Estrogen. Jedná se o základní ženský pohlavní hormon. V největším množství se nachází právě v těle žen, kde zodpovídá za růst a vývoj primárních a sekundárních pohlavních znaků.
To jinými slovy znamená, že zajišťuje funkčnost ženského reprodukčního systému, fyzické znaky typické pro ženy, růst prsou, pravidelnost menstruačního cyklu a další.
Ač se estrogen v malém množství nachází také v mužském těle, je to typický ženský pohlavní hormon. Kde v lidském těle vzniká? Co má na starosti? Jak se projevuje jeho nadbytek a jak naopak jeho nedostatek? Čím lze zvýšit hladinu estrogenu?
Co je estrogen?
Všechny ženy jej v těle mají. Pro každou z nich je naprosto klíčovým hormonem, bez kterého by se neobešly. Jedná se o nejsilnější ženský hormon, který známe snad všechny. Estrogen.
Estrogen spadá do hormonální skupiny steroidů. Mezi další známé hormony z této skupiny patří testosteron, cholesterol, dále pak například D-vitamíny, žlučové kyseliny, hormony kůry nadledvin, steroly a jiné.
Lékaři rozlišují 3 druhy estrogenů – estradiol, estriol a estron. V reprodukčním období je primárním estrogenem v ženském těle estradiol. Po přechodu pak přebírá slovo estron, který má ale výrazně slabší účinnost. Mezi další významné ženské pohlavní hormony patří ještě progesteron.
Hladina estrogenu v ženském těle neustále kolísá, avšak jako optimální hladina estrogenu v krvi žen se uvádí množství 43 – 180 pg/ml. Muži jej mají o poznání méně.
VIDEO: Estrogen u žen
Hlavní funkce estrogenu u žen
Jak už jsem uvedla hned v úvodu článku, estrogen u žen zodpovídá zejména za růst a vývoj primárních a sekundárních pohlavních znaků. Zajišťuje funkčnost ženského reprodukčního systému, fyzické znaky typické pro ženy, růst prsou, stojí za menším tělesným ochlupením než mají muži, za pravidelným menstruačním cyklem, za vyšším hlasem a také ovlivňuje periodický vývoj děložní sliznice. Pokud je v rovnováze, zvyšuje sexuální apetit a posiluje imunitu.
Estrogen – kde a jak se tvoří?
Estrogen se tvoří ve vaječnících, ve žlutém tělísku a v placentě. Malé množství vzniká produkcí v játrech, nadledvinách, v tukové tkáni a v prsech. Určité množství ovšem člověk přijímá i v potravě, potravinových doplňcích nebo hormonální antikoncepci.
DANIELA RADÍ: Podrobné účinky doplňku Proerecta WOMEN pro ženské intimní zdraví včetně optimální hladiny hormonů.
Nadbytek estrogenu u žen
Aby byla žena v pohodě a plná energie, musí mít estrogenu tak akorát. Příliš nízká nebo příliš vysoká hladina estrogenu může mít na ženu negativní vliv. Jak se tedy projevuje nadbytek estrogenu u žen?
Pokud má žena estrogenů v těle přebytek, trpí nepravidelným menstruačním cyklem, má sníženou chuť na sex, trápí ji oteklá a bolestivá prsa, potýká se s častými výkyvy nálad, každodenní bolesti hlavy, úbytkem vlasů, studenými končetinami, únavou, problémy se spánkem.
Objevit se mohou také pigmentové skvrny, migrény, nespavost, pocity štěstí se rychle střídají s úzkostnými myšlenkami, nebo ženu třeba trápí bolestivé stavy při menstruaci. To všechno jsou příznaky příliš vysoké hladiny estrogenů v krvi.
Velice častým příznakem je neopodstatněná únava kdykoliv během dne
Doporučuji návštěvu specialisty, který váš stav odborně posoudí a navrhne příslušná řešení.
Trápí vás podobné příznaky již delší dobu? Potýkáte se s migrénami, únavou, problémy se spánkem, či nepravidelným menstruačním cyklem? Pak i vy můžete mít v těle příliš mnoho estrogenu.
Pokud tyto příznaky dlouhodobě ignorujete, můžete u sebe nebezpečně zvýšit riziko vzniku rakoviny prsu. Podle nejnovějších studií totiž může dlouhodobě zvýšená hladina estrogenu způsobit rakovinu prsu.
VIDEO: Jak se projevuje nadbytek estrogenu u žen?
Jak snížit estrogen u žen?
Byla u vás vaším lékařem zjištěna zvýšená hladina estrogenu? Pak na nic nečekejte a okamžitě začněte jednat. Přirozeně můžete zvýšenou hladinu estrogenu snížit vynecháním alkoholu, zhubnutím, zdravým životním stylem, pravidelným odpočinkem, sníženou spotřebou kofeinových nápojů a celkově zmírněním stresu a stresových situací.
Jak se projevuje nedostatek estrogenu u žen?
Druhým extrémem je naopak nedostatek estrogenu v těle. Nedostatek estrogenu se u žen projevuje snížením libida, nepravidelným menstruačním cyklem, vaginální suchostí, častými infekcemi močových cest, špatnou náladou či depresí.
Ženám se zmenší prsa, objeví se jim ochlupení v oblasti tváře, zhorší se jim pleť, trpí návaly horka, mají problémy s pamětí, nemají dostatek energie, mají problémy s otěhotněním a mohou dokonce úplně přijít o menstruaci.
Pokud má žena tohoto hormonu nedostatek, přirozenou ochranu ztrácí.
Podle nejnovějších studií ženy v období menopauzy, kdy u nich dochází k silným výkyvům estrogenů, trpí mnohem častěji depresemi. Nedávná data ukazují, že hormonální terapie, zejména podávání estradiolu, může předcházet poruchám nálady nebo dokonce sloužit jako léčebný režim pro ženy s diagnostikovanými poruchami nálady.
Jak zvýšit estrogen u žen?
K nedostatku estrogenu u mladých žen dochází z různých důvodů. Může za to například stres, nedostatek jídla, špatné stravovací návyky, nedostatek spánku, nebo třeba nadměrné cvičení. Proto je potřeba tyto negativní vlivy ze svého života odstranit. U starších žen potom přichází na scénu přechod, neboli menopauza, během níž přirozeně klesá hladina estrogenu v těle.
Žena by měla více odpočívat, zdravě jíst, přibrat klidně i nějaké to kilo, vyhýbat se stresovým situacím, měla by mít dostatek spánku a zároveň by se měla zaměřit na potraviny, které přirozeným způsobem zvyšují hladinu estrogenu v těle.
Potraviny, které ovlivňují množství estrogenu v těle ženy
Doporučuje se rozmarýn, lněné semínko, jetel luční, kokosový olej, avokádo, andělika lékařská, sója, fenykl, mrkev, chia semínka či sladké brambory batáty. To jsou všechno potraviny, které přirozeně zvyšují hladinu estrogenu v těle.
Naopak hladinu estrogenů snižuje konzumace chemicky zpracovaného masa, zvýšená hladina cukru v krvi, průmyslové chemikálie, nebo kofein. Ideální je proto zcela vysadit polotovary, zpracovaná jídla a fastfoody a naopak se zaměřit na dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Nejlepší jsou chemicky neošetřené ani nijak hormonálně neupravené potraviny.
Nikdy si sama nehrajte na doktora
Ovšem nikdy si sama s hormony nezahrávejte. Taková hra se většinou vůbec nevyplácí. Pouze lékař může určit vhodnou léčbu a správnou diagnózu. Ač tedy mohou vaše příznaky jednoznačně vykazovat nízkou hladinu estrogenů, sama si s nimi nikdy nezahrávejte. Raději se obraťte na svého praktického lékaře či na svého gynekologa a s ním svůj stav zkonzultujte.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Katastrofické důsledky nepovedené plastiky prsou.