Bolest hráze je velmi nepříjemná, protože postiženým mužům i ženám brání zvládat své běžné aktivity. Kvůli bolavé hrázi člověk často nemůže ani pohodlně sedět, natož jezdit na kole nebo pouze kráčet.
Hráz (lékařsky perineum) leží těsně vedle několika nervů, svalů a orgánů, takže oblast je poměrně výrazně „naplněná“ a pociťovat bolest není ničím výjimečným.
Bolest hráze je nejčastěji důsledkem úrazů, problémů v močových cestách, infekcí a dalších příčin. V článku se podrobněji podíváme na nejčastější příčiny bolesti hráze u mužů i u žen.
KDE LEŽÍ HRÁZ? Hráz je krátký úsek mezi konečníkem a genitáliemi, takže mezi varlaty a konečníkem u mužů a mezi pochvou a konečníkem u žen. Pernieum je vlastně „podvozek“ lidského těla.
Tabulka příčin bolesti hráze podle pohlaví
Společné příčiny | Příčiny u mužů: | Příčiny u žen: |
infekce močových cest | zánět prostaty | vulvodynie |
syndrom bolavého močového měchýře | – | porod |
úrazy hráze | – | – |
absces | – | – |
dysfunkce svalů pánevního dna | – | – |
zablokovaný pudendální nerv | – | – |
Infekce močových cest
Infekce v močových cestách je vznik infekce ve kterékoliv části močové soustavy. Infekce může zasáhnout močovou trubici, močový měchýř, močovody nebo ledviny.
Infekce se typicky projevuje vznikem zánětů, otoků, podráždění, bolestí, případně nepříjemných a páchnoucích výtoků z penisu nebo pochvy. Většina infekcí statisticky postihuje dolní močové cesty a tedy močovou trubici a měchýř.
Infekcí močových cest mohou trpět muži i ženy, přičemž pokaždé jde o vniknutí bakterií či jiných patogenů přes močovou trubici hlouběji do močové soustavy. Infekce častěji postihují ženy, protože jejich močová trubice je kratší a umožňuje tak snadný vstup bakterií do močové soustavy. Žena ale může svou bakteriální infekci jednoduše přenést i na partnera při sexu nebo i pouhém používání společných ručníků a toalety.
Kromě nepříjemně ostré nebo naopak tupé bolesti hráze se infikované močové cesty projevují také:
- naléhavou potřebou močit a výrazně častějším močením, jelikož se organismus snaží patogeny vyplavit,
- někdy pouze malým množstvím vyloučené moči, pokud v těle není dostatek tekutin,
- páchnoucí močí v důsledku množení bakterií v močových cestách,
- pálením a bolestí při močení kvůli vzniklému podráždění,
- zakalenou nebo zvláštně zabarvenou močí (typicky tmavé odstíny žluté až hnědé),
- bolestí rozrůstající se z hráze do okolí (pánevní bolest, bolest podbřišku a pod.).
MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED: Infekce močových cest: Všechny příčiny, domácí pomoc a nejrychlejší léčba.
Syndrom bolestivého močového měchýře
Odborný název intersticiální cysticida označuje syndrom bolavého močového měchýře. Obvykle jde o chronický a tedy trvalý stav, který kromě bolesti hráze vyvolává i jiné bolesti a tlak různé úrovně hlavně v močovém měchýři a pánevní oblasti.
I syndrom bolavého měchýře je častější u žen, ale může postihnout i muže. Příčina bohužel není zatím plně pochopená, ale lékaři stav spojují se zhoršenou funkcí nervů vedoucích přes oblast pánve.
Tyto „zmatené“ nervy vám tak mohou signalizovat, že máte plný močový měchýř a budou vás nutit vymočit se i pokud máte měchýř zcela prázdný. Toto napětí a podráždění může vést i k bolesti hráze.
Intersticiální cysticida se může dále projevovat:
- chronickou bolestí v oblasti pánve,
- velmi častým močením a to i pokud vymočíte pouze velmi malé množství,
- častou a naléhavou potřebou močit,
- výraznější bolestí v čase, kdy je měchýř skutečně plný,
- bolestí při sexu (lékařsky dyspareunie).
MĚJTE PŘEHLED: Příznaky a příčiny infekce močového měchýře: Bakterie, kterých se za pár dnů zbavíte.
Úrazy a poranění hráze
Je velice snadné poranit si hráz a to při sportu, jízdě na kole a podobně. I úrazy třísel mohou způsobovat bolest hráze.
Všechny možné úrazy mohou poškodit nervy nebo cévy vedoucí přes hráz a vyvolat další problémy s močením nebo provozováním sexu či masturbace.
Mezi nejčastější příčiny poranění hráze patří:
- silnější nárazy na hráz při jízdě na kole, motorce nebo koni,
- nehoda při sportu,
- úraz při přelézání plotu,
- nakopnutí do hráze, třísel nebo varlat,
- příliš intenzivní sexuální aktivita včetně masturbace,
- a také pokud byl postižený obětí sexuálního násilí.
Pokud jste právě zažili nějaký úraz a bolí vás hráz, její okolí nebo jiná část těla, je vždy rozumné zajít na úrazovku nebo aspoň k praktickému lékaři.
MĚJTE PŘEHLED: 19 nejčastějších sexuálních úrazů u mužů a žen.
Absces v hrázi nebo i jinde
Absces je velmi bolestivá „kapsa“ naplněná hnisem, která se může utvořit kdekoliv v těle nebo na těle hráz nevyjímaje. Absces je typickým důsledkem vniknutí bakterie a vzniku infekce. Imunitní systém se snaží tyto bakterie zahubit a do postižené oblasti posílá bílé krvinky, aby s bakteriemi bojovaly. Přirozeným důsledkem toho je tvorba hnisu.
Absces se může utvořit přímo na hrázi nebo v její těsné blízkosti a tedy na šourku nebo na vulvě. Bolest v hrázi může vyvolat také absces na konečníku.
Absces se může dále projevovat:
- vznikem většího červeného pupínku na kůži,
- bolavou bulkou pod kůží,
- zarudnutím a otokem,
- pulzující „teplou“ bolestí,
- horečkou nebo zimnicí a příznaky podobným nachlazení.
Dysfunkce svalů pánevního dna
Výraz pánevní dno označuje skupinu svalů, které udržují orgány v pánvi na svém místě (močový měchýř, prostata, děloha i konečník). Svaly pánevního dna mají důležitý význam i pro správný pohyb střev (odborně střevní peristaltika).
Dysfunkce svalů pánevního dna nastává, když jsou svaly ochablé nebo příliš namožené a neplní své důležité úkoly správně. K dysfunkci typicky dochází u lidí se sedavým zaměstnáním, kteří vůbec nesportují a svaly nezatěžují.
Dysfunkce se ale může vyvinout i u jinak aktivních lidí typicky kvůli zmíněným zraněním, operacím nebo také kvůli těhotenství a porodu u žen. Mnohé ženy musí rodit nástřihem hráze (lékařsky epiziotomie) a tato procedura rovněž může za bolest hráze.
Bolest hráze sice není pokaždé důkazem dysfunkce svalů pánevního dna, ale mnozí lidé s dysfunkčními svaly si na bolesti v hrázi stěžují.
Dysfunkce pánevního dna se může dále projevovat:
- častým nutkáním na stolici,
- pocitem, že se nemůžete úplně vyprázdnit,
- zácpou,
- častým močením,
- chronickými bolestmi v oblasti pánve, konečníku a genitálií,
- bolestí dolní části zad,
- bolestivým močením,
- bolestí při sexu nebo masturbaci.
NAUČTE SE: Cviky na pánevní dno: Přesný návod a účinky na vaši intimní kondici.
Hemoroidy
Hemoroidy jsou oteklé a zduřené žíly v oblasti konečníku. Vnitřní hemoroidy mohou krvácet vlivem pohybů střev. Vnější hemoroidy mohou značně krvácet, svědit nebo pálit a vyvolávat bolest, které vystřeluje až do hráze.
Hemoroidy mohou zároveň tlačit na hráz, ta začne bolet a bolest může vystřelovat až do konečníku. Bolest je typicky nejsilnější během stolice nebo krátce po ní.
Závažné případy hemoroidů je potřeba řešit chirurgickým zákrokem.
Méně závažné případy, kdy jsou zduřené žíly zatím malé, lze řešit pomocí ubrousků na hemoroidy. Ty postiženou oblast čistí a zklidňují. I s hemoroidy jděte k lékaři, který vám může předepsat léčivý krém.
Vždy dodržte doporučení lékaře, ale již dnes se zaměřte na zdravou stravu bohatou na vlákninu a pijte dostatek tekutin. Díky tomu předejdete zácpě a napětí v oblasti konečníku, což jsou typické příčiny vzniku hemoroidů.
Zablokovaný pudendální nerv
Pudendální nerv je hlavní nerv v pánevní oblasti. Vede přes hráz, konečník, hýždě a genitálie. K sevření a zablokování pudendálního nervu může dojít kdykoliv vlivem úrazu, operace nebo i kvůli sedavému stylu života či dokonce nádoru. Tehdy okolní tkáně nebo svaly pánevního dna nerv stlačí.
Typy bolesti mohou být různé od postupně rostoucí až po stálou, od přerušované po soustavnou, ostré a bodavé. Bolest hráze má tendenci zhoršovat se při sezení.
Zablokovaný nerv může pánevní oblast dokonce znecitlivět nebo může vyvolat pocit, že v konečníku něco uvízlo. S podezřením na zablokovaný pudendální nerv doporučuji co nejrychleji zajít k praktickému lékaři, pokud se kvůli silné bolesti nevydáte ihned do úrazové ambulance.
Příčiny bolesti hráze u mužů
Kromě vyjmenovaných příčin bolesti hráze u obou pohlaví se ty mužské nejčastěji týkají právě prostaty, kterou ženy nemají.
Zánět prostaty (prostatitida)
Prostatitida je stav zanícené prostaty, která otéká, zvětšuje se a tlačí na své okolí. Prostata je žláza o velikosti vlašského ořechu a nachází se těsně pod močovým měchýřem.
Typickou příčinou zánětu prostaty je bakteriální infekce. V některých případech není příčina úplně jasná a tehdy lékaři mluví o idiopatické prostatitidě.
Zanícená prostata se kromě bolesti hráze projevuje:
- bolestí a pálením při močení,
- bolestí v břiše, podbřišku, tříslech nebo v dolní části zad,
- častým nutkáním na močení a hlavně v noci,
- naléhavou potřebou močit,
- kalnou močí nebo stopami krve v moči (lékařsky hematurie),
- bolestivou ejakulací,
- příznaky podobnými nachlazení.
MĚJTE PŘEHLED: Prostatitida (akutní a chronická): Příčiny, příznaky, zkušenosti a rychlé metody léčby.
Příčiny bolesti hráze u žen
Ženské tělo je v mnohém složitější, než to mužské a zároveň je méně odolné vůči různým škodlivý vlivům.
Vulvodynie
Vulvodynie je chronická bolest vulvy a tedy vnějších ženských pohlavních orgánů. Z vulvy je to pouze krátká vzdálenost k hrázi. Lékař vulvodynii obvykle diagnostikuje, pokud nedovede najít žádnou jinou příčinu bolesti.
Hlavním příznakem vulvodynie je bolest v oblasti genitálií včetně hráze. Bolest může být trvalá nebo se může střídavě objevovat a zase se vracet. U některých žen se bolest objevuje pouze v případě podráždění oblasti z nějakého důvodu.
Kromě bolestí, které mohou zasahovat i hráz, se postižená může setkat také s pocity pálení a svědění, pulzující bolestí a to zejména při sezení nebo sexu či masturbaci.
Jakoukoliv intimní bolest trvající déle než 2 dny byste měla nechat zkontrolovat gynekologa.
MĚJTE PŘEHLED: Vulvodynie: Příčiny, léčba a domácí rady proti bolesti ve vulvární oblasti.
Porod
Pokud je dítě při narození příliš veliké nebo je v poloze, ve které se nemůže narodit přirozeně, porodník může doporučit epiziotomii a tedy lidově nastřihnutí hráze. Pomocí řezu lékař zvětší porodní otvor, aby dítě snáze opustilo porodní kanál.
Hráz se může natrhnout i sama během porodu a to i pokud dítě není nijak veliké. Doporučuji vám vždy poslechnout porodníka, který vidí, zda má nástřih hráze smysl nebo ne. Rána po epiziotomii se obvykle hojí lépe a rychleji než pokud by se hráz natrhla spontánně.
Během hojení rány můžete samozřejmě pociťovat bolest a ta je zcela normální. Bohužel se řez nebo trhlina může snadno infikovat, protože se nachází blízko konečníku i pochvy.
Lékaře kontaktujte ihned, pokud si všimnete:
- zarudnutí a otok,
- rostoucí bolest,
- nezvyklý a nepříjemný zápach,
- hnis či jiný podezřelý výtok.
Bolest hráze a často kladené otázky FAQ
Co jsme zjistili o bolesti hráze?
Jak vidíte, existují různé příčiny bolestí hráze, přičemž většina může postihovat muže i ženy současně.
Pokud víte, že jste prodělali nějaký úraz, sledujte, zda se bolest hráze sama neztratí do 2 dnů. Pokud ne, jděte k lékaři nebo do pohotovostní ambulance.
Pokud si všimnete podráždění, otoků, nezvyklých výtoků či dokonce krvácení, k lékaři jděte ihned.
Každá příčina bolesti hráze je léčitelná, a pokud by se lékaři příčinu nepovedlo najít, pořád vám může předepsat léky proti bolesti. Netrapte se s bolestí sami doma a nechte se co nejrychleji ošetřit.
Máte vlastní zkušenost s bolestí hráze? Co bylo příčinou, jak jste se bolesti zbavili a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem, prosím a rozjeďme diskusi 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví bez bolestí hráze.