Podle odborníků z andrologických informačních center škodí mužské plodnosti například kouření nebo obezita.
S věkem se plodnost zhoršuje. Světová zdravotnická organizace (WHO) říká, že měli muži v roce 2010 o 75 % méně spermií než před sedmdesáti lety.
„Každý rok se to zhoršuje o dalších 1,6 procenta,“ uvedl Štěpán Machač z kliniky Reprofit v Ostravě.
- Podle něj se dříve za běžný spermiogram považoval ten s koncentrací 40 milionů spermií na mililitr, dnes je to 15 milionů.
- Zhruba 5 % mužů má pomalé a špatně se pohybující se spermie (asthenozoospermie) – takové nejsou schopny oplodnit vajíčko.
Častou příčinou neplodnosti u mužů bývá i tzv. variokokéla neboli porucha odtoku krve z tkáně varlat, a tedy jakési „křečové žíly“.
Podle vedoucího Medicínského centra Praha Radka Klubala může léčba pomoct ke zvýšení množství spermií nebo zlepšit jejich pohyblivost.
Další důvody bývají problémy se sestoupením varlat v dětství, stavy po zánětech a operacích, hormonální potíže nebo genetika.
„Toxické látky obsažené v cigaretovém kouři spolu s nikotinem, který způsobuje zúžení cév a snižuje přítok krve do varlat a topořivých těles, mají za důsledek, že kuřáci mívají méně spermií,“ řekla specialistka na výživu z projektu Zdravé spermie Lucie Weiss.
Podle Lucie Weiss mají nižší hladinu testosteronu (hormonu nezbytného pro tvorbu spermií) muži pijící velké množství alkoholu a ti, kteří jsou dlouhodobě ve stresu.
Obezita sama o sobě oslabuje plodnost. Ideální je pravidelný pohyb, avšak častá jízda na kole škodí erekci a také doplňky stravy s testosteronem, které užívají kulturisté.
Pro spermie není dobrý ani kofein a antibiotika.
TIP PRO DOPLNĚNÍ TESTOSTERONU:
Česká Proerecta LONG pro podporu tvorby vlastního testosteronu, který ovlivňuje kvalitu spermií a zvyšuje tak plodnost.
Plodnosti škodí i sauna a těsné oblečení
„Neblahý vliv má také extrémní fyzická aktivita, příliš častá sauna, horké koupele, nošení těsných kalhot, sedavé zaměstnání nebo práce s notebookem na klíně,“ vyjmenovává vedoucí lékař kliniky Reprofit Pavel Otevřel.
Podle Viktora Vika, vedoucího uro-andrologické ambulance kliniky Gennet, je prevencí pravidelná sexuální aktivita. „Přestože se zdá, že současná společnost je přehlcena sexem, toho reálného výrazně ubývá,“ dodal.
„Andrologická léčba vede často k obnovení spontánní plodnosti, tím se snižuje počet párů, které potřebují asistovanou reprodukci,“ uvedl předseda České andrologické společnosti Vladimír Kubíček.
Nejdříve musí být vyšetřen muž
Podle Vika před zahájením umělého oplodnění je vždy jako první prohlédnut muž.
„V případě abnormalit spermiogramu či jiných problémů, které mohou vést k obtížnému početí, je pacient kompletně vyšetřen urologem, andrologem, případně genetikem k vyloučení nejčastějších příčin neplodnosti,“ vysvětlil.
Ovšem podle vedoucí lékařky kliniky Gest Moniky Polákové muži často vyšetření odmítají.
Z veřejného zdravotního pojištění je hrazeno základní vyšetření počtu spermií v ejakulátu a operace varikokély.
„Zdravotní pojišťovny mnohdy nevnímají problém mužské neplodnosti jako problém, který by měl být hoden zřetele, minimálně v oblasti léků a injekcí,“ prohlásil Libor Zámečník, předseda Andrologické sekce České urologické společnosti.
Jednou z příčin neplodnosti může být i neschopnost ztopořit se. Důvodů bývá mnoho – vysoký tlak, vysoká hladina tuků v krvi, nízký testosteron, cukrovka a jiné nemoci.
Jako léčba se podávají léky na podporu erekce, injekce, tlakové pumpy nebo se může do penisu voperovat implantát.
REDAKTORA EREKCE.CZ JSME VYSLALI NA SPERMIOGRAM: Klikněte a čtěte, jak spermiogram probíhá a co přesně vám ze spermií budou zjišťovat.
/ZDROJ/