Začátky vztahů obvykle doprovází sexuální chtíč, který k sobě dva lidi přitáhne. Chtíč se v rychlé době změní na akutní zamilovanost. Láska přichází až po delší době, kdy se noví partneři lépe poznají a pochopí, že mají společné zájmy a cíle. V tomto čase se mezi nimi rodí vzájemná věrnost, oddanost a „pravá láska“.
Podle statistik prvotní zamilovanost trvá něco mezi 6 měsíci až 3 roky a je výsledkem hormonálních změn, které vytváří sexuální přitažlivost. U mužů hraje svou roli testosteron, u žen estrogen. Během silného působení hormonů mají mnozí lidé směrem k partnerovi nasazené „růžové brýle“ a prakticky nevnímají jeho chyby a rozdíly, které mezi partnery jsou.
Soudržnost vztahu je maximální a vztah zažívá svoji nejintenzivnější část. Pokud partneři zjistí, že si společně vyhovují, vztah má šanci růst a vydržet dlouho. Pokud jsou ale rozdíly mezi partnery výrazné, po fázi zamilovanosti si je začnou uvědomovat a vztah kvůli nim může ztroskotat i pokud byly partneři extrémně zamilovaní.
Není proto vůbec zvláštní, když se ze vztahu časem vytratí sexuální jiskra, a tedy libido jednoho nebo obou partnerů. Obecně platí, že problémy v sexu způsobí problémy i ve vztahu jako takovém.
Každý člověk má jinak silné libido a zájem o sex. Pokud se partneři neshodnou a nebudou se snažit naplňovat své potřeby vzájemně, vztah se rozbije.
O trvání zamilovanosti, lásce a postupném vystřízlivění mluví sexuoložka a psycholožka Laura Janáčková z pražského Institutu partnerských vztahů.
Za rozhovor děkujeme stránce Budějovice.Rozhlas.cz, kde najdete i další zajímavé rozhovory o vztazích.
MÁTE JEŠTĚ CHVILIČKU? Poslouchejte dále rozhovor s psycholožkou Annou Ševčíkovou o tom, jak je sex ve starším věku je symbolem mladickosti, vitality a plnohodnotného života.