Hyperandrogenismus: Rizikově zvýšené androgeny u 10 % žen

Hyperandrogenismus označuje negativní stav u žen, kdy má postižená v těle nadměrné množství androgenů a tedy mužských pohlavních hormonů. Ženské tělo potřebuje určitou hladinu androgenů normálně a k problému dochází, když se jejich produkce a koncentrace v organismu abnormálně zvýší.

Hyperandrogenismus vyvolává u postižené různé negativní příznaky, které jmenuji v článku. Typicky jde o nepravidelné menstruace, růst nežádoucího ochlupení různě po těle, akné a kožní problémy.

Další dopady jmenuji v článku, stejně tak diagnostiku, možnosti léčby a preventivní kroky proti vzniku hyperandrogenismu.

hyperandrogenismus

 

Co přesně je hyperandrogenismus?

K hyperandrogenismu dochází, když má žena nebo osoba, která se jako žena narodila, příliš vysokou hladinu mužských pohlavních hormonů (androgenů) v organismu. Stav se může rozvinout v kterémkoliv věku a tedy v dětství i v dospělosti.

Žena určité množství androgenů potřebuje. Pomáhají jí nastartovat pubertu, podílejí se na vývoji reprodukčních orgánů, na růstu svalů, udržují hustotu a pevnost kostí, ovlivňují erotické libido a tedy ženin zájem o sex, přispívají produkci estrogenů a tedy ženských pohlavních hormonů, které dále řídí menstruační cykly a udržují celkové reprodukční zdraví. Lze tedy tvrdit, že androgeny jsou pro ženu velmi důležité. K problémům dochází při jejich abnormálně zvýšené hladině.

Androgeny jsou hormony a tedy chemické látky, které řídí mnohé různé tělesné funkce a procesy. Hormony cirkulují v krvi a přenášejí zprávy do konkrétních orgánů, tkání a svalů. Díky hormonům naše těla vědí, co a kdy přesně mají dělat.

Androgeny produkuje každý zdravý člověk a tedy muži i ženy. Mužské organismy vyrábějí větší množství androgenů. Ženská těla vyrábějí přibližně 1 dvanáctinu množství, které produkují muži. Nejběžnějším a hlavním androgenem je testosteron.

V ženském těle vyrábějí androgeny vaječníky, v mužském zase varlata. U obou pohlaví jsou to ještě nadledviny. V kůži a tukové tkáni se „slabší“ androgeny proměňují (metabolizují) na „silnější“.

Nežádoucí hyperandrogenismus může vyvolat mnohé různé negativní příznaky, které se mohou různě měnit podle věku a zdravotního stavu postižené. Příčiny mohou být různé, naštěstí je většina z nich dobře léčitelná.

 

Jak častý je hyperandrogenismus?

jak častý je hyperandrogenismus?

Hyperandrogenismus je poměrně častý a postihuje přibližně 5 až 10 % žen. Méně často postihuje děti, i když možné to je. Ojediněle postihuje také muže, respektive osoby, které se jako muž narodily, ale nyní se jako muž neidentifikují.

 

Je hyperandrogenismus to samé, co Syndrom polycystických vaječníků?

Není. Jde o 2 rozdílné stavy: 

  • Hyperandrogenismus je hlavním příznakem syndromu polycystických vaječníků (PCOS). Zdravé vaječníky produkují androgeny, a pokud je postihne syndrom PCOS, začínají produkovat abnormálně zvýšené množství androgenů.
  • Naopak syndrom PCOS je poměrně běžnou příčinou hyperandrogenismu, ale stav může mít i různé jiné příčiny. Může postihnout i muže, kteří vaječníky nemají. PCOS má kromě hyperandrogenismu i další negativní příznaky a dopady.

MĚJTE PŘEHLED: PCOS (syndrom polycystických vaječníků): Podrobně o příznacích, příčinách a léčbě.

PCOS, syndrom polycystických ovarií (vaječníků)

 

Příznaky hyperandrogenismu

Příznaky hyperandrogenismu mohou být různé v závislosti na věku a na tom, zda již postižená prošla pubertou nebo ne.

  • Upozorňuji, že níže uvedené příznaky se mohou rozvinout i za předpokladu, že máte normální a optimální hladinu androgenů. Tehdy příznaky vyvolává jiný stav.
  • Zároveň je možné, že vám krevní testy zjistí zvýšenou hladinu androgenů, přičemž jsou vaše příznaky pouze mírné nebo žádné.

S podezřením je proto vždy rozumné zajít za lékařem (endokrinolog nebo specialista na jiný problém) a nechat si hladinu androgenů změřit z krve.

Návštěva lékařů je zvlášť důležitá, pokud se nepříjemné příznaky rozvinou příliš rychle a náhle. Mezi možné nejhorší příčiny patří rakovinné nádory někde v těle, které mohou rovněž produkovat androgeny. Tehdy může rutinní odběr krve zachránit postižené život.

Předpubertální dívky: Předpubertální kluci: Dospělé ženy:
 

  • akné a mastná pleť,
  • zvětšený klitoris (hypertrofie klitorisu),
  • nadměrný růst výrazného a nežádoucícho tělesného ochlupení (hirsutismus).
 

  • abnormálně velký penis,
  • předčasný nebo nadměrný růst ochlupení v intimní oblasti, v podpaží, na hrudi a vousů,
  • hlubší hlas ve srovnání s vrstevníky.
 

Tabulka příznaků hyperandrogenismu vzhledem na věk a pohlaví pacienta

U mužů a osob narozených jako muži se hyperandrogenismus projevuje v závislosti na tom, z jakého „zdroje“ nadbytečné androgeny pocházejí. Zda jdou to varlata a nadledviny nebo hormony podávané v tabletách a injekcích.

Zvýšené hladiny androgenů u dospělých mužů mají málo viditelných fyzických příznaků, ale mohou negativně ovlivnit funkce varlat a vyvolat tak neplodnost. Abnormálně vysoká hladina androgenů neprospívá ani mužům, i když jste o tom byli dodnes možná přesvědčení, vážení čtenáři.

 

Příčiny hyperandrogenismu

U žen a lidí narozených jako ženy (dnešní transgender osobytranssexuálové) produkují androgeny vaječníky, nadledviny a tukové buňky. U mužů produkují androgeny varlata a nadledviny.

Existují i některé další hormony, které ovlivňují produkci androgenů. Tím nejznámějším je luteinizační hormon a adrenokortikotropní hormon. Oba produkuje hypofýza (podvěsek mozkový).

Hyperandrogenismus se může rozvinout, pokud některé z těchto orgánů nebo hormonů nepracují správně. Mezi nejčastější příčiny selhávání funkcí orgánů či dalších hormonů patří:

TIP NA BEZPEČNÝ DOPLNĚK STRAVY:

Jelikož je samotný hyperandrogenismus důsledkem trvalé hormonální nerovnováhy s převahou androgenů, ženám doporučuji český bylinný doplněk Blendea Woman’s Vitality.

Hormonální rovnováhu pomáhají navodit rostliny Drmek obecný, Kotvičník zemní, Maca peruánská a Ženšen pravý společně s hořčíkem a zinkem. Kromě hormonů kapsle pomáhají navodit pravidelné menstruace u žen v plodném věku a také menopauzální komfort u žen po menopauze.

blendea womans vitality pro podporu libida a hormonální rovnováhy

Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky kapslí Woman’s Vitality přímo na e-shopu. Případnou objednávku vám obchod doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete začít tlumit nepříjemné příznaky hormonální nerovnováhy a to i v případě, že vám hyperandrogenismus zatím nediagnostikovali nebo jím vůbec netrpíte.

 

Hyperandrogenismus způsobený Syndromem polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků (ovarií) je nejčastější příčinou hyperandrogenismu u děvčat v předčasné pubertě, u adolescentek a u dospělých žen. Až 90 % žen s hyperandrogenismem zároveň trpí syndromem PCOS.

Při syndromu PCOS dochází k trvalému zvýšení hladiny luteinizačního hormonu a také inzulínu. Silnější působení těchto hormonů vede ke zvýšené produkci androgenů ve vaječnících. Výsledkem je zvýšená hladina volného testosteronu v krvi.

 

Hyperandrogenismus způsobený vrozenou andrenální hyperplazií

Vrozená andrenální hyperplazie označuje soubor genetických (vrozených) stavů, které ovlivňují funkce nadledvin. Porucha vyvolává nedostatek určitých enzymů, které by jinak regulovaly hladiny hormonů. U pacientek s nedostatkem těchto enzymů dochází ke zvýšené produkci jiných hormonů, zejména testosteronu.

 

Hyperandrogenismus způsobený Cushingovou nemocí

Cushingův syndrom způsobuje zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu. V mnoha případech jde o nezhoubný nádor na hypofýze, který uvolňuje nadměrné množství andrenokortikotropního hormonu a ten působí na zvýšení hladiny kortizolu.

Cushingův syndrom má i další charakteristické příznaky:

  • rychlý a výrazný nárůst hmotnosti, typicky ve tvářích, břiše, hrudníku nebo zadní části krku (povšimněte si nápadného „vdovského hrbu“ za krkem u některých žen),
  • výrazné fialové strie na břichu a dalších místech rychlého přibírání na váze,
  • vysoký krevní tlak.

S těmito příznaky je rozumné zajít za lékařem, protože mají tendenci zhoršovat se. Objednejte se u endokrinologa nebo aspoň u praktického lékaře.

 

Hyperandrogenismus vyvolaný nádory vylučujícími androgeny

Také nádory na vaječnících, varlatech a nadledvinách mohou uvolňovat androgeny, takže jejich hladina narůstá. Nádory vyvolaný hyperandrogenismus přichází obvykle náhle a bývá závažný.

Tato příčina kvůli nádorům je poměrně vzácná a představuje zhruba 0,2 % všech případů. Jelikož jde ale pořád o nádory v těle, které mohou být až život ohrožující, je nezbytné jít s příznaky hyperandrogenismu k lékaři.

 

Hyperandrogenismus jako vedlejší účinek některých léků

Existují různé léky, které mohou stimulovat produkci a uvolňování androgenů. Nejčastěji jsou to léky z těchto skupin:

 

Léčba hyperandrogenismu

  • Léčba spočívá ve snaze lékaře snížit produkci androgenů u pacienta a tedy ve vaječnících, varlatech nebo nadledvinách.
  • Dalším cílem léčby je blokování působení androgenů, které již v těle cirkulují.

Pacienti se k lékaři dostávají zpravidla až když si na sobě všimnou negativních příznaků. Běžný laik totiž netuší, že se u něj právě rozvíjí hyperandrogenismus. Ženy navštěvují lékaře typicky kvůli problematickým menstruacím nebo kvůli růstu nechtěného ochlupení různě po těle.

MĚJTE PŘEHLED: Hirsutismus: Nadměrný růst nechtěného ochlupení u žen (tvář, hruď, záda), příčiny a léčba.

hirsutismus

 

Léčba hyperandrogenismu pomocí léků

Konkrétní názvy léků neuvádím záměrně. Snažím se o to, aby je nikdo nesháněl bez předpisu a tedy načerno. Jednak bez vyšetření nikdo netuší, zda vlastně hyperandrogenismem trpí, ani co jej způsobilo a co je vlastně potřeba léčit.

 

Léčba jednotlivých symptomů hyperandrogenismu

V některých případech se léčba zaměřuje až na výslední negativní příznak, pokud jinak nepředstavuje zdravotní riziko a neohrožuje pacientku na životě.

  • Akné a kožní problémy lze léčit léky a kosmetikou proti akné. Pomůže vám dermatolog a tedy kožní lékař nebo zkušená kosmetička (s těmi ale opatrně a kožní problémy řešte prvně s lékařem). Pomoct může i endokrinolog nebo praktický lékař, který může předepsat antiandrogeny nebo antibiotika.
  • S hirsutismem a tedy nadměrným růstem chloupků může pomoct kosmetička tak, že je oholí nebo vytrhne (voskování, různé způsoby epilace, laserové metody). Pomoct mohou i antikoncepční pilulky.
  • Proti nepravidelným menstruacím mohou pomoct hormonální antikoncepční pilulky, které regulují menstruační cykly.

Pokud se těmito způsoby nepovede tlumit příznaky hyperandrogenismu, lékař zváží silnější léčbu léky. Jak jsem ale psala, žádná konkrétní léčiva záměrně nejmenuji. Rozhoduje o nich vždy lékař a lék musí zohledňovat zdravotní stav konkrétní pacientky.

 

Existuje prevence před hyperandrogenismem?

Bohužel aktuálně neexistuje žádná jednoznačná preventivní metoda, která by mohla hyperandrogenismu zabránit.

Nejčastější příčinou je syndrom PCOS. Babské rady pro přirozenou prevenci najdete v podrobném článku o PCOS pod proklikem.

Vrozeným genetickým poruchám rovněž nelze zabránit a lze pouze tlumit jejich negativní dopady.

V rámci prevence se proto snažte řádně léčit všechny existující nemoci a předcházet ostatním. Zároveň se zaměřte na zásady zdravé životosprávy, což je nejlepší možností ochrany před většinou nemocí, vznikem nových a zhoršením zdravotního stavu.

 

Výhled na život s hyperandrogenismem

Je potřeba smířit se s tím, že téměř všechny léčebné metody jsou doživotní a pacientka je bude muset podstupovat natrvalo. Cílem je hlavně minimalizovat negativní příznaky. Upozornění je platné pro všechny postižené.

Syndromu PCOS se lze poměrně efektivně zbavit zhubnutím, protože právě nadváha a obezita jsou jeho běžným spouštěčem.

Musím upozornit i na fakt, že hyperandrogenismus může u postižené vyvolávat v různé míře stres, úzkosti, deprese, snižovat její sebevědomí a celkově zhoršovat duševní zdraví. V důsledku těchto stavů může být potřebná i pomoc psychologa nebo psychoterapeuta. Informujte se u svého ošetřujícího lékaře, prosím.

Máte vlastní zkušenost s hyperandrogenismem? Co u vás bylo spouštěčem, jak se léčíte a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenost jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentáře pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví bez hyperandrogenismu, milé čtenářky.

Blendea Womans Vitality, složení

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

 

Leave a Reply