Pokud jste se až doteď domnívali, že estrogen je čistě ženský hormon a u mužů nehraje žádnou roli, pak vás rychle vyvedeme z omylu. V určitém množství mají tento hormon ve svém těle i pánové, takže rozhodně neplatí, že by jím disponovaly pouze ženy.
Jakou zde má ale funkci? K čemu mužům slouží? Může nastat nějaký problém, pokud by jej muži měli nedostatek? A jaká je vlastně optimální hladina estrogenu v mužském těle? Na všechny tyto otázky najdete odpověď právě zde.
Co je estrogen a nachází se i v těle muže?
Estrogen je jednoduše řečeno pohlavní hormon. Ve větším množství jej mají ve svém těle ženy, ovšem potřebují jej i muži. Jak už to tak bývá, je třeba mít v hormonálním systému rovnováhu. To znamená, že rozhodně není dobré, aby měl muž v těle pouze testosteron. A proto existuje jako protiváha estrogen.
Existují tři druhy estrogenů – estradiol, estriol a estron. Muže však především zajímá ten první zmíněný, a to estradiol. Je to proto, že právě estradiol je 10krát silnější než estron a 100krát silnější než estriol.
Optimální hladina estrogenu v těle mužů
Říká se „všeho s mírou”. A ne jinak tomu je i v případě estrogenu v mužském těle. Není zdravá ani jeho příliš vysoká hladina, ale ani příliš nízká.
Hladina estrogenu v krvi v těle muže by se měla pohybovat v rozmezí 10 – 25 pg/ml, aby se udrželo zdravé libido a předešlo se vedlejším účinkům. K čemu ale pánům estrogen vůbec slouží? Proč jej chlapi potřebují?
Estrogen a jeho funkce v mužském těle
Hlavním úkolem estrogenu v mužském těle je zejména úloha při zrání spermií a regulace vašeho libida. To jsou dvě hlavní role, které estrogen u pánů sehrává.
Dále je estrogen důležitý pro správnou hustotu kostí, příjem a využití glukózy, citlivost a aktivaci adenosinového receptoru, lipidový profil, imunitní funkce a proti zánětům. K tomu všemu mají tedy i pánové ve svém těle hormon estrogen.
Jelikož pánové nemají ženské pohlavní orgány, netvoří se jim logicky ve vaječnících nebo v placentě. Estrogen naopak u mužů vzniká v játrech, v nadledvinách, v tukové tkáni a v prsech. Ovšem samozřejmě jej mají mnohem menší množství než ženy.
Nadbytek estrogenu u mužů
Co by se ale stalo, kdyby muž měl najednou estrogenu příliš vysoké množství? Asi nejzřetelnějším fyzickým projevem by byla nadváha. Prakticky okamžitě byste začal nabíral na váze a navíc byste nebyl schopen zhubnout.
Pánům po delší době začínají také růst prsa (gynekomastie), řídne jim ochlupení na tváři, prudce se jim snižuje sexuální libido a nakonec to může vyvrcholit až neschopností zplodit potomka (impotence).
Mimo jiné také dochází k poklesu chuti na sex, sníženému vnímání orgasmu a zmenšení objemu ejakulátu.
RYCHLÝ TEST IMPOTENCE:
Zodpovězte 15 rychlých otázek, zjistěte stupeň rozvoje impotence a nechte si poradit, co dělat.
Americká fitness trenérka Jillian Michaels se ve své knize Ovládněte svůj metabolismus zabývá tím, jak hormony a hormonální změny působí na lidský organismus, jeho schopnost věnovat se sportovní aktivitě a udržovat se v kondici:
„Mužské libido klesá, muži ztrácí svalovou hmotu, přibývá břišního tuku a slábnou jim kosti. Klesá motivace ke cvičení, což je naprosto tragické, protože cvičením posilují tvorbu testosteronu.
A jako by toho nebylo málo, jak lidé přibírají, jejich tělo začíná přeměňovat víc testosteronu na estrogen. Tento estrogen pak může začít překrývat účinky testosteronu v jiném začarovaném kruhu. Čím víc tuku, tím víc estrogenu.“
Co se týče psychických projevů, tak mezi ty nejtypičtější patří úzkosti, záchvaty paniky, podrážděnost, deprese, výkyvy nálad, vztahovačnost či hysterie.
S těmito příznaky se mohou muži setkat už v pubertě. Je to totiž období plné hormonální nerovnováhy, hormonálních výkyvů a hormonálních zvratů. Celé tělo zažívá bouřlivé změny, a tak se právě v tomto období může objevit nevysvětlené nabírání na váze, růst prsou a výkyvy nálad.
U velice závažných případů nezřídka nastává stav zvaný gynekomastie. Jedná se o nezhoubné zvětšení mléčné žlázy v mužském prsu. Takový stav není životu nebezpečný, ale je samozřejmě hodně nepříjemný a nehezký.
Pokud mladému muži nepomůže odborná hormonální léčba, kterou může doporučit pouze lékař, pak se přechází k chirurgickému odstranění zvětšené prsní tkáně.
Jak snížit hladinu estrogenu u muže?
Pokud se potýkáte s výše jmenovanými projevy zvýšené hladiny estrogenu, doporučuji vám v prvé řadě konzultaci s vaším lékařem. Hra s hormony je totiž hrou s ohněm a rozhodně nikomu nedoporučuji samoléčbu hormony. V takovém případě by to mohlo dopadnout velice špatně.
RYCHLÝ TIP: Jestliže ale potřebujete bezpečně a přirozeně zvyšovat hladinu testosteronu, vyzkoušejte český bylinný doplněk stravy Proerecta LONG obohacený o vitamíny a minerály.
Optimalizuje hladinu hormonů (hlavně testosteron) v mužském těle a tonizuje celkové zdraví muže. Pozor, nejedná se o lék. Proerecta je doplněk stravy, který na přírodní bázi přirozeně upravuje hladinu hormonů v mužském těle.
Klikněte a čtěte o podrobných účincích na hladinu testosteronu a sílu erekce.
Nedostatek estrogenu u mužů
Mnohé by teď určitě napadlo, že když má nadbytek estrogenu u mužů takové množství nežádoucích účinků, nebylo by lepší, kdyby jej muži v těle vůbec neměli?! Takové řešení by bylo velice krátkozraké.
Jak už jsem totiž uvedla výše, v hormonálním systému musí být rovnováha. Takže ani nulová hladina estrogenu u mužů není žádoucí. Jaké projevy může nedostatek estrogenu v těle muže mít?
Muž se potýká s nižší hustotou kostí, s osteoporózou, letargií, únavou, sníženou kvalitou kůže, sníženým pocitem pohody, nízkou kvalitou života, ve výjimečných případech také s depresí. Je proto potřeba, aby i muž měl v těle potřebné množství estrogenu.
Jak zvýšit hladinu estrogenu u muže?
K potřebě zvýšení hladiny estrogenu u muže příliš často nedochází. Většinou stačí změna životního stylu a vše se rychle vrátí do zajetých kolejí. Pokud byste ale přesto chtěl estrogenu trochu pomoci a cítíte na sobě výše zmíněné projevy nedostatku estrogenu v těle, pak můžete vyzkoušet nejrůznější potraviny, které přirozeně zvyšují hladinu estrogenu.
Mezi ty nejúčinnější patří sója. O té bude řeč ještě níže. Dále se doporučuje rozmarýn, lněné semínko, kokosový olej, avokádo, andělika lékařská, fenykl, mrkev, chia semínka či sladké brambory.
Z doplňků stravy je i v tomto případě skvělou volbou doplněk stravy Proerecta LONG. Ten totiž udržuje optimální hladinu hormonů v mužském těle, a tak vám dokáže pomoci i s tímto problémem. Stále je ale nutné přitom myslet na zdravý životní styl.
Další možností jsou různé doplňky stravy, které lze zakoupit v lékárnách a které nám pomohou chybějící energii doplnit a vykompenzovat hormonální deficit. Jsou to například přípravky s obsahem mateří kašičky, pylu a ženšenu, maky a další.
Toto je zásadní oddělení vašich nákupů. Zdravá strava vás sice nevyléčí z každé nemoci, ale je důležitým základem pro to, aby byla jakákoliv léčba úspěšná. Týká se to i hormonální rovnováhy.
Sója a zvýšený estrogen v mužském těle
Zmínila jsem, že mezi nejúčinnější potraviny, které přirozeně zvyšují hladinu estrogenu, patří sója. Sója byla dříve symbolem zdravé stravy. Rychle se dostala do obliby a stala se běžnou součástí našich jídelníčků. Lidé ve vyspělých zemích světa zkonzumují sóji dokonce nejvíce z celé historie. Jenže tělu může i škodit.
Sójové boby totiž obsahují genistein, tedy látku podobnou ženskému pohlavnímu hormonu. A ta bohužel snižuje kvalitu spermatu. Stačí jen malé množství genisteinu a oplodnění může být pro muže velmi problematické.
Zároveň podle doktora Mikea Fitzpatricka, toxikologa z Nového Zélandu, obsahuje sojové mléko tolik estrogenu, jako se nachází v pěti antikoncepčních pilulkách.
Takže sója je sice bohatým zdrojem estrogenů, ale na druhou stranu se to s ní rozhodně nesmí přehánět. Stále víc studií z posledních let přináší důkazy o negativních důsledcích konzumace sóji.
Pro děti a muže je nevhodná vysoká konzumace také z důvodu přítomnosti tzv. fytoestrogenů, které mohou do určité míry působit jako lidské estrogeny. Zařazovat sóju do jídelníčku bychom tedy měli pouze pro zpestření. O výrobcích ze sóji proto platí: ano, ale v rozumné míře.
Dbejte na střídmost a určitě nevylučujte z jídelníčku luštěniny. Jezte i sóju a výrobky z ní, ale stačí si jí dát třeba jednou, dvakrát měsíčně.
Než začnete upravovat hladinu hormonů v těle…
Než se ale pustíte do samovolné úpravy hormonů ve svém těle, nejprve se určitě poraďte se svým lékařem. Výše uvedené příznaky totiž mohou odkazovat na úplně jiný zdravotní problém, který špatnou léčbou můžete ještě zhoršit a přivodit si mnohem horší stavy, než jaké zažíváte nyní. Proto si nikdy sám nehrajte na doktora a raději se svěřte do rukou skutečného odborníka.
DÁLE ČTĚTE: Jako muž potřebujete hlavně pevnou hladinu testosteronu. Klikněte a čtěte, jak na to a proč se o to vlastně snažit.