Androstendion je hormon přirozeně se vyskytující v lidském těle, kde se přeměňuje na pohlavní hormony a tedy testosteron, estrogen a další. Jeho snížená i zvýšená hladina je pro zdraví riziková, protože ohrožuje správnou produkci pohlavních hormonů.
Je zcela nevhodné androstendion užívat v prášcích pro podporu růstu svalů a fyzické výkonnosti. Androstendion vnímejte pouze jako lékařský nástroj pro řešení různých zdravotních komplikací. Proto vám jej může předepsat pouze lékař a nikdy ne trenér nebo nějaký váš kamarád z posilovny.
Co přesně je androstendion?
Chemický vzorec androstendionu
Androstendion je typ chemické látky patřící mezi steroidní hormony (androgeny). V mužském i ženském těle se přeměňuje na jiné pohlavní hormony, mimo jiné hlavně na testosteron a estrogen.
Sám o sobě má málo účinků, protože slouží primárně pro výrobu jiných pohlavních hormonů. Z doložených účinků převažují ty negativní.
Androstendion si přirozeně vytváří organismus a jeho největší část produkují mužská varlata, ženské vaječníky (ovaria) a u obou pohlaví kůra nadledvin. Jde o jakýsi „předběžný materiál“ pro výrobu pohlavních hormonů. V důsledku nízké nebo naopak zvýšené hladiny může u obou pohlaví dojít k hormonální nerovnováze, která se projeví různými zdravotními i psychickými komplikacemi.
Přirozená produkce androstendionu začíná slábnout zhruba po 30. roce života, a přesně kvůli tomu v tomto věku začíná klesat i hladina testosteronu, estrogenu a dalších hormonů.
Lidé užívají androstendion i pro zvýšení sportovní výkonnosti a síly svalů, proti únavě, proti erektilní dysfunkci a proti mnohým dalším negativním stavům. Zde ale upozorňuji, že zatím neexistuje dostatek vědeckých ani lékařských důkazů o tom, že by androstendion takové účinky měl. Pokud vám jej někdo doporučuje „v dobré víře“ s tím, že vám pomůže s nejrůznějšími komplikacemi, poděkujte, ale pro vlastní bezpečnost androstendion neužívejte. Může jít o hazard se zdravím, jak vysvětluji v sekci nežádoucích účinků. Pokud vám androstendion předepíše lékař, vždy dodržujte předepsané dávkování a přípravek určitě neshánějte nikde načerno.
Volně dostupné doplňky stravy s androstendionem neexistují a látka se do nich přidávat nesmí.
Kde se v těle tvoří androstendion?
U mužů většinu množství androstendionu produkují varlata, ale do krve se jej dostává poměrně málo. Varlata jej totiž rychle přeměňují na testosteron, který se z nich uvolňuje do krve. Androstendion vyprodukovaný kůrou nadledvin opět spotřebují varlata pro jeho přeměnu na testosteron.
U žen produkují androstendion vaječníky a kůra nadledvin. Dále se z něj ve vaječnících, tukové tkáni a kůře nadledvin vytváří zhruba polovina celkového množství hormonu estronu.
Účinky androstendionu
Možná jste se setkali s tvrzeními, že androstendion v podobě nějakých tablet a pilulek může zvyšovat svalovou sílu a sportovní výkonnost. Podle aktuálních vědeckých důkazů se ale nezdá, že by takto účinkoval, takže tyto účinky od něj očekávat nelze.
Co od přípravků s androstendionem očekávat lze jsou negativní účinky.
Vedlejší a nežádoucí účinky androstendionu
Androstendion je pravděpodobně nebezpečný. Odborníci jej spojují se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prostaty, prsu a slinivky břišní. Ohrožení jsou zejména lidé citlivější na hormonální změny, třeba ženy s endometriózou nebo děložními myomy, rovněž všichni lidé, kteří již některým typem rakoviny trpěli nebo pořád trpí.
Androstendion neužívejte ani pokud trpíte některým onemocněním jater, jelikož je může ještě více poškodit.
Nevhodné je rovněž užívání androstendionu v těhotenství. Může totiž vyvolat předčasný porod nebo potrat. Co se týče užívání androstendionu během kojení, i zde existuje předpoklad, že není bezpečný, i když zatím neexistuje dostatek důkazů. V rámci svého bezpečného těhotenství a kojení se užívání androstendionu pokud možno vyhněte.
Výrobky s androstendionem mohou zhoršovat příznaky syndromu polycystických vaječníků PCOS. Ženy s PCOS již mají zvýšenou hladinu androstendionu, takže jeho doplňování do těla by stav ještě více zhoršilo. Stejné upozornění patří pro muže s rakovinou prostaty i pro ty, kteří se již z rakoviny vyléčili. Androstendion zvyšuje riziko vzniku i návratu rakoviny prostaty.
Zcela nevhodný je androstendion pro děti, u kterých může zastavit správný růst kostí, kvůli čemu by byly děti nízké i v dospělosti. Dále může způsobit předčasný nástup puberty.
Zatím není jasné, zda může užívání androstendionu vyvolat vznik depresí. Je ale známo, že zvlášť ženy s těžkými depresemi mají zvýšenou hladinu androstendionu.
Za neznámou lze považovat i čistotu a nezávadnost produktů, jelikož na trh pronikají různé neschválené a neověřené výrobky. Neexistuje důvod, proč byste měli testovat účinky androstendionu sami na sobě, když existují spíše pouze rizika a nevýhody.
Dávkování androstendionu
Vhodná ani bezpečná dávka androstendionu není známá. Pokud vám androstendion předepsal lékař, vždy poslechněte jeho doporučení, které vytvořil přímo pouze pro vás podle vašeho zdravotního stavu.
Jak se měří hladina androstendionu?
Měření hladiny androstendionu v těle je komplikované. Vylučuje se z různých žláz a rychle se proměňuje na jiné hormony. Klíčové části mozku (hypothalamus a hypofýza) hrají důležitou roli v regulaci jeho uvolňování z varlat, vaječníků a kůry nadledvin.
Vědci předpokládají, že hormon adrenokortikotropin z hypofýzy ovlivňuje uvolňování androstendionu z nadledvin, ale přesné mechanismy této regulace zatím nejsou zcela jasné. Varlata a vaječníky jsou stimulovány hormony z hypofýzy, které reagují na signály z hypotalamu, aby uvolňovaly androstendion.
Příznaky a rizika zvýšené hladiny androstendionu
Negativní účinky příliš vysoké hladiny androstendionu vyplývají z jeho přeměny na testosteron a estrogen. Vyšší hladina androstendionu znamená vyšší hladinu testosteronu a estrogenu. Oba hormony mají ve vysokých hladinách zdravotní rizika a možné negativní účinky.
U mužů může zvýšený androstendion vést třeba ke zvětšení prsou (lékařsky gynekomastie). Může také dojít ke zmenšení (atrofii) varlat. Mezi další příznaky patří zhoršení plodnosti, snížení sexuálního libida, hormonální akné, poruchy spánku a vyšší riziko onemocnění srdce a cév.
U žen může zvýšený androstendion vést třeba k nadměrnému růstu nechtěného ochlupení na obličeji i po celém těle (odborně hirsutismus), nepravidelným menstruacím nebo k úplnému zastavení menstruace (amenorea), zhoršené plodnosti, vzniku nebo zhoršení akné, negativním změnám na genitáliích (vaginální suchost – atrofie), metabolickým poruchám (diabetes, inzulinová rezistence) a onemocněním srdce.
Androstendion velmi často zneužívají sportovci a kulturisté s vidinou podpory růstu svalové hmoty. Již ale existují studie, které dokazují opak a tedy fakt, že dlouhodobé ZNEužívání androstendionu ve skutečnosti objem svalové hmoty snižuje.
Přesné důsledky užívání androstendionu jsou pořád předmětem vědeckých i lékařských studií, zatím se ale neosvědčil a vyvolává spíše obavy než prospěšné účinky.
Příznaky a rizika snížené hladiny androstendionu
Kluci se sníženou hladinou androstendionu mohou mít problém s vývojem sexuálních charakteristik a tedy s růstem ochlupení a vousů, vývojem mužských rysů, pohlavním dozráváním během puberty a podobně. Pokud stav přetrvá až do dospělosti, postižení muži mohou trpět zhoršenou plodností, slabou sexuální výkonností, nízkým libidem až nezájmem o sex. Jde o důsledek snížené hladiny testosteronu, který se při nízké hladině androstendionu nemá z čeho tvořit.
Podobné příznaky mohou očekávat i děvčata, kterým v pubertě nerostou prsa, nemají normální menstruace a v dospělosti mohou rovněž trpět zhoršenou plodností, slabým erotickým libidem a menstruačními problémy.
Problematická je i nízká hladina androstendionu u plodu ještě během těhotenství. Tyto děti se mohou narodit s abnormálně vyvinutými genitáliemi, co může způsobovat až doživotní problémy.
U obou pohlaví způsobuje nízká hladina androstendionu problémy s jeho proměnou na testosteron, estrogen a další pohlavní hormony.
Obecně lze tvrdit, že příliš nízká hladina androstendionu během dospívání a v dospělosti má velmi podobné příznaky a dopady jako snížená hladina testosteronu a estrogenu.
Pro lepší pochopení vám doporučuji přečíst si i níže uvedené články:
- 12 varovných příznaků sníženého testosteronu u mužů.
- Snížený testosteron u žen: Jak se projevuje, co způsobuje a jak hladinu dostat do normálu?
- Estrogen u mužů: Nepříjemné příznaky nedostatku i nadbytku a optimální hladina.
- Estrogen u žen: Nepříjemné příznaky nedostatku i nadbytku a optimální hladina.
Kdy lékař předepíše androstendion?
Opakuji, že užívání androstendionu bez lékařského předpisu je hazard se zdravím. Nicméně existují určité stavy a nemoci, kdy vám jej lékař může předepsat. Určitě androstendion nikdy neshánějte načerno bez předpisu.
Hypogonadismus: | Lékař může předepsat androstendion v případě nedostatečné funkce gonád a tedy pohlavních žláz. |
Menopauza: | Během menopauzy u žen dochází k poklesu estrogenu i dalších hormonů. Lékař může předepsat androstendion pro zmírnění příznaků menopauzy. |
Osteoporóza: | Ženám s nízkou hladinou testosteronu lze předepsat androstendion jako součást léčby pro zachování pevnosti a zdraví kostí. |
Deprese: | Snížený testosteron může zhoršovat náladu a vést až k depresi. Lékař může zvážit podávání androstendionu jako součást léčby. |
Nadměrná únava: | Pokud hormonální nerovnováha způsobuje únavu, lékař může doporučit androstendion. |
Podpora růstu svalů: | NIKOLIV PRO SPORTOVCE, ale pro pacienty v rámci nemocí postihujících svaly a jejich pevnost. |
S čím není vhodné androstendion kombinovat?
Androstendion pravděpodobně zvyšuje hladinu estrogenu. Užívání androstendionu společně s estrogenem nebo s léky či doplňky pro zvýšení hladiny estrogenu může estrogen rizikově zvyšovat. I vysoká hladina estrogenu může mít negativní účinky na ženy i na muže.
Máte vlastní zkušenost s androstendionem? Proč vám jej lékař předepsal a jak se díky němu cítíte dnes? Nebo jste jej užívali pro podporu sportovního výkonu?
Na vaše zkušenosti jsme zvědaví v redakci Erekce.cz i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a optimální hladinu androstendionu.
Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen