Bakteriální vaginóza je poměrně rozšířená vaginální infekce způsobená přemnožením určitých bakterií ve vagíně. Tyto bakterie tak vyvolávají nežádoucí změny vaginálního mikrobiomu a způsobují negativní příznaky v podobě změn barvy, konzistence a zápachu vaginálního výtoku. Ten typicky páchne po rybách.
Léčba není náročná a obvykle postačí užívání antibiotik, které přemnožené bakterie vyhubí.
V článku vysvětlím, jak se žena může bakteriální vaginózou nakazit, jak se nákaza projevuje, jak ji bude lékař vyšetřovat a léčit i to, jak můžete nákaze sama zabránit v rámci prevence a „babských rad“.
RYCHLÉ INFO: Bakteriální vaginóza není charakterizována jako pohlavně přenosná nemoc. Není totiž přímo nakažlivá jako pohlavně přenosné nemoci ani jako běžná chřipka či nachlazení.
Bakteriální vaginóza se nešíří vzduchem nebo kontaktem s infikovaným člověkem. Chápejte ji jako narušení bakteriální rovnováhy v pochvě (poševní mikrobiom), kde dochází k přemnožení určitých druhů bakterií.
Nicméně pohlavní styk může zvyšovat riziko vzniku bakteriální vaginózy, protože může za určitých podmínek narušit přirozenou rovnováhu bakterií v pochvě.
Co přesně je bakteriální vaginóza?
Bakteriální vaginózu způsobuje přemnožení bakterií v pochvě. Bakterií se ale nelekejte, protože každá zdravá vagína má svůj mikrobiom, přičemž zde bakterie žijí ve vzájemné symbióze a přirozeně vyvažují svá množství.
K bakteriální vaginóze dochází, když se z nějakého důvodu přemnoží právě potenciálně škodlivé bakterie. Zvýšený počet začne vybíjet dobré bakterie, čímž vznikne nerovnováha vedoucí k vaginóze.
Příznaky bakteriální vaginózy jmenuji níže, ale postižená si jí nejrychleji všimne podle změn vaginálního výtoku a jeho rybího zápachu.
Mnohé ženy trápí zároveň podráždění a svědění pochvy. U některých žen však vaginóza probíhá bez závažnějších příznaků, kvůli čemu si jí delší dobu nemusí všimnout.
MĚJTE PŘEHLED: Zápach z pochvy, jak se ho zbavit doma a kdy jít ke gynekologovi?
Jak častá je je bakteriální vaginóza?
Bakteriální vaginóza postihuje až 35 % žen v plodném věku
Bakteriální vaginóza je nejčastějším gynekologickým problémem žen v plodném věku mezi 15 až 44 lety. Postihuje zhruba až 35 % z těchto žen. Nejohroženější jsou ženy černošky kvůli odlišné skladbě jejich vaginálního mikrobiomu. Riziko propuknutí nákazy je u nich 2x vyšší. Ani bělošky ale nejsou v bezpečí, jak již dokázala statistika 35% výskytu vaginózy.
Příznaky bakteriální vaginózy
Upozorňuji, že více než 80 % postižených žádné specifické příznaky nepociťuje. I kvůli tomu může nákaza trvat mnohem déle, než kdyby lékař ihned předepsal antibiotika.
Pokud se u vás negativní příznaky rozvinou, nejčastěji to bude:
- bílý, zkalený, šedivý nebo nazelenalý vaginální výtok,
- rybí zápach výtoku, který má tendenci sílit po sexu,
- podráždění, svědění a nepříjemné pocity v oblasti pochvy,
- pálení při močení.
Jelikož tyto příznaky může vyvolávat i jakákoliv jiná infekce, namístě je gynekologické vyšetření kdykoliv si jich na sobě všimnete. Čím déle necháte příznaky bez řešení, o to rychleji se infekce zhorší a bude obtížnější ji vyléčit.
Jaké zdravotní komplikace může bakteriální vaginóza vyvolávat?
Bakteriální vaginóza ve většině případů nezpůsobuje závažnější zdravotní komplikace.
Riziko jejich vzniku ale zvyšuje neléčená vaginóza, takže opět zdůrazňuji včasné zachycení u lékaře, který nastaví léčbu.
- Problémy během těhotenství: Ženy, u kterých se vaginóza rozvine během těhotenství, mají až 2x zvýšené riziko předčasného porodu. Plod je zároveň ohrožen nízkou porodní hmotností.
- Jiná zánětlivá onemocnění v oblasti pánve: Vaginóza může postupně vést k dalším infekcím a zánětům reprodukční soustavy, což může být důvodem problémů s otěhotněním.
- Sexuálně přenosné nemoci: Bakteriální vaginóza zvyšuje i riziko nakažení se pohlavní nemocí, typicky kapavkou nebo chlamydiemi.
Koho ohrožuje bakteriální vaginóza nejčastěji?
Prakticky každá žena může trpět bakteriální vaginózou. Častější je u sexuálně aktivních žen, což potvrzuje i statisticky významný výskyt u žen v plodném věku, které mají sex nejčastěji.
Vaginóza se tak pouze vzácně vyskytne u ženy, která není sexuálně aktivní, ale stát se to může. I zde jde primárně o hladiny bakterií ve vaginálním mikrobiomu.
Hladiny bakterií mohou mít některé ženy narušené a to typicky kvůli:
- probíhajícímu těhotenství,
- sexu bez ochrany,
- častému střídání sexuálních partnerů,
- sexu s novým partnerem,
- zavedenému nitroděložnímu tělísku,
- poševním výplachům,
- užívání antibiotik kvůli jiné zdravotní komplikaci.
Jak se žena nakazí bakteriální vaginózou?
Ačkoliv se bakteriální vaginóza nepřenáší z člověka na člověka jako chřipka, nechráněný sex a časté střídání partnerů může riziko nákazy významně zvýšit.
Ve vagíně se přirozeně nacházejí mnohé typy různých bakterií. K bakteriální vaginóze dochází, když se některé z nich přemnoží na úkor ostatních a začnou je „vytlačovat“. Výsledkem je nerovnováha vaginálního bakteriálního mikrobiomu.
Pro pochvu jsou „dobré“ bakterie z rodu laktobacilů. Jako ty „špatné“ lze vnímat anaerobní mikroorganizmy, které ke svému přežití nepotřebují vzduch a vzduchem se tudíž nešíří. Přemnožené bakterie jednoho druhu mohou za celkovou bakteriální nerovnováhu.
Nežádoucí jsou zde změny bakteriální rovnováhy v pochvě, přičemž to není pouze sex, co může změny způsobovat. Běžnou příčinou je třeba příliš časté sprchování nebo různé poševní výplachy, které jsou ovšem zcela nevhodné právě kvůli zásahům do mikrobiomu.
Podle důkazů se nelze bakteriální vaginózou nakazit na toaletě ze záchodového prkénka ani dotekem povrchů, kterých se dotýkala jiná nakažená osoba.
Bakteriální vaginóza tedy není kasifikována jako sexuálně přenosná nemoc.
Nicméně sex může (ale také nemusí!!) pozměnit mikrobiom v pochvě, co může vést k přemnožení bakterií zodpovědných za vaginózu.
Jaký je rozdíl mezi bakteriální vaginózou a vaginální kvasinkovou infekcí?
V obou případech jde o vaginální infekci. Rozeznat je můžete podle:
- Výtoku: Při bakteriální vaginóze výtok páchne po rybině. Při kvasinkové infekci rybí zápach obvykle necítit a poznáte ji podle výtoku podobnému tvarohu (bílý, světlý a hrudkovitý).
- Podráždění vagíny: Bakteriální vaginóza způsobuje pouze málokdy silnější svědění a podráždění. Kvasinkové infekce naopak způsobují silné svědění a nepříjemné podráždění.
- Léčby, kterou si nákaza vyžaduje (rozhodne vždy lékař): Bakteriální vaginóza si vyžaduje léčbu antibiotiky, přičemž ty silnější vám musí předepsat lékař. Kvasinkové infekce lze obvykle léčit pomocí volně prodejných léků z lékárny a zařazením probiotik do jídelníčku.
DOPLNĚK, KTERÝ JÍDELNÍČEK OBOHATÍ O PROBIOTIKA:
České kapsle Probiotika + prebiotika značky Blendea. Zvýšení probiotik ve stravě udrží jejich optimální množství tak, aby se v pochvě nerozmnožovaly nežádoucí anaerobní bakterie.
Pouze díky vyrovnanému vaginálnímu mikrobiomu se lze cíleně bránit před vznikem bakteriální vaginózy.
Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky probiotických kapslí přímo na stránce Blendea.cz. Stránka Erekce.cz není prodejcem ani výrobcem kapslí. E-shop vám probiotika doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s cílenou obnovou vaginálního mikrobiomu.
Kdy mám s podezřením na vaginózu navštívit lékaře?
K lékaři se vydejte, pokud:
- poševní výtok změnil barvu, konzistenci a zápach,
- zpozorujete pálení, svědění, bolesti, otoky a podráždění.
Jak lékař vyšetřuje bakteriální vaginózu?
To, zda skutečně trpíte bakteriální vaginózou, s jistotou potvrdí až lékař. Pokud tedy nyní pociťujete vyjmenované negativní příznaky a sama zatím netušíte, co je vyvolalo, zajděte si na gynekologii nebo aspoň k praktickému lékaři.
Na vyšetření se vás lékař zeptá na všechny příznaky, zdravotní anamnézu a na všechny případné vaginální infekce včetně sexuálně přenosných v minulosti.
Lékař bude pokračovat hmatovým vyšetřením pánevní oblasti a do pochvy vsune ruku v gumové rukavici. Zajímat jej bude přítomnost podezřelého výtoku, jeho zápach, zbarvení a konzistence. Pravděpodobně vám bude odebrán i vzorek výtoku pro laboratorní rozbor.
Doporučuji vám zajít za lékařem co nejdříve a zároveň dodržet všechna jeho doporučení.
Léčba bakteriální vaginózy
Pokud se nákaza potvrdí, lékař vám proti bakteriální vaginóze předepíše antibiotika. Konkrétní značky léků záměrně nejmenuji. Jde o léky na předpis, kterým vždy musí přecházet odborné vyšetření. Snažím se tak o to, aby ženy s podezřením na jakoukoliv nákazu nesháněly žádné léky načerno ani po známých. Bezpečné je pouze užívání léků, které lékař předepíše právě vám.
Předepsané léky tak seženete ve formě krémů, mastiček nebo tablet. Krémy se potírá postižené místo a pilulky se užívají ústy.
V ideálních případech léčba antibiotiky zabere již do 7 dnů a stačí pouze jedno kolo léčby. Pouze zhruba 15 % pacientek potřebuje delší léčbu v „několika kolech“ užívání léků.
Vždy je důležité doužívat celé předepsané balení léku a to i pokud by se příznaky zmírnily nebo stav vypadal, že jste se nákazy zcela zbavila. Pokud byste vysadila léčbu předčasně, zvýšila byste tak riziko, že se vaginóza vrátí v ještě závažnějším rozsahu.
Bakteriální vaginóza se může v některých případech ztratit i sama a bez léků, nelze se na to ale nikdy spoléhat. Vaginóza navíc zvyšuje riziko nakažení se sexuálně přenosnými infekcemi a dokonce může negativně ovlivňovat těhotenství postižené.
Co mohu proti bakteriální vaginóze dělat sama doma? Existuje prevence?
Žádné volně prodejné léky konkrétně proti bakteriální vaginóze bohužel neexistují.
V rámci prevence před zhoršováním nákazy se ale vyhněte jakýmkoliv výplachům pochvy, které mají negativní vliv na poševní mikroflóru.
Nevhodné jsou rovněž léky proti kvasinkovým infekcím, mezi které bakteriální vaginóza nepatří. Ty by totiž mohly celou vaginózu ještě více zhoršovat.
Sama doma se můžete snažit snížit riziko vzniku nebo rozvoje bakteriální vaginózy následovně:
- Nesprchujte se příliš často a nevyplachujte pochvu: Příliš časté sprchování a vyplachování pochvy vyplavuje poševní bakterie a mění jejich rovnováhu.
- Zpřísněte intimní hygienu: Snažte se vyhýbat kontaktům pochvy s čímkoliv, co se dotklo konečníku. Tím myslím hlavně erotické hračky, ale třeba i obyčejný toaletní papír, pokud přišel do kontaktu s vaší (nebo cizí) stolicí. Anální bakterie se totiž mohou lehce přenést do pochvy a vyvolat vaginózu. Sexuální pomůcky vždy omyjte a udržujte je čisté. Pomůže vám rozhovor s produktovou specialistkou Alenou Novákovou ze sex-shopu 4sex.cz.
- Mějte ideálně pouze jednoho sexuálního partnera: Čím více máte sexuálních partnerů, o to vyšší je riziko vzniku bakteriální vaginózy a to i přesto, že není klasifikovaná jako pohlavně přenosná nemoc.
- Souložte vždy s kondomem: Sexuální aktivita je spojena s vyšším rizikem bakteriální vaginózy, proto se vždy v maximální míře chraňte aspoň kondomem.
- Noste vzdušné spodní prádlo: Bakterie mají rády vlhko a teplo. Proto se snažte pomocí prodyšného prádla vytvořit prostředí, ve kterém se jim v množení nebude dařit.
OPAKUJI: Doma se budete trápit a shánět pomoc zbytečně. Bakteriální vaginóza JE případem pro lékaře.
AKTUALITA: Mikrobiom penisu může zvyšovat riziko bakteriální vaginózy u žen, dokládá studie z Keni
Za nepříjemným svěděním vagíny mohou v nekterých případech partneři postižených žen.
Bakteriální vaginóza je velice častá infekce a postihuje každou třetí ženu. Způsobuje intenzivní svědění, abnormální výtoky, pálení během močení a nepříjemný zápach z pochvy.
Zdroj infekce byl až donedávna záhadou. Až nedávná studie chicagské univerzity zjistila, že mikrobiom penisu může hrát ve věci významnou roli. Stejně jako střevo hostí mužský pohlavní orgán vlastní bakteriální kolonií.
Celoroční výzkum sledoval 168 heterosexuálních parů v africké Keni. Vědci nejprve testovali každého účastníka studie zvlášť na jeho genitální bakterie. 56 % testovaných mužů bylo obřezaných, což je důležitý faktor při tvorbě mikrobiomu.
Bakteriální aktivita testovaných osob se sledovala po měsíci, po půl roce a po roce. Až 31 % žen mělo po roku rozšířenou bakteriální vaginózu, takže celá třetina účastnic. Infekce se přenesla od mužů a to ve 37,3 %, pokud nebyl muž obřezán a 26,3 %, pokud byl obřezán.
Výsledky prokazují, že penis má větší vliv na zdraví vagíny, než se doposud předpokládalo. Vědci během výzkumu identifikovali až 10 druhů penilní mikroflóry, které by mohly odpovídat vzniku bakteriální vaginózy (bakterie Gardnerella, Sneathia sanguinegens).
Nejde přitom o zanedbanou mužskou nebo ženskou hygienu. Tyto bakterie se vyskytují zcela běžně. Vědecký dosah studie zkresluje i to, že kontrolní skupinu tvořily pouze heterosexuální páry z Keni. V jiných krajinách mohou být výsledky jiné.
Bakteriální vaginóza a často kladené otázky FAQ
Co jsme zjistili o bakteriální vaginóze?
Bakteriální vaginóza je mírná infekce obvykle bez závažnějších negativních příznaků i důsledků.
Vaginózy se zbavíte antibiotiky, které ale musí vždy předepsat lékař. Sledujte si hlavně změny poševního výtoku (zápach, barva a konzistence).
Bakteriální vaginóza není pohlavně přenosná nemoc, přesto se ale může při sexu přenášet. Chraňte se vždy kondomem.
Neléčená bakteriální vaginóza může vyvolat komplikace v těhotenství, předčasné narození a nízkou porodní váhu dítěte.
Máte vlastní zkušenost s bakteriální vaginózou? Jak se u vás projevila a jak se vám povedlo vyléčit?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem, prosím. Přeji vám hlavně pevné zdraví bez vaginóz a všech dalších intimních problémů 🙂
Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace