Biopsie varlat neboli testikulární biopsie je odběr malého vzorku tkáně varlat pro vyšetřování v laboratoři. Úkolem biopsie je zjistit, zda jsou varlata zdravá a produkují zdravé spermie, hormon testosteron v dostatečném množství nebo zda se v nich nemnoží rakovinné buňky.
Testikulární biopsie se nejčastěji využívá pro:
- odběr podezřelé tkáně při podezření na rakovinu varlat
- zjištění mužské neplodnosti
- získání spermií pro umělé oplodnění
Článek vysvětlí, jak biopsie probíhá, jak lékař vzorek odebírá a jak se na ni připravit.
Perkutánní biopsie varlat
Biopsie varlat se provádí dvěma způsoby. Během perkutánní biopsie lékař zavádí přes pokožku šourku bioptickou jehlu do podezřelého varlete. Metoda se nazývá i biopsie tenkou jehlou FNAB (zkratka fine-needle biopsy). Tenká má na konci otvor, přes který lékař získá vzorek tkáně varlat. Při této metodě nevznikají řezy, takže se nemusí kůže šourku řezat ani zašívat.
Podobně probíhá i biopsie jádrovou jehlou CNB (zkratka core-needle biopsy). Používá se dutá jehla s odpruženou částí, která umožňuje odebrat vzorek tkáně ve tvaru válečku. Objem vzorku z jádrové jehly je větší než z tenké.
Tento zákrok je sice méně invazivní, ale zároveň méně průkazný, takže vás lékař může poslat hned na otevřenou biopsii.
Otevřená biopsie varlat
Také chirurgická biopsie. Lékař řezem vytvoří otvor v kůži šourku, aby se dostal k podezřelému varleti, na kterém provede řez a odběr vzorku. Řezy na varleti a šourku se zašijí (viz VIDEO 2).
Upozorňujeme, že o vhodnosti a typu testikulární biopsie vás bude vždy informovat ošetřující lékař. Pokud vám ji nedoporučí, určitě se nesnažte dostat na zákrok pouze dle vlastního rozhodnutí.
VIDEO: Biopsie varlete tenkou jehlou pro odběr spermatu.
VIDEO 2: Biopsie varlete při azoospermii – stavu, kdy ejakulát neobsahuje žádné spermie.
Jaký je účel biopsie varlete?
Biopsie varlat je důležitá pro zjištění příčiny mužské neplodnosti nebo přítomnosti rakovinných buněk. Biopsie ale následuje až po jiných vyšetřeních spermií a ejakulátu. Lékař bude potřebovat také test krve a mikroskopický rozbor spermií (spermiogram).
Právě díky spermiogramu lékař zjistí všechna důležitá data o množství a zdraví spermií. Mužskou plodnost v Česku často ohrožuje rizikově snížený počet spermií, nekvalitní spermie (pomalé, zdeformované, nepohyblivé) či úplná nepřítomnost spermií v ejakulátu (azoospermie).
Pokud se pomocí krevního testu ani spermiogramu nepovede zjistit příčina neplodnosti, lékař může pokračovat biopsií. Příčina neplodnosti někdy není jasná ihned, kvůli čemu musí muž podstoupit různá vyšetření.
Testikulární biopsie se využívá pro:
- zjištění, zda tok spermií něco neblokuje
- zjištění rakoviny varlat
- zjištění příčiny růstu bulek, cyst a nerovností uvnitř nebo na varlatech
- získání spermií pro umělé oplodnění v případě, že varlata spermie produkují, ale do ejakulátu se nedostávají
O dalších testovacích metodách mužské plodnosti jsme psali v podrobném článku.
Biopsie pro zjištění rakoviny varlat
Při podezření na rakovinu varlat se biopsie nevyužívá ve všech případech. Existují i jiné méně invazivní vyšetřovací metody (ultrazvuk a zobrazovací metody). K biopsii varlat lékař přistoupí, pokud jsou ostatní důkazy a výsledky nejasné a rakovina se zatím nepotvrdí. Jelikož jde o zásah přímo do tkáně varlat a poškození, biopsie může v určité míře riziko rakoviny zvyšovat.
Zákrok se nazývá radikální inguinální orchiektomie pro zjištění rakoviny varlat. Tehdy lékař vytvoří řez v tříslech a varlata vytáhne ze šourku. Zkontroluje je a okamžitě vyšetří. Může odebrat vzorek podezřelé tkáně, který ihned vyšetří.
Vzorek bude vyšetřen pod mikroskopem. Pokud se dokáže, že je produkce spermií normální, důvodem může být zablokování přesunu spermií v chámovodech nebo trubici pro přenos spermií z varlat do močové trubice. V takovém případě je potřebná další operace.
Vzorek varlat může být zhoubný (maligní) a tedy pozitivní na rakovinu nebo nezhoubný (benigní). Pokud je tkáň nezhoubná, varlata se opět vrátí do šourku a rána zašije. Pokud je zhoubná, postižené varle nebo obě varlata se odstraní. Cílem je bránit rakovině pokračovat dále do těla a napadat další orgány.
O orchiektomii, a tedy odstranění varlat jsme psali v podrobném článku.
Jak se na biopsii varlat připravit?
Před zákrokem povedete s lékařem podrobný rozhovor. Informujte o všech lécích, které aktuálně užíváte a nechte lékaře, zhodnotit, zda je bezpečné užívat je před, během a po biopsii. Zároveň upozorněte na nemoci, pokud nějaké máte.
Problematické mohu být léky na ředění krve, léky proti zánětům a ostatní léky s vlivem na srážlivost krve. V některých případech může lékař předepsat anestetikum, takže vždy poslouchejte jeho doporučení.
Průběh biopsie varlat
Biopsii provede lékař ve své ambulanci nebo na operačním oddělení v nemocnici. Zákrok je krátký, a pokud se neobjeví komplikace, neměl by trvat déle než 30 minut.
Biopsie vyžaduje, aby byl pacient v klidu a během zákroku se nepohyboval. Lékař vám může podat celkovou anestezii případně sedativa na uklidnění.
Pacient si lehne na operační lůžko, lékař vydezinfikuje varlata a může do nich vpíchnout lokální anestetikum pro znecitlivění.
Postup perkutánní biopsie
Opakujeme, že perkutánní biopsie může být provedena dvěma typy jehel – tenkou nebo jádrovou podle toho, zda lékař odebírá pouze vzorek spermií nebo tkáně varlat.
- jehla se přes kůži šourku zavede do varlete
- tenká jehla nevydává žádný zvuk, protože jde o standardní injekční stříkačku
- jádrová jehla může během získávání vzorku tkáně vydávat hlasité zvuky, takže se nelekejte a zůstaňte klidný
- podle potřeby se může vzorek získat i z druhého varlete, pokud je podezření na poruchu funkce nebo nemoc obou varlat
Postup otevřené biopsie
- lékař rozřízne kůži varlat
- poté vyřízne drobný vzorek tkáně varlete přibližně o velikosti hrášku
- tento typ biopsie není bolestivý, pacient ale určitě pocítí mírné nepohodlí
- po odběru se rána na varleti i pokožce šourku zašije vstřebatelnými stehy
- v případě potřeby lékař pokračuje stejně na druhém varleti
Život po biopsii varlat
Dodržujte všechna doporučení, abyste se uzdravil co nejrychleji a rána se bezpečně zahojila. Přibližně 2 týdny se vyhýbejte sexu, masturbaci a zvýšené fyzické námaze. Během mytí nenamáčejte operované místo a udržujte ho v suchu. Lékař může doporučit nosit suspenzor pro ochranu.
Lékař zároveň předepíše léky proti bolesti a upozorní, abyste neužíval léky proti srážení krve. V místě zákroku se může objevit otok, změna barvy kůže, bolest, slabé krvácení.
Lékaře informujte ihned, pokud se objeví:
- vážnější krvácení
- otok v operovaném místě, kdy se pod kůží hromadí krev
- silné bolesti a otoky
- infekce v místě zákroku
- horečka, zimnice a příznaky podobné nachlazení
- poruchy erekce nebo plodnosti po zákroku nejsou běžné, takže pokud se po několika týdnech objeví, nechte se opět zkontrolovat
Co jsme o biopsii varlat zjistili?
- jde o odběr vzorku tkáně nebo spermií přímo z varlat
- cílem biopsie je vyšetřit varlata na rakovinu nebo neplodnost
- k biopsii se přistupuje až později, když jiné vyšetřovací metody nepodají dostatek důkazů
- po biopsii můžete vést normální osobní i sexuální život
- před i po biopsii důkladně dodržujte doporučení lékaře
BEZPEČNÝ ZPŮSOB, JAK PODPOŘIT TVORBU SPERMIÍ:
České kapsle Blendea Man’s Vitality můžete užívat kdykoliv pro přirozenou podporu plodnosti, ale také po provedené biopsii pro udržení produkce spermií.
Klikněte a čtěte o všech účincích přímo na e-shopu Blendea.cz. Diskrétní balíček můžete dostat již do 2 dnů a ihned začít s podporou plodnosti.
O biopsii varlat vás nejčastěji zajímá:
Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu