktivní hormony, zbylých 7 obsahuje neúčinné placebo bez hormonů. Týden užívání placeba ženě umožňuje mít menstruaci.
Pokud chcete menstruaci zastavit, můžete přestat užívat pilulky s placebem a namísto nich užijete ty se skutečnými hormony. Jednoduše si otevřete nové platíčko a zbylé placebo pilulky z prvního neužijete. Tato změna udrží hladiny estrogenu a progesteronu pořád na zvýšené úrovni, takže nedojde k olupování děložní výstelky (lékařsky endometria).
I tento způsob je ale vhodné naplánovat s gynekologem. Potlačovat menstruaci bez přestávky totiž není bezpečné. Po správnosti byste totiž měla mít menstruaci aspoň jednou za 3 – 4 měsíce, abyste se dokonale zbavila všech tkání, které se v děloze nahromadily. Určité množství endometriální tkáně se totiž může vyvíjet i navzdory užívání antikoncepce. Pokud byste se tkáně nezbavila, mohlo by dojít k nepravidelnému menstruačnímu krvácení a špinění.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Nepravidelná menstruace: Příčiny, domácí pomoc a rychlá léčba, která cyklu navrátí řád.
Nitroděložní tělísko
Tělísko zavedené do dělohy
Nitroděložní tělísko je vhodnou volbou pro ženy, které nad zastavením menstruace nechtějí složitě přemýšlet.
Tělísko je předmět ve tvaru písmene T, který vám do dělohy zavede lékař v ordinaci. Aktuálně existují tělíska z různých materiálů, ale hormony lze napustit pouze těch plastových. Ženy s plastovým nitroděložním tělískem mívají lehčí průběh menstruací se slabším krvácením, případně se jejich menstruace úplně zastaví.
Tělíska jsou ale vhodná pro dlouhodobé zastavení menstruací. Kvůli komplikovanému zavádění nejsou vhodná pro krátkodobé zastavení menstruace na jeden měsíc a tak podobně.
Vaginální kroužek nebo antikoncepční náplast
Zavedený vaginální kroužek (bílá barva)
Antikoncepční hormonální náplast pro zastavení menstruace
Vaginální kroužek a náplast fungují na podobném principu jako antikoncepční pilulky. Do těla doplňují hormony 21 dní.
- Vaginální kroužek si žena zavádí sama přímo do pochvy na 3 týdny. Kroužek je obvykle vázán na lékařský předpis.
- Antikoncepční náplast si žena nalepí na bříško nebo paži a dále mění podle návodu. Obvykle je to jednou za týden.
Za normálních okolností tyto výrobky po 3 týdnech odstraníte, abyste na týden dostala menstruaci a zbavila se zbytků tkáně děložní výstelky. Pokud ale menstruaci právě zastavujete, týdenní přestávku si nedáte, ale ihned zavedete nový kroužek nebo nalepíte novou náplast.
Tuto metodu lze využívat nepřetržitě, ale opakuji, že je vždy vhodné sdělit své plány i lékaři.
Antikoncepční injekce
Antikoncepční injekce s obsahem progesteronu vám bude lékař píchat každé 3 měsíce. Injekce jsou pro dlouhodobé zastavení menstruace nejvhodnější. V nejvyšší míře totiž potlačují hladinu estrogenu a tvorbu tkáně děložní výstelky.
Injekce jsou vhodné pro ženy s příliš silnou menstruací, výrazným krvácením nebo jinou abnormalitou. Jde o dlouhodobou možnost zastavení menstruace, protože doplněný hormon bude v krvi obíhat minimálně 3 měsíce a nelze jej odfiltrovat ze dne na den.
Bohužel právě kvůli své „síle“ mají injekce i zvýšené riziko negativních účinků. Nadýmání, přibírání na váze, časté změny nálad a tak dále. Poraďte se s lékařem.
Antikoncepční implantát
Antikoncepční implantát se zavádí pod kůži
Implantát se obvykle zavádí pod kůži na paži. Jde o tenkou tyčinku napuštěnou progesteronem, který se pomalu uvolňuje do krve.
Implantát se obvykle zavádí až na 3 roky. Pokud ale vznikne potřeba menstruaci znovu obnovit, lze jej vyjmout i předčasně.
Implantát má podobně silný účinek jako antikoncepční injekce, protože do těla uvolňuje progesteron pomalu a postupně. jeho výhodou je možnost nechat si jej rychle vyjmout. Tím se liší od injekcí, u kterých musí žena čekat, než se účinek postupně ztratí.
Antikoncepční prostředek: | Kdy brání menstruaci? | Lze používat dlouhodobě? | Jak dlouho působí? |
pilulky | pouze při užívání | ano | 3 týdny |
tělísko | pouze při zavedení | ano | 3 – 5 let |
kroužek | pouze při zavedení | ano | 3 týdny |
náplast | pouze při nalepení | ano | 1 týden |
injekce | pouze při působení | ano | min. 3 měsíce |
implatnát | pouze při zavedení | ano | 3 roky |
Tabulka účinků antikoncepčních metod na zastavení menstruace
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Jak vyvolat menstruaci? Žijte zdravě, víc možností nemáte.
Co na zastavení menstruace určitě nefunguje?
Možná jste se na internetu nebo z doslechu dověděla o nějakých „kouzelných“ metodách pro zastavení menstruace. Ženské tělo ale nefunguje na kouzla, ale na přirozené ženské gynekologické procesy.
Můžete proto směle ignorovat všechna homeopatika, Bachovy esence, biorezonance, krystaly a drahé kameny, meditace, věštby, ezoterické duchovní pohádky a tak dále. Menstruaci nezastaví ani citron ani jiné plody, stejně tak ocet ani octová voda.
Jsou to pouze vymyšlené nesmysly, různá duchařina a hlavně pseudověda a pseudomedicína. Ta by vám nijak nepomohla, naopak by vaše menstruační potíže ještě více zhoršila. Ve vlastním zájmu nevěřte nesmyslům, prosím.
Žádný z těchto nápadů nezajistí takovou regulaci hormonů, která by menstruaci zastavila. Zkoušením různých náhodně vybraných metod si můžete ve skutečnosti uškodit a způsobit nepravidelné menstruační krvácení,zvedá výstražný prst gynekoložka Stasia Jhaveri, MD
Nejlepším způsobem, jak zastavit menstruaci, je proto mluvit otevřeně se svým gynekologem.
- Pro většinu žen je nejdostupnější možností potlačení menstruace užívání některé formy hormonální antikoncepce s progesteronem a estrogenem.
- Pokud právě trpíte komplikací jako vysoký krevní tlak, riziko vzniku krevních sraženin nebo migréna, vhodnější je užívání přípravků pouze s estrogenem.
Jak zastavit menstruaci a často kladené otázky FAQ
Máte vlastní zkušenost se zastavením menstruace? Proč jste ji potřebovala potlačit? Jak se vám to povedlo a jak se po zdravotní stránce cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a pouze bezproblémové menstruace.
Další články o menstruaci a menstruačních komplikacích