Barva moči je skvělým indikátorem celkového zdravotního stavu i aktuálních zdravotních komplikací. Moč má svou zdravou barvu. Zdravá a normální moč má čirou nebo jemně žlutou barvu. Jakékoliv jiné barvy na něco poukazují a v článku vysvětlím, které zabarvení je a které není bezpečné.
Jako první lze z barvy moči vyčíst, zda jste dostatečně hydratovaní nebo ne. Barvu nebo odstín může ovlivnit i skladba jídelníčku a pitného režimu. Dále moč zabarvují různé léky na předpis nebo doplňky stravy, takže pokud se vám barva moči změnila z ničeho nic, zamyslete se, co jste snědli nebo užili.
Doporučuji vám nelekat se předčasně, a pokud se zvláštní barva moči do 2 dnů sama neztratí, zajděte na urologické vyšetření. Naopak okamžitě byste měli jít na úrazovou ambulanci, pokud v moči zaznamenáte stopy krve nebo bude moč červená, narůžovělá nebo bordová až černá. To je důkazem krvácení do moči (lékařsky hematurie), která již mívá závažnější příčinu.
Podle barvy moči zjistíte přibližnou příčinu. Základní vyšetření vám poskytne urolog, který vás může následně doporučit k dalšímu vhodnému specialistovi.
Jakou barvu má zdravá moč?
Zdravá moč je při dostatečné hydrataci lehce nažloutlá, případně úplně čirá jako čistá voda. Žluté zabarvení dodává moči chemická sloučenina urochrom (také urobilin).
Čím více pijete, tím průzračnější moč bude. Pokud byste nebyli správně hydratovaní, moč bude tmavnout a houstnout.
Extrémně dehydratovaný člověk může močit až tmavě hnědou moč. To ale neznamená, že se u vás rozvíjí nějaká infekce či zánět. Je to pouze důkazem, že byste se měli napít.
Tabulka různých barev moči kvůli různým zdravotním stavům
Příčiny podezřele zabarvené moči
Lze tvrdit, že většina barevných změn moči není životu nebezpečná, vždy je ale velmi rozumné nechat si to potvrdit na urologii. I ze zdravě vypadající moči totiž může vyčíst problém, který je volným okem neviditelný a lékařská pomoc by se kvůli tomu zbytečně odkládala.
Zde je několik nejčastějších příčin barevných změn moči. Upozorňuji, že u každého člověka se mohou projevovat odlišně a odlišně také měnit barevný tón moči.
Oranžová moč
- Vitamíny a vitamínové doplňky stravy: Pokud užíváte doplňky stravy s vitamínem A nebo B12, moč se vám může zabarvovat do oranžova. Ojediněle to může způsobit i zelenina a ovoce plné vitamínů, takže pokud jste vegetarián nebo vegan, oranžová či žlutooranžová moč může odrážet váš zdravý jídelníček.
- Některé léky: Léky proti zácpě, léky proti otokům a podráždění nebo některé onkologické léky. Žádné předepsané léky nikdy nevyřazujte pouze kvůli tomu, že vám zabarvily moč! Léčba je vždy nadřazená případným negativním účinkům, pokud nepřevažují ty pozitivní.
- Zdravotní komplikace: Oranžová moč poukazuje na problémy se žlučovodem nebo játry. Přidat se může i světle zabarvená stolice. Oranžová je také typickým důsledkem dehydratace, takže se pořádně napijte.
Narůžovělá, růžová, načervenalá nebo červená moč
Chci vás uklidnit, že růžová nebo červená moč není vždy signálem, že do moči krvácíte.
- Sytě barevné potraviny: Čím výraznější červenou nebo oranžovou barvu potravina má, o to více přírodních barviv se může dostat do moči. Červenou řepu, lesní ovoce, mrkev a mnohé další z jídelníčku určitě nevyřazujte. Tato přirozená barviva jsou zdravá a má smysl udržet si je v každodenní stravě. Některé z těchto potravin dokonce zlepšují prokrvení organismu, co se projeví na tvrdší a pevnější erekci.
- Některé léky: Léky proti bolestem, léky proti dýchacím problémům, léky proti zácpě a mnohé další mohou zabarvit moč do červena nebo růžova. Přečtěte si příbalový leták léků nebo doplňků, kde by měl být tento vedlejší účinek uvedený.
- Krev: Zde již vzniká vysoké riziko. V moči se krev objevuje nejčastěji kvůli úrazům nebo nemocem prostaty (zvětšená prostata, zánět prostaty, rakovina prostaty), různé cysty v močovém ústrojí nebo ledvinové kameny. S krví v moči se mnohdy setkávají maratonci a běžci na dlouhé tratě nebo siloví sportovci. Krev v moči by vás měla okamžitě nasměrovat na urologii.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Krev ve spermatu (hematospermie): Časté příčiny a vysvětlení rizika.
Tmavě hnědá až černá moč
- Potraviny: Větší množství luštěnin, řepy, lesního ovoce, chřestu, rebarbory, aloe vera, mořských řas nebo borůvkové šťávy mohou moč zabarvit až do barvy Coca coly.
- Léky: Proti nachlazení, malárii (antimalarika), léky proti zácpě, léky pro uvolnění svalů, léky proti záchvatům a léky pro snížení hladiny cholesterolu (statiny).
- Zdravotní komplikace: Poruchy jater, ledvin nebo močových cest, nemoc porfyrie mohou zbarvit moč od tmavě hnědé až po černou. Rizikové je také vnitřní krvácení. Obecně platí, že čím tmavější je moč, tím starší je případná vnitřní rána.
- Nadměrné cvičení a tělesná zátěž: Nadměrná fyzická zátěž může vnitřně zraňovat svaly nebo dokonce poškodit ledviny. Tyto komplikace se projevují v barvě moči blízké černému čaji nebo Kofole.
Modrá nebo zelená moč
- Potravinářská barviva: Zvlášť různé sladkosti jsou bohatě nabarveny syntetickými barvivy, které se mohou dostat do moči. Zelenou či modrou moč si můžete všimnout i u svých dětí, takže je těmito chemickými koktejly určitě nekrmte. Jsou nezdravé. Zelená a modrá barva se u vás může objevit i pokud jste absolvovali nějaké vyšetření močového měchýře nebo ledvin, kdy vám lékař podal kontrastní roztok. Ten není zdraví nebezpečný.
- Léky: Antidepresiva, léky na žaludeční vředy a proti kyselému refluxu, léky na odvodnění organismu, léky proti nespavosti nebo proti artritidě.
- Zdravotní komplikace: Infekce močových cest kvůli některé konkrétní bakterii, nadměrná hladina vápníku v krvi (hyperkalcémie).
Zakalená a kalná moč
Nejčastěji jde o příznak infekcí močových cest a ledvinových kamenů. V moči se rovněž může objevit zvýšená koncentrace bílkovin (proteinurie), přičemž prokazuje problémy s ledvinami.
MĚJTE PŘEHLED: Kalná moč: Příčiny a konkrétní důvody u mužů a u žen.
Rizikové faktory barevných změn moči
Většina barevných změn je důsledkem konzumace některé sytě barevné potraviny nebo nápoje, případně léků na předpis nebo doplňků stravy. Tehdy je barevná změna normální a neohrozí vás na zdraví.
Kromě jídelníčku a léků může mít na barvu moči vliv také:
- Vyšší věk: S věkem roste riziko různých onkologických onemocnění, typicky nádory močového měchýře, ledvin nebo prostaty. Muži nad 50 let v Česku často trpí nezhoubně zvětšenou prostatou (benigní hyperplazie prostaty). Tyto nemoci mohou také za přítomnost krve v moči.
- Rodinná zdravotní anamnéza: Nemoci ledvin, ledvinové kameny a další onemocnění můžete zdědit po někom z rodiny. Pokud máte podezření, ptejte se členů rodiny, zda si někdy nevšimli zvláštní změny zabarvení moči.
- Náročná cvičení: Vrcholoví sportovci i hodně aktivní amatéři se mohou setkat s krví v moči, resp. s růžovou, červenou, tmavě hnědou nebo černou barvou. S nálezem jděte vždy na urologii.
Jak podle barvy moči poznám, zda jsem dostatečně hydratovaný?
- Dostatečná hydratace: Světlá a čirá moč většího objemu bez zápachu.
- Mírná dehydratace: Jemně tmavěji žlutá nebo tmavě žlutá moč.
- Dehydratace: Tmavě žlutá, sytě žlutá až světlehnědá moč.
- Extrémní dehydratace: Tmavě oranžová až hnědá, hustá a výrazně zapáchající moč. Zvlášť naše mužské čtenáře upozorňuji, že dehydratace může způsobit problémy s erekcí.
Barva moči v těhotenství
Normální těhotenství barvu moči nijak zásadně nemění. Pokud ale jste těhotná, pravděpodobně budete močit mnohem častěji. Dítě v děloze roste a ta pak tlačí na močový měchýř. Kvůli tomu můžete močit velmi často, ale pouze malá množství moči.
Budoucí maminky upozorňuji, že tlak dělohy může způsobit i močovou inkontinenci, a tedy samovolný únik malého množství moči. Kvůli nevolnosti a častému zvracení můžete být dehydratovaná, takže pijte co nejvíce vody.
Kdy mám s podezřele zabarvenou močí zajít za urologem?
Odborníkem přes moč a močové ústrojí je urolog. Na urologii vás doporučí váš praktický lékař. Urologa ve svém okolí si můžete vyhledat přes stránku ZnámýLékař.cz a ihned se k němu i objednat přes proklik pod tímto odkazem.
Pokud v moči nebude přímo krev, počkejte 2 dny, zda se barva nevrátí do normálu. Pokud se nic nezmění, je ideální čas zajít na vyšetření.
- Krev v moči je běžná při infekcích močových cest nebo při kamenech v ledvinách nebo močovém měchýři. Krev může prokazovat také nějaký úraz v močové nebo reprodukční soustavě. Přítomna může být i bolest. Pokud krvácíte do moči zcela bez bolestí, zpozorněte. Na vině může být až rakovina.
- Velmi tmavá až oranžová moč může poukazovat na problémy s játry. Pokud se přidá nažloutlá pokožka, oči a bledá stolice, je vhodné zajít za hepatologem, což je odborník přes zdraví jater.
Barva moči a často kladené otázky FAQ
Máte vlastní zkušenost s abnormální barvou moči? Co u vás bylo příčinou, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?
Na vaše postřehy jsme zvědaví v redakci Erekce.cz i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem, prosím. Děkujeme 🙂
Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba
INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI |
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ |
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ |
ČASTÉ MOČENÍ |
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE |
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE |
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ |
UROFLOWMETRIE |