Bílkovina v moči (lékařsky proteinurie) je stav abnormálně zvýšeného obsahu bílkovin v moči. Příčiny proteinurie mohou být málo závažné a obsah bílkovin v moči zvyšuje třeba zvýšená fyzická námaha a dehydratace. U žen také těhotenství.
Příčiny ale mohou být i závažné a zdraví nebezpečné, pokud již jde o důsledek onemocnění ledvin nebo autoimunitních onemocnění.
V článku se podíváme, jak lékař přítomnost bílkoviny v moči vyšetřuje, jaká další zdravotní rizika hrozí a co můžete dělat sami doma, abyste obsah bílkovin v moči snížili na bezpečnou úroveň.
Co přesně je proteinurie?
Proteinurie označuje zvýšenou hladinu bílkovin v moči postiženého. Stav nemusí být vůbec závažný, ale pokud si přítomnosti proteinů v moči všímáte déle než 2 dny, vždy je rozumné zajít na nefrologii, urologii nebo aspoň k praktickému lékaři. Může se totiž jednat o příznak poškození či dokonce selhání ledvin.
Bílkoviny mají v těle řadu důležitých úkolů:
- je to materiál pro růst svalů a kostí,
- opravují poškozené tkáně a hojí rány,
- regulují množství tekutin v krvi,
- pomáhají v boji proti infekcím.
Za normálních okolností by měly bílkoviny zůstat pouze v krvi, která je rozvádí tam, kde jsou v těle právě potřebné. Pokud se ale nesprávně dostávají do moči, tělo opouštějí během močení, takže postižený může trpět až chronickým nedostatkem bílkovin (odborně proteinová podvýživa). Tento stav může eskalovat do různých závažnějších zdravotních komplikací.
Jak vážný problém je bílkovina v moči?
Vždy je nezbytné co nejrychleji zjistit základní příčinu. Proteinurie se může ztratit i sama od sebe, ale není bezpečné na to čekat. Zvýšené bílkoviny v moči mohou zvyšovat riziko nemocí srdce a cév.
Bílkovina v moči může být jedním z prvních příznaků chronických onemocnění ledvin. Zde musím upozornit, že chronickým onemocněním ledvin může pacient trpět i bez toho, aby měl abnormálně zvýšenou hladinu proteinů v moči. Pokud je lékař neodhalí včas, ledviny začnou postupně ztrácet své normální funkce. V takovém případě může pacient skončit s dialýzou (lékařský proces umělého odstraňování odpadních látek a přebytečných tekutin z krve) nebo dokonce s transplantací poškozené ledviny.
V Česku jsou typickými chronickými onemocněními, které mohou poškozovat ledviny cukrovka (diabetes) a vysoký krevní tlak (hypertenze).
TIP PRO UDRŽENÍ ZDRAVÍ MOČOVÝCH CEST: České kapsle Proerecta PROSTATE s obsahem Kopřivy dvoudomé, Serenoy plazivé a Slivoně africké udržují normální funkce močových cest.
PORSTATE není lékem na nemocné ledviny, ale může přispívat jejich normálním funkcím včetně optimální filtrace bílkovin z krve.
Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky kapslí Prostate. Případnou objednávku vám e-shop doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s cílenou podporou zdraví močových cest včetně funkcí ledvin.
Jak bílkoviny prosakují do moči?
Bílkoviny se do moči dostávají, pokud ledviny z nějakého důvodu nepracují správně.
Ledviny obsahují tzv. glomeruly, což jsou velmi drobné a úzké cévy. Glomeruly provádějí první fázi filtrace odpadu a přebytečné vody z krve. Za normálních okolností odtéká voda a odpad z těla v podobě moči. Zdravé glomeruly jsou ale natolik úzké, že přes ně bílkovina neprojde a nedostane se až do moči.
Pokud se bílkovina i přesto dostane do moči, může se to stát, pokud jsou glomeruly nějak poškozené nebo nemocné. Tyto stavy často souvisí s chronickými onemocněními ledvin, úrazy nebo vrozenými vadami.
Koho ohrožuje bílkovina v moči nejčastěji?
Proteinurie se objevuje u zhruba 6 až 10 % populace. Výskyt je častější v dospělosti a věkem narůstá.
Každý může mít zvýšený obsah bílkovin v moči, takže riziko ohrožuje muže, ženy, děti i seniory.
Riziko vzniku proteinurie je zvýšené u:
- lidí starších 65 let (stárnutí může oslabit funkce ledvin),
- lidí z rodin, ve kterých se problémy se zdravím ledvin již objevily (problém může být i dědičný),
- diabetiků, hypertoniků a dalších pacientů s chronickými nemocemi poškozujícími ledviny,
- lidí černé rasy.
Ujišťuji vás, že proteinurie není nakažlivá, takže své blízké nijak neohrozíte. Pokud jí ale trpěl jiný člen vaší rodiny, riziko vzniku je zvýšené i u vás.
Příznaky proteinurie a tedy zvýšeného obsahu bílkovin v moči
V raných fázích se bílkovina v moči nemusí nijak výrazně projevovat. Postižený si problému všimne obvykle až v pokročilejších stadiích proteinurie. Tehdy se může objevit:
- pěnivá bublinková moč,
- otoky v obličeji, břiše nebo na končetinách,
- otoky pod očima (převážně ráno po probuzení),
- časté močení,
- svalové křeče (převážně v noci),
- problémy s dýcháním a dušnost,
- příznaky podobné nachlazení,
- výrazná únava,
- nevolnost a zvracení,
- ztráta chuti k jídlu.
Vyjmenované příznaky mohou naznačovat také chronické onemocnění ledvin. Sami doma ale přesnou příčinu bez adekvátního vzdělání pravděpodobně nepoznáte. Pokud na sobě zpozorujete některé z příznaků, přičemž se ale samy do 2 dnů neztratí, je velmi rozumné zajít na nefrologii, urologii nebo aspoň k praktickému lékaři.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Kalná moč: Příčiny a konkrétní důvody u mužů a u žen.
Příčiny bílkoviny v moči
Příčina je v mnoha případech málo závažná. Pokud se ale bílkovina v moči objevuje déle než 2 dny, vždy je rozumnější nechat stav posoudit lékaře.
Mezi běžné příčiny proteinurie patří:
- dehydratace (sníží průtok krve ledvinami, což může zvyšovat koncentraci bílkovin v moči),
- zánět někde v těle nebo přímo v ledvinách (zánět poškozuje glomeruly v ledvinách, což bílkovinám umožňuje unikat do moči),
- rizikově nízký krevní tlak – hypotenze (snížený tlak v ledvinách narušuje jejich filtrační schopnosti a tím umožní únik bílkovin do moči),
- ledvinové močové kameny (dráždí a poškozují tkáně ledvin, což může vést k úniku bílkovin do moči).
Bílkovinu v moči může krátkodobě zapříčinit také intenzivní fyzická námaha při sportu nebo těžké práci a dokonce také vystavování se příliš nízkým teplotám. Fyzická námaha zvyšuje tlak v glomerulech a může vést k dočasnému úniku proteinů do moči. Kvůli nízké teplotě dochází k vazokonstrikci (zúžení cév), která snižuje prokrvení ledvin a zhoršuje jejich filtrační funkce.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Ledvinové kameny: Bolestivé shluky minerálů a solí v ledvinách nebo jinde v močové soustavě.
Vážnější zdravotní příčiny způsobující proteinurii
Opakuji, že konkrétní příčinu pro vás může být náročné odhalit. Se svým podezřením je vždy rozumné svěřit se lékaři.
Bílkovinu v moči mohou zapříčinit i vážnější zdravotní stavy, mezi které patří:
- různá autoimunitní onemocnění (vyvolávají záněty a poškozují glomeruly),
- zánět ledvin – nefritida (rovněž poškozuje glomeruly),
- nemoci srdce a cév (rizikově mění hodnoty krevního tlaku, který pak může poškozovat ledviny a jejich funkce),
- těhotenství (lékařsky preeklampsie, kdy u těhotné kromě proteinurie dochází k rizikovému zvýšení krevního tlaku),
- otrava organismu jedy nebo těžkými kovy,
- úraz v oblasti ledvin nebo močových cest,
- rakovina ledvin.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Preeklampsie: Když vysoký krevní tlak u těhotné ohrožuje matku i dítě.
Kolik je v krvi bílkovin za normálních podmínek?
Normální obsah bílkovin v moči je méně než 150 miligramů za den
Určité velmi nízké množství bílkovin moč obsahuje normálně. Toto množství ale volným okem a bez vyšetření nezpozorujete, takže o bílkovinách prakticky vůbec netušíte.
Pokud obsah bílkovin v moči překročí i po opakovaném měření 150 mg za den, lékař může diagnostikovat proteinurii. Horní maximum nebylo stanoveno a obsah se může různě lišit v závislosti na příčině.
Pokud obsah bílkovin překročí 3,5 gramu za den, lékařsky již mluvíme o proteinurii nefrotického rozsahu. To je stav rizikově vysoké hladiny bílkovin v moči, který obvykle dokazuje těžké poškození ledvin.
Jak lékař diagnostikuje proteinurii?
Proteinurie a tedy bílkovina moči je důsledkem problému s ledvinami. Odborníkem na zdraví a nemoci ledvin je nefrolog. Nejde tedy o případ pro urologa, který sice léčí močovou soustavu, ale není odborníkem přes nemoci ledvin. Pokud tyto odborníky neznáte, ke vhodnému specialistovi vás doporučí praktický lékař.
Pokud nerozhodne jinak, lékař od vás bude zřejmě potřebovat vzorek ranní moči odebrané nalačno. Pokud ne, vzorek odevzdáte přímo v ordinaci během vyšetření. Poté do vzorku namočí tyčinku napuštěnou chemikálií. Pokud moč obsahuje bílkoviny, tyčinka zmodrá.
Zbytek vzorku moči lékař prozkoumá pod mikroskopem. Bude hledat jakékoliv látky, které do moči běžně nepatří, případně jich moč obsahuje podezřele zvýšené množství. Zajímat se bude o bílé a červené krvinky, bakterie a různé minerály, bílkoviny nebo nečistoty, které by mohly vyvolat vznik ledvinových močových kamenů.
Pokud lékař získá podezření na onemocnění ledvin nebo zcela jiný zdravotní stav, jako další testy může doporučovat:
Test clearance kreatininu: | Test měří hladinu keratininu z moči a krve. Kreatinin je odpadní produkt, který zdravé lediny přesouvají do moči. Pokud ledviny zdravé nejsou, kreatinin zůstává ve zvýšené míře v krvi. |
Test glomerulární filtrace: | Test porovnává vaše biologické vlastnosti (věk, vzrůst, pohlaví, rasa) s vašim obsahem kreatininu a bílkovin v krvi. Díky testu lékař zjistí, zda a jak dobře ledviny pracují, respektive zda nepracují, proč přesně a jak jejich případné onemocnění pokročilo. |
Měření bílkovin v krevním séru: | Krevní sérum je složka krve, která obsahuje bílkoviny. |
Zobrazovací testy: | Počítačová tomografie CT, ultrazvukové vyšetření nebo další testy pomohou lékaři zjistit různé problémy jako ledvinové kameny, národy na ledvinách a překážky v močových cestách. |
Elektroforéza bílkovin v moči: | Laboratorní test pro zjištění konkrétního typu bílkoviny v moči. |
Imunofixační krevní test: | Laboratorní test pro zjištění konkrétního typu bílkoviny v krvi. |
Biopsie ledvin: | Odběr malého vzorku tkáně ledvin. |
Tabulka vyšetřovacích metod pro zjištění příčiny vzniku proteinurie
VIDEO (YouTube, anglicky): Biopsie ledvin
Léčba proteinurie
Léčba proteinů v moči se bude lišit v závislosti na tom, co proteinurii způsobilo. Každá příčina potřebuje rozdílnou léčbu.
Pokud byla proteinurie pouze krátkodobá, dočasná a méně závažná, možná léčbu nakonec nebudete vůbec potřebovat. Vždy by vás ale měl vidět nefrolog, aby posoudil, zda je léčba nezbytná a která bude vhodná.
Pokud má pacient nemocné ledviny, léčba se zaměří zpravidla na úpravu životosprávy a tedy na změnu stravovacích návyků a zařazení pohybové aktivity. Lékař může předepsat vhodná léčiva. Pokud by byl příčinou vysoký krevní tlak, lékař předepíše antihypertenziva, pokud cukrovka, předepíše antidiabetika a tak podobně.
Léky na vysoký krevní tlak vám může lékař předepsat i pokud hypertenzí právě netrpíte. Lékař se pomocí léků snaží ochránit ledviny před možným poškozením. Je velmi vhodné nechat si tlak pravidelně měřit nebo si koupit tlakoměr a měřit si tlak sám doma. Cílem je hlavně udržet hodnoty krevního tlaku na optimální úrovni.
Těhotné ženy, které trpí zároveň preeklampsií, budou muset pravidelně navštěvovat lékaře předporodní péče.
Jak o sebe pečovat s diagnostikovanou proteinurií?
V první řadě si stav nechte potvrdit u lékaře a následně dodržte všechna jeho doporučení.
Pravděpodobně vám předepíše konkrétní léčivo, ale společně s léky zapojte i tyto návyky, které by vám měl rovněž doporučit:
- konzumujte méně bílkovin, zvlášť pokud sportujete a příjem proteinů cíleně zvyšujete (nadbytek bílkovin se může logicky dostat až do moči),
- méně solte a nejezte přesolené průmyslově ultrazpracované výrobky (snížíte tak krevní tlak),
- nekuřte tabák ani jeho moderní náhrady (podpoříte zdraví srdce, cév i ledvin),
- konzumujte potraviny s vyšším obsahem vlákniny (pomůže regulovat hladinu krevního cukru a sníží cholesterol),
- pravidelně cvičte (sport a pohyb zlepšuje zdraví srdce a cév, čímž snižuje krevní tlak a podporuje normální funkce ledvin),
- pokud užíváte protizánětlivé léky, jejich bezpečnost konzultujte s předepisujícím lékařem (mohou zhoršovat průtok krve ledvinami a zvýšit tak bílkoviny v moči i riziko poškození ledvin).
Upozorňuji, že při proteinurii není vhodné navyšovat svůj pitný režim. Budete močit častěji, ale právě s touto močí by organismus ztrácel své cenné bílkoviny. Zvýšení pitného režimu ale ledvinám v propouštění bílkovin nijak nezabrání.
Proteinurii zároveň nelze nijak zabránit v rámci prevence. S vhodnou léčbou a pomocí změn životního stylu ji ale lze úspěšně vyřešit.
Co jsme zjistili o bílkovině v moči?
Bílkovina v moči je nežádoucí stav. Moč určité malé množství bílkovin přirozeně obsahuje, ale pokud hladina překročí 150 miligramů za den, lékař diagnostikuje proteinurii.
Bílkovinu v moči poznáte podle častého močení a pěnivé nebo bublinkové moči. Příznaky jsou podobné nachlazení a pacienti pociťují nevolnosti a zvracení, únavu a malátnost, otoky obličeje a končetin.
Pokud tyto příznaky pociťujete a neztratí se samy do 2 dnů, je ideální okamžik zajít za lékařem.
Výhled na další dožití je pro pacienty s proteinurií velmi dobrý. Musím ale upozornit, že bez vhodné léčby může stav skončit až smrtí, pokud pacientovi dlouhou dobu nebude podaná lékařská starostlivost.
Máte vlastní zkušenost s bílkovinou v moči? Co u vás bylo příčinou, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a žádné bílkoviny v moči.
Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba
INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI |
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ |
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ |
ČASTÉ MOČENÍ |
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE |
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE |
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ |
UROFLOWMETRIE |