Hypergonadismus je nežádoucí stav, kdy gonády (pohlavní žlázy) pracují nadměrně a produkují zvýšené množství pohlavních hormonů. U mužů jde o nadprodukci testosteronu, u žen estrogenu a dalších hormonů. Gonády jsou reprodukční žlázy a tedy mužská varlata a ženské vaječníky.
Hypergonadismus může negativně ovlivňovat pubertu a dospívání, v pozdějším věku může způsobovat problémy s plodností a sílou erotického libida.
Hypergonadismus je méně častý než opačný stav hypogonadismus, který označuje abnormálně sníženou až žádnou produkcí pohlavních hormonů.
Oba stavy jsou naštěstí léčitelné. V článku se podíváme na příčiny hypergonadismu, na jeho příznaky, možné zdravotní komplikace a na metody léčby.
Příznaky hypergonadismu
Pokud se hypergonadismus rozvine ještě před nástupem puberty, může způsobit předčasnou pubertu. Pohlavní hormony se začnou produkovat dříve a v nadměrném množství, kvůli čemu dítě předčasně dospívá. To ale není žádoucí stav, protože i období puberty má své normální rozmezí mezi 9 až 14 lety u kluků a mezi 8 až 13 lety u děvčat.
Předčasná puberta označuje stav časného a příliš rychlého nástupu změn souvisejících s pohlavní zralostí. Hypergonadismus patří mezi možné příčiny předčasné puberty.
Jako další faktory jsou to:
- genetické faktory zděděné po rodinných příslušnících,
- nádory ve varlatech nebo vaječnících,
- abnormality centrálního nervového systému, které mohou vyvolat problémy s funkcí hypofýzy a hypotalamu, které produkují určité hormony (gonadotropin uvolňující hormon, folikuly stimulující hormon, luteinizační hormon),
- poranění mozku se stejným dopadem,
- poruchy nadledvin, které produkují hormony kortizol, adrenalin, noradrenalin a aldosteron,
- závažná hypotyreóza a tedy nedostatečná činnost štítné žlázy, která jinak produkuje hormony thyroxin a trijodtyronin,
- nadváha a obezita nebo vystavování se škodlivým vlivům ve stravě nebo životním prostředí.
U chlapců a dívek v předpubertálním věku může hypergonadismus způsobovat:
- růstový spurt a tedy náhlé a velmi rychlé zrychlení růstu a vývoje, které může za různé růstové deformace jako třeba skolióza páteře a podobně,
- změny nálady s převahou těch negativních, přičemž postižené dítě se chová ještě hůře, než by se kvůli pubertě normálně chovalo,
- silnější a agresivnější hormonální akné,
- hlubší hlas než normálně.
Další příznaky hypergonadismu před a během puberty jsou již jedinečné pro každé pohlaví:
Hypergonadismus u kluků: | Hypergonadismus u děvčat: |
|
|
V méně závažných případech předpubertálního hypergonadismu nemusí být nástup tělesných a duševních změn natolik významný, aby si jich postižené dítě nebo jeho rodiče všimli. To zhoršuje diagnostiku a oddaluje léčbu.
V takto mladém věku se léčba zaměřuje na zpomalení nástupu puberty pomocí hormonálních terapií. Cíleným zpomalením nástupu puberty lze dosáhnout normálního dospívání ve správném čase.
Pokud se hypergonadismus rozvine až po pubertě, muži mohou trpět předčasným a nadměrným vypadáváním vlasů. Ženy mohou trpět hirsutismem a tedy růstem nežádoucího ochlupení různě po těle a na obličeji.
MĚJTE PŘEHLED: Hirsutismus: Nadměrný růst nechtěného ochlupení u žen (tvář, hruď, záda) – příčiny a léčba.
Příčiny hypergonadismu
Příčina hypergonadismu je někdy bohužel neznámá. Pokud se lékaři nepovede příčinu identifikovat, přičemž ale zjistí zvýšenou hladinu pohlavních hormonů, odborně mluvíme o idiopatickém hypergonadismu.
Existuje ale několik známých příčin hypergonadismu a nejčastěji jde o:
- rakovinné (maligní) nebo nerakovinné (benigní) nádory gonád a tedy nádory na varlatech nebo vaječnících,
- onemocnění ledvin nebo jater,
- vážné infekce v reprodukční soustavě,
- důsledek operací,
- autoimunitní onemocnění (Addisonova choroba nebo Hashimotova nemoc),
- genetické a tedy vrozené abnormality,
- poranění gonád, hypofýzy, epifýzy, endokrinních žláz nebo nadledvin,
- encefalitida (zánět mozku kvůli virové infekci).
Zvýšené riziko hypergonadismu hrozí lidem užívajícím anabolické steroidy. Tato léčiva mohou abnormálně zvyšovat hladinu testosteronu a dalších androgenů, ale také estrogenu. Pamatujte, že nesprávně dávkovaná anabolika bez lékařského předpisu mají pouze nežádoucí účinky. Pokud nejde o součást předepsané léčby, pokaždé představují zdravotní rizika.
MĚJTE PŘEHLED O OPAČNÉM STAVU: Hypogonadismus způsobí mužskou i ženskou neplodnost. Jaké jsou příznaky a jak se bránit rizikovému poklesu produkce hormonů?
Možné komplikace a rizikové dopady hypergonadismu
Hypergonadismus může vyvolat závažnější komplikace, které mohou omezovat normální průběh života. Zde bych rád upozornil hlavně naše mladé čtenáře, aby se netěšili, pokud jim začnou příliš rychle růst vousy, svaly nebo prsa děvčatům.
Normální vývin potřebuje svůj čas a pokud k němu dojde předčasně, není to vítaným, ale naopak nežádoucím důsledkem hypergonadismu. Pamatujte, že co se rychleji vyvine, to rychleji zestárne a rychleji také ztrácí své přirozené funkce.
Ženám může hypergondismus narušit normální průběh menstruace, co omezuje plodné dny, snižuje šance na otěhotnění a výsledkem může být až ženská neplodnost.
Rovněž muži mohou mít problémy s plodností, protože varlata se sice vyvinula předčasně, ale kvůli hypergonadismu nemusí fungovat správně a produkovat dostatek zdravých spermií. Opět apeluji na kluky nebo muže, kteří užívají anabolické steroidy. Negativně totiž ovlivňují zdraví varlat a snižují produkci spermií. Byli byste překvapení, kolik „sportovců“ respektive zneuživatelů steroidů plní čekárny v ordinacích sexuologů, andrologů a podobně.
Pokud se lékaři povede zjistit příčinu hypergonadismu, díky časné léčbě se lze ze stavu vyléčit. Důležitá je ale pozornost lékaře, proto se k němu vydejte až si všimnete jakýchkoliv příznaků hypergonadismu sami na sobě nebo na svých dětech.
Kdy mám s podezřením na hypergonadismus zajít za lékařem?
Ideálně k praktickému lékaři zajděte, když si na sobě všimnete jakýchkoliv příznaků hormonální nerovnováhy.
- V tomto článku vysvětlujeme příznaky hormonální nerovnováhy u mužů
- a v tomto článku jmenujeme příznaky hormonální nerovnováhy u žen.
Pokud máte podezření na hypergonadismus u svého dítěte, tzn. že vypadá a jedná až podezřele vyspěle na svůj věk, jděte s ním k jeho praktickému lékaři.
Podle konkrétních příznaků vám lékař může odebrat vzorek krve pro endokrinologické vyšetření. Odborník bude v krvi zkoumat abnormálně vysokou hladinu pohlavních hormonů.
Pomocí ultrazvuku pánve si lékař prohlédne, jak vypadají vaše varlata, vaječníky nebo nadledviny. V těchto žlázách se tvoří pohlavní i další hormony. Pomocí zobrazovacích vyšetření může lékař zkoumat i hypofýzu a hypotalamus.
Existují i různá další specifická vyšetření, proto vám doporučuji absolvovat všechny, na které vás lékař pošle.
Léčba hypergonadismu
Bohužel nelze předem předpokládat, zda bude léčba rychlá a jednoduchá nebo naopak zdlouhavá a komplikovaná. Vše záleží na konkrétní příčině. V případě idiopatického hypergonadismu se lékař zaměří na tlumení negativních příznaků, protože přesná příčina je mu neznámá.
Pokud je příčina hypergonadismu známá, lékař se zaměří na její léčbu. Během celé terapie bude měřit hladiny hormonů, aby zjistil, zda a v jaké míře léčba účinkuje.
- Třeba pokud jde o nádor na varlatech nebo vaječnících, lékař bude nádor ozařovat, hubit léky nebo jej může chirurgicky odstranit. Zde bohužel hrozí riziko nutnosti odstranit celou postiženou žlázu a tedy varlata (orchiektomie) nebo vaječníky (ooforektomie).
- Pokud je příčinou snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza), lékař předepíše léky pro stimulaci její činnosti a tak dále.
Cílem léčby hypergonadismu je snížit hladinu pohlavních hormonů na normální úroveň. Tento postup je náročnější než v případě hypogonadismu, kdy lékař usiluje o zvýšení produkce hormonů.
Lékař doporučí hormonální léčbu, při které vám bude do těla doplňovat různé jiné hormony, které budou funkce gonád a tedy pohlavních žláz zpomalovat a tlumit. Tato léčba může být zdlouhavá a organismus obvykle nezareaguje hned po několika dnech.
Žádná konkrétní léčiva nejmenuji záměrně, aby je žádný čtenář nesháněl načerno a bez lékařského předpisu. Sami doma totiž nemáte šanci zjistit, který hormon je u vás příliš vysoký a proč tomu tak je. Jde o případ pro zkušené endokrinology nebo jiné vhodné specialisty.
Jaký je výhled na život s hypergonadismem?
Hypergonadismus je velmi vzácný stav na rozdíl od opačného stavu hypogonadismu. Je tedy velmi malá šance, že jím trpíte právě vy nebo vaše dítě. Nicméně možné to je.
Hpergonadismus je mnohdy důsledkem jiné závažnější nemoci. Pro postiženého je proto prvořadé vyléčit se ze své nemoci, která mimo jiné vyvolala i hypergonadismus.
Důležité je hned od začátku problémů spolupracovat s lékařem. Zjistí primární příčinu a bude se snažit tlumit nadprodukci pohlavních nebo i jiných zvýšených hormonů. Může vás hypergonadismu zcela zbavit, nebo se aspoň postará o snížení negativních důsledků. Při správné léčbě je výhled na další život víc než dobrý. Spolupracujte s lékařem.
Hypergonadismus a často kladené otázky FAQ
Máte vlastní zkušenost s hypergonadismem? Co u vás bylo příčinou, jak se stav projevoval a jak se díky léčbě cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví bez hypergonadismu.
Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen