Adenomyóza: Když tkáň endometria prorůstá svaly dělohy

Adenomyóza je nemoc, při které tkáň děložní výstelky (endometria) prorůstá do stěny dělohy tvořené svaly (myometrium). Tam ale za normálních okolností tkáň endometria nemá co hledat.

Důsledkem adenomyózy může být zvětšení dělohy až na trojnásobek původní velikosti. Stav může vést k nepříjemným příznakům a negativním důsledkům v podobě menstruačních komplikací, silných křečí, pánevních bolestí a bolestivého sexu (lékařsky dyspareunie). Kvůli změnám struktury a funkcí dělohy může adenomyóza zhoršovat plodnost postižené.

V článku si přiblížíme příčiny adenomyózy, příznaky a metody léčby i prevence.

adenomyóza

ROZDÍL MEZI ADENOMYÓZOU A ENDOMETRIÓZOU:

Obě nemoci se týkají abnormálního růstu endometriální tkáně, zároveň mají některé podobné příznaky. Rozdíl je v tom, kde přesně tkáň endometria roste:

  • Při adenomyóze vrůstá endometriální tkáň do svalů v děložní stěně.
  • Při endometrióze tato tkáň roste kdekoliv jinde v těle. Nejčastěji se objeví na vaječnících nebo vejcovodech, ale není ojedinělé, pokud zasáhne i plíce, žaludek, střeva nebo dokonce mozek.

 

Co přesně je adenomyóza?

Adenomyóza je nemoc charakterizovaná prorůstáním děložní výstelky do svaloviny ve stěnách dělohy. Kvůli tomu se děloha ztlušťuje a rizikově zvětšuje. Výsledkem jsou velmi bolestivé menstruace a příliš silné nebo abnormálně dlouhé vaginální krvácení.

Endometriální tkáň uvnitř myometria reaguje na hormonální změny během menstruačního cyklu velmi podobně jako normální endometrium, které nikam neprorůstá. To může vyvolat zánětlivé změny, bolesti a nadměrné krvácení během menstruace.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Metroragie není menstruační krvácení. Má jinou zdravotní příčinu.

metroragie

 

Jak častá je adenomyóza?

jak častá je adenomyóza?

Adenomyóza postihuje zhruba 5 % žen s bolestivou menstruací

Statistický výskyt adenomyózy je bohužel poměrně nejednoznačný. Ne každá postižená si totiž uvědomuje, že trpí nějakou nemocí. Kvůli tomu nevyhledá pomoc lékaře a do statistik se tak nedostane.

Lékaři a vědci zatím vědí, že adenomyóza je častější u žen, které:

  • prodělaly nějaký chirurgický zákrok na děloze,
  • jsou starší 40 let,
  • z mladých holek trpí adenomyózou zhruba do 5 % těch, které mají příliš silné a bolestivé menstruace.

Výskyt adenomyózy je tedy zhruba 5 % u mladších dívek a žen, které trpí výraznějšími bolestmi během menstruace. Výskyt je spíše vzácný u postmenopauzálních žen (u těch, které si již prošly menopauzou).

 

Příznaky adenomyózy

Až 30 % postižených na sobě nepozoruje žádné abnormální příznaky. Jindy jsou tak slabé a nevýrazné, že si jich postižená ani nevšimne.

Ženy, které příznaky pociťují, nejčastěji hlásily tyto:

Pokud si na sobě všimnete uvedených příznaků, doporučuji zajít na gynekologické vyšetření. I pokud by se adenomyóza nepotvrdila, je vždy rozumné mít přehled o svém gynekologickém zdraví.

adenomyóza v děloze

Napravo děložní stěna, do které prorůstá endometriální tkáň (zdroj obrázku)

 

Příčiny adenomyózy

Ani zde odborníci nemají úplně jasno. Zatím není jednoznačně pochopeno, co přesně adenomyózu vyvolává a proč se u někoho rozvine a u jiného ne.

Výsledky vědeckých studií zatím naznačují, že k rozvoji adenomyózy přispívají genetické předpoklady, hladiny hormonů a záněty nebo úrazy v děloze.

 

Rizikové faktory vzniku adenomyózy

Nejčastěji se adenomyóza rozvine u žen, které:

  • již porodily a tedy mají aspoň 1 dítě,
  • jsou ve věku mezi 40 lety až menopauzou,
  • absolvovaly operaci dělohy (odstranění děložních myomů, dilatace a kyretáž a podobně),
  • trpí zároveň endometriózou.

Lékaři diagnostikují adenomyózu nejčastěji ženám do 30 let, které podstoupily gynekologické vyšetření kvůli příliš silné nebo jinak abnormální menstruaci.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Endometrióza: Co když tkáň endometria roste jinde v těle?

endometrióza

 

Jaké zdravotní komplikace může adenomyóza vyvolat?

Zdravotní komplikace vyvolávají právě nepříjemné příznaky adenomyózy, které mají navíc tendenci zhoršovat se časem.

V první řadě jsou to těžké a náročné menstruace s významným krvácením. Příliš silné menstruační krvácení může způsobit nadměrnou ztrátu krve a s ní anémii (chudokrevnost). Anémie dále způsobuje silnou únavu a pocity chladu a studených končetin.

Adenomyóza se často vyskytuje u žen, které již aspoň jedno dítě porodily. Nemoc ale může způsobit neplodnost, čímž může komplikovat další otěhotnění a úspěšný porod. Pro těhotné pacientky bohužel platí zvýšené riziko předčasného porodu nebo potratu.

Kromě toho může adenomyóza vyvolávat silné bolesti v oblasti pánve a břicha, bolesti při sexu, problémy s plodností, zažívací komplikace, chronickou únavu, problémy s močením (časté nebo bolestivé močení) a také psychické komplikace jako úzkost, stres nebo depresi.

Dobrou zprávou je fakt, že adenomyóza nezpůsobuje rakovinu ani není jejím důsledkem. Zároveň není život ohrožující nemocí, i když kvůli nepříjemným příznakům může kvalitu života citelně omezovat.

Pokud si všimnete jakýchkoliv příznaků nebo jejich důsledků, které se samy neztratí ani po 2 dnech, je velmi vhodné zajít za gynekologem nebo aspoň praktickým lékařem.

 

Fáze a stupně závažnosti adenomyózy

Adenomyóza obvykle postupuje 4 fázemi, přičemž každá má jiné příznaky a v každé z nich je jiná míra prorůstání do tkáně dělohy.

Časná adenomyóza: Zatím pouze minimální prorůstání endometriální tkáně. Příznaky jsou mírné nebo vůbec žádné.
Střední adenomyóza: Prorůstání tkáně je pokročilé a postihuje větší část tkáně dělohy. Menstruace jsou silnější a bolestivější. Objevuje se bolest při sexu a nadýmání.
Těžká adenomyóza: Děloha se zvětšuje a deformuje. Příznaky jsou výrazné a omezují život postižené. Vaginální krvácení je významné.
Pokročilá adenomyóza: Riziko poškození dělohy. Příznaky jsou nesnesitelné a vyžadují okamžité ošetření, někdy až odstranění celé dělohy (totální hysterektomie).

Tabulka 4 stadií adenomyózy

 

Jak lékař diagnostikuje adenomyózu?

K lékaři se vydejte, pokud máte extrémně silnou a náročnou menstruaci, pociťujete výrazné křeče, zažíváte bolestivý sex nebo masturbaci, případně pokud máte delší dobu pocity těžkého a nafouklého břicha.

Lékař získá podezření na adenomyózu na základě vašich příznaků. Následně přistoupí k vyšetření:

  • Hmatové vyšetření břicha a pánve, aby lékař posoudil, zda děloha není zvětšená, bolestivá nebo nezměnila svou konzistenci.
  • Transvaginální ultrazvukové vyšetření sondou zavedenou do pochvy doloží obrázky, na kterých lékař zkontroluje případné ztluštění stěny dělohy a její zvětšení.
  • Magnetická rezonance zobrazí dělohu na počítači, přičemž není potřebné zavádění žádných sond.
  • V závažnějších případech může lékař doporučit biopsii endometria a tedy odběr malého vzorku podezřelé tkáně pro laboratorní rozbor.

 

Léčba adenomyózy

Růst endometriální tkáně stimuluje hormon estrogen. To je zároveň důvodem, proč adenomyóza nepostihuje ženy po nástupu menopauzy. Tehdy totiž hladina estrogenu klesá na velmi nízkou úroveň.

Léčba adenomyózy se do příchodu menopauzy zaměřuje na tlumení jejích negativních příznaků. Pacientky reagují na léčbu obvykle velmi dobře. Po menopauze by měly nepříjemné symptomy spontánně odeznít, i když děloha může zůstat abnormálně zvětšená i poté.

V případě, že by se adenomyóza nezačala léčit včas, může způsobit definitivní neplodnost (sterilitu) nebo vyvolat potrat, pokud je pacientka těhotná. To z důvodu, že se embryo nedovede uhnízdit v děložní sliznici. Postiženou by zároveň trápily velmi silné bolesti.

Léky proti bolesti: Volně dostupné léky proti bolesti zmírňují křeče a bolesti.
Hormonální léčiva: Snižují abnormální vaginální krvácení a pomáhají navodit normální menstruaci. Patří mezi ně antikoncepční pilulky a hormonální nitroděložní tělíska.
Nehormonální léčiva: Snižují nadměrné vaginální krvácení.
Adenomyomektomie: Chirurgické odstranění tkáně endometria ze svalů děložní stěny.
Hysterektomie: Chirurgické odstranění části nebo celé dělohy. Po hysterektomii již pacientka nebude menstruovat a nemůže ani otěhotnět.

Tabulka léčebných metod pro zmírnění negativních příznaků adenomyózy

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Hysterektomie: Odstranění dělohy z rizikových důvodů. Které to jsou?

hysterektomie

 

Existuje prevence před vznikem adenomyózy?

Z důvodu, že lékaři ani vědci pořád plně nechápou, co přesně adenomyózu způsobuje, nemají ani žádné ověřené rady, které by vám pomohly vzniku nemoci zabránit.

TIP NA BEZPEČNÝ DOPLNĚK STRAVY:

Adenomyóza je důsledkem působení hormonu estrogenu, který stimuluje endometrium k nadměrnému růstu. Je tedy velmi důležité udržet si optimální hormonální rovnováhu. K tomu vám dopomohou české rostlinné kapsle Blendea Woman’s Vitality s obsahem drmku, macy, ženšenu, kotvičníku a minerálů.

Extrakty z těchto rostlin podporují hormonální rovnováhu a navozují menstruační komfort. Díky tomu vám mohou pomoci mimo jiné i proti adenomyóze.

blendea womans vitality pro podporu libida a hormonální rovnováhy

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky. Případnou objednávku vám Blendea.cz doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete začít cíleně navozovat menstruační komfort a zbavit se komplikací v podobě adenomyózy.

 

Adenomyóza a často kladené otázky FAQ

Co je to adenomyóza?
Adenomyóza je gynekologická nemoc, při které tkáň děložní sliznice prorůstá do svalů v děložní stěně.
Jak vážný problém je adenomyóza?
Samotná adenomyóza není až tolik závažná, ale vážné mohou být její příznaky, které jsou často nesnesitelné. Zároveň může pacientku omezovat v běžném životě.
Jaká je nejlepší léčba adenomyózy?
Jediným způsobem, jak adenomyóze úplně zabránit, je hysterektomie a tedy chirurgické odstranění dělohy.

Jinak se léčba zaměřuje na tlumení negativních příznaků. S nástupem menopauzy by měla nemoc spontánně odeznít.

Může se adenomyóza sama ztratit?
Ano, je to možné. Po menopauze klesá hladina estrogenu, který je, pokud je jeho hladina zvýšená, původcem nemoci.
Může adenomyóza omezit šance na otěhotnění?
Ano, adenomyóza snižuje plodnost a může dokonce vyvolat trvalou neplodnost (sterilitu).

Pokud se tak stane, pacientky mají ještě šanci na IVF oplodnění a tedy oplodnění ve zkumavce. Není ale zaručeno, že se pomocí IVF povede každé pacientce mít vlastní dítě.

Postihuje adenomyóza kromě dělohy i jiné orgány?
Ne, adenomyóza je lokalizovaná pouze na dělohu, respektive svaly ve stěnách dělohy.
Mohu kvůli adenomyóze přibírat na váze?
Samotná nemoc přibírání nezpůsobuje.

Váhu ale mohou zvýšit některé léčebné postupy, zejména co se hormonálních terapií týče.

Způsobuje adenomyóza rakovinu?
Ne, neexistují lékařské důkazy, které by toto tvrzení potvrzovaly.
Mohu žít normální život i navzdory adenomyóze?
Adenomyóza vám může způsobovat značné komplikace, ale není přímo život ohrožující. Důležitá je léčba a tlumení příznaků.

Pokud byste se neléčila, zvyšuje se u vás riziko problémů s plodností, neplodnosti a anémie.

NEZAPOMEŇTE, že menstruačního komfortu a hormonální rovnováhy můžete dosáhnout díky rostlinným kapslím Blendea Woman’s Vitality. E-shop vám je doručí diskrétně do 48 hodin.

Blendea Womans Vitality, složení

 

Co jsme zjistili o adenomyóze?

Adenomyóza je prorůstání tkáně endometria do tkáně dělohy. Mnohé postižené vůbec netuší, že jsou nemocné. V časných stadiích nemusí mít adenomyóza žádné specifické příznaky.

Pokud se příznaky objeví, typicky jde o silné menstruační bolesti a krvácení, křeče a bolesti při sexu. Příčinou je působení estrogenu, který může stimulovat růst endometriální tkáně. Děloha se může zvětšit až na trojnásobek původní velikosti. Tlačí na okolní orgány a vytváří tlak a bolesti.

Léčba spočívá v tlumení příznaků a většina pacientek na ni dobře reaguje. S nástupem menopauzy a přirozeným poklesem hladiny estrogenu se adenomyóza obvykle sama ztratí.

Definitivní léčbou je pouze odstranění dělohy. Pro pacientky, které plánují dítě, se stává možností in-vitro fertilizace a tedy oplodnění „ve zkumavce“.

Máte vlastní zkušenost s adenomyózou? Jak se u vás projevovala, jak jste se léčila a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví bez adenomyózy.

 

Další články o menstruaci a menstruačních komplikacích

Menstruační bolesti bez menstruace: Co se to děje a proč vznikají?
Akné před menstruací lze zmírnit i vyléčit. Proč vzniká a jaké jsou možnosti?
Nepravidelná menstruace: Příčiny, domácí pomoc a léčba, která cyklu navrátí řád
Opožděná menstruace není pouze signálem těhotenství. Způsobí ji i stres nebo dieta.
Menstruační bolest lze zmírnit, ale ne se jí zcela zbavit. Pomohou čaje, cviky a nahřívání.

 

Leave a Reply