Hashimotova nemoc je chronické autoimunitní zánětlivé onemocnění postihující štítnou žlázu. Nemoc častěji postihuje ženy.
Vlivem Hashimotovy nemoci štítná žláza produkuje snížené množství hormonů štítné žlázy (tyroidních hormonů). Ojediněle může žláza produkovat i jejich zvýšené množství. V obou případech je výsledkem nežádoucí hormonální nerovnováha.
Hashimotova choroba má své příznaky. Typicky jde o silnou až chronickou únavu, přibírání na váze a zažívací potíže. Jelikož Hashimotova nemoc způsobuje hormonální nerovnováhu, může vyvolat i komplikace se sexuálním a reprodukčním zdravím.
V článku se podíváme na přesnou definici Hashimotovy nemoci, typické příznaky, kdo je nemocí nejčastěji ohrožen a samozřejmě jak lékař nemoc diagnostikuje a léčí.
Se stejnou nemocí se můžete setkat i pod názvy Hashimotova tyreoiditida, Chronická autoimunitní tyreoiditida nebo Lymfocytární tyreoiditida. Všechny názvy označují tu samou nemoc.
Co přesně je Hashimotova nemoc?
Hashimotova nemoc je autoimunitní stav, který nejčastěji způsobuje hypotyreózu a tedy sníženou činnost štítné žlázy. Vzácně může vyvolat i hypertyreózu a tedy zvýšenou činnost štítné žlázy, není to ale běžné. Komplikace se štítnou žlázou způsobené Hashimotovou nemocí jsou doživotní a tedy chronické.
Štítná žláza je menší žláza pod kůží v přední části krku. Její výběžek nazýváme jako „ohryzek„. Žláza je součástí endokrinního systému a za normálních okolností uvolňuje určité hormony štítné (tyroidní) žlázy a tedy odborně tyroidní hormony (tyroxin, trijodtyronin, tetrajodtyronin).
Hlavním úkolem štítné žlázy je regulovat rychlost metabolismu a tedy proces proměny jídla na energii. Efektivita metabolismu neurčuje pouze to, zda člověk rychleji přibírá nebo hubne. Metabolismus ovlivňuje řadu dalších tělesných dějů mimo jiné včetně zásobení životních orgánů energií (mozek a srdce). Poruchy štítné žlázy proto mohou vyvolat mnohé zdravotní komplikace prakticky kdekoliv v těle. Celý organismus je závislý na správné činnosti a optimální kondici štítné žlázy.
U valné většiny pacientů Hashimotova nemoc způsobuje sníženou produkci hormonů štítné žlázy. To zpomaluje metabolismus a organismus tak nedostává dostatek energie. Právě kvůli tomu je velmi častým příznakem přibírání na váze a chronická únava.
Jak častá je Hashimotova nemoc?
Hashimtova choroba postihuje asi 5 % populace jakéhokoliv věku, častější je u žen
Hashimotova nemoc se může rozvinout u všech pohlaví bez ohledu na věk. Postihuje zhruba 5 % populace, přičemž u žen je až 10x častější.
Lékaři Hashimotovu nemoc nejčastěji diagnostikují u žen mezi 30 až 50 lety, takže u žen v reprodukčním věku. V menší míře nemoc postihuje i muže.
Hashimotova nemoc je nejčastější příčinou hypotyreózy a to i přes fakt, že v Česku máme dostupnou jodizovanou sůl. Příčinou nemoci totiž může být i nedostatek jódu. V zemích, kde se jód do soli nepřidává a lidé jej mají nedostatek, je právě onen deficit běžnou příčinou poruch štítné žlázy.
Příznaky Hashimotovy nemoci
Nápadně nateklá štítná žláza jako první příznak Hashimotovy nemoci
Někteří lidé postižení Hashimotovou nemocí si i dlouhá léta nemusí všimnout žádných významných příznaků. O to náročnější je nemoc diagnostikovat.
Jak se ale nemoc pomalu rozšiřuje, postižený si obvykle všimne nápadně zvětšené štítné žlázy (struma). Strumu lze tedy chápat jako první a typický příznak Hashimotovy nemoci. Zvětšení štítné žlázy je obvykle nebolestivé, ale postižený může mít pocit „knedlíku v krku“. Část krku, kde leží štítná žláza, bývá typicky oteklá.
Pokud se Hashimotovu nemoc nepovede včas zachytit a začít léčit, vyvolá hypotyreózu a ta se dále projevuje následovně:
- otok a zvětšení štítné žlázy,
- oteklý obličej a oči,
- únava, pocity vyčerpání a podezřele nadměrná potřeba spánku,
- mírný, ale obvykle viditelný přírůstek na váze,
- zácpa a trávící komplikace,
- suchá pokožka různě po těle,
- zimnice a pocity chladu,
- zpomalení srdeční frekvence,
- ztuhlost kloubů,
- bolest svalů,
- pomalu rostoucí, suché a lámavé vlasy, vypadávání vlasů,
- špatné nálady zhoršující se až do depresí,
- problematické soustředění a problém něco si zapamatovat,
- příliš silná nebo nepravidelná menstruace,
- snížené sexuální libido (které je velmi časté u žen i mužů s autoimunitními onemocněními),
- ženská nebo mužská neplodnost.
Většinu vyjmenovaných tělesných dějů mají na starosti hormony. Pokud jsou kvůli snížené činnosti štítné žlázy v nerovnováze, dochází k vyjmenovaným negativním příznakům.
Jaký je to pocit mít Hashimotovu chorobu?
Člověk postižený Hashimotovou nemocí se může cítit různě nepříjemně v závislosti na tom, zda se u něj rozvinula nebo nerozvinula hypotyreóza.
Pokud se u vás hypotyreóza rozvinula, můžete se cítit jinak než obvykle. Pravděpodobně nebudete ve své kůži. Předpona hypo– označuje sníženou funkci, –tyreóza označuje, že snížená funkce postihla právě štítnou žlázu.
S hypotyreózou si tak všimnete zpomalení, oslabení či úplné zastavení některých normálních tělesných dějů.
- Můžete mít mnohem méně energie, takže nezvládnete tolik, kolik jste ještě donedávna zvládli. Zároveň můžete potřebovat více odpočinku i po činnostech, které vás dříve nijak významně neunavovaly.
- Pokud máte chytré hodinky a měříte si srdeční frekvenci, můžete naměřit její zpomalení.
- Můžete mít problém pamatovat si učivo ze školy nebo své pracovní úkoly. Také můžete mít problém uvažovat s čistou hlavou.
- Z emocí mohou začít převládat ty negativní a tedy stres, smutek, úzkost, strach až deprese.
- Kvůli častým zácpám můžete trávit více času na toaletě.
- V důsledku únavy, špatných emocí a všech komplikací se můžete začít vyhýbat sexu nebo i masturbaci, což je základní charakteristikou pro snížené erotické libido.
Pokud si těchto nebo podobných příznaků všímáte delší dobu a navíc se přidá otok štítné žlázy, je nejvyšší čas jít k praktickému lékaři nebo přímo k endokrinologovi, což je odborník na nemoci štítné žlázy.
Příčiny Hashimotovy nemoci
Hashimotova nemoc patří mezi autoimunitní onemocnění. To jsou nemoci, které vznikají kvůli napadení buněk, tkání a orgánů vlastním imunitním systémem.
Zdravě fungující obranyschopnost totiž buňky a orgány chrání před škodlivými vlivy jako jsou bakterie, viry a různé patogeny. U lidí s Hashimotovou nemocí se ale děje následovné:
- Nesprávně fungující imunitní systém začne produkovat protilátky, které začnou ze zatím neznámých příčin napadat právě tkáně štítné žlázy.
- V důsledku toho se ve štítné žláze začne zvyšovat koncentrace bílých krvinek.
- Imunitní systém dále reaguje vznikem zánětu štítné žlázy (lékařsky tyreoiditida), který žlázu dráždí a poškozuje. Tehdy vznikají i její otoky.
- Čím déle Hashimotova nemoc pokračuje, zabraňuje štítné žláze v udržení normální produkce tyroidních hormonů. Bez nich se ale tělo neobejde.
- Upozorňuji, že ne u každého pacienta s Hashimotovou nemocí se rozvine také hypotyreóza. Zde vám již lépe poradí endokrinolog, u kterého vyšetření byste neměli podceňovat ani odkládat.
Rizikové faktory pro vznik Hashimotovy nemoci
Různé faktory a jiné zdravotní komplikace mohu zvyšovat riziko rozvoje Hashimotovy nemoci:
- Rodinná anamnéza. Podle studií je až 80 % případů Hashimotovy choroby důsledkem genetických predispozicí. Pokud tedy nemocí trpí jiní členové vaší rodiny, případně mají jiné onemocnění štítné žlázy či přímo hypotyreózu, je dost pravděpodobné, že se rozvinou i u vás. Zeptejte se ostatních, jak jsou na tom se zdravím štítné žlázy.
- Pohlaví. Ženy mají až 10x vyšší riziko vzniku Hashimotovy nemoci než muži. Podle vědců může být příčinou vliv pohlavních hormonů, kterých mají ženy vyšší hladinu a zároveň více druhů.
- Věk. Riziko vzniku Hashimotovy nemoci a také jiných onemocnění štítné žlázy roste věkem.
Hashimotova nemoc se poměrně běžně objevuje u lidí, kteří již trpí i jiným autoimunitním onemocněním. Mezi ně patří:
- Addisonova choroba (vzácné onemocnění, kdy jsou obě nadledviny zničeny zánětlivým, metastatickým nebo degenerativním procesem, případně byly nadledviny odstraněny chirurgicky),
- Celiakie (celoživotní onemocnění vyvolané nesnášenlivostí lepku, přičemž nejde o alergii, ale o autoimunitní onemocnění s poškozením sliznice tenkého střeva),
- Lupus (chronické autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém útočí na vlastní buňky a tkáně, důsledkem čeho je zánět a poškození v různých částech těla, typicky kůže, klouby, ledviny, mozek a další),
- Perniciózní anémie (závažné onemocnění, kdy se postupně snižuje počet červených krvinek, ale zvětšuje se jejich velikost),
- Revmatoidní artritida (chronický zánět kloubních chrupavek způsobující odvápnění kostí),
- Sjögrenův syndrom (chronické autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém těla napadá žlázy s vnitřní sekrecí včetně štítné žlázy),
- Diabetes 1. typu (tento typ cukrovky také napadá a poškozuje endokrinní žlázy).
Jak lékař diagnostikuje Hashimotovu nemoc?
S podezřením na Hashimotovu nemoc nebo jiné onemocnění štítné žlázy zajděte k praktickému lékaři. Pravděpodobně vás pošle na endokrinologii.
Lékař se vás bude během vyšetření ptát:
- na všechny vaše negativní příznaky,
- na vaši zdravotní (a pokud znáte, tak i na rodinnou) anamnézu,
- a následně provede hmatové vyšetření štítné žlázy.
Pokud získá podezření na Hashimotovu nebo jinou nemoc štítné žlázy, může vás poslat na:
- Testy hormonu stimulujícího štítnou žlázu. Zvýšená hladina tohoto hormonu obvykle prokazuje skutečnost, že štítná žláza neprodukuje dostatek tyroidních hormonů a tělo se ji snaží pomocí zvýšeného stimulujícího hormonu „donutit“, aby tyroidní hormony produkovala. Zvýšená hladina stimulujícího hormonu obvykle prokazuje hypotyreózu a tedy sníženou funkci tyroidní žlázy.
- Testy volného tyroxinu T4, což je tyroxin obíhající v krevním řečišti. Nízká hladina T4 opět naznačuje, že trpíte hypotyreózou, protože štítná žláza hormon neprodukuje dostatečně.
- Testy na protilátky proti štítné žláze. Pokud lékař najde v krvi určité protilátky, Hashimotova nemoc je obvykle příčinou hypotyreózy a nejedná se o nedostatek jódu ve stravě či jinou příčinu.
- Ultrazvukové vyšetření štítné žlázy, pomocí kterého lékař zhodnotí její velikost a případné zvětšené uzliny či jiné abnormality.
Léčba Hashimotovy nemoci
Hypotyreóza se nemusí rozvinout u každého pacienta s Hashimotovou nemocí.
- Pokud máte zvýšené hladiny protilátek proti štítné žláze, ale netrpíte hypotyreózou, lékař může ještě nějakou dobu opakovaně sledovat hladiny tyroidních hormonů.
- Pokud lékař potvrdí, že Hashimotova choroba způsobila hypotyreózu, předepíše vám syntetickou formu hormonu T4. Ten by zdravá žláza normálně produkovala, ale pokud se tak neděje, hormon lze do těla doplňovat v syntetické formě. V naprosté většině případů musí pacient tyto léky užívat doživotně. Potřebná dávka se může časem měnit, takže lékař může dávkování různě měnit podle potřeby.
Konkrétní značky ani názvy léků nejmenuji záměrně. Snažím se tak docílit, aby je žádný čtenář nesháněl bez předpisu a načerno. Tyto léky jsou vázány na lékařský předpis a bez jeho svolení je nelze bezpečně užívat.
Možné nežádoucí účinky léků proti Hashimotově nemoci
Věřím, že nikdo nebude shánět žádné léky na štítnou žlázu bez vědomí lékaře. Tyto léky totiž mohou mít různé vedlejší účinky vedoucí až k tyreotoxikóze, což je stav, kdy jsou tělesné tkáně a orgány vystaveny příliš vysokým hladinám tyroidních hormonů obíhajících v krevním řečišti.
Tyreotoxikóza se projevuje:
- zrychleným srdečním tepem nad 100 úderů za minutu,
- nepravidelným srdečním tepem (srdeční arytmie),
- náhlým úbytkem hmotnosti bez zjevné příčiny,
- zhoršeným duševním stavem (stres, úzkost, podráždění),
- zvýšenou citlivostí na teplo a silnějším pocením,
- nepravidelnou a vynechávající menstruací u žen.
Jaký je výhled na život s Hashimotovou nemocí?
Je důležité, aby u vás byla Hashimotova choroba včas diagnostikovaná a léčená. V takovém případě je výhled na budoucí život velmi dobrý a prakticky bez závažnějších omezení či komplikací.
Pokud již ale máte Hashimotovu nemoc nebo hypotyreózu, přičemž se ale řádně neléčíte, vzrůstá riziko vzniku:
- vysoké hladiny cholesterolu,
- onemocnění srdce a srdečního selhání,
- vysokého krevního tlaku (hypertenze),
- zhoršeného psychického stavu až depresí.
Další rizikové důsledky hrozí ženám, které trpí Hashimotovou nemocí nebo hypotyreózou v těhotenství a to konkrétně:
- potrat,
- předčasný porod,
- narození mrtvého dítěte.
Dále může Hashimotova nemoc v těhotenství nebezpečně zvyšovat krevní tlak matky (odborně preeklampsie). Také může negativně ovlivňovat růst plodu včetně růstu jeho mozku.
Hypotyreóza není během těhotenství příliš častá, i když objevit se může. Někdy je náročné hypotyreózu identifikovat, protože těhotná žena se různě mění, přičemž mnohé přirozené změny mohou být hypotyreóze podobné (silná únava, přibírání na váze).
Hashimotova nemoc a často kladené otázky FAQ
Co jsme zjistili o Hashimotově nemoci?
- Hashimotova nemoc je chronické autoimunitní onemocnění štítné žlázy.
- Žláza kvůli nemoci neprodukuje dostatek tyroidních hormonů, čímž je splněna definice hypotyreózy.
- Nemoc má řadu příznaků, protože v těle vzniká deficit důležitých hormonů řídících mnohé tělesné procesy.
- Hashimotovo onemocnění postihuje zhruba 5 % lidí každého věku.
- Nemoc je až 10x častější u žen. Riziko je vyšší u starších lidí a u lidí s Hashimotovou nemocí v rodinné anamnéze.
- Prevence bohužel neexistuje.
- Léčba je obvykle účinná a spočívá v doplňování chybějících hormonů do těla nebo v podpoře normálních funkcí štítné žlázy. Léčba je ale doživotní stejně jako samotná Hashimotova nemoc. Nechte se vyšetřit u praktického lékaře nebo ideálně u endokrinologa.
Máte vlastní zkušenost s Hashimotovou nemocí? Jak se u vás projevovala, jak vám ji zjistili a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti se v redakci Erekce.cz těšíme i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně vždy pevné zdraví bez Hashimotovy nemoci.
Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen