Hydronefróza označuje rizikový nežádoucí stav, kdy jedna nebo obě ledviny otečou a zvětší se. K hydronefróze obvykle dochází kvůli neúplnému vyprázdnění moči, kterému brání nějaká překážka (obstrukce) v močových cestách nebo něco, co brání jejich normální funkci. Moč neodtéká a ledvina kvůli tomu otéká a roste.
Hydronefróza se projevuje náhlou a velmi intenzivní bodavou bolestí v zádech nebo bocích, bolestivým močením až neschopností vymočit se, výskytem krve v moči (lékařsky hematurie), dále zvracením, slabostí, horečkou a příznaky podobnými nachlazení v důsledku infekce močových cest.
Léčba se odvíjí od konkrétní příčiny hydronefrózy, proto by vás měl co nejdříve vidět nefrolog, což je specialista na zdraví a nemoci ledvin. Pokud by se porucha týkala jiné části močové soustavy, pomoct může i urolog.
V článku se podíváme na typické příznaky hydronefrózy, na možné příčiny, zdravotní rizika, která vyvolává, na metody léčby i preventivní kroky.
Co přesně je hydronefróza?
Pojem hydronefróza označuje stav, kdy něco brání v plynulém odtoku moči z ledvin do močového měchýře. V důsledku toho jedna nebo obě postižené ledviny otékají a tento otok může ještě více zhoršovat močení.
Hydronefróza může být náhlá nebo chronická, částečná nebo úplná a pouze jednostranná nebo oboustranná.
- Náhlá (akutní) hydronefróza vzniká velmi rychle a obvykle ji způsobuje akutní výskyt překážky (obstrukce) v močových cestách. Chronická a tedy dlouhodobá hydronefróza se vyvíjí pomalu a je výsledkem dlouhodobé obstrukce močových cest.
- Částečná hydronefróza znamená, že odtok moči je částečně omezen, ale není úplně zablokován. Při úplné hydronefróze moč z ledviny neodtéká vůbec. Stav může vyvolat anurii, což je těžký pokles nebo úplné zastavení močení.
- Jednostranná hydronefróza postihuje jednu ledvinu, oboustranná (bilaterální) hydronefróza postihuje obě ledviny.
- Hydronefróza se dále dělí podle závažnosti otoku od mírné až po velmi silnou.
Hlavním rizikem neléčené hydronefrózy je omezení až ztráta funkcí ledvin, v závažnějších případech dokonce selhání ledvin. Pokud se povede hydronefrózu zachytit včas, léčba obvykle zabrání zhoršení funkcí ledvin a sníží riziko trvalých komplikací.
Kde při hydronefróze vzniká obstrukce močových cest?
V první řadě chci vysvětlit, jak vlastně fungují močové cesty u zdravého člověka. Hlavním úkolem celé močové soustavy je odstranění tekutin a odpadu z celého organismu v podobě moči.
Močová soustava se skládá ze:
- 2 ledvin, které z krve filtrují odpad a škodlivé toxiny,
- 2 močovodů, což jsou kanálky, přes které proudí moč z ledvin do močového měchýře,
- 1 močového měchýře, ve kterém je moč skladovaná až do naplnění a vymočení,
- 1 močové trubice (uretra), přes kterou proudí moč z měchýře ven z těla.
Při hydronefróze vzniká nějaká překážka (obstrukce) mezi ledvinami a močovodem, kvůli které se postižený nemůže normálně vymočit a jeho ledviny natékají až do rizikové velikosti.
Jak častá je hydronefróza a koho nejčastěji postihuje?
Hydronefróza se objevuje zhruba u 1 % všech lidí každého věku
Hydronefróza se může rozvinout o obou pohlaví v každém věku, a tedy u kojenců, dětí, dospělých i seniorů. Statisticky se s hydronefrózou někdy během života setká 1 ze 100 lidí. Výskyt v běžné populaci je tedy vzácný, protože nepřesahuje 1 % případů.
Hydronefróza u kojenců je způsobena nejčastěji překážkou, která vznikne ještě před narozením dítěte. Tehdy odborně mluvíme o předporodní nebo-li vrozené hydronefróze a stavu bohužel nelze preventivně nijak zabránit. Stav se objevuje ve zhruba 1 % těhotenství a mnohdy se sám upraví ještě před narozením.
Existují ale i určité skupiny lidí, kterým hrozí zvýšené riziko vzniku hydronefrózy jako jsou pacienti s opakovanými infekcemi močových cest, s ledvinovými kameny a podobnými problémy močové soustavy. Pokud jste se s ledvinami nebo močovými cestami někdy léčili a máte podezření na hydronefrózu, promluvte si s nefrologem nebo urologem.
Proč je hydronefróza riziková a jaká nebezpečí může vyvolat?
Hydronefrózu se obvykle povede zachytit včas díky jejím poměrně výrazným příznakům. Jelikož ale ne všichni postižení nějaké příznaky mají, ne vždy se povede hydronefrózu včas diagnostikovat.
Pokud by zůstala hydronefróza delší dobu bez léčby, může postupně poškozovat ledviny a způsobit jejich selhání. Pokud by k tomu došlo, pacient bude potřebovat napojení na dialýzu, která bude suplovat funkce ledvin. V nejvážnějších případech může být nezbytná transplantace postižené ledviny.
Pacienty se ale díky léčbě většinou povede plně uzdravit bez trvalého poškození ledvin.
Stupně hydronefrózy od mírné přes střední až po těžkou (zdroj obrázku)
Příznaky hydronefrózy
Příznaky hydronefrózy a jejich závažnost obvykle závisí na konkrétní příčině a konkrétní zablokované části močové soustavy. Někteří postižení nemusí mít žádné abnormální příznaky, takže si své onemocnění mnohdy ani neuvědomují.
Pokud se příznaky objeví, typicky jde o:
- náhlou a velmi silnou ostrou bolest v zádech, bocích nebo břiše, protože nahromaděná moč zvyšuje tlak a dráždí tkáň ledvin i nervy,
- nechutenství, nevolnost, zvracení, protože dochází ke hromadění toxinů, které mohou podráždit i trávící soustavu,
- bolestivé močení v důsledku zvýšeného tlaku v močových cestách nebo podráždění sliznice močového traktu,
- výskyt stop krve v moči (lékařsky hematurie) v důsledku poškození cév v ledvinách nebo močových cestách,
- infekce močových cest, protože dochází k zadržování (retenci) moči, která vytváří vhodné prostředí pro hromadění bakterií a vznik zánětu,
- neschopnost dokonale vyprázdnit močový měchýř v důsledku překážky,
- podezřele více nebo méně močení, než běžně.
Zdůrazňuji, že pacient s hydronefrózou má zvýšené riziko infekcí močové soustavy. Moč z těla neodtéká správně ani úplně, zůstává v něm, drží se v ní odpadní látky a množí bakterie. Sledujte si proto, zda si na sobě nevšimnete příznaků infekce močových cest jako horečka nebo zimnice, silná únava, bolest nebo pálení při močení a zakalenou moč.
JE DOBRÉ VĚDĚT: Krev v moči (hematurie) není nikdy neškodná. Jaké jsou příčiny a jak se čůrání krve zbavit?
Příčiny hydronefrózy
Nejběžnější příčinou hydronefrózy je zablokování některé části močové soustavy. Tuto překážku mohou vytvořit různé zdravotní stavy. Vybírám ty nejčastější, ale vaši konkrétní obstrukci musí posoudit lékař.
Ledvinové kameny: | V ledvinách nebo močových cestách se usazují minerální látky a vytvářejí shluky v podobě různě velkých kamínků, které blokují proud moči. |
Nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie): | Zvětšená prostata tlačí na močovou trubici a brání plynulému proudění moči. |
Nádory: | Nádory v močové soustavě, v prostatě, děloze nebo jiných orgánech, které patří do močové soustavy nebo leží v její blízkosti, mohou blokovat proud moči a bránit močení. |
Obstrukce močové trubice: | Překážka v močové trubici může být tvořena močovými kameny, zvětšenou prostatou nebo otoky při zánětech a infekcích. |
Problém s nervy nebo svaly: | Nesprávně fungující nervy nebo svaly mohou zhoršovat funkce ledvin nebo močovodů. |
Ureterokéla: | Vrozený výhřez sliznice močovodu do močového měchýře. |
Zadržování moči (retence): | Neschopnost vyprázdnit močový měchýř kvůli nějaké příčině. |
Zúžení (striktura) v močovém traktu: | Zúžení někde v močové soustavě může být způsobeno úrazem, infekcí, stavy po porodu nebo chirurgickým zákrokem v postižené oblasti. |
Zpětný tok moči z močového měchýře do močovodu nebo ledvin, kde zvětšuje jejich objem. |
Tabulka možných příčin hydronefrózy u dospělých
TIP PRO MUŽE POSTIŽENÉ ZVĚTŠENÍM PROSTATY: České bylinné kapsle Proerecta PROSTATE.
Kapsle obsahují výtažky z Kopřivy dvoudomé, Serenoy plazivé a Slivoně africké, které mají uklidňující účinky na podrážděnou prostatu.
Pokud hydronefrózu způsobuje právě zvětšená či jinak podrážděná prostata, pomocí kapslí PROSTATE prostatu zklidníte a cíleně tak ztlumíte otok, který vám dnes možná brání v močení.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí PROSTATE přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám e-shop doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete začít cíleně bojovat proti podráždění prostaty a tím způsobené hydronefróze.
Cystokéla: | Vyhřeznutí (prolaps) přední stěny pochvy s poklesem močového měchýře na úroveň poševního vchodu. |
Prolaps dělohy: | Děloha se z nějakého důvodu vychýlí ze své obvyklé polohy a postupně sestupuje níže do pochvy. |
Těhotenství: | Postupně se roztahující děloha může začít tlačit na močovody a blokovat normální odtok moči. |
Tabulka možných příčin hydronefrózy u žen
Vrozená hydronefróza se projeví až po porodu, typicky v důsledku zvýšené produkce moči u plodu, překážky v určitém místě jeho močového traktu nebo kvůli zpětnému toku moči z měchýře do ledvin (vezikoureterální reflux u dětí).
Existuje prevence před vznikem hydronefrózy?
Hydronefrózu způsobuje nějaká základní příčina, takže v rámci prevence se lze této rizikové příčině vyhýbat. Pokud se jí nelze vyhnout, je vhodné začít ji ihned léčit.
Mezi tyto základní příčiny, které člověka vystavují riziku vzniku hydronefrózy, patří:
- ledvinové močové kameny,
- výskyt rakoviny močového traktu ve vlastní nebo rodinné zdravotní anamnéze,
- prodělaná operace močové soustavy,
- prodělané infekce močových cest,
- přítomnost stop krve v moči,
- nezhoubně zvětšená prostata u mužů,
- těhotenství u žen.
Pokud právě trpíte těmito rizikovými faktory, zeptejte se na riziko rozvoje hydronefrózy svého lékaře při nejbližší návštěvě.
Jak lékař diagnostikuje hydronefrózu?
Zdůrazňuji, že pokud si všimnete jakýchkoliv problémů s močením, zajděte na urologii nebo aspoň k praktickému lékaři. Pokud se domníváte, že máte problém s ledvinami, případně jste se již někdy s ledvinami léčili, zajděte na nefrologii. Diagnóza hydronefróza je důležitá, protože onemocnění může způsobit závažné a nevratné selhání ledvin.
Lékař bude při diagnóze postupovat následovně:
- Zdravotní anamnéza a hmatové tělesné vyšetření: Lékař se bude ptát na všechny příznaky a na to, jak dlouho a v jaké míře je pociťujete. Hmatem zkontroluje oblast ledvin a močového měchýře, přičemž jej bude zajímat, zda nejsou teplé na dotek, což by prokazovalo zánět. Zároveň posoudí případný otok. Postižení muži mohou někdy potřebovat i vyšetření prostaty přes konečník (dá se ale odmítnout, což ovšem nedoporučuji), aby lékař zjistil případné zvětšení prostaty. Ženy mohou být vyšetřeny pro zjištění, zda existuje nějaký problém s dělohou, vaječníky a podobně.
- Zobrazovací metody: Lékař vás může poslat na ultrazvuk, počítačovou tomografii nebo magnetickou rezonanci, pomocí kterých si zobrazí ledviny a další části močové soustavy na počítači.
- Testy krve: Z rozboru krve může lékař zjistit přítomnost infekce v organismu.
- Testy moči: Z rozboru moči může lékař zjistit přítomnost bakterií, infekce nebo ledvinových kamenů.
- Co se týče zjištění hydronefrózy u plodu v děloze těhotné ženy, lékař využívá ultrazvukové vyšetření zhruba ve 20. až 22. týdnu těhotenství. Vrozená hydronefróza se může ztratit i sama, ale matka bude muset podstoupit častější ultrazvuková vyšetření a těhotenské kontroly.
Léčba hydronefrózy
Cílem léčby hydronefrózy je obnovit odtok moči z ledvin a zároveň tlumit otok a snížit působící tlak. Léčba se bude odvíjet od konkrétní příčiny, kterých může být skutečně mnoho. Tu vaši konkrétní zjistí až lékař, takže jeho návštěvu neodkládejte.
Mírné případně vrozené případy hydronefrózy se mohou ztratit samy i bez léčby. Někdy může lékař čekat, sledovat vývoj stavu a o léčbě rozhodnout až později.
Náhlá akutní hydronefróza může vyžadovat okamžité zavedení speciální trubice přes kůži až do ledviny, ze které bude odsávat přebytečnou moč. Dalším nástrojem může lékař rozevřít močovody tak, aby přes ně mohla moč plynule odtékat.
Vážnější, chornické nebo opakované případy hydronefrózy lze léčit i operací, obvykle jde ale až o poslední možnost, když jiné léčebné metody nezaberou.
Případné kameny v ledvinách nebo močovodech lze rozbít rázovou vlnou, přímo odstranit pomocí tenkého nástroje, a pokud jsou kameny až příliš veliké, pacienta lze operovat a kameny vyjmout přes řezy. Podobnou operaci budou potřebovat i pacienti, kterým odtok moči blokuje nádor, jizvy po úrazech a podobně.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí PROSTATE přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám e-shop doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete začít cíleně bojovat proti podráždění prostaty a tím způsobené hydronefróze.
Co jsme zjistili o hydronefróze?
Zjistili jsme, že hydronefróza je otok ledvin kvůli nahromadění moči, která z nich kvůli nějaké příčině nemůže správně odtékat. Stav je dobře léčitelný, ale je potřeba diagnostikovat jej včas. Neléčená chronická hydronefróza může způsobit až selhání ledvin.
Stav postihuje zhruba 1 % populace bez ohledu na pohlaví, věk nebo rasu.
K lékaři, ideálně nefrologovi, urologovi nebo aspoň k praktickému lékaři zajděte, pokud máte nezvyklé příznaky jako ostrou a bodavou bolest břicha nebo boků, problematické močení až neschopnost vymočit se, zvracení, nechutenství a příznaky podobné nachlazení, které již hlásí infekci.
Máte vlastní zkušenost s hydronefrózou? Co u vás bylo příčinou, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a žádné problémy s ledvinami včetně hydronefrózy.
Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba
INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI |
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ |
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ |
ČASTÉ MOČENÍ |
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE |
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE |
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ |
UROFLOWMETRIE |