Fytoestrogeny napodobují účinky estrogenu. Co jíst a nepředávkovat se?

Fytoestrogeny jsou přírodní sloučeniny obsažené převážně v rostlinných potravinách, mléčných výrobcích, semínkách a ořeších. Fytoestrogeny (fyto– rostlinné estrogeny) mají podobnou chemickou strukturu jako estrogen, díky čemu mají i podobné účinky.

Estrogen je pohlavní hormon nezbytný pro obě pohlaví. Důležitý je hlavně pro ženy, ale v menší míře se nachází i v mužském těle. Podporuje plodnost, stojí za správným vývojem pohlavních znaků, udržuje pevnost kostí, má vliv na metabolismus a tedy spalování tuků.

Fytoestrogeny mají velmi podobné účinky, takže je velmi vhodné zařadit je do jídelníčku, pokud vám lékař z krve naměřil sníženou hladinu estrogenu nebo jste žena v menopauzálním věku, u kterých hladina vlastního estrogenu přirozeně klesá.

Hned na začátek upozorním, že na to, aby fytoestrogeny působily podobně jako estrogen, musí člověk zkonzumovat poměrně velké množství potravních zdrojů. V mnoha případech je tedy vhodné zařadit některý z doplňků stravy. V nich je obsah fytoestrogenů vysoce koncentrovaný.

V článku se podíváme na zdravotní účinky fytoestrogenů, na jejich možná rizika a na zdroje v potravinách, kterých konzumaci můžete zvýšit ještě dnes.

fytoestrogeny

 

Co přesně jsou fytoestrogeny?

Fytoestrogeny jsou sloučeniny vyskytující se přirozeně převážně v rostlinných potravinách. Fytoestrogeny účinky napodobují estrogen a tedy hlavní ženský pohlavní hormon.

  • V ženském těle estrogen během puberty působí na vývoj pohlavních znaků, ovlivňuje menstruační cyklus, podporuje sexuální libido, udržuje zdraví kostí, srdce a cév, udržuje kvalitu pokožky a vlasů a také ovlivňuje náladu.
  • V mužském těle estrogen udržuje hormonální rovnováhu, sexuální funkce, zdraví kostí, srdce a cév, metabolismus tuků a mozkové funkce.

Rovnováha a optimální hladina estrogenu je tedy velmi důležitá bez ohledu na pohlaví. Kromě účinků podobných účinkům estrogenu působí fytoestrogeny protizánětlivě a mají silné antioxidační schopnosti.

Obsah fytoestrogenů v základních potravinách je obecně velmi nízký ve srovnání s množstvím estrogenu, které člověk za den normálně vyprodukuje. Strava tedy může zvýšit příjem fytoestrogenů, ale obvykle jde pouze o mírné navýšení. V případě hormonální nerovnováhy musí lékař doporučit jiné řešení.

TIP: V článku zmiňuji hormonální nerovnováhu, která je riziková pro ženy i muže. Pro navození optimální hormonální rovnováhy doporučuji bylinné doplňky stravy české značky Proerecta.

proerecta pro podporu sexuálního libida

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám obchod doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete začít cíleně navozovat hormonální rovnováhu.

 

Jaké jsou funkce a účinky fytoestrogenů?

Fytoestrogeny napodobují účinky estrogenu. Jejich chemická struktura je velmi podobná struktuře hormonu estradiolu, což je forma estrogenu, kterou produkuje lidský organismus. Estradiol má nejsilnější účinky a je nejaktivnější ze všech estrogenů, přičemž nejdůležitější je právě pro ženské reprodukční zdraví.

Když se fytoestrogeny ze stravy či doplňků dostanou do těla, navazují se na estrogenové receptory. Naše tělo je poté vyhodnotí a zachází s nimi tak, jako by šlo o estrogeny. Aby se účinky fytoestrogenů projevily naplno, člověk by musel pravidelně jíst velká množství jejich zdrojů.

Běžný dospělák by měl za den přijmout 40 až 70 mg fytoestrogenů. Průměrně ale ze stravy získáme zhruba pouhé 2 mg, takže zbytek je vhodné doplnit i v doplňcích stravy. Snažte se ale mít v jídelníčku maximum co nejméně zpracovaných plodů, ořechů, semen a mléčných výrobků.

Obecně platí, že většina lidí pravděpodobně nemá ve stravě dostatek fytoestrogenů na to, aby měla nějaké významné zdravotní přínosy pro celkové zdraví.

 

Nejsilnější zdroje fytoestrogenů v potravinách

Sója: Proces zpracování sóje do tofu, tempehu a podobných výrobků snižuje obsah fytoestrogenů. Pokud máte možnost, sóju nakupujte v nezpracovaném stavu. Obsah fytoestrogenů v sójových výrobcích je podstatně nižší.
Ořechy a semena: Nejsilnějším zdrojem fytoestrogenů jsou lněná semínka. Střídejte ale i jiné druhy semínek a mějte je v jídelníčku pravidelně. Vhodná jsou slunečnicová semínka, arašídy a další.
Obiloviny: V Česku oblíbené obiloviny jako oves, pšenice, ječmen a žito jsou bohatými zdroji fytoestrogenů.
Mléko a kysané mléčné výrobky: Vybírejte ideálně plnotučné a neochucované produkty s krátkou dobou spotřeby.
Zelenina a ovoce: Nejvyšší podíl fytoestrogenů najdete v bobulovitém ovoci, jablkách, hroznech, česneku, mrkvi, celeru, fazolích, bramborách, brokolici, špenátu, zelí a v klíčcích.
Nápoje: Zelený čaj, červené víno, pivo a káva. Alkohol ani kofeinové nápoje ale nedoporučuji, protože při časté konzumaci mohou přispívat hormonální nerovnováze.

Tabulka významných zdrojů fytoestrogenů v potravinách

 

Zdravotní účinky a přínosy fytoestrogenů

Fytoestrogeny napodobují účinky estrogenu, což je hlavní ženský pohlavní hormon. Z účinků fytoestrogenů tak budou benefitovat hlavně ženy.

Nicméně musím zdůraznit, že možné prospěšné účinky budou vždy záviset od zdravotního stavu člověka, jeho hormonální hladiny, od množství fytoestrogenů přijatých ve stravě nebo v doplňku a od toho, kolik jich tělo dovede vstřebat.

 

Fytoestrogeny tlumí negativní příznaky menopauzy

Účastnice studie užívaly 40 mg fytoestrogenu ze sóje 2x za den po dobu 12 týdnů. Studie se účastnily ženy v perimenopauze (poslední etapa před nástupem menopauzy) a ženy po menopauze (postmenopauzální ženy).

Snížení návalů horka: o 33,1 až 42,5 %
Snížení spánkových poruch: o 30,1 až 45 %
Snížení příznaků deprese: o 37,5 až 40 %
Zlepšení sexuálních funkcí: o 14,2 až 16,1 %

Výsledky studie účinků fytoestrogenů na perimenopauzálních a postmenopauzálních ženách

Autoři studie upozorňují, že fytoestrogeny nemohou plně nahradit hormonální terapii, která se ženám v menopauzálním věku běžně předepisuje. Zároveň ale potvrzují, že fytoestrogeny jsou vhodné pro dlouhodobý příjem v potravinách nebo doplňku díky svému významnému bezpečnostnímu profilu. Snažte se mít rostlinné potraviny, ořechy, obiloviny, luštěniny a zakysané mléčné výrobky ve svém každodenním jídelníčku. Předávkování fytoestrogeny je prakticky nemožné.

 

Snížení rizika vzniku nebo zhoršení osteoporózy

Snížená hladina estrogenu oslabuje kosti a přispívá osteoporóze. Osteoporóza a tedy řídnutí a zvýšená lámavost kostí je jedním z nejčastějších negativních příznaků menopauzy. Právě menopauzální a postmenopauzální ženy jsou osteoporózou ohroženy nejčastěji. Postihuje i muže, ale u žen je častější právě kvůli přirozenému poklesu hladiny estrogenu.

Jedna studie doložila, že menopauzální ženy, které pily déle než rok sójové mléko, podpořily pevnost svých kostí o 2,3 %. Výzkumů ale zatím existuje příliš málo na to, aby byl vliv fytoestrogenů na pevnost kostí plně pochopen.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jak dlouho trvají nepříjemné negativní příznaky menopauzy? Připravte se až na 15 let.

jak dlouho trvá menopauza?

 

Snížení rizika vzniku rakoviny

Fytoestrogeny, konkrétně ty ze sóji, snižují riziko několika druhů rakoviny. Studie mluví konkrétně o snížení rizika vzniku rakoviny prsu, vaječníků a prostaty.

Studie tvrdí, že čím více sójových fytoestrogenů člověk přijímá, o to nižší je u něj riziko propuknutí těchto typů rakovin. Nezapomeňte, že průmyslové zpracování sóje i jiných zdrojů snižuje obsah fytoestrogenů. Snažte se proto jíst a pít co nejméně zpracované výrobky.

 

Omlazující účinek na stav pleti

Estrogen má důležitou roli pro zdraví pokožky. Jelikož v menopauze jeho hladina prudce klesá, menopauzální ženy ztrácejí pružnost pleti a rychleji se jim tvoří hluboké vrásky. Kvůli ztrátě elasticity kůže dochází také ke špatnému a pomalejšímu hojení ran.

Ve studii se jako přínosné projevily topické fytoestrogeny a tedy ty, které si sledované natíraly přímo na pokožku. Autoři studie se shodli, že krémy s fytoestrogeny mají velmi podobné účinky jako lokální estrogenové krémy, pouze bez negativních vedlejších účinků. Pokud takové používáte, promluvte si také s dermatologem, který vám je předepisuje.

 

Zlepšení a zrychlení léčby již existující rakoviny

Fytoestrogeny samozřejmě nelze vnímat jako lék proti rakovině. Ne všechny jsou vhodné pro doplnění léčby rakoviny.

Již ale existují vědecké důkazy, které potvrzují, že fytoestrogeny mohou zlepšit výsledky:

Chemoterapie: Podle studie fytoestrogeny zvyšují účinnost některých chemoterapeutických léků (konkrétní značky nejmenuji záměrně). Záleží ale na konkrétním zdroji, protože fytoestrogeny z určitých potravin žádný účinek neprokázaly. V případě rakoviny mluvte v první řadě s vaším onkologem.
Radioterapie: Fytoestrogeny pomohly zvýšit citlivost leukemických buněk na ozařování, přičemž zároveň chránily zdravé nerakovinné buňky.
Hormonální terapie: Pomocí hormonální terapie se léčí rakovinné nádory s hormonálními receptory (typicky nádory prsu, dělohy, vaječníků a prostaty). Několik důkazů potvrzuje, že fytoestrogeny tuto léčbu podporují.

Tabulka účinků fytoestrogenů při léčbě rakoviny

 

Možné negativní vedlejší účinky fytoestrogenů

Negativních účinků fytoestrogenů se obávat nemusíte. Statistika dokládá, že většina lidí ze západních krajin (mezi které patříme i my Češi), nepřijímá ve stravě tolik fytoestrogenů, že by vyvolaly nějaké negativní dopady.

Pořád ale existuje spousta veganů a příznivců rostlinných potravin, kteří se mohou mít před fytoestrogeny na pozoru. Konzumují násobně větší množství rostlinných potravin, takže mají v těle přirozeně vyšší obsah fytoestrogenů.

 

Zhoršená funkce štítné žlázy

Zhoršení funkcí štítné žlázy kvůli fytoestrogenům hrozí lidem, kteří mají nedostatek jódu. Jelikož se u nás jód běžně přidává do soli a dalších potravin, jeho nedostatek obvykle nehrozí. Někteří lidé mohou mít problém se vstřebáváním jódu. O tom by vás měl informovat praktický lékař po rutinním rozboru krve.

Existují i zdokumentované případy, kdy se podobné oslabení funkcí štítné žlázy objevilo i u jinak zdravých lidí s dostatečnou hladinou jódu.

Jedinou radou je zde snížit příjem fytoestrogenů ve stravě. Pokud máte podezření na onemocnění nebo zhoršenou činnost štítné žlázy, obraťte se na endokrinologa nebo aspoň praktického lékaře. Odborník vás seznámí se zásadami vhodného stravování.

 

Snížení hladiny testosteronu

Obava, že fytoestrogeny snižují hladinu testosteronu, se díky bohu nepotvrdila. Studie se účastnilo 48 sportujících vysokoškoláků. Byli rozděleni do skupin, ze kterých jedna užívala sójový protein, druhá syrovátkový protein a třetí neúčinné placebo.

  • Syrovátkový protein zvýšil hladinu testosteronu.
  • Sójový protein nesnížil hladinu testosteronu. Zároveň nezvýšil hladinu estrogenu.

Podle vědců aktuálně neexistuje žádný důkaz o tom, že by sója nebo fytoestrogeny z ní jakkoliv ovlivňovaly hladinu testosteronu nebo estrogenu v mužském těle.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Estrogen u mužů: Nepříjemné příznaky nedostatku i nadbytku a optimální hladina.

estrogen u mužů

 

Zženšťující účinky fytoestrogenů

Mnozí muži se obávají, že pokud budou konzumovat příliš mnoho zdrojů fytoestrogenů, sóju nebo výrobky z ní, začnou na ně účinkovat zžeňšťujícím účinkem jako růst prsou, pokles sexuálního libida, oslabení erekce a tak podobně.

Neexistují ale žádné vědecké důkazy, které by tuto obavu potvrzovaly. Studie, které se snažily tyto účinky prokázat, se uskutečnily na pokusných potkanech nebo jiné zvěři.

Studie na lidech sledovala 147 kojenců a porovnávala krmení mateřským, kravským a sójovým mlékem. Od narození do věku 28 týdnů vědci nezpozorovali žádné rozdíly v hladinách testosteronu u sledovaných chlapečků.

Zajímavý byl fakt, že chlapečci, které krmili sójovým mlékem, měli ze sledovaných nejrychlejší nárůst délky penisu. To naznačuje, že sója a produkty z ní mohou mít vliv na pohlavní vývoj, přičemž se autorům nepovedlo objevit žádné negativní účinky. Vědci zároveň nezpozorovali žádné významné rozdíly mezi krmením sójovým nebo kravským mlékem.

 

Zhoršení mužské plodnosti

I zde můžete zůstat klidní, vážení čtenáři. Mnozí muži se obávají, že jim fytoestrogeny zhorší plodnost. Doposud ale neexistuje důkaz, který by potvrzoval negativní vliv fytoestrogenů na kvalitu spermií nebo na plodnost muže.

Existují naopak studie, které potvrzují prospěšné účinky fytoestrogenů. Tato studie potvrdila, že fytoestrogeny ze sóji zlepšily motilitu a tedy pohyblivost spermií.

I přes pozitivní zjištění potřebují vědci i lékaři více času, aby plně pochopili, jak přesně a v jakém množství fytoestrogeny ovlivňují plodnost.

 

Co jsme zjistili o fytoestrogenech?

Fytoestrogeny jsou rostlinné sloučeniny s chemickou strukturou velmi podobnou estrogenu.

Estrogen je hormon nezbytný jak v ženském, tak v mužském těle. Fytoestrogeny nabízejí podobné účinky, takže jejich zdroje je vhodné zařadit do jídelníčku hlavně u starších žen, u kterých hladina estrogenu přirozeně klesá (menopauzální a postmenopauzální ženy). Za nejvýznamnější přínosy lze považovat snížení rizika vzniku nebo zhoršování osteoporózy nebo usnadnění léčby některých druhů rakoviny.

Obsah fytoestrogenů ve stravě je poměrně nízký. Kvůli tomu obvykle nemají významné zdravotní účinky, na druhé straně se jimi obvykle nelze předávkovat.

Pokud vám lékař již z krve naměřil sníženou hladinu estrogenu, zeptejte se jej také na vhodný jídelníček. Co se vám nepovede přijmout ve stravě, to lze doplnit pomocí doplňků stravy.

Máte vlastní zkušenost s fytoestrogeny? V jakých potravinách nebo doplňcích je přijímáte a jak na vás působí?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a vždy dostatek fytoestrogenů.

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

 

Leave a Reply