Aldosteron je hormon, který reguluje krevní tlak pomocí udržení hladiny draslíku a sodíku v krvi, zároveň ovlivňuje celkový objem krve.
Příliš nízká nebo naopak příliš vysoká hladina aldosteronu vede k hormonální nerovnováze. Aldosteron sice nepatří mezi pohlavní hormony, jelikož ale ovlivňuje množství a proudění krve v organismu, jeho nerovnováha může vyvolat i některé sexuální komplikace.
- U mužů nedostatečné prokrvení penisu vede k erektilní dysfunkci a tedy neschopnosti dosáhnout nebo udržet pevnou erekci,
- u žen může vést mimo jiné k vaginální suchosti (atrofii), jelikož pochva není dostatečně zásobená krví.
V článku si přiblížíme funkce aldosteronu, jeho optimální hodnoty, příznaky vysoké i nízké hladiny, a samozřejmě vhodné kroky k navození optimální hladiny aldosteronu.
Co přesně je aldosteron?
Chemický vzorec aldosteronu
Aldosteron je hormon produkovaný nadledvinami, který řídí a reguluje hladiny draslíku a sodíku v krvi. Kromě aldosteronu nadledviny produkují také kortizol, adrenalin, noradrenalin a DHEA hormon.
Draslík a sodík jsou elektrolyty a tedy minerály, které pomáhají udržovat množství tekutin v organismu, zároveň udržují správné funkce svalů a nervů.
Aldosteron dále kontroluje objem vody, která protéká ledvinami a tím zvyšuje objem krve v těle a hodnoty krevního tlaku.
- Nadledviny jsou párové endokrinní žlázy a nacházejí se na vrchní straně každé ledviny. Produkují hormony, které regulují některé důležité životní funkce.
- Hormony jsou chemikálie, které řídí mnoho různých tělesných i duševních funkcí tím, že přes krev přenášejí informace do buněk, tkání a orgánů. Tyto signály říkají tělu, co má dělat a jak má reagovat.
Pokud je v organismu příliš málo nebo příliš mnoho aldosteronu, dochází k hormonální nerovnováze, která může v různé míře ovlivňovat zdravotní stav postižených.
Funkce aldosteronu
Hlavní funkcí aldosteronu v optimální hladině je regulace krevního tlaku. Tuto životně důležitou funkci aldosteron řídí několika způsoby:
- Aldosteron říká zodpovědným orgánům (ledviny, tlusté střevo), aby zvýšily množství draslíku uvolňovaného do moči nebo množství sodíku uvolňovaného do krve.
- Zvýšené množství uvolňovaného sodíku zadržuje v krvi vodu, díky čemu roste její objem.
Tyto procesy jsou nezbytné pro zvýšení krevního tlaku v případě jeho poklesu (hypotenze). Kromě toho aldosteron, pokud je v optimální hladině, udržuje pH krve a optimální hladinu elektrolytů v těle.
Jak se měří hladina aldosteronu?
Hladinu aldosteronu lékař změří ze vzorku krve nebo moči. Lékař může měřit pouze hladinu samotného aldosteronu, v některých případech může zároveň měřit i hladinu enzymu reninu, který s aldosteronem úzce souvisí. Lékař bude posuzovat vzájemný poměr hladiny aldosteronu a reninu. Díky tomuto testu lékař zjistí, zda existuje problém pouze s produkcí a funkcemi aldosteronu, nebo je problém v nesprávném poměru aldosteronu a reninu.
Renin je enzym produkovaný ledvinami, který zahajuje proces tvorby angiotenzinu II, který zvyšuje hladiny aldosteronu v těle. Když klesne krevní tlak nebo se sníží objem krve, ledviny vylučují renin, což vede k produkci angiotenzinu II. Následně angiotenzin II stimuluje nadledviny k produkci aldosteronu, který podporuje zadržování sodíku a vody a zvyšuje krevní tlak, což pomáhá obnovit tlak a objem krve v těle.
Krev se obvykle odebírá ze žíly na paži. V některých případech ale lékař potřebuje odebrat vzorek krve přímo z ledvinových žil nebo nadledvinek.
Optimální a normální hladina aldosteronu
Hladina aldosteronu může během života různě kolísat. Níže vidíte tabulku s hodnotami naměřenými z krve. Hodnoty z případného testu moči se mohou lišit, proto vždy poslechněte doporučení lékaře.
Věk: | Optimální hladina aldosteronu v nanogramech na dl krve (ng/dl): |
1 – 12 měsíců: | 5,8 – 110 ng/dl |
1 – 5 let: | pod 36 ng/dl |
6 – 9 let: | pod 24 ng/dl |
10 – 11 let: | pod 15 ng/dl |
12 – 14 let: | pod 22 ng/dl |
15 – 17 let: | 3 – 32 ng/dl |
18 a více let: | 3,1 – 35,4 ng/dl |
Tabulka optimálních hladin aldosteronu v krvi v různém věku
Zvýšená hladina aldosteronu
Vyšší než optimální hladina aldosteronu je nežádoucí. Lékařský název stavu je hyperaldosteronismus.
Tento stav je často důsledkem nezhoubného a tedy nerakovinného nádoru na jedné z nadledvin. Nádor vyvolává nadměrnou produkci aldosteronu. Příliš vysoká hladina aldosteronu dále způsobuje zvýšenou hladinu sodíku a naopak sníženou hladinu draslíku.
Výsledkem je nerovnováha elektrolytů v organismu, což je rovněž nežádoucí a pro zdraví nebezpečné. Nerovnováha může vést k poruchám srdečního rytmu a funkcí svalů, což může vyvolat srdeční arytmie a křeče. Dále může ovlivňovat nervový systém, což se projeví jako zmatenost, ospalost či dokonce ztráta vědomí. Těžká nerovnováha elektrolytů je život ohrožující stav a vyžaduje okamžitou lékařskou pohotovost.
Příznaky vysoké hladiny aldosteronu
Vysoká hladina aldosteronu se typicky projevuje:
- vysoký krevní tlak (hypertenze),
- bolesti hlavy,
- svalová slabost a problém udržet i lehký předmět,
- extrémně silná žízeň,
- časté močení.
Jelikož si hladinu aldosteronu sami nezměříte, doporučuji vám zajít aspoň k praktickému lékaři, pokud si všimnete kteréhokoliv ze zmíněných příznaků, přičemž se do 2 dnů sám neztratí.
Zásady životosprávy při zvýšené hladině aldosteronu
Pokud vám lékař zjistil zvýšený aldosteron a tedy hyperaldosteronismus, vždy dodržte všechna jeho doporučení. Pravděpodobně vám doporučí některé z těchto změn zásad životosprávy:
- Jezte zdravě: Pomocí zdravé stravy se vám povede snížit rizikově vysoký krevní tlak. Snažte se jíst maximum čerstvých potravin ve své přirozené formě, které nebyly průmyslově zpracované. Cílem je snížit příjem soli, které je nadbytek právě v různých zpracovaných polotovarech a hotových jídlech. Zároveň si svá jídla zbytečně nepřesolujte.
- Cvičte: Sport je pro tělo prospěšný vždy, proto se snažte začít od aspoň 25 minut nepřerušovaného pohybu každý den. Postupně zátěž zvyšujte a prodlužujte.
- Nepijte alkohol ani kofeinové nápoje: Alkohol i kofein zvyšují krevní tlak, který se v důsledku vysokého aldosteronu snažíte naopak snížit. Tyto nápoje vyřaďte. Zároveň i některé léky, které vám může lékař předepsat, nemají očekávané účinky, pokud je užíváte společně s alkoholem nebo kofeinem.
- Nekuřte: Nikotin v jakékoliv formě stahuje cévy a tím zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci.
Pokud by tyto přirozené změny neměly očekávaný účinek, lékař vám může předepsat léky nebo doporučit operaci postižených nadledvin.
Stejné zásady mohou být účinné i v případě hypoaldosteronismu a tedy snížené hladiny aldosteronu. Vždy poslouchejte všechna doporučení vašeho lékaře. Pokud hledáte specialistu, vyhledejte endokrinologa, což je specialista na zdraví a nemoci endokrinního systému.
MĚJTE PŘEHLED: Endokrinolog: Kdo to je, co léčí a jak vám pomůže?
Snížená hladina aldosteronu
Ani nízká hladina aldosteronu není žádoucí. Lékařsky jde o hypoaldosteronismus.
Snížený aldosteron má za následek nízkou hladinu sodíku a vysokou hladinu draslíku. Organismus zároveň produkuje příliš mnoho kyselin, čímž se v něm mění pH.
Hypoaldosteronismus může být způsoben:
- Addisonovou chorobou: Autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém napadá kůru nadledvin. Jeho důsledkem je snížená produkce aldosteronu a kortizolu.
- Vrozenou adrenální hyperplazií: Genetická porucha nadledvin. Postiženým chybí určité enzymy, které nadledviny potřebují pro správnou produkci hormonů.
- Některé nemoci: Sníženou hladinu aldosteronu mohou mít typicky i pacienti s cukrovkou či jinými nemocemi ledvin.
- Některé léky: Pacienti léčící se z jiné nemoci mohou mít kvůli některým lékům sníženou produkci a hladinu aldosteronu. Pokud máte podezření na negativní vedlejší účinky svých léků, informujte vždy předepisujícího lékaře.
Příznaky nízké hladiny aldosteronu
Snížená hladina aldosteronu se typicky projevuje:
- nízký krevní tlak (hypotenze),
- nepravidelní srdeční tep (srdeční arytmie),
- bušení srdce,
- nízká hladina krevního cukru (hypoglykémie),
- svalová slabost.
Aldosteron a často kladené otázky FAQ
Co jsme zjistili o aldosteronu?
- Aldosteron je nezbytný pro regulaci krevního tlaku a objemu krve.
- Zvýšená i snížená hladina aldosteronu je nežádoucí a obě poruchy mohou vyvolat různé negativní příznaky.
- Hladinu hormonu sami doma nezjistíte, proto je potřebný rozbor vzorku krve nebo moči. Na možnosti se ptejte svého praktického lékaře.
Máte vlastní zkušenost s aldosteronem? Jak se u vás projevovala jeho nerovnováha a jak vám jí lékař zjistil?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám pevné zdraví a vždy optimální hladinu aldosteronu.
Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen