Stále teplejší klima v kombinaci se smogem a škodlivými chemikáliemi ve vzduchu, vodě a půdě negativně ovlivňují mužskou plodnost. Institut ISTAT v Itálii zaznamenal demografický pokles a v roce 2018 se narodilo pouze 439 747 dětí, což je naprosté historické minimum. Podle deníku La Repubblica je na vině právě oteplování samo nebo v kombinaci s ostatními faktory.
Andrologové demografický pokles doložili těmito daty:
- průměrný počet spermií za posledních 40 let klesl o více než polovinu
- každý desátý muž je neplodný
Kromě zvyšování teploty na celé zeměkouli se plodnost snižuje i kvůli zhoršené kvalitě životního prostředí. Mužská rozmnožovací soustava je na vysoké teploty mnohem více háklivá, než ženská a vysoké teploty škodí produkci zdravých a pohyblivých spermií.
Je již dobře známé, že zvýšení teploty o pouhých několik stupňů dovede snížit plodnost až o polovinu u některých živočišných druhů. Experti potvrzují, že se to děje i u lidí. Studie na motýlech a broucích ukázaly, že zvyšování teploty stojí za vyhynutím několika druhů hmyzu.
Zároveň jsou méně plodní i potomci, a tedy budoucí otcové. Reprodukční kapacita těchto dětí klesá o 25 %. Zvýšení okolní teploty o 1 stupeň Celsia zvyšuje teplotu uvnitř šourku o 0,1 stupně. To již je hodnota, která dovede negativně ovlivnit plodnost.
Obviňovat proto muže, že se o plodnost obírají kvůli špatné životosprávě, není úplně férové, protože za to ve veliké míře může prostředí, ve kterém žijí.
Na pozoru by se měli mít muži, kteří pracují v teplém prostředí nebo mají sedavé zaměstnání, které varlata zahřívá. Nevhodná je práce s laptopem mezi nohami, vyhřívání sedadel v autě, nošení úzkého oblečení a prádla. Pro zachování vlastní plodnosti se snažte udržovat varlata co nejvíce v chladu o cca. 2 stupně nižší, než je tělesná teplota.
DÁLE ČTĚTE: 5 zlozvyků, které nejvíce snižují plodnost.
/ZDROJ/