Couvade syndrom je v Česku zatím poměrně neznámý jev. Na Google výraz vyhledává pouze 100 lidí měsíčně. Setkat se můžete i s výrazy sympatické těhotenství nebo-li syndrom sympatického těhotenství.
Jde o zvláštní a vědecky zatím nepříliš pochopený fenomén, kdy partner nebo manžel těhotné ženy pociťuje podobné příznaky jako ona sama. Muž samozřejmě není a nemůže být těhotný, i přesto si může procházet tělesnými i duševními příznaky, které se podobají těhotenství. Typicky jde o negativní příznaky jako nevolnost a zvracení, přibírání na váze, časté změny nálady a tak podobně.
Couvade syndrom aktuálně není uznán jako lékařská diagnóza, takže o nemoc se nejedná. Nicméně existují případy, kdy byl tento fenomén zaznamenán.
V článku vysvětlím, jak se Couvade syndrom projevuje, jak je častý, zda je vlastně potřebná nějaká léčba a co můžete dělat, pokud Couvade syndrom negativně ovlivňuje vaši pohodu.
VÍTE, ŽE název Couvade syndrom pochází z francouzského slova couver, což znamená vysedávat nebo líhnout? Termín byl poprvé použit v antropologii k popisu tradičních rituálů některých kultur, kde muži symbolicky prožívali nebo napodobovali těhotenství a porody svých partnerek.
Antropologové používali termín couvade k označení specifických zvyků, kdy muži těhotných žen podstupovali určité rituály. V některých kulturách muži dodržovali různé diety nebo předstírali porodní bolesti. Zvyk považovali za symbolický akt přebírání otcovských povinností nebo vyjádření empatického spojení s partnerkou.
V současné době se termín používá k popisu moderního fenoménu, kdy muži vykazují skutečné fyzické nebo duševní příznaky těhotenství, i když samozřejmě nejsou těhotní.
Zamyšlení se nad Couvade syndromem
Pokud máte těhotnou partnerku, možná si zažíváte typické pocity jako odcizení a odklonění na vedlejší kolej. To je samozřejmě normální, protože pro ženu je nyní středobodem pozornosti její těhotenství a očekávání porodu. Ze ženy se stává matka a tento úkol je pro ni naprosto prvořadý. Často se stává, že žena ignoruje prakticky všechno a všechny ve svém okolí. Možná si vzpomenete na oblíbenou mantru Já jsem matka! Kdo je víc?.
Od vás se jako od zodpovědného partnera očekává podpora své těhotné partnerky. Může to být pro vás náročné, protože těhotenství je mnohem náročnější. Budete otcem a nyní musíte převzít většinu zodpovědnosti do svých rukou. Přesně to od vás partnerka očekává.
Pokud by se ženy setkaly s tělesnými nebo duševními příznaky, které neodpovídají reálnému těhotenství (např. žena, která není těhotná, ale má pocit, že těhotná je), bylo by to zkoumáno spíše v kontextu psychologických nebo psychosomatických stavů, jako je například pseudocyesis (falešné těhotenství) nebo jiné poruchy.
Couvade syndrom je fenomén specifický pro muže reagující na těhotenství jejich partnerky. Neexistují důkazy, že by stejným způsobem postihoval ženy. Stejně tak neexistují důkazy, že by si syndrom zažívaly jiní vzdálenější členové rodiny, blízcí a přátele nebo kolegové či sousedé.
Nicméně Dr. Caponero si myslí, že homosexuální partnerka by mohla mít podobnou reakci. Další výzkumy Couvade syndromu u různých pohlaví a genderových identit jsou proto bezesporu nezbytné.
Co je Couvade syndrom?
Název Couvade syndrom popisuje řadu různých příznaků u partnera těhotné ženy, které napodobují její těhotenské příznaky. Bolesti břicha, nevolnosti a nafouklé břicho, přibírání na váze, únava a vyčerpání, časté močení, přecitlivělost, nervozita a mnohé další.
Je zajímavé, že to není jediný příklad toho, jak těhotenství ovlivňuje i netěhotné partnery. Častá je také poporodní deprese u partnerů, kteří nerodili,vysvětluje gynekoložka Catherine Caponero, DO
Couvade syndrom je omezen pouze na muže. Budoucí otcové jsou totiž většinu času v centru dění každý den partnerčina těhotenství. Její přítomnost může v muži vyvolat různé změny.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Příznaky těhotenství: Kdy se objeví, na co čekat a kdy si udělat těhotenský test?
Jak častý je Couvade syndrom?
Couvade syndrom se podle studií objevuje až u 97 % netěhotných partnerů těhotných žen
Výskyt Couvade syndromu je neznámý, respektive poměrně nepřesný. Nejde o nemoc, takže se do lékařských statistik většina případů nedostane. Navíc partneři těhotných žen mívají různé mnohem důležitější povinnosti, takže se svým „trápením“ se k odborníkovi ani nevydají. Mají plné ruce práce s těhotnou partnerkou.
Starší americká studie uvádí, že zhruba 20 % netěhotných partnerů vyhledalo lékařskou pomoc spojenou s podezřením na Couvade syndrom.
Novější přehled studií doložil, že některé příznaky Couvade syndromu mohou postihovat až 97 % netěhotných partnerů. To je již skutečně obrovské číslo. Široké rozpětí naznačuje, že závisí na definici syndromu a metodách měření.
V současnosti neexistují statistiky o výskytu Couvade syndromu v České republice. Pokud by se fenomén v Česku zkoumal více, výsledky by se pravděpodobně výrazně nelišily od jiných evropských či světových zemí.
Kdy Couvade syndrom začíná?
Podle dostupných údajů Couvade syndrom obvykle začíná již v prvním trimestru těhotenství.
Tyto příznaky mohou vyvolat změny ve vztazích, které mohou klást zvýšený stres na nejbližší osoby,doplňuje gynekoložka Catherine Caponero, DO
Jak dlouho Couvade syndrom trvá a kdy skončí?
Příznaky Couvade syndromu mají tendenci zeslábnout nebo se i ztratit po prvním trimestru partnerčina těhotenství. Ve třetím trimestru se ale mohou opět vrátit.
Většina těhotných (žen, pozn. red.) se cítí nejlépe během druhého trimestru,upřesňuje gynekoložka Catherine Caponero, DO
Zjednodušeně to lze chápat tak, že pokud se cítí dobře těhotná, cítí se dobře i její muž. Až se začne těhotenství opět projevovat, může se projevit i Couvade syndrom.
JE DOBRÉ VĚDĚT: Délka těhotenství týden po týdnu. Jak bude probíhat a jak dítě poroste?
Příčiny Couvade syndromu
Odborníci předpokládají, že Couvade syndrom je spojený s emocionálními reakcemi v přípravě na rodičovství. Empatičtí muži přebírají některé emoce nebo i tělesné příznaky, které vidí na své těhotné partnerce. Tito muži o partnerku pečují, pečlivě ji sledují a snaží se jí pomáhat. Proto mohou mít častěji pocit, jakoby byli sami těhotní, i když si samozřejmě uvědomují, že nejsou.
Je to velmi podobné, jako když se setkáte s kamarádem, který je nešťastný a duševně na dně. Pokud máte dostatečně vyvinutou empatii, po schůzce s takovým člověkem se budete pravděpodobně také cítit nešťastný a duševně na dně.
Těhotenství je samozřejmě pozitivní událost a většina rodičů se na mimino těší. Těhotenství sebou ale nese také strach, stres, nervozitu a obavy o budoucnost dítěte i rodiny. Stres a negativní emoce zvyšují hladinu stresového hormonu kortizolu a právě tato hormonální nerovnováha může být příčinou negativních stavů jako nevolnost, bolesti hlavy a podobně. Stres a zvýšený kortizol může dočasně snížit hladinu testosteronu a i to se projeví různými negativními příznaky.
Má tedy smysl uvažovat o tom, že netěhotný partner může pociťovat zvýšenou míru stresu i empatie, což může vyvolat fyzické příznaky,pokračuje gynekoložka Catherine Caponero, DO
Příznaky Couvade syndromu
Muži zažívající sympatické těhotenství uváděli širokou paletu různých tělesných a duševních příznaků. Většinou se objevují společně a nejde pouze o jeden konkrétní.
Příznaky Couvade syndromu jsou si vesměs velmi podobné s reálnými příznaky u těhotných žen. Typicky jde o tyto příznaky:
bolesti břicha a křeče | úzkost | bolest zad |
změna chuti do jídla | deprese | silná únava |
nadýmání | zmatenost a mozková mlha | křeče v nohou |
zácpa | nevolnost až zvracení | bolest zubů |
průjem | poruchy spánku | přibírání na váze |
Tabulka možných příznaků Couvade syndromu u mužů
Léčba Couvade syndromu
Jelikož Couvade syndrom není nemoc ani život ohrožující stav, obecně nevyžaduje žádnou léčbu.
Pokud jsou ale vaše příznaky natolik nepříjemné a obtěžující, promluvte si ideálně se svým praktickým lékařem. Podle svého zjištění vás může doporučit ke vhodnému specialistovi. Je totiž důležité zjistit, zda vaše nepříjemné příznaky nemohou souviset s jiným zdravotním problémem.
Lékař vám může doporučit několik kroků, jak zmírnit své negativní příznaky:
- Cílené snížení hladiny stresového kortizolu a tedy cvičení, zdravá strava, dostatek spánku, meditace, odpočinek a záliby.
- Léky na předpis nebo volně prodejné léky na snížení bolesti nebo zažívacích komplikací.
- Dostatečná příprava na miminko a tedy návštěva předporodních kurzů, na které můžete společně s těhotnou partnerkou a čtení vhodné literatury. Pokud získáte pocit, že jste na rodičovství dobře připravení, zmírníte stres a obavy, co může zmírnit nepříjemné příznaky Couvade syndromu.
PÁNOVÉ, BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jak zvládat stres pro zachování silné erekce a její podporu? Doslova se změníte.
Co jsme zjistili o Couvade syndromu?
Couvade syndrom je sympatické těhotenství. Trápí muže, přičemž muži těhotní nejsou. I přesto si ale mohu procházet velmi podobnými, ne-li těmi stejnými příznaky jako jejich těhotné partnerky.
Statisticky až 97 % mužů může trpět Couvade syndromem. Většina z nich se ale nedostane do záznamů, protože své nepříjemné příznaky nekonzultují s lékařem.
Léčba neexistuje, protože se nejedná o nemoc. Nepříjemné příznaky lze zmírnit léky na předpis nebo bez předpisu, ale hlavně snížením míry stresu. Pokud máte velmi nepříjemné příznaky, zajděte aspoň za praktickým lékařem.
Snažte se svou těhotnou partnerku vždy podporovat, chránit ji a pečovat o ni. Čím více se bude cítit v pohodě, o to bude klidnější a o to klidnější můžete být i vy sám.
Máte vlastní zkušenost s Couvade syndromem? Jak se na vás projevoval, jak jste s ním pracoval a jak se cítíte dnes? Nebo máte nějaký doplňující dotaz?
Na vaše zkušenosti i další dotazy jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví bez Couvade syndromu a vaší partnerce bezproblémové těhotenství i porod.
Další články o přípravě a průběhu těhotenství