Bolest ledvin je nepříjemný pocit v oblasti dolní části zad a boků. Postižení si bolavé ledviny mnohdy pletou s bolavými zády, kvůli čemu mohou odkládat urologické respektive specializované nefrologické vyšetření.
Příčiny bolestí ledvin mohou být různé. Typicky jde o naražení v důsledku úrazu, infekce a následné záněty ledvin. Méně časté jsou ledvinové kameny, které se projevují silnou a ostrou bolestí, kdy má postižený problém vymočit se bez problémů. Zmíním i rakovinu ledvin, ta je však poměrně vzácná.
V článku se podrobněji vyjádřím k různým příčinám bolestí ledvin a poradím, co lze dělat, abyste se bolestí ledvin co nejrychleji zbavili. Léčba bolavých ledvin vždy závisí na příčině bolesti, takže je vhodné jít na nefrologii, urologii nebo aspoň za praktickým lékařem, pokud se bolest sama neztratí do 2-3 dnů. Předem doporučuji neshánět „babské rady“, ale nejdříve se specialistou zjistit, co bolesti skutečně vyvolává.
KDE A JAK BOLÍ LEDVINY? Bolest ledvin se objevuje v bederní oblasti nebo v bocích ze zadní strany. Připojit se může i tlak v břiše a bolestivé pocity nafouklého břicha.
Ne každá bolest v dolní části zad a boků je důkazem problému s ledvinami. Může jít i o „běžnou“ bolest a zablokování páteře kvůli ochablým svalů nebo růstovým poruchám.
Co přesně je bolest ledvin?
Bolest ledvin je souhrn nepříjemných pocitů, které postižený pociťuje v ledvinách a jejich těsném okolí.
Ledviny jsou párový orgán velikosti dvou jablek ve tvaru fazolek. Ledviny leží těsně pod hrudním košem po obou bocích na zadní straně trupu.
Pocit bolesti ledvin nemusí vždy prokazovat problém konkrétně s ledvinami. Mnohdy totiž poukazuje na problém jinde v močové soustavě, do které patří mimo jiné i ledviny. Močová soustava je propojená, takže i problém v její jiné části se může projevovat v okolí ledvin. Laik bez lékařského vzdělání sám obvykle nepozná, zda za bolestí stojí právě ledviny nebo jiná část.
Příznaky bolesti ledvin
Jak jsem psal, postižený mnohdy netuší, že jej bolí právě ledviny. Přidávají se totiž i jiné nepříjemné pocity a bolesti:
- tupá bolest v zádech, která se neztrácí,
- bolesti břicha, boků, pod lopatkami a hrudním košem,
- návaly silné a ostré bodavé bolesti, které slábnou a zase se vracejí,
- bolest vystřelující do třísel a přes ně až do stehen,
- různé typy bolesti doprovází příznaky podobné nachlazení jako nevolnost, zvracení, pocity nafouklého břicha, celková slabost a malátnost.
MĚJTE PŘEHLED: Nemoci ledvin mohou za erektilní dysfunkci. Jaká je souvislost?
Lze nějak rozlišit, zda jde o bolest ledvin nebo „pouze“ bolest zad?
Lidé bohužel mnohdy netuší, co přesně je bolí a kvůli tomu někdy nevědí, za kterým lékařem se s bolestí vydat. Existuje několik zásadních rozdílů:
- Bolest zad typicky postihuje střední a nižší část zad. Bolest může ze zad vystřelovat až do nohou. Samozřejmě vás může bolet i krční a hrudní páteř, takovou bolest ale ledvinám pravděpodobně nepřipisujete.
- Bolest ledvin se obvykle objevuje právě v okolí ledvin a tedy ve střední části zad po lopatkami. Bolest se pocitově nachází hlouběji v těle pod žebry a nepůsobí tak jako „povrchová“ bolest. Vystřelovat může do třísel a přes ně až do stehen nebo do břicha. Bolavé ledviny si lze zaměnit i za bolest kyčlí, ta se ale objevuje níže v oblasti boků a zadku.
Časté příčiny bolesti ledvin
Ledviny jsou propojeny s močovým měchýřem močovody. Močovod je trubice, přes kterou putuje moč z ledvin do měchýře.
Infekce ledvin (pyelonefritida): | Infekce vzniká v důsledku napadení ledvin bakteriemi. Příznaky jsou podobné nachlazení (horečka, zimnice, bolest břicha, zvracení, bolest zad a boků). Nefrolog předepíše antibiotika. |
Ledvinové (močové) kameny: | Ledvinové kameny jsou tvořeny shluky minerálů a dalších sloučenin. Kameny mohou být velmi drobné jako zrnka písku, ale také veliké jako pecka od třešně. Ledvinové kameny vyvolávají silnou a nesnesitelnou bolest, protože když jsou příliš velké, mohou blokovat odtok moči. Pomohou léky, ultrazvuková rázová vlna, která kameny rozbije nebo operace. |
Obstrukce ureteropelvické junkce: | Zablokování odtoku moči v místě napojení močovodu k ledvině. Tato bolest vystřeluje i do břicha a třísel. Obstrukci odstraní chirurg nebo léky podle toho, co překážku tvoří. |
Polycystické onemocnění ledvin: | Dědičné onemocnění, při kterém se v ledvinách tvoří cysty (váčky naplněné tekutinou). Cysty zvětšují velikost postižené ledviny a způsobují bolest, protože tlačí na své okolí. Ohrožena je správná funkce ledvin. Pomůže chirurg. |
Rakovina ledvin: | Karcinom ledvin je vzácná nemoc a typicky postihuje až pacienty starší 63 let. Může však napadnout i mladší lidi. Pomůže onkolog. |
Retence moči (zadržování): | Stav, kdy se postižený nemůže dokonale vymočit. Častou příčinou je problém se zvětšenou prostatou. Pomůže urolog. |
Ureterální striktura: | Bolestivé zúžení močovodu, kdy moč nemůže plynule odtékat. Pomůže chirurg. |
Úrazy a zranění: | Různé nárazy mohou ledviny poškodit. Výsledkem je bolest a mnohdy i krvácení do moči (hematurie) nebo samovolný únik moči z ledvin. |
Vezikoureterální reflux: | Reflux označuje navracení moči do močového měchýře nebo i ledvin. Postižení jsou nejčastěji kojenci a malé děti. Pomůže chirurg. |
Tabulka častých příčin bolesti ledvin
VIDEO (česky, YouTube): O karcinomu ledvin mluví Doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D. z pražské Thomayerovy nemocnice
Léčba bolesti ledvin
Léčba musí vždy zohledňovat konkrétní příčinu, která za bolestí stojí. Detaily o různých metodách léčby najdete v odborných zdrojových článcích, na které odkazuji pod jednotlivými příčinami bolestí ledvin v tabulce výše.
Přesně proto je důležité jít k lékaři, pokud se bolest neztratí sama do 2 až 3 dnů. Odborníkem na zdraví a nemoci močových cest je urolog. Specialistou konkrétně na ledviny je nefrolog. Pokud žádného neznáte nebo zatím nevíte, zda pomůže právě s vašim problémem, začněte u praktického lékaře, který vás k odborníkovi doporučí.
Pokud by šlo o „nevinnou“ infekci, lékař vám předepíše antibiotika. Pokud ale zjistí závažnější vývojové vady, poškození nebo nemoci, mnohdy pomůže až chirurg. Určitě se ale nebojte a vyšetření se nevyhýbejte.
Ještě před konkrétní diagnózou vám lékař ledviny vyšetří. Může využít různá specifická vyšetření, ale typicky začne s:
- rozborem a analýzou moči, ve které bude zkoumat přítomnost krve, bílých krvinek, bílkovin a specifických molekul, které mohou poukazovat na specifická onemocnění ledvin,
- a zobrazovacími testy, pomocí kterých se lékař podívá na ledviny přes počítač. Nejčastěji se využívá ultrazvukové vyšetření nebo počítačová tomografie (CTčko).
Na pohotovost vám doporučuji běžet ihned, pokud:
- se k bolesti přidá horečka nebo zimnice,
- vám bude tak špatně, že se nebudete moct najíst, napít nebo pohybovat,
- zpozorujete změny barvy moči,
- si všimnete zakalené moči,
- si všimnete útvary podobné kamínkům nebo zrnkům písku (příznak ledvinových kamenů),
- bude močení bolestivé až nesnesitelné,
- v moči najdete stopy krve,
- začnete potřebovat močit velmi často a naléhavě, přičemž ke stavu dojde náhle,
- budete mít pocit závažného onemocnění, které se samo neztratí a začne se spíše zhoršovat.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Barva moči: Jaká je zdravá a co když je žlutá, zelená, oranžová, hnědá atd.?
Co mohu dělat sám doma proti bolesti ledvin? (pár babských rad)
Příliš silnou bolest ledvin, která sama neustupuje, případně se ještě více zhoršuje, si nechte co nejrychleji prověřit u lékaře. Jděte za nefrologem nebo urologem, případně praktickým lékařem.
Pokud by byla bolest obzvlášť silná a neúnosná, pravděpodobně vás dovede do úrazové pohotovostní ambulance. Tam zajděte i se stopami krve v moči nebo s neschopností vymočit se.
Pokud bolest zvládáte, můžete 2, maximálně 3 dny počkat, zda se neztratí sama. Do té doby:
- buďte dostatečně hydratovaní. Častější močení pomáhá z močových cest rychleji vyplavovat případné bakterie. V lékárně si kupte močopudné (diuretické) bylinkové čaje z kopřivy, pampelišky, černého bezu, hlohu, přesličky, ženšene a dalších. Vhodná je samozřejmě i čistá voda, které pijte více právě z důvodu, že vás mohou diuretika dehydrovat. Nepijte slazené limonády a aspoň do doby, než bolest ustoupí, nepijte ani kávu, ani alkohol a nejezte přesolené potraviny.
- používejte teplé obklady nebo termofor, které snižují otoky a zmírňují bolesti,
- v lékárně si kupte volně dostupné léky proti bolesti (paralen, ibalgin, brufen, panadol a pod). Tyto léky tlumí také horečku. Pokud by ale bolest neustupovala, silnější léky vám může předepsat pouze lékař. Upozorňuji, že tyto léky není vhodné užívat při některých specifických onemocněních ledvin, což je opět důvodem nechat se odborně vyšetřit co nejdříve.
DOPORUČENÝ DOPLNĚK PRO PODPORU FUNKCÍ LEDVIN I CELÉ MOČOVÉ SOUSTAVY:
České bylinné kapsle Proerecta PROSTATE s obsahem Kopřivy dvoudomé, Slivoně africké, Serenoy plazivé, kurkumy a česneku. Tyto rostliny udržují normální funkce močové soustavy. Užívejte 1 kapsli denně aspoň po dobu, kdy budete bolesti pociťovat.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí PROSTATE. Případnou objednávku vám e-shop Proerecta.cz doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete začít bojovat proti bolestem ledvin a obnovit normální funkce močové soustavy.
Bolest ledvin a často kladené otázky FAQ
Co jsme zjistili o bolesti ledvin?
- Bolest ledvin může být mírná a krátkodobá, ale také velmi silná, ostrá, bodavá a nesnesitelná.
- Bolest je mnohdy neškodná a častou příčinou je bakteriální infekce. Ta se někdy ztratí sama za pár dnů.
- Příčiny ale mohou být i mnohem závažnější a bez pomoci odborníka (nefrolog) se neobejdete.
- K lékaři (nefrolog, urolog nebo aspoň praktik) zajděte, pokud bude bolest nesnesitelná s tendencí zesilovat.
- V rámci domácí úlevy pijte hodně vody a diuretických čajů. Na bolavá místa přikládejte teplé obklady. V rámci obnovy funkcí ledvin a dalších částí močové soustavy doporučujeme české kapsle Proerecta PROSTATE.
Máte vlastní zkušenost s bolestí ledvin? Co bylo příčinou, co vám pomohlo a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme zvědaví v redakci Erekce.cz i s ostatními čtenáři. Napište nám do diskuze pod článkem, prosím. Děkuji a přeji vám pevné zdraví bez jakýchkoliv bolestí ledvin 🙂
Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba
INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI |
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ |
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ |
ČASTÉ MOČENÍ |
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE |
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE |
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ |
UROFLOWMETRIE |