Galaktorea: Kojím aniž bych byla těhotná. Je to vůbec možné nebo jsem vážně těhotná?

Laktace je tvorba mateřského mléka. Laktace a schopnost kojit dítě je zcela normální pro těhotné ženy a ženy těsně po porodu.

Stát se ale může i to, že se někdy laktace spustí aniž by byla žena těhotná. Jak je to možné?

galaktorea

SLOVNÍČEK: Odborně se stav laktace mimo těhotenství a krátce po něm nazývá galaktorea (anglicky galactorrhea).

 

Jak častá je galaktorea?

jak častá je galaktorea?

Galaktoreu někdy v životě zažije statisticky každá čtvrtá žena

V případě, že jste těhotná nebo jste nedávno porodila, hormony (konkrétně prolaktin a oxytocin) nařizují mléčným žlázám v prsou, aby začaly produkovat mléko a dítěti nescházela výživa.

Může se ale stát, že se laktace spustí i u ženy, která nebyla nikdy těhotná, či dokonce u muže a některých novorozenců. U těch je ale výskyt výrazně nižší.

Galaktorea, a tedy nevysvětlitelná a nečekaná produkce mateřského mléka, může mít různé příčiny a jmenuji je níže. Velmi zhruba se galaktorea objeví v průběhu života u 20 až 25 % žen. Galaktorea aktuálně není považovaná za nemoc, ale některé základní nemoci ji mohou vyvolat.

 

Příznaky laktace aniž byste byla (či dokonce byl) těhotná

Galaktoreu poznáte zcela jednoduše tak, že se vám začne tvořit mateřské mléko. Jelikož jej neměl kdo vysát, může vám dělat mokré fleky na podprsence a oblečení. Nejčastější je u žen, ale vzácně se objevuje i u mužů a novorozenců.

Mez typické příznaky patří:

ZAJÍMAVOST: Galaktorea obvykle postihuje obě prsa, někdy se ale může objevit pouze na jednom z nich.

 

Příčiny galaktorey

Z důvodu, že může galaktorea mít řadu různých příčin, může být někdy pro lékaře problém příčinu určit. Tehdy mluvíme o idiopatické galaktoree – idiopatický (z řec. idios = vlastní, pathos = nemoc) znamená vzniklý na základě neznámé příčiny, a tedy samostatně.

Příčiny takto nešťastně vzniklé laktace se pohybují v celém spektru zdravotních problémů od hormonální nerovnováhy přes jiné nemoci až po účinky některých léků či doplňků stravy.

Známou a prakticky nejčastější příčinou je zvýšení hladiny hormonu prolaktinu, který produkuje mozková hypofýza.

Přečtěte si i užitečný článek níže, každopádně zvýšenou hladinu prolaktinu, a tedy hyperprolaktinemii nejčastěji vyvolává:

  • vedlejší účinek některého léku na předpis (typicky některá antidepresiva, antipsychotika, antikoncepční prostředky, léky proti bolesti, léky na krevní tlak a hormonální léky),
  • jiné základní zdravotní komplikace (typicky problémy štítné žlázy, nemoci jater a ledvin, dlouhodobý stres, nemoci hypotalamu, úrazy a poškození prsou,
  • onkologické nádory,
  • nadměrná stimulace bradavek (pozor na různé svorky na bradavky a vakuové pumpy)
  • užívání drog (typicky marihuana, kokain a opiáty).

Upozorňuji, že galaktoreu může vyvolat i nadměrná stimulace a dráždění prsou. Pokud máte ráda takovou stimulaci v rámci sexu, příliš často provádíte samovyšetření prsou nebo jste třeba sportovec či modelka, které nosí příliš přiléhavé oblečení dráždící prsa, patříte do ohrožené skupiny.

Pokud jste matka, která dítě adoptovala, laktaci a produkci prolaktinu můžete podpořit odsáváním.

MĚJTE PŘEHLED: Prolaktin: Mužům po něm rostou prsa a slábne erekce, ženy bez něj neotěhotní ani nenakojí mimino.

prolaktin

Jak lékař galaktoreu diagnostikuje?

Léčba galaktorey bude vždy zohledňovat příčinu, pokud ovšem není idiopatická, a tedy bez zjevné příčiny. Lékaře bude zajímat rodinná anamnéza, ze které zjistí, zda se podobný případ již někdy ve vaší rodině neobjevil.

Následně projde k několika testům, jejichž pomocí se bude snažit identifikovat příčinu. Určitě provede hmatové vyšetření prsu. To, co považujete za mateřské mléko, se bude snažit zachytit, aby získal vzorek pro laboratorní rozbor.

Pomocí krevních testů zjistí konkrétní hladiny specifických hormonů. Pomocí těhotenského testu zjistí, zda nejste opravdu těhotná (o příznacích těhotenství jsem podrobně psala v tomto článku pod proklikem). Změny v prsní tkáni zjistí pomocí mamografu, a podle testu magnetické rezonance. mozku odhalí případné nádory či problémy s hypofýzou.

Jelikož netušíme, co způsobilo galaktoreu u vás, doporučuji objednat se na vyšetření ke svému praktickému lékaři.

 

Léčba galaktorey, resp. laktace v čase, kdy nejste těhotná

Jak jsem psala, galaktorea není uznaná za nemoc. Lékař proto bude cíleně léčit primární příčinu.

Pokud ale bylo příčinou užívání nějakých léků, nesmíte je vysazovat svévolně pouze kvůli galaktoree. Jejich výměnu za jiné nebo aspoň změnu dávkování musí vždy zvážit a dovolit pouze předepisující lékař.

  • V případě nádorů a problémů s hypofýzou bude lékař pokračovat v testování. Zde může léčba pokračovat i formou operace.
  • V případě zvýšeného prolaktinu vám bude předepsaná hormonální léčba formou léků.

Zároveň i vy sama může podniknout jisté kroky, abyste galaktoreu aspoň o něco zmírnila. Vyhněte se třeba přehnané stimulaci bradavek a snažte se nenosit oblečení, které se vám o bradavky a prsa otírá.

Co se týče užívání jakýchkoliv drog, jistě víte, co zde chci doporučit: Zapomeňte na ně! Navíc pokud lékař za příčinu označí je, sám vám doporučí ihned se jich vzdát.

 

Může galatorea vyvolat pozdější komplikace?

Zde vás konečně uklidním. Galaktorea ve většině případů odezní sama, případně brzy po ošetření lékařem.

Pečlivě si ale sledujte, co z prsou vlastně vytéká. Ne každý výtok je hned mateřským mlékem, i když jako on může vypadat. Výtok by neměl být čirý, ani žlutý, ani krvavý. Takové zabarvení již prokazuje nějaký jiný zdravotní problém a může jít o projev rakoviny prsu.

Kromě rakoviny může být zvláštní výtok z bradavek příznakem nezhoubného zvětšení prsou (ženská gynekomastie), nádory hypofýzy nebo poměrně vzácná nemoc zvaná Pagetova choroba bradavek.

 

Co dělat dál?

Pokud jste zatím nebyla těhotná, nekojila jste cizí dítě, ale i přesto si všímáte, že mléko produkujete, zajděte nejdříve za praktickým lékařem. Je to nejlepší možnost, jak začít s léčbou co nejdříve, pokud galaktoreu způsobuje vážnější nemoc.

Máte vlastní zkušenost s laktací mimo těhotenství? Víte, co bylo příčinou? A jak vám lékař pomáhal?

Na vaše příspěvky jsme společně se čtenářkami zvědaví v komentářích pod článkem. Děkuji vám za ně ve jménu celé reakce Erekce.cz 🙂

 

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

 

Leave a Reply