Bolest v tříslech u mužů a žen – seznam častých příčin a míra zdravotního rizika

Bolest v tříslech se může jevit jako banální a chvilkové nepohodlí. Příčiny jsou různé od namožení a natažení až po rizikové pohlavní nemoci.

Seřadil jsem nejčastější příčiny bolestí v tříslech u mužů i u žen. Zpozorněte, pokud se bolest objeví náhle a bez zjevné příčiny.

KDE SE TŘÍSLA NACHÁZEJÍ? Tříslo je místo spojení vnitřní strany stehna s břichem. Bolest může vyvolat i úraz, zánět a otok varlete nebo stehenního svalu. Postižený tak nemusí vždy vědět, co přesně bolesti vyvolává.

bolest v tříslech u mužů a žen

 

Nejčastější příčina bolesti třísel

Nejčastěji bolest v tříslech vyvolá natažení a namožení svalů, vazů a šlach. S tímto problémem se často setkávají sportovci, kteří partie nepřiměřeně a často zatěžují. Bolest se může objevit až několik hodin po sportovním výkonu a postižený si ji se sportem nespojí. Bolest může po čase narůstat a opakovaná zátěž třísla ještě více zatíží.

Důležitý je oddech a regenerace. Pokud vás třísla bolí, nesportujte a vyčkejte, než bolesti ustoupí.

 

Bolest v tříslech u mužů

První část seznamu věnuji mužům, u kterých se tříselná bolest může spojovat se zdravím varlat nebo prostaty. I když jsou tyto orgány od třísel vzdálené, jsou vzájemně propojené a bolest se mezi nimi může přesouvat.

 

Zánět prostaty (prostatitida)

Prostatitidu vyvolává infekce a nezhoubné zvětšení prostaty. Kromě nepříjemné bolesti se obvykle připojují i problémy s močením.

Prostatidida se sice někdy může sama ztratit, ale není to zaručené, takže návštěvu lékaře, konkrétně urologa není vhodné odkládat. Pokud zánět vyvolala infekce, lékař musí předepsat antibiotika.

MĚJTE PŘEHLED: Které nemoci léčí urolog, s čím pomůže a jak vás bude vyšetřovat? Bude i „prst v zadku“?

které nemoci léčí urolog?

Epididymitida

zánět nadvarlat jako příčina bolesti v tříslech

Odborný název pro zánět nadvarlete. To je trubice ležící na varleti, ve které jsou uskladněny zralé spermie. I epididymitidu způsobuje infekce.

Zánět nadvarlete se projevuje:

 

Orchitida

zánět varlat jako příčina bolesti v tříslech

Odborný název pro zánět varlete, který doprovází bolest a otok. Orchitida může zhoršovat plodnost a způsobit až mužskou neplodnost. Za záněty stojí stejná virová infekce, jako při zánětu nadvarlat a velmi často jde o příušnice (mumps). Pokud jde o bakteriální infekci, léčí se antibiotiky. Varlata a nadvarlata mohou být zanícené najednou.

 

Torze varlat

torze varlat jako příčina bolesti v tříslech

Torze varlete je přetočení a zkroucení cévní stopky, která zásobuje varle krví a živinami. Torze je velmi bolestivý úraz a je potřeba okamžité lékařské pomoci, protože do varlete nevtéká krev a může rychle odumřít.

V některých případech lze varle otočit do správné polohy přes šourek, jindy je nutné šourek otevřít a varle napravit zevnitř. K nápravě musí dojít do několika málo hodin, jinak může být varle navždy ztraceno.

 

Rakovina varlat

bolest třísel kvůli rakovině varlat

Rakovina vytváří bulku uvnitř nebo na povrchu varlete. Bulka může nebo nemusí být bolestivá. Pokud ale bolí, bolest může vystřelovat až do třísel. Jakýkoliv podezřelý nález na varlatech v podobě bulek, výrůstků nebo změn konzistence ihned hlaste praktickému lékaři. Doporučí vás ke specialistovi.

 

Seznam častých příčin bolestí v tříslech u mužů

Osteonekróza (odumírání kostní tkáně kvůli omezenému prokrvení) Piriformis syndrom (útlak zadkového svalu a sedacího nervu)
Avulzní zlomenina (přerušení úponů svalů a šlach od kosti) Retraktilní varle (migrující a pohybující se varle může přestoupit ze šourku do těla)
Bursitida (zánět váčků mezi svaly a klouby) Ischias (zánět sedacího nervu)
Epididymitida (zánět nadvarlat) Abnormality v šourku
Hydrokéla (hromadění tekutiny v obalech varlat) Spermatokéla (cysta na varleti naplněná spermatickou tekutinou)
Tříselná kýla (vyhřeznutí svalu nebo střeva z břišní dutiny) Podvrtnutí a výron v oblasti třísel nebo kyčlí
Ledvinové kameny (minerální usazeniny v močové soustavě) Zlomeniny a úrazy
Příušnice (zánětlivé virové onemocnění) Zduřené lymfatické uzliny
Svalové napětí, přetížení a bolest svalů Tendinitida (zánět šlach)
Orchitida (zánět varlat) Rakovina varlat
Osteoartritida (degenerace a rozklad kloubů) Torze varlete
Skřípnutý nerv (zablokuje se v okolí třísel) Infekce močových cest
Varikokéla (rozšíření žil v šourku) Pohlavně přenosné nemoci

Tabulka dalších možných příčin bolesti v tříslech u mužů

 

Bolest v tříslech u žen

Ženské tělo je složité, matky navíc musí vynosit děťátko. Kromě níže zmíněných příčin bolesti se mohou objevit i tyto ryze ženské.

 

Cysta na vaječníku

bolest v tříslech kvůli cystě na vaječníku

Cysty na vaječnících vyvolávají bolesti, které vystřelují do třísel, ale také do pánve a až pod žebra. Ovariální cysta se nemusí projevovat bolestí vždy, takže může být těžké identifikovat ji. Pokud se bolest objeví, doprovází ji i tlak, otoky a případně nadýmání. Silnou bolest způsobuje prasknutí cysty a vytečení obsahu.

 

Bolest v tříslech během těhotenství

Těhotenství může velmi jednoduše vyvolat bolest v tříslech. Existuje hned několik příčin.

  • Děloha se postupně rozšiřuje a tlačí na různé oblasti. Bolest může napadat i třísla. Po porodu se bolest vytratí.
  • Některé ženy v pozdních fázích těhotenství uvedly, že pokud hlavička dítěte tlačila na oblast pánve, pociťovaly soustavnou nebo přerušovanou bolest v tříslech.
  • Ojediněle může bolest třísel vyvolat rozšíření žil v kulatém vazu, který spojuje dělohu s třísly.

V těchto případech vám s bolestmi pomůže i gynekolog, takže mu je při vyšetření nahlaste.

 

Bolest v tříslech u obou pohlaví

Muži a ženy mají mnohé části těla společné. Zde je několik příčin bolavých třísel, které mohou trápit muže i ženy.

 

Infekce močových cest

Infekce močových cest může vyvolat střední až velmi silnou bolest, která proniká až do třísel a stupňuje se při močení. Infekce se dále projevuje:

 

Ledvinové kameny

ledvinové kameny jako příčina bolesti v tříslech

V ledvinách se vyvářejí minerální usazeniny, které se slepují a zvětšují. Z ledvin putují do močové soustavy, kde se mohou usadit a velmi výrazně bolet. Bolest se obvykle objevuje v zádech a břiše, u mužů někdy v šourku, ale vystřelovat může až do třísel. Kameny způsobují tak silné bolesti, že prakticky netušíte, která část vás přesně bolí.

Léčba spočívá v podávání léků proti bolesti a antibiotik. Kameny někdy tělo vyloučí samo podle toho, jak jsou velké. Pokud jsou tak velké, že přes močové cesty neprojdou, lékař přistoupí k operaci. Mezi moderní léčebné metody patří rozbíjení kamenů ultrazvukem nebo laserem.

 

Infekce ledvin

Infekce do ledvin doputuje obvykle přes močový měchýř. Postižena může být pouze jedna nebo obě. Bolest v tříslech je velmi častým příznakem, i když od ledvin leží poměrně daleko. Připojuje se časté a bolestivé močení, přítomnost krve nebo hnisu v moči. Běžnou příčinou je bakterie Escherischia coli (Ecoli). Infekce se léčí antibiotiky.

 

Osteitis pubis

bolest v tříslech kvůli ostetis pubis

Latinský název označuje zánět kloubu, který leží mezi levou a pravou stydkou kostí před močovým měchýřem a nad zevními genitáliemi.

Onemocnění se projevuje ostrou bolestí v tříslech, kterou zhoršuje chůze či dokonce smích, kýchání a kašlání. Doprovázet jej může nízká horečka. Problém zhoršuje chůzi, která je kolébavá a nejistá.

 

Problémy s kyčlemi

bolest v tříslech ze zánětu kyčlí

Kyčel je místo přechodu nohy na pánevní kost. Kyčle všichni pravidelně namáháme a námaha roste s tělesnou váhou. Kyčle mohou bolet i kvůli nesprávnému držení těla, kdy je na jednu kyčel vyvíjena větší zátěž než na druhou. Kyčle mohou bolet i po zlomenině nohy, která špatně sroste a jedna noha se zkrátí.

V kyčli se nachází velký kloub, který může postihovat artritida (poškození a deformace kloubní chrupavky). Ta častěji postihuje ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Bolest z kyčlí vystřeluje až do třísel, protože leží velmi blízko.

Lékař vám pro úlevu od bolesti doporučí cvičení. Pokud nezabere, předepíše protizánětlivé léky. Dlouhodobě namáhané a poškozené kyčle je v některých případech nutné řešit operací. S problematickými kyčlemi vám pomůže ortoped.

 

Zvětšené lymfatické uzliny

bolest v tříslech kvůli zvětšeným lymfatickým uzlinám

V tříslech se nachází lymfatické uzliny, které mohou natéct a vyvolat bolest. Děje se tak často při snížené imunitě a napadení organismu virem. Uzliny ale mohou natéct i vlivem poranění nebo dokonce rakoviny.

 

Tříselná kýla

bolest v tříslech kvůli tříselné kýle

Tříselná kýla vznikne, když tuk nebo část střeva vyhřezne přes oslabené svalstvo v podbřišku (spodní část břicha). V tříslech vznikne viditelná vyboulenina. Problém někdy během života zažije až 25% mužů.

Riziko zde způsobuje tuk nebo část střeva zaseklá v stěně břišního svalu, protože dochází k přiškrcení zaseklé části. Tím se zhoršuje správné prokrvení, což může dokonce vyvolat problematickou erekci a nedostatečné zásobení penisu krví.

Tříselná kýla se projevuje:

  • vybouleninou v postiženém místě
  • silnou bolestí v tříslech
  • zarudnutím
  • problémem s vyprazdňováním
  • nevolností, horečkou a zvracením

Kýla v tříslech je nebezpečná a dokonce může ohrožovat život. Vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc. Potřebovat budete zákrok chirurga, který vyhřezlou část vrátí na místo.

 

Bolest v tříslech při chůzi

Chůze zapojuje řadu svalů, vazů a svalů v blízkosti třísel. Čím je pohyb složitější, o to více třísla namáháme. Třeba při otáčení a chůzi pozpátku, dřepění, shýbání se nebo plazení. I otáčení trupu probíhá za účasti tříselných svalů. Vůbec se proto nedivte, když vás začnou třísla bolet i po lehké procházce, běhu nebo turistice. Třísla jsou aktivní prakticky pořád.

 

Kdy kvůli bolavým tříslům vyhledat lékaře?

Bolavá třísla nemá smysl odkládat ani ignorovat. Stav se může zhoršovat a zbytečně oddálíte řešení a léčbu. Lékaře proto navštivte, pokud:

  • je bolest velmi silná a objevila se náhle
  • se bolest ani po 3 dnech neztratila
  • bolest nepříjemně vystřeluje do varlat, břicha, do zad nebo dokonce hrudníku
  • je vám velmi špatně a máte horečku, zimnici, zvracíte a cítíte se nemocně
  • si nahmatáte otoky a bulky na genitáliích
  • objevíte krev v moči (lékařsky hematurie)

 

Co se vás bude lékař ptát při vyšetření bolavých třísel?

Lékaře bude zajímat:

  • kdy a za jakých okolností začala třísla bolet
  • jakým fyzickým aktivitám se věnujete
  • zda vám něco bolest zhoršuje nebo zlepšuje

Lékař samozřejmě provede tělesnou prohlídku, aby zjistil, co bolest způsobuje a zda není ohroženo zdraví. Pokud bude mít podezření na vnitřní zranění třísel, může použít zobrazovací metody (ultrazvuk nebo rentgen).

 

Léčba bolestí v tříslech

Léčba zohledňuje konkrétní příčinu. Určitě vám bude doporučen klid na lůžku a regenerace namožených svalů a doléčení úrazů. Potřebná může být pomoc ortopeda nebo fyzioterapeuta. Naučí vás posilovací a protahovací cviky, doporučí obklady, zábaly nebo kompresní prádlo pro zmírnění otoků a napětí.

Lékař může předepsat léky proti bolestem, antibiotika nebo antivirotika, která zahubí bakterie a viry. Náročnější komplikace mohou vyžadovat operaci. Nebojte se ale předčasně a k lékaři s bolavými třísly určitě zajděte.

V lékárně volně seženete léky proti bolesti (ibalgin, nurofen, panadol, paralen a pod.). Silné bolesti si vyžádají silnější léky proti bolesti na předpis.

Bolest a otoky v tříslech doma zmírníte:

  • odpočinkem a přerušením fyzických aktivit (i těch sexuálních), aby se třísla zahojila
  • přikládáním ledových obkladů na 20 až 30 minut několikrát denně

VIDEO (česky): Jednoduchý cvik proti bolesti v tříslech

 

Jak se chránit před bolestí v tříslech?

  • Před fyzickou aktivitou se krátce rozcvičte a protáhněte. Tříselné svaly i nohy se musí zahřát a prokrvit. Krátce si zaběhejte nebo udělejte pár dřepů.
  • Noste dobře padnoucí a pohodlnou obuv.
  • Nesportujte na maximum a zátěž zvyšujte postupně podle svých sil.
  • Pokud cítíte napětí a bolest v tříslech nebo vnitřních stranách stehen, přestaňte cvičit, než se bolest neztratí.
  • Cvičte pravidelně, zvlášť pokud vás již někdy bolest třísel trápila. Ochablé a slabé svaly jsou náchylnější na namožení.

 

Co jsme o bolesti v tříslech zjistili?

Zjistili jsme, ze může mít celou řadu příčin. Některé na sobě poznáte ihned (úrazy a poškození), jiné se vám tak lehce identifikovat nepovede (záněty, infekce, abnormality uvnitř těla).

Pokud bolest nezmizí do 3 dnů sama, nejlépe uděláte, když se s bolestí vydáte ke svému lékaři.

Pokud jste bolestmi v tříslech trpěli, nás v redakci i čtenáře zajímá, co bylo příčinou a jak se vám jich povedlo zbavit. Napište nám do komentáře. Děkujeme 🙂

DÁLE ČTĚTE: Dyspareunie (bolest při sexu u muže a ženy). Jak dyspareunii léčit a užít si bezbolestný sex?

dyspareunie, bolest při sexu

Leave a Reply