Hysterektomie označuje chirurgické odstranění dělohy. Negativem hysterektomie je fakt, že žena již po operaci nemůže ani menstruovat, ani otěhotnět a stát se matkou.
Důvodů, proč si nechat odstranit dělohu, je více a jmenuji je níže v článku. Doba léčby a zotavení je po prodělané hysterektomii zhruba 6 týdnů, ale doba může být i kratší nebo delší v závislosti od toho, jaký typ hysterektomie podstoupíte.
Co je to hysterektomie?
Hysterektomie je chirurgické odstranění dělohy. Chirurg vám velmi pravděpodobně odstraní také čípek dělohy (děložní hrdlo). Kvůli závažnějším příčinám může chirurg odstranit i okolní orgány a tkáně, typicky vaječníky a vejcovody.
Děloha je velmi důležitý orgán. Je to „domov plodu“, ve kterém 9 měsíců roste a vyvíjí se. Mít zdravou dělohu znamená mít ty nejlepší předpoklady pro zdravé a bezproblémové těhotenství.
Během menstruace se děložní výstelka (endometrium) odlupuje a z těla ženy odchází smíchaná s krví. To jsou ony tuhé „chuchvalce“, kterých si během menstruace všímáte. Hysterektomie ženu obere o menstruaci a rovněž o možnost a schopnost otěhotnět.
Proč se některým ženám doporučuje podstoupit hysterektomii?
O tom, zda je pro vás odstranění dělohy vhodné či dokonce nezbytné, vždy rozhodne lékař. O zákrok se nezajímejte sama, pokud lékař neuzná, že je pro vás hysterektomie vhodná.
Lékař typicky doporučí hysterektomii v těchto případech:
- nadměrné vaginální krácení a tedy příliš silná menstruace, kterou nebylo možné zmírnit jinými způsoby,
- silná menstruační bolest, kterou se nepovedlo zmírnit jinými způsoby (pro zmírnění čtěte i článek Menstruační bolest lze zmírnit, ale ne se jí zcela zbavit. Pomohou čaje, cviky a nahřívání),
- nerakovinné děložní nádory (leiomyomy, fibroidy),
- silné bolesti v pánevní oblasti, proti kterým jiná léčba nezabrala,
- prolaps dělohy (sestup dělohy níže do pochvy až následné vyhřeznutí dělohy) kvůli oslabeným svalům, který může vést až k močové inkontinenci (samovolnému úniku moči),
- rakovina dělohy nebo děložního čípku, případně jiné zdravotní komplikace, které mohou riziko rakoviny zvyšovat.
Příčiny mohou být i jiné. Tohle byly pouze ty, které se vyskytují nejčastěji. Doporučuji vám podstupovat pravidelné gynekologické prohlídky. Pokud gynekologa nemáte, klikněte a najděte si jej přes stránku ZnámýLékař.cz, kde se k němu můžete zároveň ihned objednat.
Typy hysterektomie
O vhodné metodě odstranění dělohy rozhoduje vždy lékař, který porovná všechna pozitiva a negativa operace. Podle toho se rozhodne, zda postačí odstranění „pouze“ dělohy nebo i vaječníků a vejcovodů.
totální hysterektomie | odstraněna je děloha a děložní čípek, vaječníky zůstanou zachovány |
supracervikální hysterektomie | odstraněna je pouze vrchní část dělohy až po napojení na děložní čípek |
totální hysterektomie s bilaterální salpingo-ooforektomií | odstraněna je děloha, děložní čípek, vaječníky a vejcovody. U žen, které ještě nevstoupily do menopauzy tento zákrok vyvolá nepříjemné příznaky menopauzy. |
radikální hysterektomie s bilaterální salpingo-ooforektomií | odstraněna je děloha, děložní čípek, vaječníky a vejcovody, horní část pochvy, lymfatické uzliny a některé okolní tkáně. Tento typ hysterektomie se využívá v případech rakoviny. |
Tabulka typů hysterektomie
Průběh hysterektomie
S lékařem nejdříve povedete rozhovor. Vysvětlí vám, proč je pro vás hysterektomie nezbytná a informuje o všech očekávaných důsledcích i rizicích. Pravděpodobně vás požádá o vzorek moči a může chtít odebrat i vzorek krve. Pokud máte jakékoliv dotazy nebo obavy, svěřte se lékaři ještě před operací.
Odstranění dělohy trvá přibližně do 3 hodin. Doba se může měnit kvůli velikosti dělohy a kvůli všem tkáním a orgánům, které vám chirurg kromě dělohy vyoperuje.
Před operací vám bude podána celková nebo lokální anestezie. Při celkové anestezii celou operaci prospíte. Při lokální anestezii vám anesteziolog vpíchne anestetikum do dolní části zad, aby zablokoval bolest, protože při zákroku budete bdít.
Abdominální hysterektomie
- Chirurg na břiše vytvoří přibližně 15 až 20centimetrový řez, který po operaci zašije stehy nebo zafixuje svorkami.
- Tato metoda se nejčastěji používá v případě rakoviny, a tedy zhoubných nádorů na děloze a v jejím okolí, které se mohou nekontrolovatelně šířit dál nebo pokud je děloha zvětšená.
- Po operaci pacientka zůstává na pozorování v nemocnici přibližně 3 dny. Doba zotavení je zde nejdelší ze všech metod.
VIDEO (anglicky): Abdominální hysterektomie
Laparoskopická hysterektomie
- Laparoskop je tenká hadička s drobnou kamerou na konci.
- Chirurg vytvoří malý řez v pupíku, aby se laparoskopem dostal do podbřišku.
- Následně vytvoří další drobné řezy, kterými k děloze zavede chirurgické nástroje.
- Následně chirurg pomocí nástrojů „rozkouskuje“ dělohu a po kouscích je vyjme přes vaginu nebo řezy v břiše.
- Pacientka se z metody zotaví poměrně rychle za 4 týdny.
- Pacientka odchází domů ještě tentýž den, a pokud se objeví nějaké komplikace, může zůstat ještě jeden den na lůžku v nemocnici pod lékařským dozorem.
VIDEO (anglicky): Totální laparoskopická hysterektomie
Laparoskopická hysterektomie s asistencí robotického ramena
- Zákrok je podobný klasické laparoskopické hysterektomii, avšak lékař využije i pomoc robota.
- Lékař přes řez zavede do břišní dutiny laparoskop.
- Přes další drobné řezy kolem pupku lékař vsune chirurgické nástroje, ty ale bude dále ovládat přes počítač a operaci provede robotické rameno.
- I operace s asistencí robota má kratší dobu zotavení, protože robotické rameno může pracovat precizněji, než ruka chirurga.
VIDEO (anglicky): Robotická hysterektomie
Vaginální hysterektomie
- Děloha bude odstraněna zevnitř a chirurg nebude provádět žádné vnější řezy, aby se k děloze dostal.
- Chirurg vnitřní rány zašije rozpustnými stehy, takže je po zahojení nebude muset vyndavat.
- Vaginální hysterektomie se nejčastěji využívá v případech prolapsu dělohy nebo různých nerakovinných nádorů.
- Tato metoda má nejméně komplikací, zároveň se po ní pacientka zotaví nejrychleji a to již do 4 týdnů.
- Metoda obvykle nevyžaduje dlouhodobý pobyt v nemocnici, a pokud se vše povede bez komplikací, pacientka odchází domů tentýž den.
VIDEO (anglicky): Vaginální hysterektomie
Výhody a nevýhody odstranění dělohy
Pozitiva hysterektomie: | Negativa hysterektomie: |
Díky hysterektomii může žena žít příjemnější život bez silných menstruačních a pánevních bolestí a silného či nepravidelného menstruačního krvácení. Hysterektomie zároveň snižuje riziko vzniku rakoviny dělohy a okolních orgánů. | Hysterektomie může mít až příliš dlouhou dobu hojení a rekonvalescence. Za nevýhodu lze považovat i ztrátu schopnosti otěhotnět a vynosit dítě. V závislosti na typu hysterektomie se může žena dostat do předčasné menopauzy nebo zažije negativní příznaky menopauzy, i když se do ní zatím reálně nedostane. |
Možná negativa a vedlejší účinky hysterektomie
Nerada bych vás strašila, ale jelikož jde o operaci, vždy existuje riziko, že se nějaké nežádoucí účinky objeví.
Pokud byly kvůli hysterektomii odstraněny i vaječníky, pravděpodobně si všimnete příznaků menopauzy, i když ještě nejste ve věku, kdy menopauza běžně přichází (kolem 45. roku života). Lékař se vás vždy bude snažit léčit tak, aby co nejvíce předešel těmto negativům, ale ne vždy se mu to uspokojivě povede:
- návaly horka a pocení, které vás může v noci budit ze spánku,
- vaginální suchost (vaginální atrofie),
- citelné snížení až ztráta erotického libida,
- problémy se spánkem, nespavost nebo problém se vzbudit.
Jaké komplikace může hysterektomie způsobit?
Hysterektomii vnímejte jako kterýkoliv jiný chirurgický zákrok, takže po operaci se mohou objevit tyto komplikace:
- krevní sraženiny, které mohu ucpat i životně důležité cévy,
- infekce rány a záněty,
- nadměrné krvácení,
- zneprůchodnění střev,
- poškození stehů a otevření rány,
- poranění močových cest,
- další problémy, které může vyvolat anestezie.
Jak dlouho trvá zotavit se z hysterektomie?
Většina pacientek se z operace zotaví do 6 týdnů. Přesnou dobu zotavení nelze předpovědět předem a vždy závisí na konkrétním typu a rozsahu hysterektomie. Obecně se zotavíte rychleji z laparoskopické a vaginální hysterektomie. Po operaci vždy poslouchejte doporučení lékaře.
Ten vám pravděpodobně doporučí klid na lůžku a nenamáhat se. Zátěž byste měla přidávat postupně, zároveň si všímat, jak se cítíte a zda vás nic nebolí nebo se neobjeví jiné komplikace. Co vám způsobuje bolest a nepohodlí bude dočasně zakázáno.
Pokud by byly důsledky operace závažnější, lékař vám předepíše i některé léky. Konkrétní značky nejmenuji záměrně, protože o nich vždy rozhoduje váš ošetřující lékař.
Co mám dělat pro rychlejší zotavení po hysterektomii doma?
Lékař vám může dát i jiné rady. Pro co nejrychlejší doléčení vám ale určitě poradí i tyto:
- Po hysterektomii je běžné lehké krvácení. Používejte menstruační vložky. Zavádění tamponů není vhodné.
- Aspoň 6 týdnů nezvedejte žádná těžká břemena.
- Aspoň 6 týdnů do pochvy nic nezavádějte, a tedy nemějte sex, nemasturbujte ani nepoužívejte žádné vibrátory nebo dilda.
- Pokud máte na břichu hojící se jizvy, buďte opatrná při sprchování a koupání. Stehy se samy rozpustí nebo samy odpadnou, ale pokud lékař uzavřel ránu pomocí svorek, jistě vás informoval, kdy vám je vyndá.
- Pokud po operaci užíváte nějaké léky proti bolesti nebo jiné, aspoň po dobu užívání byste neměla řídit auto ani jiná vozidla. Pokud žádné takové léky neužíváte, můžete řídit ihned, ale pro jistotu si to ověřte i u lékaře.
- Pokud sportujete, dejte si na 4 až 6 týdnů přestávku a ke cvičení se vraťte až když lékař potvrdí, že jste se plně zotavila.
- Lékař zároveň stanoví, jak dlouho budete doma na pracovní neschopence. Pokud operace dopadne dobře, lékař vás může uvolnit do práce prakticky okamžitě, vždy ale poslechněte jeho doporučení.
Jak se budu po hysterektomii cítit?
Po odstranění dělohy přijdete o menstruaci. Některé příznaky menstruace ale mohou zůstat, třeba pocity nafouklého břicha a nepříjemného pnutí. Zároveň můžete pořád zlehka krvácet a špinit. Krev a výtok se ztratí sám zhruba do 6 týdnů.
Součástí hojení řezu je svědění, podráždění, bolest, zarudnutí, modřiny nebo i výtok. To jsou ale běžné příznaky hojení rány. Normální jsou také jizvy. Ty jsou nejméně viditelné při laparoskopické hysterektomii, kdy se nástroje dostanou k děloze přes malé otvory.
- Pokud vám chirurg ponechá vaječníky, neměla byste pociťovat negativa spojená s hormonální nerovnováhou.
- Pokud chirurg s dělohou odstraní i vaječníky ještě před menopauzou (cca před 45. rokem), můžete pociťovat příznaky menopauzy i pokud v ní reálně nebudete. V takovém případě lékař předepíše hormonální substituční terapii, a tedy doplnění chybějících hormonů pomocí léků nebo injekčně. Kvůli odstranění vaječníků se dostanete do menopauzy prakticky okamžitě a to i pokud jste ještě mladá žena.
Co se týče emocí a nálad po zákroku, záleží na tom, zda jste byla na operaci řádně připravená a zda nevyvolala žádné negativní důsledky. Nepříjemné nálady jsou ale obvykle dočasné a na to, že již nemáte dělohu, si po čase zvyknete. Může se také stát, že se budete právě díky hysterektomii cítit mnohem lépe, protože odstraní některé vaše problémy.
Na pohotovost vám doporučuji zajít ihned, pokud:
- si všimnete jasně červené krve,
- máte horečku,
- máte žaludeční nevolnosti nebo zvracíte,
- máte problematické močení a pociťujete při něm bolest nebo pálení,
- se začne bolest stupňovat až na neúnosnou hranici,
- se začne zhoršovat otok a podráždění rány.
TIP PRO NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY:
Český doplněk stravy Proerecta WOMEN s obsahem bylin, které přispívají hormonální rovnováze (maca, drmek, ženšen). WOMEN lze užívat i po prodělané hysterektomii.
Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny potvrzené účinky. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin, a ihned můžete začít upravovat hladinu hormonů. Stránka Erekce.cz není výrobcem ani prodejcem doplňků Proerecta. Tím je česká firma eMarkest, s.r.o.
Vliv hysterektomie na sexuální život
Hysterektomie by neměla ovlivnit vaše sexuální schopnosti ani výdrž. Nicméně se kvůli odstraněným vaječníkům mohou začít projevovat příznaky menopauzy a ty již sexuální libido zeslabují.
Zároveň vaginální atrofie může znemožňovat sex nebo použití erotických hraček a vyvolat bolest při sexu (lékařsky dyspareunie).
Pokud se nechcete vzdát sexu, ale objevily se komplikace, určitě si sežeňte lubrikační gel. Klikněte a vyberte si z nabídky lubrikantů ze stránky RůžovýSlon.cz.
Po hysterektomii můžete pořád dosahovat silného a dokonce i mokrého orgasmu. Nervy, které jsou za orgasmus zodpovědné, zůstávají neporušené i po hysterektomii. Sexuální potěšení a uspokojení by mělo po odstranění dělohy zůstat nezměněno.
A pokud vás zajímá, co vlastně po děloze zůstane, není to prázdná „díra“ v břiše. Okolní orgány a tedy hlavně střeva se posunou tak, aby vzniklou mezeru vyplnily.
Existuje alternativa k hysterektomii nebo je nezbytná v každém případě?
Lékař vám hysterektomii samozřejmě nedoporučí „jenom tak“. Vždy se bude nejdříve snažit zvolit co nejméně invazivní metodu pomoci. Pokud vyhodnotí, že odstranění dělohy není nezbytné, může doporučit:
- vyčkávání a sledování, zda se stav změní,
- užívání léků pro zvládnutí menstruačních bolestí nebo zastavení nadměrného krvácení,
- chirurgické odstranění nerakovinných děložních fibroidů,
- cvičení pro posílení okolních svalů, aby nedošlo k prolapsu dělohy,
- podepření dělohy pesarem,
- léčba případné endometriózy bez odstranění dělohy.
Máte vlastní zkušenost s hysterektomií nebo znáte někoho, komu dělohu odstranili? Jak se u vás operace projevila a jak se vám vede dnes?
Na vaše zkušenosti jsme zvědaví v redakci Erekce.cz společně s ostatními čtenáři. Zanechte nám komentář pod článkem, prosím. Děkuji vám za ně a přeji vždy intimní zdraví 🙂
DÁLE ČTĚTE: Nemoci vagíny: MEGAseznam, příčiny, projevy a nejrychlejší léčba.