Amniocentéza je předporodní (prenatální) odběr a vyšetření plodové vody, kterého účelem je diagnóza různých genetických poruch plodu. Pokud by zůstaly neodhaleny, dítěti mohou hrozit různé zdravotní komplikace v dětství i v pozdějším věku.
Při amniocentéze lékař získává malé množství plodové vody pomocí tenké jehly. Poté vzorek odešle do laboratoře na podrobnější mikroskopický rozbor.
V článku vysvětluji, jak se amniocentéza provádí, pro koho je odběr plodové vody vhodný, co ve vzorku lékař zkoumá a jaká rizika může představovat.
Hned na začátku doporučuji poslechnout všechna doporučení vašeho lékaře předporodní péče. Pokud tvrdí, že je amniocentéza nezbytná, je vždy rozumné tato doporučení respektovat.
Co přesně je amniocentéza?
Amniocentéza je předporodní odběr plodové vody pro zjištění různých rizik, které mohou potenciálně ohrozit zdraví plodu. Plodová voda se odebírá obvykle ve druhém až třetím trimestru, kdy je již plod poměrně velký.
Plodová voda je velmi důležitá. Obklopuje plod a chrání jej před nárazy a prudkými pohyby. Obsahuje také buňky plodu s genetickou informací, ze které lze vyčíst různá rizika ohrožující plod.
Ze vzorku plodové vody lze vyčíst různé chromozomální poruchy, které by později bránily správnému vývoji nebo různé vrozené genetické stavy.
Lékař při amniocentéze zavede tenkou jehlu přes břicho až do dělohy a odebere malé množství plodové vody (lékařsky amniová nebo-li amniotická tekutina).
Která těhotná by měla podstoupit amniocentézu?
Lékař vám může doporučovat podstoupit amniocentézu, pokud:
- se na ultrazvukovém vyšetření objeví abnormality plodu,
- se na předporodním screeningovém testu objeví chromozomální porucha,
- se u matky, otce nebo jiných členů rodiny objevují nějaké genetické poruchy,
- je matka starší 35 let a těhotenství může být rizikové.
PAMATUJTE, že lékaři doporučují otěhotnět a porodit mezi 20 až 30 lety. Poté již hrozí různé těhotenské i pozdější zdravotní komplikace.
Ženy starší 35 let mají navíc zvýšené riziko porodit dítě s chromozomální poruchou. Ta již ovlivňuje celý další život dítěte.
Kdy se amniocentéza provádí?
Lékař doporučí odběr plodové vody mezi 12. až 20. týdnem těhotenství (typicky v 16. týdnu) a tedy ve druhém trimestru. Amniocentéza v raném těhotenství může být riziková a může být dokonce příčinou potratu.
V některých případech lékař doporučí amniocentézu až později po 2. trimestru. Potřebná může být pro kontrolu vývoje plic plodu nebo v rámci léčby polyhydramnionu a tedy odsátí zvýšeného objemu plodové vody.
O tom, zda amniocentézu podstoupíte, si vždy rozhodnete jako matka sama. Důrazně vám ale doporučuji řídit se hlavně názorem a doporučením lékaře. Ten posoudí všechny přínosy a rizika a podrobně vám vysvětlí, proč je pro vás amniocentéza důležitá, ne-li zcela nezbytná.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Délka těhotenství týden po týdnu. Jak bude probíhat a jak dítě poroste?
Co všechno se na amniocentéze vyšetřuje?
Pomocí amniocentézy lze zjistit různé chromozomální, genetické a vrozené poruchy. Mezi ně mimo jiné patří:
Defekty neurální trubice: | Typicky nesprávné uzavření páteře a míchy (rozštěp páteře – spina bifida) nebo porucha vývoje lebky a mozkové tkáně (anencefalie). |
Downův syndrom: | Genetická porucha vyvolaná přítomností nadbytečného chromozomu, která způsobuje mentální postižení a typické fyzické i duševní rysy. |
Tayova-Sachsova choroba: | Dědičné onemocnění způsobující postupnou degeneraci nervových buněk v mozku a míše. Vede k vážným neurologickým problémům až předčasnému úmrtí. |
Vývoj plic: | Kontrola vývoje plic je důležitá, pokud je nezbytné předčasné vyvolání porodu. |
Amniocentéza se doporučuje také v rámci diagnostiky a léčby polyhydramnionu. To je nadbytečný objem plodové vody, kterou lékař odčerpá právě pomocí amniocentézy.
Příprava na amniocentézu
I zde doporučuji poslouchat lékaře. Dá vám všechny pokyny, co přesně máte dělat hodiny nebo až několik dnů před odběrem plodové vody.
Co se týče stravy, žádné obecné omezení prakticky neexistuje. Lékaře ale informujte o všech lécích nebo doplňcích stravy, které možná užíváte. Může vám doporučit na nějaký čas je vysadit.
Neexistují ani omezení pohybových aktivit. Pravděpodobně se nebudete muset vzdát oblíbeného sportu ani aktivit, pokud je fyzicky zvládáte normálně.
Možná zdravotní rizika amniocentézy
Amniocentéza by pro vás měla být bezpečná. Určitá rizika sice jsou vzácná, ale existují, protože se jedná o invazivní zákrok a tedy o průnik do těla.
Mezi možná rizika patří:
- vniknutí patogenů a vznik infekce (zánět plodových obalů a plodové vody – chorioamnionitida),
- silné krvácení (ve zhruba 2 % případů),
- výrazné křeče a bolesti,
- předčasné prasknutí plodové vody (vzácně kvůli amniocentéze odteče plodová voda, množství ztracené vody je ale obvykle malé a nemá vliv na těhotenství),
- předčasný porod,
- potrat a konec těhotenství kvůli poškození amniového vaku a plodových membrán, následnému odtoku plodové vody, infekci a krvácení (v méně než 1 % případů),
- poranění, když se amniocentézy zhostí nezkušený nebo neopatrný lékař.
Někteří lidé se na internetu ptají, zda amniocentéza nemůže způsobit autismus. Neexistují ale žádné studie, které by spojovaly amniocentézu s jakýmikoliv poruchami autistického spektra.
Stojí vůbec amniocentéza za to riziko, když má tolik možných negativních důsledků?
Dovolím si tvrdit, že pokud vám lékař odběr plodové vody doporučí, jednoznačně identifikoval nějaké riziko a amniocentéza tedy má smysl. Rozhodnutí je ale vždy pouze na vás a zákrok můžete odmítnout. Určité riziko vedlejších účinků existuje.
Amniocentéza tedy za to riziko stojí, protože:
- díky ní odhalíte všechny případné poruchy plodu a lékař je může začít rychleji léčit,
- můžete podle zjištěných problémů naplánovat své budoucí mateřství a speciální potřeby dítěte,
- se můžete včas připravit na nezbytné změny životního stylu nebo vybavení domácnosti,
- se můžete obeznámit s různými podpůrnými skupinami.
Průběh amniocentézy
Celá amniocentéza by neměla trvat déle než 30 minut, přičemž samotná přítomnost jehly v matčině děloze nepřesáhne 2 minuty. Odběr může být mírně nepříjemný, protože bodnutí jehly ucítíte. Objevit se mohou i křeče podobné těm menstruačním, které mohou trvat až několik hodin.
Přesnost amniocentézy je velmi vysoká a abnormality dovede odhalit až z 99 %. Již ale nedovede posoudit jejich závažnost.
Lékař nejdříve celé břicho důkladně dezinfikuje, aby zahubil všechny bakterie.
Následně břicho potře speciálním ultrazvukovým gelem pro zlepšení přenosu zvukových vln. Díky gelu získá ostřejší a kvalitnější obraz.
Dále břicho prozkoumá ultrazvukovou sondou, aby zjistil přesnou polohu plodu a případné abnormality. Obraz se přenáší na monitor počítače.
Přes břicho zavede tenkou jehlu až do dělohy, konkrétně do plodového vaku, ale co nejdál od plodu. Odebere malé množství plodové vody a následně jehlu vyjme z břišní dutiny. Matčin organismus si odebrané množství znovu vyrobí a doplní.
Lékař plod kontroluje během celého zákroku amniocentézy a zkoumá, zda odběr nijak neovlivnil jeho pohyby ani srdeční tep.
Získaný vzorek lékař odesílá do laboratoře, kde laborant oddělí buňky plodu od plodové vody. Buňky nechá několik dnů růst (tzv. kultivovat) a poté je analyzuje. Výsledky testů plodové vody by měly být známé do 2 týdnů, ale vždy záleží na konkrétním pracovišti a na konkrétních testech, které musí laboratoř vykonat.
VIDEO (YouTube, anglicky): Průběh amniocentézy
Jak chápat výsledky amniocentézy?
Amniocentéza může dokázat přítomnost určitých specifických zdravotních stavů, neřekne ale nic o jejich závažnosti. Lékaři pomůže „pouze“ zjistit, že něco je v nepořádku. Další péči obvykle přebírá neonatolog.
Ten bude rovněž rozhodovat o další léčbě, užívání léků nebo operaci.
Jak o sebe pečovat po amniocentéze?
Jelikož je odběr vzorku plodové vody rychlý zákrok, těhotná po něm obvykle odchází domů.
Určitě se ale vyhněte namáhavé fyzické aktivitě, ležte, relaxujte a odpočívejte. Zcela nevhodný je také sex.
Do dvou dnů byste měla být připravená vrátit se ke svým běžným činnostem.
Na lékaře se ale opět obraťte, pokud se u vás po amniocentéze objeví:
- horečka a příznaky podobné nachlazení (projevy infekce),
- vaginální krvácení,
- podezřelý vaginální výtok,
- únik plodové vody,
- středně až výrazně silná bolest břicha,
- otok, zarudnutí a podráždění v místě odběru vzorku.
JE DOBRÉ VĚDĚT: Sex v těhotenství si žádá 7 bezpečných poloh.
Amniocentéza a často kladené otázky FAQ
Co jsme zjistili o amniocentéze?
Lékař doporučuje a provádí amniocentézu z různých důvodů, když se domnívá, že možné přínosy odběru plodové vody převažují možná rizika. Právě díky amniocentéze lze získat podrobné informace o vývoji a zdraví plodu.
Zákrok trvá zhruba půl hodiny a těhotná po něm odchází domů. Po zhruba dvou dnech se může vrátit ke svým běžným aktivitám. Výsledky testování by měly být dostupné do 2 týdnů.
O tom, zda amniocentézu podstoupíte, rozhodujete pouze vy sama. Důrazně ale doporučuji poslechnout doporučení lékaře, protože mnohé možné vrozené vady a anomálie plodu dovede odhalit pouze amniocentéza. Bezdůvodně vám ji žádný lékař nikdy nedoporučí.
Máte vlastní zkušenost s amniocentézou? Proč vám ji lékař doporučil, co nakonec zjistil a jak se vám vede s děťátkem dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentáře pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám pevné zdraví a úspěšné těhotenství bez potřeby amniocentézy.
Další články o přípravě a průběhu těhotenství