Krize středního věku. Slovní spojení, které si jen málokdo z nás dokáže spojit s něčím konkrétním. Krize středního věku poznamená život asi pětiny lidí a přesto ji ne každý odhalí a správně rozpozná.
Někdo ji mylně zaměňuje za špatnou náladu nebo depresi, jiní ji zcela ignorují. Ač se samozřejmě nejedná o žádné smrtelné onemocnění, neměli byste ji zcela přehlížet. Zejména pak dámy mají velkou šanci, že odhalí pravou příčinu nastalých problémů u svého partnera.
Co je skutečně krize středního věku a co jen špatná nálada? Kdy nastává krize středního věku u mužů? Jak se projevuje? Co způsobuje? A jak se jí můžete zbavit? Na to všechno si odpovíme právě zde.
Krize středního věku z pohledu žen
V pravidelném seriálu Jak být dokonalá partnerka? se snažím ženám poradit, jak se stát ve vztahu dokonalou partnerkou. V minulém díle jsme si popsali, jak oživit dlouholetý vztah, který pomalu uvadá. V tomto článku jsem vám radila, jak opět zažehnout oheň vášně, jak se navzájem nažhavit a jak setřást z vašeho vztahu stereotyp a nudu.
V dnešním článku si popíšeme vše o krizi středního věku u vašeho partnera. Nebudu se vůbec zabývat krizí středního věku u žen, ale pouze u mužů. Poradím vám, jako žena ženě, jak takovou situaci můžete vyřešit, aniž by se vám váš vztah rozpadl. Krizi středního věku si rozebereme od A do Z.
DANIELA RADÍ: Podrobné účinky doplňku Proerecta WOMEN pro ženské intimní zdraví včetně optimální hladiny hormonů.
Co je krize středního věku u mužů?
Pocit smutku, marnosti a prázdnoty. Takto jednoduše se krize středního věku projevuje. Jedná se o duševní stav zralého muže, který najednou z ničeho nic rekapituluje svůj dosavadní život.
Psycholožka Doc. MUDr. Eva Malá, CSc. popisuje krizi středního věku takto:
Pro střední věk je typické bilancování. Souvisí to s jakousi stagnací: Děti opustí domov, rodiče zůstávají sami a stávají se znovu především partnery. Najednou není, kam se hnát, a člověk má tendenci přemýšlet o tom, čeho dosáhl, co se mu povedlo a kde se naopak od svých snů odklonil.
Muž je v tomto období svého života více zamlklý, než je u něj obvyklé, má často špatnou až plačtivou náladu, je se vším nespokojený, nic se mu nechce, nic ho nebaví. Je to období, kdy muži rekapitulují svůj život a přemýšlí nad tím, co by se stalo, kdyby něco v životě udělali jinak.
Většinou už jsou na vrcholu kariéry, děti již vypustili do světa a sami nyní hledají nový smysl života.
Martin, 40 let, mluví z vlastní zkušenosti:
Potřebuju změnu. Už si se svou partnerkou budoucnost neplánuju. Chci něco nového, jiného. Doteď jsem si nic neužil. Jen jsem se pro svou partnerku a pro rodinu obětoval. Vydělával jsem peníze a myslel jsem jen na ně. Nevím, co chci. Nevím, jak to mám řešit.
Jak se projevuje krize středního věku u mužů?
Krizi středního věku u svého muže odhalíte pomocí několika signálů. Muž je méně šťastný, často se zavírá sám do sebe, přemýšlí, má špatnou náladu, může trpět depresí. Pokud se navíc nachází ve středním věku, je to jasné. Muži si většinou v takovou chvíli pokládají otázky: jak dál, kam patří, proč zůstávat na místě, kam jeho život směřuje, má vůbec cenu ještě žít?
Častým, projevem krize jsou kromě deprese i návaly vzteku a střídání nálad
Doc. MUDr. Eva Malá, CSc. vysvětluje:
Lidé prožívající krizi středního věku mají často pocit, že už je nic hezkého nečeká, že se ocitli na konci, kdy vlastně nemá cenu nic nového začínat. Neví, co si se svým životem počít, kam ho nasměrovat. A vlastně k tomu nemají ani dostatek motivace.
Někteří muži hledají nové koníčky, nové záliby, nové zaměstnání, jiní se zavírají do sebe a smutní nad tím, co v minulosti udělali špatně. Tento stav nemusí nutně postihnout všechny. Většinou krizi středního věku podlehne zhruba 20 % mužů.
Brněnský psycholog PhDr. Julián Kuric uvádí:
Určitý psychologický přechod prožívá v období středního věku drtivá většina lidí – mužů i žen. Jak velká část z nich se však v tomto období potýká se skutečnou krizí, to zcela jasné není. Autoři se v názoru na tuto otázku rozcházejí, někteří mluví o 20, jiní až o 80 %. Krize středního věku bývá definována různě. Dominantním pocitem však bývá pocit určité prázdnoty, obavy, že nás už nic nového v životě nečeká, a že cíle, kterých jsme dosáhli, nás nedokázaly přivést k pocitu naplnění a životní spokojenosti.Psycholožka Mgr. Klára Gajdůšková, MA doplňuje:
Pro muže to bývá krize ve smyslu, že si uvědomují, že v kariéře nedosáhli všeho, co chtějí, že narážejí na různé obstrukce. Bývají z toho často frustrovaní. Když se do krize dostanou v páru oba, může to skončit až rozpadem rodiny. Pokud má krizi středního věku jeden z partnerů, je důležité, aby mu ten druhý poskytl podporu.
Kdy nastává krize středního věku u mužů?
Kdy takové období v životě může nastat?
Psycholožka Klára Gajdůšková vypočítává:
Uvádí se od 40 do 65 let, ale není to dogma. Ve středním věku se víc soustředíme na to, jak se nám aktuálně žije, zatímco v mladším věku víc řešíme budoucnost. Mnozí si uvědomí, že život, který dosud žili, jim nevyhovuje. Zjišťují, že jsme smrtelní, a zřejmě si nestihneme splnit všechna přání, která jsme měli.
Ovšem věk 40 až 65 let rozhodně nepovažujte za platné a jediné možné období, kdy muže může potkat krize středního věku. Krize středního věku totiž v dnešní době často postihuje už i mladší muže, třeba i ve 35 letech.
Je tomu tak proto, že často dosahují už i v tak nízkém věku vysokých kariérních úspěchů. Krize středního věku se tedy může objevit kdykoliv v životě vašeho partnera, jakmile dojde k velkému uzavření životní kapitoly.
Nelekejte se, pokud je příteli teprve přes 30 a krize už se začíná projevovat. Někdy postihuje i mladé muže, pokud zatím nenašli smysl svého života
Koučka a lektorka osobního rozvoje RNDr. Helena Kurzweilová, CSc. to vysvětluje:
Pojem „krize středního věku” jsem mívala spojený s obdobím, kdy děti dospívají a péče o ně již rodiče nestojí tolik času. Vzniká tak prostor, který je třeba nějak naplnit. Je čas zvážit, jak žít dál. Jedna životní etapa se chýlí ke konci a to znamená, že další začíná. Člověk hledá novou cestu ke spokojenosti… Vypadá to celkem logicky, až na to, že v poslední době mi připadá, že se „střední věk” rozšířil a začíná už lehce po dvacítce a končí těsně před odchodem do důchodu.
Český pedopsychiatr, prof. MUDr. Michal Hrdlička, CSc., se svými kolegy napsal knihu Krize středního věku – úskalí a šance (Portál 2006), v níž píše:
Dlouho se věřilo, že životní období mezi pětatřicátým a padesátým rokem života je výhradně časem vrcholného životního rozmachu. Člověk má za sebou dokončené vzdělání a profesní výcvik a získal zkušenosti, které mu umožňují vystoupat na vrchol profesionální kariéry i osobních met. Teprve v šedesátých letech minulého století došlo v pohledu na tuto periodu lidského života k obratu a střední věk se definuje jako „období, kdy se růst mění ve stárnutí”. Připustit si, že procházíme obdobím, kdy nás dosažení toho, po čem jsme toužili, neuspokojuje, či dokonce fakt, že místo období očekávané stability čelíme krizi, je pro řadu lidí destruktivní. Podvědomé obranné mechanismy zpravidla nedovolují podívat se pravdě do očí. Často se tak zdánlivě potýkáme s nejrůznějšími typy potíží, úzkostmi, depresí či vztahovými problémy, za kterými však stojí společný „nepřítel“ – záludně se schovávající krize středních let.
Co způsobuje krizi středního věku u mužů?
Co vlastně takovou krizi středního věku způsobuje? Jak už bylo několikrát řečeno, je to nějaké uzavření důležité životní kapitoly. Dosažení vrcholu, splnění si velkého snu, vypuštění dětí do světa. Může se ale jednat i o náhlé úmrtí v rodině, nejčastěji rodičů.
V takovou chvíli si muž uvědomí, že tady nebude navždy. Začne hodnotit svůj dosavadní život a splněné sny a cíle. Pokud je s výsledkem svého přemýšlení spokojen, krizi středního věku nepropadne.
Ovšem pokud zjistí, že si ještě nesplnil žádný svůj velký životní sen, může začít propadat depresi a panice, že to do konce života nestihne, a tak jeho život bude vlastně jen marnou existencí.
Český pedopsychiatr, prof. MUDr. Michal Hrdlička, CSc., uvádí:
V období středního věku musí člověk poprvé ve své životní dráze čelit masivnímu nástupu nemoci a smrti do života, a to jak v okruhu rodiny, tak i v okruhu svých učitelů, spolužáků, vrstevníků a přátel – fakt, který už se napříště stane neodlučitelnou součástí životní zkušenosti. K tomu se přidává vlastní zkušenost se stárnoucím organismem a první známky ubývajících sil. A úbytek sil jde ruku v ruce s úbytkem motivace.
Ovšem každý je jiný, a tak ne vždy může krize středního věku skončit špatnou náladou a depresí. Někteří muži naopak chtějí chytit život za pačesy a ještě rychle dohnat, co dosud nestihli. Jak se tedy říká, všechno zlé je i k něčemu dobré.
Psycholožka Dipl. Psych. Lucie Kolaříková podotýká:
Krize středního života? Jedno z krizových období v životě, které je příležitostí k osobnímu růstu. Může se vázat na určitý věk, ale většinou se vztahuje spíše k tomu, čím si rodina prochází. Děti pomalu odrůstají, finanční, časové a organizační problémy již bývají menší než dříve, a proto se uvolňuje čas a prostor na obrácení se do sebe. Naskytne se možnost zabývat se sám sebou, svým životním směřováním, tím, kdo jsem a co chci. Souvisí s tím také fakt, že muž a žena spolu již žijí mnoho let a tato krize jim umožňuje získat odstup od jejich vztahu a přehodnotit ho. Je to zdravé období, jako každá krize, byť nemusí být příjemné, protože nespokojenost se stávajícím stavem jednoho či obou partnerů způsobí, že mizí stávající jistota a je třeba vzít v úvahu, že se do partnerského a rodinného života vkrádá změna.
Může být na vině partnerka?
Dámy, je mi naprosto jasné, že se sama sebe ptáte, zda za tento stav u svého partnera přece jen nemůžete být částečně zodpovědná? Ale v tomto ohledu vás musím uklidnit. Váš muž není smutný kvůli vám, že byste třeba nevypadala jako modelka, ale proto, že se v jeho životě něco podstatného změnilo a nyní bilancuje nad tím, kam dál. Vy za jeho krizi rozhodně nemůžete. Tím se určitě netrapte.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jak se projevuje a řeší krize středního věku u žen?
Krize může být někdy příčinou toho, že muž začne dělat věci, které doposud nikdy nedělal
Krize středního věku a vztah
Na druhou stranu ale nebudu zastírat, že někdy může krize středního věku vyústit v konec vztahu. Většinou k takovému rozhodnutí dospějí muži, kteří ve svém životě neměli příliš mnoho partnerek.
V takovou chvíli mají pocit, že během života nezískali dostatek zkušeností a že by to chtěli napravit. Pak si většinou najdou mladou milenku, se kterou se snaží dohnat ztracená léta. V takovou chvíli vztah většinou končí. Naštěstí tomu ale ještě můžete zabránit.
Psycholožka Doc. MUDr. Eva Malá, CSc. upozorňuje:
Ne nadarmo se mluví o druhé míze mužů ve středním věku. Je totiž typické, že část pánů v tomto období živelně navazuje milenecké i povrchně sexuální vztahy. Najednou totiž propadnou panice, že si v životě nic neužili a mají už málo času to napravit. Prudce zatouží po změně, a pokud se v jejich okolí vyskytuje mladší žena ochotná s nimi flirtovat, často toho využijí, protože je to pro ně druhem nejdostupnější změny. V tomto případě rozhodně nelze generalizovat, takže zatímco u někoho jde skutečně o pouhý prchavý románek, u jiného muže může mít tento vztah s výrazně mladší dívkou delšího trvání. Často se tak po jejím boku snaží sám sebe přesvědčit, že se ho stárnutí vlastně netýká.
Spousta mužů dojde k závěru, že promarnili celý život s jednou ženou a ve strachu se začnou až fanaticky vnucovat do přízně mladých žen a snažit se je sbalit
Jak přežít krizi středního věku bez úhony?
Lze vztah během krize středního věku zachránit? Je možné vyváznout z krize středního věku bez úhony? Ano, je to možné. Je ale nutné v tomto období o vašeho partnera skutečně pečovat.
1. Chvalte ho
Chvalte ho kdykoliv k tomu budete mít příležitost. Nikdo nestárneme do krásy, ale dejte mu najevo, že je pro vás stále Panem Božským. Pochvalte mu nový sestřih, vůni, košili, svaly, postavu nebo třeba jen úsměv.
Pochval není v tomto období nikdy dost, a tak jej jimi zasypávejte v jednom kuse. Muž musí mít pocit, že má ve vás podporu. Rozhodně ho nikdy za nic nekritizujte, a to ani za relativní drobnosti. Vše, co mu v tomto období vytknete, si okamžitě vezme osobně.
2. Lichoťte mu
Stejně tak mu neustále lichoťte. Souvisí to vlastně s předchozím bodem. Řekněte mu, jaký je to skvělý otec a partner, jak jste ráda, že jej máte, jak milujete společné chvíle.
Povyprávějte mu, jak se vám zdál sen o něm, ve kterém jste se třeba pomilovali. Zkrátka mu lichoťte, jak jen to půjde. I tím mu budete postupně zvyšovat jeho sebevědomí a zlepšovat mu náladu.
3. Obdivujte ho
Svěřte se svému partnerovi s tím, v čem ho obdivujete. Například mu můžete říct, jak obdivujete to, co dělá. Že je jeho práce velice záslužná a náročná, a že vy byste to nikdy nezvládla. V tomto ohledu jej můžete pochválit prakticky za cokoliv, co mu jde. Dejte mu najevo, že je v tom, co dělá v práci, ale i ve svém volném čase, dobrý a že si ho za to neuvěřitelně vážíte.
4. Neskrývejte svou lásku k němu
Rozhodně v tomto období neskrývejte svou lásku k němu. Kdykoliv to jen bude možné se k němu přitulte, dejte mu pusu, pohlaďte ho, chyťte ho za ruku nebo se na něj prostě jen usmějte a řekněte mu, že ho moc milujete.
Můžete být spolu už desítky let, ale projevy lásky jsou i po tak dlouhé době k nezaplacení. Ukažte mu, že jste tady pro něj a že vám na něm záleží. Čím víc mu ukážete, že jej skutečně milujete, tím víc bude mít pocit, že má ve vás skutečnou oporu.
5. Najděte nové společné koníčky
Spousta mužů hledá v tomto období nový smysl života. Tak proč si jej nenajít společně?! Najděte si proto nové společné koníčky. Může to být kurz tance, posilovna, jazykový kurz, rukodělné práce, technický kroužek či cokoliv jiného.
Společně si najděte nový směr vašich životů. Inspirovat se můžete jak u svých známých, tak i na internetu. Dnešní možnosti jsou prakticky neomezené, takže se rozhodně nemusíte držet při zemi. A i vy sama zažijete něco nového. Rozhodně to ale nevzdávejte. Boj to není prohraný, dokud jej za prohraný sama neprohlásíte.
Psycholožka Dipl. Psych. Lucie Kolaříková radí:
Je dobré dívat se na krizi jako na čerstvý vítr, který přináší změnu. To umožní nepanikařit, ale přijmout nutnost růstu, který se přirozeně přihlásil. Je dobré o sebe pečovat, věnovat si pozornost více než kdy předtím, pomáhá to zvládnout strachy, které přirozeně přijdou, a uvědomovat si svou hodnotu.
Prof. MUDr. Michal Hrdlička, CSc. ve své knize píše:
Neexistuje univerzální optimální řešení a všechna možná řešení jsou rovnocenná. Záleží na našem temperamentu, schopnostech, motivaci, nezdolnosti a životních zkušenostech, jakou cestu si vybereme.
Sex a krize středního věku
Sex je v tomto období taktéž velice důležitý. Vašemu partnerovi jej rozhodně neodepírejte. Právě naopak se mu snažte oddávat jak často to jen bude možné. Možná to bude občas trochu nepříjemné a nekomfortní, ale snažte se to překonat a hlavně uspokojit vašeho partnera.
Vyzkoušejte nejrůznější polohy a sexuální praktiky. V tomto období se vyplatí více než kdy jindy experimentovat.
Vyzkoušet například můžete uspokojení přes anální otvor. A teď nemám na mysli klasický anální sex, kdy muž proniká do ženy penisem přes konečník, ale uspokojení muže přes jeho řitní otvor. A nebojte, jakmile jej jednou vyzkouší, už nebude chtít nic jiného.
Zkuste mu splnit jeho nejtajnější přání. Určitě nějaké má, a tak mu jej dopřejte, abyste ukázala, že ani po letech společného soužití s vámi není nuda. V 6. díle pravidelného seriálu Jak být dokonalá partnerka jsem vám poodhalila sedm z nich.
Romantický večer. Je to sice klišé staré jako Hollywoodské filmy, ale stále bezpodmínečně funguje. Připravte mu proto nezapomenutelný romantický večer naplněný touhou, erotikou a vášní. Takový večer, na který bude ještě dlouho vzpomínat.
Nebojíte se odvážnějších experimentů? Pak můžete vyzkoušet také švédskou trojku. Podle odborné studie by ji chtělo vyzkoušet až 81 % mužů. Tak proč mu ji nedopřát? S kým si ji domluvit? Co je potřeba si na švédskou trojku připravit? A jak vyřešit vztahové peripetie spojené právě se sexem ve třech? Na to všechno jsem se zaměřila ve 3. dílu pravidelného seriálu Jak být dokonalá partnerka?.
Důležitou součástí milostného života je také erotické spodní prádlo. Ještě žádné takové nevlastníte? Pak je právě teď ideální chvíle to napravit. Jak vybrat to nejvíc sexy spodní prádlo?
Sex nemusí být pouze do vagíny. Můžete jej také účinně stimulovat svými prsy. Vyzkoušejte tuto techniku a uvidíte, že bude váš partner v sedmém nebi.
Pro mobilní telefony a tablety vzniká každý den nepřeberné množství aplikací. Tematické zaměření je rozmanité a zahrnuje i sexuální obsah, tedy nejrůznější chaty pro dospělé, závazné i nezávazné schůzky a hry. Vyzkoušejte proto ozvláštnit váš sexuální život právě s těmito zábavnými sexuálními mobilními aplikacemi. Uvidíte, že se s nimi nudit rozhodně nebudete.
Lidé jsou hraví tvorové a svoje fantazie umíme přenést i do své sexuality. Věřím, že nepatříte mezi jedince, kteří na to skočí, jen aby si odbyli svou povinnost. Další možností jsou proto sexuální hry. Aktéři na konci her většinou netouží po ničem jiném, než na sebe rychle skočit. Inspirujte se hrami, které stojí za vyzkoušení.
Nezapomeňte také na to, že sex nemusí probíhat jen v posteli. Co takhle ve sprše? Víc už nebudu prozrazovat. Plnou nálož inspirace najdete v článku Sex v koupelně – ve vaně i ve sprše – TOP polohy.
Už vás nebaví klasický sex? Hledáte nějaké ozvláštnění? Připadá vám každý sex stejný? Pak je na čase otevřít se novým možnostem a zkušenostem. Sex je totiž nejkrásnější partnerská aktivita mezi dvěma lidmi a byla by obrovská škoda, kdyby vás jednou přestala bavit.
Proto se nebojte experimentovat a hledat nové způsoby, které váš vztah nejen okoření, ale vnesou do vašeho sexu opět jiskru a vášeň. Navíc právě sex může vlít elán do žil vašeho partnera.
DÁLE ČTĚTE: Jak se naučit perfektní orál, aby partner zapoměl na krizi?