Endometrióza: Co když tkáň endometria roste jinde v těle?

Endometrióza je nepříjemný zdravotní stav u žen. Postižená je jedna z deseti žen ve věku mezi 15 až 49 lety. Celosvětově je to přes 180 milionů (!!) žen. Endometrióza ohrožuje zdraví postižené, a pokud je právě těhotná, tak i zdraví dítěte. Mnohé ženy kvůli neléčené endometrióze nemohou otěhotnět. Nemoc navíc omezuje i běžný život.

Endometrióza se projevuje tím, že tkáň endometria, a tedy děložní výstelky, roste na jiných místech v břišní dutině, oblasti pánve nebo dokonce jinde v těle. Ojediněle může endometrická tkáň začít růst i jinde v těle a existují případy, kdy ji našli třeba v plicích, mozku, játrech, kůži, očích nebo jizvách po císařském řezu. Jelikož na těchto místech nemá endometrium co dělat, může orgány a tkáně poškodit a bránit jim ve správném fungování.

Endometrióza typicky způsobuje velmi silnou a bolestivou menstruaci (dysmenorea) a problémy s plodností a otěhotněním.

V článku vysvětlím typické projevy, časté příčiny, a hlavně metody léčby, které vás endometriózy a děložní tkáně mimo dělohu zbaví.

endometrióza

 

Co přesně je endometrióza?

Endometrióza je stav, kdy tkáň podobná děložní výstelce roste na jiných částech těla. Nejsou to tedy kusy původního endometria, které by různě „migrovaly“ po těle, ale zcela nově vytvořená tkáň.

Pokud tkáň roste tam, kde nemá, vyvolává nepříjemné příznaky. Ty mohou zhoršovat zdravotní stav a postiženou omezovat v běžných aktivitách. Až 50 % endometrických žen má velmi často problémy s otěhotněním.

Endometrium je právě ta tkáň, které se žena zbavuje během menstruace. Není to čirá krev, ale černé shluky připomínající zaschlou krev.

endometrium, děložní výstelka

Vrstvy endometria (zdroj obrázku)

Děložní výstelku si představte jako několik vrstev tkáně, které na sobě leží podél vnitřní strany dělohy. Během normální menstruace se tyto vrstvy postupně oddělují od stěn dělohy a opouštějí tělo jako součást menstruačního krvácení a špinění. Normální funkcí děložní výstelky je udržet plod živý a zdravý v raných fázích jeho vývoje.

Při endometrióze tyto vrstvy rostou jinde v těle v jiných orgánech a tkáních. Typicky rostou jinde v břiše a blízkém okolí, třeba v pánvi nebo hrudníku. Tkáň je citlivá na hormonální změny, kvůli čemu se může v čase menstruace zanítit. V takovém případě začne imunitní systém činit přirozené kroky, aby organismus zanícené tkáně zbavil.

Kvůli zánětu se mohou dále vytvořit cysty na vaječnících, různé úseky zjizvené tkáně, uzliny, bulky a nepřirozené výčnělky.

ložiska endometriózy

Vizualizace možných endometriálních ložisek v oblasti reprodukční soustavy (zdroj obrázku)

 

Rizikové faktory vzniku endometriózy

Postižená za své onemocnění samozřejmě nemůže. Endometrióza se může objevit prakticky u každé ženy. Tím vás samozřejmě nenabádám na nezdravý životní styl. Chci pouze zdůraznit, že se může na rozdíl od jiných nemocí objevit i pokud žena žije zdravě a řádně o sebe pečuje.

  • Endometrióza v rodinné anamnéze. Pokud jí trpěla vaše babička, maminka, sestra či jiné ženy v rodině, roste riziko, že se rozvine i u vás.
  • Časný nástup menstruace. Ohroženější jsou ženy a dívky, které začaly menstruovat ještě před dosažením 11 let.
  • Zkrácená doba mezi menstruacemi, delší a silnější krvácení během menstruací.
  • Abnormality a vývojové vady ve vejcovodech a děloze.

Lékaři ani vědci zatím neznají jasnou příčinu endometriózy. Uznávají ale souvislost mezi výskytem endometriózy v rodině. I pokud nyní endometriózou netrpíte, ale vyskytla se u vás v rodině, řekněte o tom svému gynekologovi, aby vás preventivně zkontroloval.

 

Jaké jsou příznaky endometriózy?

Existuje mnoho příznaků endometriózy, ale za ten hlavní lze považovat nepříjemnou bolest. Bolest může být mírná, kvůli čemu jí může postižená delší dobu ignorovat nebo výrazná. Až tehdy se postižená obvykle vydá k lékaři.

Upozorňuji, že ne každá žena bude bolesti pociťovat. To sice může znít pozitivně, ale právě absence bolesti ženě nenaznačuje, že by mohla být zdravotně v nepořádku a nemoc se bude zhoršovat.

Endometrióza zůstává často nepoznaná až do doby, než se žena nevydá k lékaři s nějakým jiným, na pohled nesouvisejícím problémem. Bolesti jde cítit v břiše, v celé oblasti pánve a v dolní části zad.

U žen postižených endometriózou se typicky objevuje:

  • velmi výrazné menstruační křeče a bolesti,
  • bolesti břicha a zad během nebo mezi menstruacemi,
  • bolest při sexu nebo masturbaci (dyspareunie),
  • intenzivní krvácení a špinění během menstruace ale i mezi menstruacemi,
  • problémy s otěhotněním až neplodnost,
  • problematické trávení a zřetelné bolestivé pohyby střev.

ZnámýLékař.cz, logo

Upozorňuji, že slabé příznaky automaticky neznamenají, že je endometrióza málo závažná. Zároveň výrazné příznaky nepotvrzují, že je onemocnění v pokročilém stadiu.

Úplně nejlepším postupem je vždy kontaktovat svého gynekologa. Pokud zatím k žádnému nechodíte, můžete si nějakého najít ve své blízkosti přes stránku ZnámýLékař.cz a rovnou se k němu i objednat.

 

Kde všude v těle může endometrická tkáň růst?

Nejohroženější částí těla je břišní dutina a orgány v ní. Jde o vnější a zadní stranu dělohy, vejcovody s vaječníky, vagínu, břišní a pánevní výstelku, močový měchýř, močovody a močové cesty, střeva a konečník, plíce, mozek nebo bránici, což je sval v hrudníku, pomocí kterého dovedeme dýchat.

 

Které ženy jsou endometriózou ohroženy?

Endometrióza nejčastěji postihuje ženy mezi 25 až 49 lety, takže jde spíše o poruchu u mladších žen v produktivním věku. Objevit se však může i u mladých dívek kolem 15 let v rámci jejich puberty.

Pokud se postižená žena dostane do menopauzy, nepříjemné příznaky zeslábnou, stejně ale mohou trpět bolestmi a nepohodlím.

 

Je endometrióza závažný a zdraví nebezpečný stav?

Endometrióza je poměrně běžná a trápí zhruba 10 % žen. Sice se nejedná o život ohrožující stav, může však nepříjemně narušovat váš každodenní život.

Za závažné lze považovat dlouhodobé bolesti, záněty, poruchy menstruačního cyklu, nepravidelné menstruace a hlavně problémy s plodností a otěhotněním.

Dobrou zprávou je, že vhodná léčba dovede endometriózu celkem rychle vyléčit. Pokud máte podezření, že i vy sama trpíte endometriózou, doporučuji vám objednat se ke gynekologovi nebo aspoň k praktickému lékaři.

 

Jaké komplikace může endometrióza způsobit?

Endometrióza může vést k dalším problémům a onemocněním.

  • Postižené ženy typicky trpí problematickou plodností a neschopností otěhotnět. Stav lze řešit pomocí léků nebo in-vitro fertilizace.
  • Běžné jsou i problémy se střevy, zažíváním a močovým měchýřem. Postižené trpí bolestmi při močení nebo defekaci, případně nacházejí v moči či ve stolici stopy krve.
  • Endometrióza, která napadne močovody, může vést až k otoku ledvin.
  • Pokud zasáhne plíce nebo bránici, může způsobit dušnost, těžké dýchání a bolesti na plicích.
  • Jelikož hlavním projevem endometriózy jsou silné bolesti, vždy užívejte léky tak, jak vám doporučil lékař a žádné jiné bez jeho svolení neshánějte ani neužívejte.

Endometrióza je spojena také s rizikem rakoviny vaječníků. Riziko sice není veliké, pořád ale mluvíme o cca 2 % postižených žen, které rakovina postihne.

 

Jak bude lékař endometriózu diagnostikovat?

Ve většině případů může lékař diagnostikovat endometriózu již podle vašich příznaků. K návštěvě lékaře vás pravděpodobně dovede příliš silná a bolestivá menstruace, která je jiná a horší, než byla dříve.

Lékař si s vámi bude nejdříve povídat a ptát se vás na všechny příznaky, na všechna předešlá těhotenství a na to, zda se endometrióza neobjevila u jiných žen z vaší rodiny.

Následně pohmatem vyšetří oblast pánve. Pokud bude potřebovat lepší přehled, může oblast břicha a pánve vyšetřit ultrazvukovým vyšetřením nebo pomocí magnetické rezonance.

Pokud by ani tyto zobrazovací metody nestačily, následovat může laparoskopie, a tedy zavedení tenké hadičky s kamerou na konci přes drobný řez v břiše, aby se lékař podíval na podezřelá místa v těle. V případě potřeby lékař provede biopsii a tedy odebere malý vzorek podezřelé tkáně. Vzorek následně odešle do laboratoře pro pečlivé posouzení.

endometrióza, laparoskopický snímek

Laparoskopický snímek endometriálních ložisek pořízený přes drobný řez v břiše (zdroj obrázku)

 

Léčba endometriózy

Lékař bude nastavovat léčbu podle závažnosti endometriózy a všech jejich negativních příznaků, věku a podle vašich plánů dalších těhotenství.

Prvním krokem léčby bude snaha zvládnout silné bolesti, a pokud ještě plánujete otěhotnět, tak podpořit oslabenou plodnost.

Nejdříve vám budou předepsány léky proti bolesti případně hormonální léky, a pokud nezaberou dle očekávání, endometrióza může vyžadovat i chirurgický zákrok. Konkrétní léky záměrně nejmenuji, protože o nich vždy rozhoduje pouze a jenom váš lékař. Vždy poslouchejte jeho doporučení.

DOPLNĚK PRO NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY:

České kapsle Proerecta WOMEN s obsahem maky, drmku, ženšenu a důležitých živin přirozeně stimuluje hormonální rovnováhu.

WOMEN nefunguje jako lék proti endometrióze, může však její příznaky zlepšit díky dosažení hormonální rovnováhy.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích WOMENu. Případnou objednávku vám e-shop doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete začít cíleně tlumit negativní projevy endometriózy.

 

Hormonální léky pro léčbu příznaků endometriózy

  • Antikoncepční přípravky: Tyto produkty mají na hormony supresivní účinek, což znamená, že potlačují zvýšené hladiny některých hormonů. Antikoncepce typicky obsahuje estrogen, progesteron nebo obojí a seženete ji ve formě antikoncepčních pilulek, náplastí nebo vaginálního kroužku. Hormonální léčba postiženým zmírňuje příznaky a tlumí bolesti. Bohužel to ale není vhodná možnost pro pacientky, které se snaží otěhotnět.
  • Léky s hormony uvolňujícím gonadotropinem: Tento lék blokuje hormony, které vyvolávají menstruační cyklus. V podstatě jde o pozastavení funkce reprodukční soustavy, aby byla zmírněna bolest. Léky lze užívat ve formě pilulky, nosního spreje nebo injekčně.

 

Chirurgická léčba endometriózy

V závažnějších případech může léčba vyžadovat drobný chirurgický zákrok. Ten sebou vždy nese rizika, někdy je ale jedinou možností, jak endometriózu úspěšně zvládnout. Operace zmírní silné bolesti a v některých případech může zlepšit i plodnost. Operaci lze kombinovat i s léčbou léky.

Endometrióza je chronické onemocnění. Postižené ženy po operaci hlásí zmírnění a úlevu od bolestí, ty se ale mohou po několika letech vrátit. Rozhoduje závažnost endometriózy před operací. Může se vrátit velmi pomalu nebo i vůbec.

  • Laparoskopie: Lékař vytvoří malý řez do břicha a vsune přes něj trubičku s kamerou (laparoskop). Kamerou zkontroluje podezřelou tkáň a v případě potřeby dalšími tenkými nástroji odebere potřebný vzorek nebo přímo odstraní léze a tedy rostoucí a rozšiřující se endometrální tkáň.
  • Hysterektomie: Ve velmi závažných a nebezpečných případech endometriózy může lékař doporučit odstranění celé dělohy. Odstranit může také orgány a tkáně, které endometrióza zasáhla. Typicky jde o tlusté nebo slepé střevo a další v okolí.

Pokud se snažíte otěhotnět, přičemž trpíte endometriózou, možností pro vás může být in-vitro fertilizace, a tedy lidově otěhotnění ve zkumavce. Pokud ale pacientka prodělá hysterektomii, dítě již bez matčiny odebrané dělohy nemá v čem růst a in-vitro fertilizace nebude možná. Embryo by nebylo kde umístit.

endometrióza v pochvě

Endometrióza při pohledu do pochvy (zdroj obrázku)

 

Může se endometrióza ztratit sama od sebe?

Vyloučeno to není, ale určitě vám nedoporučuji spoléhat se na to. U některých žen se mohou začít léze zmenšovat. Typicky k tomu dochází po menopauze, protože tehdy přirozeně klesá hladina estrogenu.

Některé ženy ale potřebují nepřetržitou léčbu, protože nemoc je chronická a postižené potřebují soustavně tlumit bolesti. Pravidelně navštěvujte svého lékaře a přesně dodržujte léčebný plán, který vám nastaví.

 

Existuje prevence před endometriózou?

Bohužel endometrióza není stav, kterému by bylo možné cíleně zabránit. Vzniká nečekaně a ani lékaři plně nechápou, proč se u některých žen vyvine.

Určité faktory, které mohou riziko vzniku endometriózy snížit, existují.

  • těhotenství, takže pokud již těhotná jste, riziko je u vás nižší, a pokud zatím těhotná nejste, snažte se o to pravidelně a co nejčastěji,
  • kojení,
  • udržení si zdravé váhy, takže jezte zdravě, snižte kalorický příjem a začněte sportovat, abyste si zdravou váhu udržela,
  • ve váš prospěch hraje i doba, kdy jste začala menstruovat, přičemž čím později to bylo, o to nižší riziko propuknutí endometriózy máte.

 

Mohu vlastně otěhotnět s endometriózou?

Ano, i navzdory endometrióze pořád existuje šance, že otěhotníte. Proces ale může být o něco více problematický. Endometrióza totiž může být hlavní příčinou neplodnosti postižené.

O nejlepší možnosti otěhotnění vždy mluvte se svým lékařem. Možná bude nutno změnit léky a v některých případech pomůže pouze chirurgický zákrok. Váš lékař bude usilovat o to, aby pomocí léčebného plánu podpořil vaše šance na otěhotnění.

 

Mohu mít endometriózu i po menopauze?

Menopauza napáchá v ženském těle zásadní změny. Velmi výrazná je změna hladin hormonů, přičemž velmi důležitý je zde estrogen. Mezi reprodukčními hormony a endometriózou existuje souvislost.

Po menopauze klesá hladina estrogenu a s ní mohou ubývat také endometrální léze. „Díky“ menopauze tak mohou slábnout i nepříjemné bolesti

Lze tvrdit, že pro postižené ženy může být menopauza jakýmsi „vítaným vysvobozením“. Bolesti a nepříjemné stavy obvykle zeslábnou nebo se úplně ztratí.

 

Co jsme o endometrióze zjistili?

  • Endometrióza je stav, kdy tkáň endometria (děložní výstelky) roste jinde v těle, typicky v břiše, v plicích, na játrech, v močové a reprodukční soustavě nebo dokonce i v mozku.
  • Endometrióza způsobuje chronické menstruační bolesti, příliš silnou menstruaci a značné problémy s otěhotněním.
  • Projevy endometriózy lze tlumit pomocí léků nebo drobného chirurgického zákroku.
  • Otěhotnění je možné, postižená ale musí vždy spolupracovat s lékařem. K lékaři se vydejte kdykoliv budete mít neobvyklou a příliš bolestivou menstruaci nebo pokud se vám delší dobu nedaří otěhotnět. Pamatujte, že léčba existuje a většině žen dobře zabírá.

Máte vlastní zkušenost s endometriózou? Jak se na vás projevila a jak vás lékař léčí? Jste dnes již zdravá?

Na vaše zkušenosti se těšíme v redakci Erekce.cz společně s ostatními čtenáři. Pište nám do komentářů pod článkem. Děkuji vám za ně a přeji hlavně pevné zdraví 🙂

 

DÁLE ČTĚTE: Neplodnost u žen: Časté příčiny, možnosti léčby a šance mít vlastní děťátko.

neplodnost u žen

Leave a Reply