Filcky – hladové, přenosné a svědivé násosky

Filcky jsou také známé pod pojmem muňky. Jsou to malí parazité připomínající kraby. Žijící v lidském a pubickém ochlupení, kde někdy páchají pěknou paseku.

filcky

 

Jak chytnete filcky?

Nejčastěji se filcky šíří sexuálním kontaktem. Nejrozšířenější jsou u dospělých lidí. Ojediněle se filcky šíří blízkým osobním kontaktem, nebo kontaktem s předměty jako oblečení, povlečení a osušky. Tedy předměty, které byly použity nakaženou osobou.

Typickým nedorozuměním je, že filcky se šíří snadno sezením na toaletním prkénku. To by byl extrémně vzácný případ, protože filcka nemůže žít dlouho mimo lidské tělo a nemá nohy uzpůsobené chůzi na hladkém povrchu.

Nakažená osoba by se ale měla ve svém zájmu nechat otestovat i na další pohlavně přenosné choroby.

 

Příznaky filcek

Dospělá muňka měří zhruba 2mm a má žluto-šedé, nebo tmavé zabarvení. Svá vajíčka pokládá u kořenů chlupů podobně jako veš. Od nakažení se symptomy objeví za 5 dní až několik týdnů.

Příznaky filcek zahrnují:

  • svědění
  • zánět a podráždění, které se zhoršuje škrábáním
  • černé skvrnky a jemné krvavé body na spodním prádle a kůži
  • modré oblasti kolem pokousaných míst

 

VIDEO: Takhle ty malé potvůrky vypadají.

 

Diagnóza filcek

Je potvrzena nalezením muňky, nebo vajíčka v oblasti pubického ochlupení, nebo jinde na těle (obočí, řasy, vousy, knírek, podpaží, oblast hráze).

Parazity může být těžké najít. Někdy jich je pouze několik. Typicky se často přichytí na pár vlasů. Obecně nelezou tak rychle jako vši ve žijící ve vlasech, případně na kůži.

Pokud nejsou plazící se mrchy vidět, pak nález vajíček v pubickém ochlupení prokáže jasně jejich přítomnost. Pokud si člověk není jistý nákazou, nebo léčba nefunguje, měl by navštívit lékaře. Ten je schopen provést testy i na ostatní pohlavně přenosné nemoci.

Vzhledem k tomu, že filcky a jejich vajíčka jsou malá, je doporučeno použít k vyšetření zvětšovací optiku.

 

Léčba – jak se filcek zbavit?

Domácí léčba muněk

Nejčastějšími přípravky používané k léčbě filcek:

  • malathion 0,5% pleťová voda
  • permethrin 5% kožní krém

Je doporučeno aplikovat léčbu na celé tělo. Nevynechat vousy, pubického ochlupení a ochlupení v okolí análu. Tyto přípravky nepatří pouze na tvář, vlasy, obočí a řasy. Je třeba se vyhnout kontaktu s očima. Při kontaktu je nutné vypláchnutí vodou. Před aplikací by měla být kůže čistá a suchá.

Klíčové je sledovat příbalové informace, kde je psáno, jak dlouho se má nechat přípravek působit. Až poté je možno jej smýt. Pokud je potřeba nějakou část těla umýt, je nutno nanést léčebný přípravek znovu. Léčba se opakuje každých 3 až 7 dní dle instrukcí.

 

Jak se filcek/muněk zbavit? 

  1. Omyjte postiženou oblast a vytřete do sucha.
  2. Pečlivé následujte instrukce na obalu léčiva. Aplikujte na všechny oblasti. Dodržte dobu aplikace dle doporučení.
  3. I přes léčbu se budou vajíčka zdržovat u kořenů vlasů. Lze je odstranit nehty, nebo pomocí jemného hřebenu.
  4. Po aplikaci noste čisté a vyprané prádlo.
  5. K zabití všech vajíček a filcek perte osušky, povlečení a šaty v pračce minimálně na 60 stupňů a pokud možno usušte v sušičce na vysoký výkon.
  6. Věci, které nelze prát mohou být ošetřeny suchým čištěním, nebo uloženy v plastových sáčcích po dobu 2 týdnů.
  7. Všichni sexuální partneři z předchozího měsíce by měli být informováni o možnosti nákazy a léčeni.
  8. Všechny osoby podezřelé z nákazy by se měly vyhnout sexuálnímu kontaktu, až do doby úplného vyléčení.
  9. Léčba se musí opakovat za 9 až 10 dní, pokud jsou stále nalezeny žijící filcky.
  10. Osoby s filckami by měly být vždy vyšetřeny na další pohlavně přenosné choroby.

Pacienti pod 18 let, kojící a těhotné ženy my měly vyhledat lékařskou radu, než použijí jakoukoliv volně dostupnou léčbu.

Na hubení těchto nechtěných návštěvníků lze použít krém, který obsahuje alespoň 1% permethrinu. Vhodný je také přípravek obsahující pyrtethrin a piperonyl butoxid. Všechny přípravky jsou dostupné bez receptu v lékárnách. Léčba je bezpečná a efektivní, pokud jsou dodržena pravidla na příbalovém letáku.

 

Zabijácký šampon z lékárny

Šampon Lindan je lék na recept, který velmi efektivně hubí filcky a vajíčka. Každopádně ho nelze doporučit jako první linii terapie. Je prokázána jeho toxicita vůči mozku a ostatním částem nervového systému. Měl by se tedy použít pouze pro pacienty, kteří neuspěli se standardní léčbou, nebo nemohou tolerovat ostatní přípravky.

Lindan by se neměl používat při léčbě malých dětí, u osob se sklony k záchvatům, u těhotných žen, osob s citlivou kůží a osob starších.

 

Pokud příznaky muněk přetrvávají

V případě, že symptomy trvají i po druhém léčebném kole, je na místě vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Filcky si totiž dovedou vytvořit rezistenci na určitý druh léčby.

Ne všichni lidí mají viditelné příznaky. Postižený by tedy měl dát vědět i ostatním lidem, kteří s nim byli v blízkém kontaktu. Ti by se také měli nechat vyšetřit na přítomnost těchto štiplavých živočichů. Opětovnému šíření infekce lze zabránit jen důkladnou léčbou všech dotčených osob v ten samý čas. Dokonce i když nemají žádné symptomy.

 

Prevence filcek

Následující kroky mohou pomoci v prevenci a kontrole šíření nákazy:

  • Prověřit sexuální kontakty nakaženého, léčit lidi s příznaky i bez nich.
  • V době léčby by měl být jakýkoliv sexuální kontakt nakažených pozastaven do doby, než jsou všichni úspěšně vyléčeni.
  • Vyprat oblečení, ložní prádlo a další textilie všech postižených v automatické pračce a vysušit v sušičce na vysoký výkon. Teplota praní musí být alespoň 60 stupňů.

 

Nejčastěji kladené dotazy ohledem filcek

Co to jsou muňky?

Říká se jim slangové filcky a jde o parazitický hmyz, který se primárně nachází na pubickém ochlupení a v oblasti genitálií lidí. Nákaza se týká všech kontinentů a vyskytuje se u všech ras, etnických skupin a společenských vrstev.

Jak vypadá filcka?

Celkově existují 3 formy: vajíčko, nymfa a dospělý jedinec

  • Vajíčko: Může být těžké je spatřit. Jsou přichycena ke kořeni chlupu. Jsou kulatá a obvykle bílá až žlutá. K vylíhnutí vajíčka je třeba 6 až 10 dní.
  • Nymfa: Jde o nedospělého jedince, který se vylíhne z vajíčka. Nymfa vypadá jako dospělý jedinec, jen je menší. Zabere to 2 – 3 týdny po vylíhnutí, než doroste do plné dospělosti. K přežití potřebuje nymfa krev.
  • Dospělák: Pod mikroskopem při zvětšení vypadá jako malý krab. Má celkem 6 nohou. Dvě přední nohy jsou velmi velké a vypadají jako klepeta. Zbarvení je od tmavé do šedobílé barvy. Samičky kladou vajíčka a jsou větší než samečci. Aby přežili, musí se krmit krví. Pokud násoska odpadne, umře do dvou dnů.

Kde se filcky obvykle nacházejí?

Obvykle je lze najít v oblasti genitálu a na pubickém ochlupení. Ojediněle mohou být nalezeny na ostatních částech těla: chlupy na nohou a v podpaží, v knírku, ve vousech, obočí a řasách.

Muňky v řasách a obočí dětí používají soudní znalci k prokázání sexuálního obtěžování a znásilnění.

Vši nalezené v hlavě jsou jiný druh, než který žije na genitáliích! Zvířata nechytají ani nešíří filcky.

Jak poznáte, že máte filcky?

Viz výše uvedené symptomy. Tedy svědění v genitální oblasti, nebo viditelná vajíčka a plazící se nechtění návštěvníci. To je signál, že je třeba s nimi začít nekompromisně bojovat.

 

Pohlavní nemoci, které hledáte nejčastěji

BALANITIDA
KONDYLOMATA
MYKÓZA
MOLUSKY
FILCKY
ŽLOUTENKA

 

Leave a Reply