Podle průzkumu BBC trpí každá desátá britská žena bolestmi během sexu. Řešení je přitom jednoduché. Stačí zajít za gynekologem. Ženy ale vyšetření odkládají a trápí se tak zbytečně.
Studie sledovala 7000 sexuálně aktivních žen mezi 16 až 74 lety. Poměrně velká část žen trpěla dyspareunií (bolestivý a dyskomfortní sex). Nejčastěji postihuje ženy kolem 50 až 60 let, ale také mladší ročníky mezi 16 až 24 lety.
Průzkum ale bohužel zjistil, že mnohé z postižených problém záměrně ignorují. Nezdá se jim natolik závažný, že by kvůli němu „obtěžovaly“ lékaře. Stydí se a nechtějí o něm mluvit s lékařem, často ani s partnerem nebo kamarádkami. Léčba přitom existuje, jen je potřeba zajímat se o ni.
Existují různé příčiny bolestivého sexu. Fyzické, duševní, emoční. Lze je léčit komplexně. Mladší ženy často trpí kvůli partnerům, kteří mají mnohem silnější sexuální apetit. Sex je mnohdy necitlivý a nezkušená dívka se zatím ne příliš „vycvičenou“ vagínou nemusí partnerovo tempo a chuť zvládat.
Dalším z důvodů je sexuálně přenosná infekce, vaginální suchost nebo nedostatek potěšení a radosti ze sexu. Dotázané ženy se dokonce vyhýbaly sexu kvůli strachu z toho, co se bude dít.
62letá účastnice výzkumu uvedla, že její problémy se objevily kolem 40 let. Libido rychle a výrazně zesláblo a trvalo příliš dlouho, než se jí povedlo vzrušit. Manžel sice byl chápavý, ale pořád ji trápily obavy z každého dalšího sexu. Když se ale obrátila na lékaře, předepsal jí léčbu a věci se dostaly opět do normálu. Dnes si sex vychutnává, těší se na něj, a i když není jako zamlada, je s ním spokojená.
DÁLE ČTĚTE: Bolest břicha po sexu u ženy i u muže – jaké jsou příčiny a kdy zajít za lékařem?