Endokrinolog je lékař vyškolený k diagnostice a léčbě nemocí, které ovlivňují žlázy a hormony. Cílem endokrinologa je obnovit hormonální rovnováhu. Mužům, ženám i dětem pomůže s hormonálními problémy. Endokrinolog pomůže lidem s narušenou funkcí štítné žlázy i lidem s problematickou plodností.
Hormony jsou důležití chemičtí „poslové“ zodpovědní za většinu dějů probíhajících v organismu. V obrovské míře ovlivňují i naše chování a osobnost. Hlavním cílem všech lidí je udržení hormonální rovnováhy a hladin hormonů na optimální hladině.
Hormony řídí metabolismus, a tedy proměnu živin na energii, regulují tělesnou teplotu, ovlivňují chuť do jídla, ale mají tisíce dalších neméně důležitých funkcí. Není divu, že zhoršená hladina některých hormonů vede k rozvoji různých a často chronických nemocí.
V článku mužům i ženám vysvětlím, s jakými zdravotními problémy můžete endokrinologa navštívit a z čeho vás dovede vyléčit. Zároveň vysvětlím, které žlázy a tkáně hormony produkují, které hormony to jsou a jaké zdravotní problémy může jejich nerovnováha vyvolat.
Kdo je endokrinolog a co je endokrinologie?
Endokrinolog je lékař se zaměřením na hormony. Endokrinologie je lékařský obor, který endokrinology zastřešuje. Za endokrinologem vás může poslat praktický lékař nebo i jiný specialista, pokud má podezření, že vaše zdravotní komplikace jsou důsledkem hormonálních problémů.
Specialista přes hormony pečuje o zdraví žláz a tkání, které hormony produkují. Pokud některá z nich selže, endokrinolog vám je pomůže vyléčit a opět navodit hormonální rovnováhu.
V organismu zdravého člověka se přirozeně nachází přes 50 hormonů. Samostatně nebo ve vzájemné součinnosti ovlivňují funkce metabolismu, dýchacího systému, schopnost vnímat vjemy nebo se pohybovat. Hormony v nerovnováze způsobují výrazné zdravotní komplikace a to i ty, kterých je v organismu přirozeně málo.
Které nemoci léčí endokrinolog?
Endokrinolog léčí endokrinní poruchy, a tedy poruchy žláz a tkání, které hormony produkují. Tyto poruchy dělíme do 3 základních skupin:
- Hyposekrece, a tedy snížená produkce některých hormonů,
- hypersekrece, a tedy rizikově zvýšená produkce hormonů,
- nádory (tumory), které mohou být zhoubné (maligní, rakovinné) nebo nezhoubné (benigní, nerakovinné). U mužů je velmi častý nádor na varlatech nebo na prostatě, u žen nádor v prsou a děloze.
Problémy s produkcí hormonů vyvolávají genetické faktory nebo nepříznivé vlivy okolního prostředí, ve kterém postižený žije.
Člověk se může s genetickou poruchou již narodit, během života se u něj může rozvinout jiné onemocnění, které výrazně změní hormonální profil (v Česku velmi často cukrovka).
V životním prostředí na lidi číhají vlivy, které ovlivňují správnou produkci hormonů. Velmi časté je znečištění prostředí různými chemikáliemi, které se dostávají do pitné vody, vzduchu, který dýcháme, do půdy, ve které pěstujeme plodiny a do potravin, které jíme každý den. Chemikálie obsahují i zpracované potraviny a lze se jim vyhnout velmi těžko. I kvůli tomu hledá endokrinology stále více lidí.
Endokrinologové nejčastěji přímo léčí nebo spolupracují při léčbě těchto nemocí:
- problémy s plodností a neplodnost
- cukrovka (diabetes)
- osteoporóza (řídnutí kostí)
- menopauza (klimakterium, ženský přechod)
- nemoci štítné žlázy (zvýšená nebo oslabená funkce)
- poruchy metabolismu (deficit důležitých enzymů)
- některé druhy rakoviny
- problémy s růstem a správným vývojem
Endokrinní soustava žláz s vnitřní sekrecí
Endokrinní soustavu tvoří několik žláz. Produkují důležité hormony, které přímo ovlivňují tělesné funkce. Poruchy endokrinní soustavy způsobují hormonální nerovnováhu, která poté vede ke vzniku různých poruch, dysfunkcí až chronických nemocí.
Z endokrinní žlázy se hormon dostane do krevního řečiště a přes krev do konkrétních orgánů nebo tkání, které je potřebují pro správnou činnost.
Zde je několik z hlavních úkolů hormonů ve správné rovnováze:
- dýchání,
- proměna potravy na energii, a tedy metabolismus,
- smysly, a tedy chuť, čich, sluch, zrak a hmat,
- pohyblivost,
- sexuální vývoj, pohlavní dozrávání, plodnost a schopnost rozmnožovat se,
- růst.
Konkrétní žlázy a hormony endokrinního systému
Na obrázku vidíte endokrinní žlázy u ženy a u muže, které produkují hormony a ovlivňují jejich hladinu. Pro všechny z nás je cílem navodit hormonální rovnováhu a mít vyváženou a zdravou hladinu všech hormonů.
Endokrinní soustava žláz s vnitřní sekrecí u ženy a muže
Epifýza (šišinka)
Epifýza je malinkatá endokrinní žláza ležící v mozku. Je důležitá kvůli produkci melatoninu, a tedy spánkového hormonu. Melatonin řídí vzorce spaní. Večer nás uspává jeho zvýšená hladina a ráno zase budí jeho snížená hladina společně se zvýšeným kortizolem.
Bezproblémovou funkci epifýzy může narušit:
- nádor nebo cysta na mozku,
- kalcifikace mozku, a tedy zvýšené ukládání vápníku v mozku,
- změna časů spaní a vstávání, třeba u lidí pracujících ve směnném provozu nebo u cestovatelů.
Hypofýza (podvěsek mozkový)
Tato endokrinní žláza je připojená k mozku. Důležitá je kvůli své schopnosti vylučovat hormony, které řídí funkce dalších žláz. Lze tvrdit, že pokud by hypofýza nefungovala správně, vyřadila by funkce ostatních žláz a jejich produkci ostatních hormonů. Tyto další hormony ovlivňují stovky tělesných funkcí.
Hypofýza produkuje hormony, které řídí a ovlivňují:
- správnou činnost štítné žlázy,
- kontrakce dělohy,
- plodnost a schopnost reprodukce,
- tělesný růst a vývoj,
- metabolismus,
- reakce organismu na stres, smutek, úzkost a jiné negativní emoce,
- správnou činnost ledvin.
Pokud hypofýza nefunguje správně a produkuje rizikově zvýšené množství hormonů (hypersekrece), může vyvolat gigantismus, a tedy nadměrný růst některých orgánů či končetin. Naopak snížená produkce (hyposekrece) růst a vývoj zhoršuje a zpomaluje, způsobuje nízký vzrůst a oslabenou aktivitu ostatních endokrinních žláz.
Štítná žláza (glandula thyroidea)
Štítná žláza leží pod čelistí na přední straně krku. Produkuje hormony důležité pro regulaci:
- krevního tlaku,
- teploty těla,
- tepové frekvence,
- metabolismu,
- reakcí těla na působení jiných hormonů.
Štítnou žlázu nejčastěji postihuje snížená (hypotyreóza) nebo zvýšená funkce (hypertyreóza).
Hypertyreóza může rizikově zrychlovat metabolismus, což ale není důvodem očekávat hubnutí, dále způsobovat nadměrné pocení, zhoršovat pravidelnost srdečního tepu, vyvolat náhlou ztrátu váhy nebo silnou nervozitu.
Hypotyreóza může způsobovat silnou únavu, rychlé přibírání na váze, vznik depresí a úzkostí, deformace kostí a poruchy v jejich vývoji, opožděný vývoj a zpomalený růst.
Přištítná tělíska (glandulae parathyreoideae)
Přištítná tělíska jsou 4 žluté tečky na štítné žláze
Přištítná tělíska jsou drobné žlázy ležící na štítné žláze. Důležitá jsou díky produkci parathormonu, který ovlivňuje hladinu vápníku a fosfátu (prvek fosforu) v krvi. Optimální hladina těchto chemikálií je nezbytná pro správné fungování svalů a nervů.
Pokud by tělíska produkovala příliš velké množství parathormonu, postiženým by křehly kosti a snadno by se lámaly. Dalším problémem je vznik močových kamenů. Nevhodná hladina vápníku v krvi vede ke záškubům svalů a nekoordinovaným pohybům.
Brzlík (thymus)
Brzlík leží pod hrudní kostí mezi plícemi. Důležitý je pro svůj vliv na tvorbu a dozrávání imunitních buněk (lymfocytů). Právě ty nás chrání před infekcemi a vznikem různých nemocí. Narušená činnost brzlíku tak může mít zcela devastační vliv na lidskou obranyschopnost.
Hypersekrece brzlíku může nadměrně stimulovat imunitní systém a tehdy reaguje přehnaně. Výsledkem může být až autoimunitní onemocnění, kdy začne zmatený organismus nesprávně útočit na vlastní orgány a tkáně.
Hyposekrece imunitní systém naopak oslabuje. Tehdy organismus nedovede bojovat proti infekcím, bakteriím, virům a dalším patogenům, kvůli čemu se snáze dostanou do těla a začnou v něm páchat škody.
Nadledviny
Nadledviny jsou drobné žlázy ležící na vrcholcích ledvin. Každá má jiný tvar, což je ve srovnání s jinými párovými žlázami neobvyklé.
Nadledviny produkují tyto hormony:
- androgeny, což jsou mužské pohlavní hormony, mezi které patří nejvýznamnější testosteron,
- aldosteron, který řídí činnost ledvin,
- katecholaminy, které řídí reakci těla na stres a pomáhají ho lépe zvládat,
- kortikosteroidy (epinefrin, norepinefrin), které řídí stres, imunitní systém, záněty a tělesné další procesy.
Upozorním, že androgeny se přirozeně nachází v mužském těle a v nižším množství i v ženském těle. Jsou důležité pro vývoj typicky mužských charakteristik jako tělesné ochlupení, nabírání svaloviny, hluboký hlas a podobně.
Hypersekrece hormonů nadledvin může vyvolat zvýšený krevní tlak, silnou nervozitu, nadměrné pocení nebo až Cushingův syndrom, což je nadměrná produkce kortizolu v nadledvinách.
Hyposekrece může vyvolat úbytek váhy, úbytek fyzické i psychické energie, chudokrevnost nebo Addisonovu chorobu, což je silný zánět devastující nadledviny.
Slinivka břišní (pankreas)
Slinivka břišní leží v břišní dutině a kromě toho, že je žlázou, je také trávícím orgánem a to velmi důležitým. Pankreas totiž produkuje:
- inzulín nezbytný pro metabolizaci tuků a sacharidů,
- somatostatin regulující funkce celého endokrinního a nervového systému, podporuje produkci inzulínu, gastrinu a růstového hormonu,
- glukagon, který zvyšuje hladinu krevního cukru pokud se nebezpečně sníží,
- pankreatický polypeptid kontrolující produkci ostatních látek ve slinivce.
Problémy s činností slinivky mohou vyvolat různá onemocnění, třeba cukrovku nebo poruchy trávení. Velmi časté jsou výkyvy krevního cukru, který může nebezpečně stoupat.
Nadprodukce inzulínu ve slinivce vyvolá hypoglykemii, a tedy rizikově sníženou úroveň krevního cukru. Pokud je produkce inzulínu snížená, u postiženého dojde k hyperglykémii, což je nebezpečně vysoká hladina krevního cukru.
Porucha funkcí slinivky vede k neschopnosti organismu správně využívat inzulín, což je rizikovým faktorem pro vznik inzulínové rezistence, která vede k dalším zdravotním komplikacím a cukrovce.
Vaječníky
Vaječníky se nacházejí po pravé a levé straně podbřišku. Produkují estrogen, progesteron, další hormony a v malém množství i testosteron.
Vaječníky jsou velmi důležitou součástí ženského reprodukčního systému a ovlivňují:
- sexuální vývoj,
- správný nástup puberty,
- menstruační cyklus,
- plodnost (fertilitu),
- průběh těhotenství a porodu,
- nástup menopauzy.
Varlata
Varlata jsou párové mužské pohlavní žlázy, které produkují testosteron. Visí v šourku pod penisem, a kromě testosteronu vylučují i jiné androgeny. Jsou důležitou součástí mužské reprodukční soustavy.
Ve varlatech produkovaný testosteron a ostatní androgeny jsou důležité pro:
- správný sexuální vývoj muže,
- sexuální chování,
- sílu sexuálního libida,
- schopnost dosáhnout a udržet pevnou erekci,
- tvorbu spermií a plodnost,
- správný nástup puberty,
- růst vousů, vlasů a ochlupení.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: O bulkách na varlatech, penisu a šourku s MUDr. Josefem Stolzem z pražského UroKlinikum (ROZHOVOR)
Endokrinní žláza: | Hormony, které produkuje: |
epifýza (šišinka) | melatonin |
hypofýza (podvěsek mozkový) | oxytocin |
štítná žláza | tyroxin, trijodtyronin |
přištítná tělíska | parathormon |
brzlík | tympoeitin, thymulin, thymosin |
nadledviny | androgeny, aldosteron, katecholamin, kortikosteroidy |
slinivka břišní (pankreas) | inzulín, somatostatin, glukagon, pankreatický polypeptid |
vaječníky | estrogen, progesteron, testosteron |
varlata | testosteron, jiné androgeny |
Tabulka žláz a hormonů endokrinního systému
Jak probíhá endokrinologické vyšetření?
V první řadě se bude endokrinolog zajímat o vaši zdravotní anamnézu. Bude se vás ptát několik otázek a to:
- zda užíváte nějaké léky a jaké přesně,
- zda se již nějaké hormonální problémy objevily u jiných členů rodiny,
- zda máte další zdravotní komplikace, alergie a jak se projevují,
- jak se stravujete a jakou máte životosprávu.
Snažte se vždy odpovídat co nejpřesněji a nic před lékařem netajte. Ptát se vás může i na příznaky, které s hormonální nerovnováhou zdánlivě nesouvisí.
Následně provede základní vyšetření, typicky:
- měření tepové frekvence,
- měření krevního tlaku,
- kontrola zubů a dásní, pokožky a vlasů,
- odběr vzorku moči nebo krve.
Pomocí anamnézy lékař stanoví konkrétní diagnózu a doporučí vhodnou léčbu. Léčba se vždy zaměřuje na konkrétní příčinu hormonálních problémů.
K endokrinologovi vás doporučí praktický lékař nebo jiný specialista, pokud předpokládá, že vaše zdravotní komplikace vyvolává hormonální nerovnováha. Endokrinologickou ambulanci si najdete na internetu nebo se podívejte na endokrinology v okolí přes stránku ZnámýLékař.cz.
Pokud máte jakýkoliv dotaz k funkci hormonů nebo k práci endokrinologa, ptejte se v komentářích pod článkem.
Stejně tak budu rád za případné zkušenosti s endokrinologem a nemocemi, se kterými vám pomohl. Za redakci Erekce.cz vám pěkně děkuji.
Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen