FSH hormon (také folikostimulační, folikulostimulační hormon, folikuly stimulující hormon, odborně folitropin) je zodpovědný za vývoj a správnou funkci vaječníků a varlat. Jeho optimální hladina je důležitá pro plodnost.
Folikostimulační hormon produkuje hypofýza (drobná žláza v mozku) a nachází se v krvi žen i mužů. V zásadní míře se podílí na ženské i mužské plodnosti a reprodukčních schopnostech.
U žen uvolňuje vajíčko během ovulace a u mužů podporuje produkci spermií. S jeho nedostatkem vznikají různé poruchy plodnosti až neplodnost. Cílem je udržet folitropin v optimální rovnováze, protože ani jeho zvýšená hladina není žádoucí a vede k problémům s plodností.
Společně s luteinizačním hormonem (LH hormon, lutropin) patří mezi tzv. gonadotropní hormony. Tyto hormony stimulují vývoj a funkce gonád, což jsou pohlavní žlázy (vaječníky a varlata).
Funkce FSH hormonu
Folikulostimulační hormon je zcela nezbytný pro správný vývin a růst vaječníků u žen a varlat u mužů.
Konkrétně u žen FSH pomáhá růstu ovariálních folikulů ještě před uvolněním vajíčka. Ovariální folikul je útvar, ve kterém leží vajíčko. Ten během ovulace vlivem luteinizačního hormonu otevře, praskne, vajíčko se uvolní a tím je připraveno pro oplodnění spermií. K tomu je potřebná zdravá spermie, na kterou má FSH hormon vliv také. Prasknutím útvaru vzniká žluté tělísko, které dále produkuje progesteron. V první polovině menstruačního cyklu tak dochází ke zvýšení FSH hormonu a ten podporuje růst folikulu ve vaječníku.
U muže folitropin stimuluje Sertoliho buňky ve varlatech, které produkují spermie. Proces tvorby spermií se nazývá spermatogeneze. Potřebná je zároveň dostatečná hladina testosteronu.
U žen i mužů je tak folikostimulační hormon velmi důležitý, aby vůbec byli schopní oplodnění a otěhotnění.
Dopady zvýšené hladiny folikostimulačního hormonu
Nebezpečně vysokou hladinu FSH obvykle způsobuje porucha funkce až selhání vaječníků nebo varlat. Při těchto poruchách roste i hladina lutropinu. U žen FSH přirozeně zvyšuje nástup menopauzy, během které dochází ke ztrátě plodnosti. Zde je jasné vidět, že zvýšený folitropin vede k neplodnosti. U menopauzálních žen je to přirozené, u mladých a zdravých žen ne. V menopauze je snížená také produkce estrogenu a progesteronu.
Projevy snížené a nedostatečné hladiny FSH hormonu
FSH hormon zabezpečuje správný vývoj pohlavních orgánů, takže při jeho nedostatku v dětství hrozí neúplný vývin vaječníků a varlat. Ty pak nefungují správně ani během dospělosti a ženy i muži tak nedovedou počít dítě. Výsledkem je tedy neplodnost. Stav známe pod názvem hypogonadysmus (mužský nebo ženský), ve volném překladě snížená nebo žádná funkce reprodukčních orgánů.
Pokud je u muže snížený počet spermií (oligospermie / oligozoospermie), pořád je šance na oplodnění partnerky, ale není zaručená.
Z výborné redakční zkušenosti doporučujeme 2 přírodní rostlinné doplňky pro muže i ženy. Oba díky obsahu účinných bylin, výtažků z nich, vitamínů, minerálů a dalších látek doplňují do organismu složky, které jsou nezbytné pro správnou produkci a udržení hladiny hormonů včetně folikostimulačního.
- Pro ženy Proerecta WOMEN, která udržuje menstruační a menopauzální komfort, hormonální rovnováhu, oddaluje a zmírňuje příznaky menopauzy a PMS.
- Pro muže Proerecta LONG, která kromě hormonů dlouhodobě zpevňuje erekci, prodlužuje sexuální výkonnost, zvyšuje hladinu testosteronu a stimuluje erotické libido.
Klikněte a podívejte se na všechny potvrzené účinky přímo na e-shopu. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin a ihned tak můžete optimalizovat hladinu FSH hormonu a dalších důležitých hormonů.
Kdy má smysl podstoupit test na hladinu FSH hormonu?
Existují různé důvody, proč lékař potřebuje přehled o hladině folitropinu v krvi. Nejčastěji to jsou:
- Dlouhodobější problémy s otěhotněním
- Nepravidelný menstruační cyklus, opožděná menstruace, kdy menstruace chybí i mimo menopauzu nebo cykly vynechávají
- Snížený počet spermií (oligospermie) nebo absence spermií v ejakulátu (azoospermie)
- Snížené sexuální libido
- Ubývání svalové hmoty
- U dětí předčasný nebo opožděný nástup puberty
- Narušená funkce hypofýzy nebo hypotalamu (žlázy v mozku)
Jak se testuje hladina FSH hormonu?
Folikostimulační hormon lze měřit z krve nebo z moči. V případě, že se lékaři nepovede zjistit přesnou příčinu jeho nerovnováhy, může vás poslat na další testy.
Ženy, které ještě nedosáhly menopauzu, by se měly na test dostavit v doporučenou dobu na základě toho, ve které části menstruačního cyklu se nacházejí. Přesný čas určí lékař.
Žádná speciální příprava není potřeba, stačí se pouze dostavit do ordinace, kde lékař provede odběr. Nejpřesněji lze hladinu FSH hormonu měřit z krve. Kromě FSH mohou lékaře zajímat i hladinu luteinizačního hormonu, testosteronu a estrogenu.
Lékaře určitě informujte o všech užívaných lécích a doplňcích stravy, které mohou dočasně pozměňovat hormonální hladinu. Mezi ně patří hormonální antikoncepce, léky proti pálení žáhy, uklidňující léky proti stresu, proti nemocím srdce a podobně.
Orientačně lze folikostimulační hormon měřit i doma pomocí jednoduché sady tyčinek. Ty žena omočí a podle výsledku zjistí, zda je hladina FSH ideální pro otěhotnění. U doporučeného testu výrobce deklaruje až 99% přesnost měření.
NÁKUPNÍ TIP:
Internetová lékárna Pilulka.cz nabízí domácí měření FSH hormonu z moči. V sadě najdete 2 testovací tyčinky s jednoduchým použitím.
Klikněte a podívejte se na produkt přímo na stránce Pilulka.cz. Objednávku můžete mít doma do 48 hodin, a ihned tak můžete zjistit, zda je vaše hladina FSH hormonu dostatečná pro otěhotnění.
Kdy se měří hladina FSH hormonu?
Zde jsou nejčastější příčiny, kvůli kterým vám lékař doporučí vyšetření hladiny FSH hormonu:
Měření FSH hormonu u žen: | Měření FSH hormonu u mužů: | Měření FSH hormonu u dětí: |
|
|
|
Testy je vhodné podstoupit v případě podezření na oslabenou funkci mozkové hypofýzy. Ta se projevuje také únavou a vyčerpaností, fyzickou a duševní slabostí, náhlou ztrátou hmotnosti, sníženou chutí k jídlu a poruchami příjmu potravy.
Co může test FSH hormonu zjistit?
Pomocí krevního testu může lékař na základě příliš vysoké hladiny folitropinu zjistit:
- ovariální nedostatečnost, a tedy oslabenou funkci až selhání vaječníků nebo selhání vaječníků před 40. rokem života (a tedy ve věku před nástupem menopauzy)
- Syndrom polycystických vaječníků (PCOS), který trápí ženy v plodném věku a brání jim v otěhotnění
- blízký vstup do menopauzy nebo již přítomnost menopauzy
- nádory na vaječnících
- Turnerův syndrom
Zvýšená hladina FSH u muže může poukazovat na:
- poškození a nedostatečnou funkci varlat v důsledku úrazu nebo některých léčebných metod (ozařování a chemoterapie)
- infekce varlat
- nadměrné pití alkoholu
- Klinefelterův syndrom
- porucha hypofýzy nebo hypotalamu
- andropauza (lidově „mužská menopauza“)
Vysoká hladina u dětí může upozorňovat na:
- úrazy mozku
- poruchy centrálního nervového systému
Optimální hladina FSH hormonu v krvi
FSH hormon se měří v mezinárodních jednotkách na litr krve (international unit / litr, IU/l). Tyto hodnoty jsou pouze orientační, jelikož se výsledky mohou mírně lišit v závislosti na tom, kdo, kde a v jakou dobu test prováděl.
Hladina folitropinu se mění kvůli věku, zdravotnímu stavu, pohlaví a podobně. Někdy je potřeba měření opakovat, aby byla hodnota co nejpřesnější.
O tom, jaká je vaše hladina a jaký význam pro vás má, vás bude informovat lékař.
Optimální hladina FSH u žen | Optimální hladina FSH u mužů |
|
|
- U žen hladina stoupá na své maximum těsně před ovulací (uvolnění vajíčka z vaječníku)
- U zdravých mužů je hladina téměř stabilní a příliš rapidně se nemění
- U dětí je hladina nízká až do puberty. Během puberty narůstá, protože FSH hormon pomáhá vývoji pohlavních orgánů a jejich zralosti. U dívek nastupuje menstruace, u kluků se začínají vytvářet spermie.
Folikostimulační hormon a nejčastěji kladené otázky FAQ
Co jsme o folikostimulačním hormonu zjistili?
- FSH hormon ovlivňuje ženskou a mužskou plodnost.
- Cílem je navození optimální rovnováhy díky zdravé životosprávě (strava a sport).
- Nedostatek i nadbytek FSH hormonu vede k problémům s plodností: U žen k problémům s otěhotněním, u mužů k nedostatečné tvorbě spermií.
- Hladinu přesně zjistí pouze lékař pomocí krevního testu. Ten vás také dále navede, co přesně dělat pro navození optimální hladiny. Orientačně lze použít domácí testy z moči.
- Redakčně doporučujeme rostlinné doplňky Proerecta LONG pro muže a WOMEN pro ženy. Navodí rovnováhu všech důležitých pohlavních hormonů a ne pouze FSH hormonu.
DÁLE ČTĚTE: Prolaktin: Mužům po něm rostou prsa a slábne erekce, ženy bez něj neotěhotní ani nenakojí mimino.
Dobrý den,
Co může způsobovat vyšší hodnoty FSH 32,0?
Děkuji
Dobrý den,
tato hladina je u muže velice vysoká. Příčiny mohou být různé, ale často jde o poškození a nesprávnou funkci varlat. Odborný zdroj jmenuje tyto možnosti:
„Varlata byla poškozena v důsledku chemoterapie, ozařování, infekce nebo zneužívání alkoholu. Dále Klinefelterův syndrom – genetickou poruchu ovlivňující sexuální vývoj u mužů.“ Podrobněji v angličtině zde – https://medlineplus.gov/lab-tests/follicle-stimulating-hormone-fsh-levels-test/ , česky zde – https://www.vaselaboratore.cz/seznam-vysetreni/imunochemie/item/fsh-folikulostimulacni-hormon
Lituji, ale takto po mailu nelze nikdy zjistit konkrétní příčinu. Navíc se musí hladina snížit na optimální míru, aby zvýšený FSH nezpůsoboval další zdravotní problémy.
Ptejte se proto na své možnosti lékaře, který zvýšenou hladinu naměřil, případně se objednejte na vyšetření k andrologovi.
Lituji, že jsem lépe neporadil, ale po mailu a bez adekvátního vyšetření nelze poradit přesněji.
Přeji hezký den a určitě nezapomeňte na andrologické vyšetření.
//redakce Erekce.cz