Autoimunitní nemoci a libido: Zánět vám vezme chuť na sex

Autoimunitní nemoci mohou oslabovat sexuální erotické libido (lidově sexuální chtíč nebo žádostivost). Pokud některým autoimunitním onemocněním trpíte, neznamená to, že budete mít libido automaticky snížené.

Možná ale snížené libido v nějaké míře pociťujete. Proto v článku vysvětlím, jaká je souvislost mezi autoimunitními onemocněními a erotickým libidem, a zároveň jak libido uspokojivě posílit tak, abyste si mohli opět užívat své sexuální vztahy s uspokojivým výsledkem.

Byla by velká škoda, pokud byste se začali kvůli zdravotním problémům sexu vyhýbat. Sex je totiž zdravý a imunitu může naopak podporovat. Mimo jiné totiž zlepšuje zdraví srdce a cév, zvyšuje fyzickou výkonnost a vytrvalost, podporuje hormonální rovnováhu a má mnohé další pozitivní účinky.

autoimunitní nemoci a libido

 

Snižují autoimunitní onemocnění erotické libido?

Nějakým autoimunitním onemocněním trpí zhruba až 20 % populace. „Síla“ erotického libida může kolísat kvůli různým zdravotním stavům a také duševním problémům, nicméně snížené libido může být i důsledkem právě autoimunitního onemocnění.

Autoimunitní onemocnění je stav, kdy imunitní systém vašeho organismu (obranyschopnost) napadá zdravé buňky, tkáně nebo orgány kvůli tomu, že je mylně vyhodnotí jako škodlivé a začne se snažit zahubit je a zbavit se jich.

Poruchy obranyschopnosti jsou ale nežádoucí, protože v důsledku přehnané imunitní reakce způsobují různé negativní příznaky jako záněty, bolesti, únavu, zažívací problémy a mimo jiné také snížené libido.

Lékaři aktuálně rozeznávají přes 100 (!!) různých autoimunitních onemocnění. Někdy je pro ně obtížné problém včas diagnostikovat, zejména pokud se zatím rozvíjí pouze v rané fázi. Příznaky se různě liší, přičemž některá onemocnění zatím nemají přesně stanovené diagnostické testy. Příznaky mohou zároveň vypadat jako příznaky jiných stavů, které ve skutečnosti nejsou poruchou obranyschopnosti postiženého.

Aktuálně se má za to, že oslabené sexuální libido je mimo jiné důsledkem zánětů v těle. Tyto záněty vyvolává právě autoimunitní onemocnění, které tak napadá různé části těla včetně těch, které se účastní sexuálních funkcí. Chronické záněty zhoršují funkce srdce a cév, což je nežádoucí pro očekávané vzrušení. Slabě prokrvený organismus není na sex dokonale připravený, takže postižený o něj přestává mít zájem.

O zájem o sex postižené připraví i případné bolesti a další nepříjemné důsledky. Problémy vedou také ke zhoršení duševního stavu, takže libido slábne nejenom na tělesné, ale i na duševní úrovni.

Je potřeba zdůraznit i fakt, že libido mohou tlumit i některé léky, které pacient užívá proti svému autoimunitnímu onemocnění.

 

Autoimunitní nemoci a mužské libido

Velmi častým důsledkem autoimunitních onemocnění u mužů je erektilní dysfunkce. To je stav, kdy postižený nedovede dosáhnout nebo ani udržet erekci pevnou pro uspokojivý sexuální styk. Pokud muž není schopen normálního sexu, přestává o něj mít zájem a zcela logicky tak slábne jeho erotické libido.

Příčinou jsou zde opět záněty, které původní onemocnění vyvolalo. Pokud se přidají bolesti a další negativní důsledky, chuť na sex opět slábne. Někteří pacienti mají dokonce problém s pohyblivostí, takže sex ani nezvládají provozovat.

Mezi důsledky autoimunitních onemocnění patří také Peyronieho nemoc, kdy v penisu roste tkáň podobná jizvám. Onemocnění opět způsobuje značné bolesti, zhoršuje prokrvení penisu a s ním i pevnost erekce, a jelikož mění proporce a vzhled penisu, v některých případech sex s ním není možný.

MĚJTE PŘEHLED: Peyronieho choroba: Bolestivé a nehezké zakřivení penisu, které znemožňuje sex.

peyronieho choroba

 

Autoimunitní nemoci a ženské libido

I ženské libido je závislé od hormonální rovnováhy. Zároveň také od emocí, protože, jak již víme, žena potřebuje pro vzrušení mnohem více času než muž. Bohužel autoimunitní onemocnění narušují hormonální rovnováhu a v závislosti na příznacích mohou ženě zhoršovat pohled na sebe samotnou. Trpí tak sebevědomí i vztahy a výsledkem je nízké libido a vztahové problémy kvůli sexu.

Záněty pramenící z autoimunitních poruch mohou u postižené vyvolat pocit, že je méně atraktivní. Klesne tak její sebevědomí a to jsou opět důvody, proč se postižená začne sexu vyhýbat. Pokud se přidají bolesti a to zejména v oblasti pochvy, žena se začne sexu vyhýbat zcela pochopitelně.

Záněty mohou vyvolat také vaginální suchost (vaginální atrofii), která je poměrně bolestivým důvodem sníženého ženského libida.

MĚJTE PŘEHLED: Vaginální suchost (atrofie): Jaké jsou příčiny a co dělat pro přirozeně vlhkou vagínu?

vaginální suchost, vaginální atrofie

 

Která autoimunitní onemocnění snižují libido?

Jak jsem psal, aktuálně lékaři znají více než 100 autoimunitních onemocnění. Z nich téměř každé může mít vliv na erotické libido a oslabovat jej.

Kvůli dlouhému seznamu možných nemocí vybírám ty nejrozšířenější:

Revmatoidní artritida: Chronický zánět kloubů a kostí, který způsobuje silné bolesti a problémy s pohyblivostí. Tyto problémy spolu se vzniklými depresemi úspěšně oslabují sexuální libido pacientů.
Lupus: Chronické záněty kdekoliv v těle nebo na něm vyvolávají deprese a snížené sebevědomí, jejichž důsledkem může být i snížené libido.
Zánětlivá onemocnění střev: Nemocná střeva se projevují průjmy, zácpou, bolestmi a nepohodlím, což opět snižuje libido.
Roztroušená skleróza: Onemocnění poškozuje nervy a tím zhoršuje komunikaci mezi mozkem a zbytkem těla. Důsledkem RS je také snížená citlivost genitálií, erektilní dysfunkce, vaginální atrofie a další komplikace snižující erotické libido.
Hashimotova nemoc: Autoimunitní onemocnění štítné žlázy, které může vyvolat hypotyreózu a tedy její sníženou funkci. Hypotyreóza snižuje hladiny pohlavních hormonů, což může vést k oslabení libida a dalších sexuálních funkcí.
Sjögrenův syndrom: Onemocnění žláz s vnější sekrecí, které může u žen vyvolat vaginální atrofii. Postižená se tak kvůli bolestem a slábnoucímu libidu začne sexu vyhýbat. Libido snižují i další projevy jako přílišné sucho v ústech nebo suché oči, kvůli čemu postižená nedovede sex provozovat uspokojivě.

Tabulka možných autoimunitních onemocnění, která mohou snižovat sexuální libido

 

Příznaky sníženého libida

Hlavním příznakem sníženého libida u žen i mužů je postupně slábnoucí zájem o sex. Někdy se o něj i pokouší, ale nedovedou si jej užít, protože postiženým nepřináší takové uspokojení, na jaké byli zvyklí.

Nízké libido mnohdy úzce souvisí s hormonální nerovnováhou (hlavně hormonů testosteronu, estrogenu a progesteronu), která může kolísat kvůli mnoha různým vlivům včetně autoimunitních poruch. U mužů dochází k jejich přirozenému poklesu v období andropauzy, u žen po menopauze.

Nicméně každý člověk a to i ten dokonale zdravý má různě silné erotické libido a jinak silnou potřebu sexu. Každý člověk je individuální a to, co někomu připadá jako nízké libido, je u jiného zcela normální a přirozeně silné libido. Nesrovnávejte se s pornofilmy a více sledujte co potřebujete, co ještě zvládáte a co vám chybí. Možná ve skutečnosti nemáte slabé libido, ale jste pouze sexuálně frustrovaní, protože s partnerem nenacházíte v otázce sexu společné odpovědi.

O sníženém erotickém libidu lze mluvit, pokud:

  • můžete potvrdit, že ztrácíte zájem o sex nebo masturbaci, přičemž jste je měli normálně rádi a vyhledávali jste je,
  • nemáte žádné erotické představy ani touhy a na sex vůbec nemyslíte,
  • se u vás objevily úzkosti, deprese, výčitky a další negativní duševní komplikace, které vás od sexuality odrazují,
  • nejste se svým libidem jakkoliv spokojení.

Tyto příznaky ale nejsou diagnózou autoimunitního onemocnění. Pokud míváte podobné myšlenky a pocity často, je velmi vhodné zajít za praktickým lékařem. Ten vás doporučí na vhodné specializované vyšetření. V redakci váš zdravotní stav bohužel neznáme, proto nemůžeme odhadovat, který konkrétní specialista pomůže právě vám.

MĚJTE PŘEHLED: Sexuální frustrace: Jak poznat, že jste frustrovaní? Příčiny, nepříjemné projevy a rychlá pomoc.

sexuální frustrace

 

Příčiny nízkého libida kvůli autoimunitním onemocněním

Příčiny nízkého libida u mužů i u žen jsou různé a trápí i lidi, kteří nemají žádné autoimunitní onemocnění.

Pokud ale některým onemocněním trpíte, je vždy důležité mluvit s lékařem. Síla libida může, ale také vůbec nemusí souviset s autoimunitní nemocí. Zvažte návštěvu imunologa nebo aspoň praktického lékaře.

Níže jmenuji několik typických příčin, které mohou libido snižovat společně s nebo i bez autoimunitních onemocnění:

 

Problémy ve vztahu

Libido se často vytrácí ve vztazích, kde se lidé často hádají, mají problémy s komunikací, důvěrou a vzájemnou intimitou. Pokud se člověk duševně trápí, nedovede si užívat své oblíbené aktivity sex nevyjímaje. Snažte se vyřešit všechny své vztahové problémy. Pamatujte, že někdy může pomoct a erotické libido opět podpořit i rozchod.

Dokonce i vědecké studie dokládají, že pokud má muž třeba erektilní dysfunkci, libido začne postupně slábnout i sexuálně frustrované partnerce.

Pokud se ale rozcházet nechcete, vězte, že snížení četnosti sexu je u delších vztahů normální a prakticky nikdo nesouloží po 30 letech manželství tak často ani kvalitně jako kdysi. Mějte reálná očekávání a nečekejte nemožné. Pomoct by měly upřímné partnerské rozhovory.

 

Stres, únava, duševní komplikace

Stres odklání pozornost od našich oblíbených činností. Je to logické, protože právě díky stresu můžeme utíkat nebo bojovat v případě nebezpečí. Tato přirozená reakce ale není přínosná pro sex, protože se na něj potřebujeme plně soustředit a nemyslet na nic jiného.

Stres nás tedy obírá o pozornost, zároveň silně mění hladiny hormonů. Zvýšený kortizol oslabuje produkci a působení jiných žádoucích hormonů.

Chronický stres je zároveň spojen se vznikem zánětů, takže může být rovněž původcem autoimunitních onemocnění i pokud byl postižený původně klidný a nestresoval se.

Zmíním ještě únavu, protože je logické, že unavený a vyčerpaný člověk již nemá dostatek sil ani chuti na sex. Únava také způsobuje kolísání hormonů, což je vhledem k libidu nežádoucí. Snažte se kvalitně spát a často odpočívat.

 

Traumata z minulosti

Dospělý člověk si své dětství mnohdy nepamatuje ani neuvědomuje. Je ale poměrně časté, když slabým libidem trpí právě lidé, kteří se v dětství setkali se znásilněním, obtěžováním či jakýmkoliv sexuálním či jiným násilím.

Podobné trauma může vyvolat i pokud vám někdo řekne, že nejste přitažliví, případně když vás opustí partner. Všechno to působí na psychiku a snižuje sebevědomí. Slabé libido je pak důsledkem traumat, která si v hlavách mnozí nosíme dlouhou dobu.

 

Celkový zdravotní stav

Libido je ve velké míře závislé na kvalitě celkového zdraví. I pokud člověk netrpí přímo autoimunitním onemocněním, existuje spousta dalších, která také zhoršují erotické libido.

V Česku je velmi častá obezita, vysoký krevní tlak (hypertenze), nemoci srdce a cév, cukrovka, nemoci štítné žlázy a mnohé další nemoci.

Běžné jsou i intimní problémy se stavem močových cest (infekce a záněty) a reprodukční soustavy. Pokud některou nemocí trpíte, snažte se vždy co nejrychleji vyléčit.

Libido slábne typicky i ženám v těhotenství nebo během kojení. Tehdy je na prvním místě dítě a na sex si žena vzpomene až po nějaké době.

 

Věk

Nikdo nezůstane sexuálně náruživý až do důchodu. Je zcela normální, že síla erotického libida věkem přirozeně slábne.

Hlavní příčinou jsou hormonální změny související s andropauzou a menopauzou. Roli hrají také přirozené změny vzhledu.

Kromě toho všeho s věkem vzrůstá výskyt nemocí a různých léčebných metod. Senior tak nemá dostatek síly souložit, nemoci jej o libido obírají také a celkový dojem ze svého vzhledu celý problém ještě více podtrhuje.

MĚJTE PŘEHLED: Jaký bude sexuální život v seniorském věku srozumitelně popisuje stránka Vimax.cz.

 

Některé léky

Určité léky mohou snižovat sexuální libido a to i ty proti autoimunitním nemocem. Pokud jakékoliv léky či doplňky stravy užíváte, podívejte se do příbalového letáku, zda slabé libido neuvádějí jako vedlejší účinek. Ideálně stav hlaste vždy lékaři, který vám lék předepsal. Pouze on může bezpečně změnit dávku nebo lék vyměnit. To nikdy nedělejte svévolně bez jeho svolení.

Negativní účinky vašich případných léků v redakci neznáme, ale libido mohou snižovat přímo léky proti autoimunitním nemocem, protizánětlivé léky, selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, onkologické léky a mnohé další. S komplikacemi vždy kontaktujte předepisujícího lékaře.

 

Jak lékař diagnostikuje snížené libido?

Pro diagnózu nízkého libida aktuálně neexistuje žádný test ani vyšetření.

Proto pokud se domníváte, že máte skutečně slabé libido, začněte ideálně u svého praktického lékaře. Díky vašim zdravotním záznamům může zjistit případnou příčinu oslabení libida a poslat vás ke vhodnému specialistovi. Který to bude u vás nedovedu předpovědět, protože příčin oslabeného libida existuje celá řada.

Až se dostanete k specializovanému lékaři, obvykle vás vyšetří hmatovým vyšetřením pro zjištění jakýchkoliv abnormalit. Dále vám může odebrat krev pro měření hladin hormonů. Poslat vás může na některá zobrazovací vyšetření, pomocí kterých si udělá přehled o stavu vašich vnitřních orgánů. Užitečné mohou být i psychotesty.

Dále již přenechám slovo vašemu lékaři. Zajděte za ním, pokud zatím neznáte příčinu oslabení vašeho erotického libida.

Máte vlastní zkušenost s oslabením libida v důsledku autoimunitního onemocnění nebo jeho léčby? Co vám pomohlo a jak jste na tom s libidem dnes?

Na vaše zkušenosti se těšíme v redakci Erekce.cz i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a silné libido bez autoimunitních nemocí.

 

Další články o ztrátě libida a jeho rychlé, bezpečné podpoře

Nízké libido u mužů – všechny příčiny a instantní rady pro zvýšení
Proč libido slábne a jak ho rychle nakopnout?
15 zabijáků libida, které je potřeba eliminovat
14 zlepšováků libida
STUDIE DOKÁZALA: Nedostatek testosteronu významně oslabuje libido
Libido vaší ženy je i vaše vizitka. Co jí pomůže?
Nechuť k sexu - seznam 20ti zlodějů sexu ve vztazích
Hormonální nerovnováha spolehlivě oslabuje libido

 

Leave a Reply