Estriol: Hormon nezbytný pro bezpečné těhotenství a úspěšný porod

Estriol (označení E3)  je ženský pohlavní hormon patřící společně s estradiolem a estronem mezi estrogeny. Nejsilnější produkci estriolu má žena během těhotenství. Tehdy podporuje přirozené funkce dělohy, pomáhá jí správně růst a udržet ji zdravou. Těhotné ženě estriol pomáhá připravit tělo na bezproblémový porod a následné kojení.

Za rizikovou lze považovat sníženou i příliš vysokou hladinu estriolu. Výkyvy hladin mohou prokazovat problém buď s vývojem plodu nebo těhotenské komplikace.

Lékaři využívají estriol v rámci hormonálních terapií s cílem zmírnit negativní příznaky menopauzy.

V článku si vysvětlíme základní funkce estriolu a projevy jeho nerovnováhy.

estriol

 

Co přesně je estriol?

estriol, vzorec molekulární struktury

Vzorec molekulární struktury estriolu

Estriol je jedním ze 3 estrogenních, a tedy ženských pohlavních hormonů. Mezi estrogeny patří také silnější estradiol a estron.

Hladina estriolu prudce stoupá právě během těhotenství. Díky němu zůstává děloha zdravá a dobře funkční, což má zásadní dopad na správný a bezpečný růst a vývoj dítěte.

Hladina estriolu je nejvyšší těsně před porodem, aby jej žena zvládla bez vážnějších komplikací. U žen, které zatím těhotné nejsou, je hladina estriolu velmi nízká, mnohdy prakticky neidentifikovatelná. V určité malé míře jej produkují i mužské nadledviny, i když potřebný je zejména pro těhotné ženy.

Estron E1: Ženy jej v nejvyšším množství produkují po menopauze.
Estradiol E2: Nejběžnější typ estrogenu, který žena produkuje v období mezi pubertou a menopauzou, a tedy během svých plodných let. Po 30 roce hladina prudce klesá, proto není rozumné čekat s otěhotněním zbytečně dlouho. Po menopauze již vaječníky estradiol neprodukují a jeho hladina prudce klesá.
Estriol E3: Produkce je nejvyšší během těhotenství, před porodem a během kojení.

Tabulka 3 typů estrogenů

 

Jak tělo produkuje estriol?

Estriol si tělo vyrábí „ve spolupráci“ s nadledvinami vyvíjejícího se dítěte. Nadledviny plodu v děloze těhotné ženy produkují určitý jiný hormon, který se v játrech plodu mění na další chemickou látku. Následně látka putuje do placenty umístěné uvnitř dělohy těhotné a až tam se mění na hormon estriol. Z placenty proudí hotový estriol do krve a až tehdy jej lze ze vzorku naměřit.

Placenta je dočasný ženský orgán, který existuje v děloze pouze během těhotenství. Plod je s placentou spojen pupeční šňůrou a placenta je spojena se stěnou dělohy. Pro dítě placenta funguje jako dočasný úkryt, který jej udržuje při životě. Placenta nenarozenému dítěti přes pupeční šňůru poskytuje potřebnou výživu a nezbytný kyslík. Zároveň z krve plodu filtruje a odvádí odpadní látky. Zdravá placenta je v tomto směru nezbytná pro narození zdravého dítěte přirozeným, a tedy spontánním porodem.

 

Funkce estriolu v těle těhotné ženy

Během těhotenství estriol pomáhá:

 

Příčiny kolísání hladin estriolu

Za optimálních podmínek začíná hladina estriolu narůstat kolem 8. týdne těhotenství, takže ještě během prvního trimestru. Hladina dále roste a zvyšuje se během celého těhotenství a také po porodu, protože estriol je důležitý i během kojení.

Úplně nejvyšší hladinu estriol dosahuje zhruba 3 týdny před porodem. Když hladina estriolu v krvi vzroste natolik, že se stane dominantním pohlavním hormonem, žena může začít rodit aniž by byl na porod ten správný čas. Zvýšený estriol tedy může zvyšovat riziko předčasného porodu. Toto riziko zvyšuje zejména náhlý nárůst estriolu před 37. týdnem těhotenství.

Bez rizika není ani příliš nízká hladina estriolu, protože může prokazovat nějaké problémy s funkcí placenty. Jelikož určitý podíl estriolu pochází i přímo z tělíčka plodu, velmi nízká hladina estriolu může naznačovat problémy s jeho zdravím, typicky Downův syndrom.

Ženy s příliš nízkou hladinou estriolu těsně před porodem, kdy by měla být hladina naopak nejvyšší, možná nedovedou porodit samy. V takovém případě lékař doporučí porod indukovat a tedy uměle vyvolat.

MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED: Délka těhotenství týden po týdnu. Jak bude probíhat a jak dítě poroste?

délka těhotenství

 

Jak lékař měří hladinu estriolu?

Lékař měří hladinu estriolu ze vzorku krve nebo moči. Za nejpřesnější se aktuálně považuje test z moči.

Vy sama nebo jiné ženy podstupují tzv. 24hodinový test vzorku moči. Test spočívá ve 24hodinovém shromažďování moči, přičemž každý vzorek je nutno skladovat v lednici. Po 24 hodinách nádobku s močí odevzdáte lékaři, odkud poputuje do laboratoře pro měření hladiny estriolu, a podle konkrétní potřeby také dalších estrogenních hormonů.

Existují i domácí testy pro měření hladiny estriolu ze slin, ty však nejsou natolik přesné ani spolehlivé. Proto lékař nejčastěji přistupuje k testování z moči, jelikož během těhotenství jde o nejspolehlivější měřící metodu.

TIP: Pro podporu ženské hormonální rovnováhy včetně estriolu doporučuji české rostlinné kapsle Proerecta WOMEN.

Navozují menstruační, menopauzální a postmenopauzální komfort, takže pomáhají i proti negativním důsledkům menopauzy. Kapsle WOMEN lze užívat i v případě, že vám lékař předepíše nějaký přípravek s estriolem.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí WOMEN přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám e-shop doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete cíleně podpořit hormonální rovnováhu.

 

Kdy lékař měří hladinu estriolu?

Těhotné ženy: méně než 14,6 ng/dl krve
Netěhotné ženy: méně než 0,21 ng/dl krve
Muži: méně než 0,18 ng/dl krve

Tabulka normálních hodnot volného estriolu v krvi

Lékaři přistupují k měření estriolu typicky v průběhu druhého trimestru, konkrétně mezi 15. až 20. týdnem těhotenství. Cílem měření je odhalit případné vrozené vady plodu. Tyto testy měří kromě estriolu také hladiny dalších markerů (ukazatelů), které mohou odhalit případné vrozené vady. Měří se i hladina lidského choriového gonadotropinu, dále alfa-fetoproteinu a inhibinu-A.

Lékař vám může doporučit krevní testy i v jiném čase než mezi 15. až 20. týdnem těhotenství v případě, že je u vás zvýšené riziko vývojových vad. Toto riziko zvyšuje:

  • věk těhotné nad 35 let (opakuji, že žena by měla otěhotnět zhruba do 30 let a těhotenství zbytečně neodkládat),
  • cukrovka (diabetes),
  • žloutenka (hepatitida) či jiná virová onemocnění během těhotenství,
  • výskyt vrozených vad a porodních komplikací u jiných členů rodiny.

 

Funkce estriolu při hormonálních terapiích

Estriol je účinný i pro menopauzální ženy v rámci hormonální léčby, kdy se ženě podává laboratorně vyrobený, a tedy „umělý“ estriol. Ten je tzv. bioidentický, co znamená, že na ženské tělo působí identicky jako ten vyprodukovaný v těle.

Lze tvrdit, že bioidentické hormony účinkem napodobují ty přirozené. Menopauzálním ženám se estriol předepisuje ve formě pilulek, krémů pro aplikaci na kůži nebo ve formě vaginálních čípků.

Cílem doplňování estriolu do těla menopauzální ženy je tlumit negativní příznaky menopauzy. Typicky jde o snížení nebo zabránění:

Vědci a lékaři pořád zkoumají i další účinky estriolu. Zatím zjistili, že laboratorně vyrobený estriol může dále:

  • zlepšit poznávací (kongnitivní) funkce mozku,
  • zmírňovat menstruační migrény,
  • částečně vyhlazovat vrásky,
  • pomáhat s některými poruchami nervového systému,
  • pomáhat s poporodní depresí.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Poporodní deprese vám může bránit v péči o dítě. Proč vzniká, jak dlouho trvá a jak se léčí?

poporodní deprese

 

Možné negativní vedlejší účinky estriolu

Estriol je nejslabším typem estrogenu. Je tedy spíše nepravděpodobné, že by vyvolal nějaké vážnější komplikace. Jelikož ale pořád jde o ženský pohlavní hormon, určité vedlejší účinky mít může. Silnějšími estrogeny jsou estron a estradiol a ty mohou vyvolat rizikově vysoký krevní tlak a vznik krevních sraženin.

Estriol může vyvolat:

Estriol je obecně méně účinný jako třeba estradiol, nicméně jakýkoliv typ estrogenové terapie může zvýšit riziko rozvoje:

 

Estriol a často kladené otázky FAQ

Co je estriol?
Estriol je ženský estrogenní pohlavní hormon, který žena produkuje v nejvyšší míře během těhotenství a kojení.

Udržuje zdravou a funkční dělohu, připravuje ženské tělo na porod.

Jaké jsou účinky estriolu?
Estriol během těhotenství udržuje zdravou dělohu Pomáhá jí růst tak, jak roste i plod v ní. Zároveň připravuje matčino tělo na pozdější kojení.

Příliš vysoká ani nízká hladina není žádoucí, protože může vyvolat komplikace během těhotenství i při porodu.

Existuje rozdíl mezi estriolem a estrogenem?
Estriol je nejslabší forma estrogenu, ale pořád patří do skupiny estrogenů.
Je bezpečné užívat estriol v krémech, čípcích nebo tabletách?
Pokud vám estriol nepředepsal lékař, jeho užívání může být nebezpečné pokaždé.

Bez vědomí a kontroly lékaře může být užívání estradiolu nebezpečné. Vždy poslouchejte pouze doporučení odborníků.

Jaké účinky má krém a mast s estriolem?
Estriolové krémy a mastičky lékaři předepisují při vaginálních problémech způsobených sníženou hladinou estrogenů.

K úbytku estrogenů přirozeně dochází po menopauze, takže tehdy vám jej může lékař předepsat v rámci zvládání jejích nepříjemných příznaků.

Jaký vliv má estriol na kvalitu pokožky?
V drogerii můžete najít kosmetické krémy s estriolem, které mohou udržovat pevnost a pružnost pokožky, dostatečnou vlhkost a pomáhat při hojení ran nebo tlumit podráždění.
Co dělá estriol v mužském těle?
Estriol v mužském těle podporuje sexuální libido, reguluje hormonální rovnováhu, podporuje metabolismus cholesterolu, chrání mozkové buňky, udržuje zdraví kostí a zdraví srdce a cév.

 

Co jsme zjistili o estriolu?

  • Estriol je ženský pohlavní hormon patřící mezi estrogeny. Účinky je slabější než estradiol a estron, stejně je ale důležitý.
  • Estriol si ženské tělo vytváří hlavně během těhotenství a kojení. Udržuje zdravou dělohu a stimuluje její růst společně s tím, jak roste plod.
  • Hladina estriolu je nejvyšší krátce před porodem, protože musí ženské tělo na bezproblémový porod připravit.
  • Nízká nebo příliš vysoká hladina může prokazovat problém s těhotenstvím nebo i s plodem, protože určitá část estriolu pochází i z tělíčka plodu.
  • Laboratorně vyrobený estriol lékaři předepisují i menopauzálním ženám, aby tlumil negativní příznaky menopauzy.
  • Pro podporu hormonální rovnováhy a menopauzálního i menstruačního komfortu doporučuji české rostlinné kapsle Proerecta WOMEN. Do 48 hodin mohou být diskrétně u vás.
  • Pokud máte podezření na výkyvy hladiny estriolu, jděte k praktickému lékaři nebo k lékaři porodní péče.
  • Estriol a výrobky s ním nikdy neshánějte načerno a bez předpisu. Jde o hormonální lék a ten může předepsat vždy pouze lékař.

Máte vlastní zkušenost s estriolem? Předepsal vám jej lékař v rámci zmírnění některých příznaků? Nebo jste si jej nechávala změřit kvůli těhotenství? Jaké jste měla výsledky a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám pevné zdraví a vždy optimální hladinu nejenom estriolu.

Proerecta WOMEN koupit

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

 

Leave a Reply