Alkohol je metlou lidstva. Věděli jste, že každých 10 vteřin zabije alkohol jednoho člověka? A ti ostatní, kteří stále pijí, pomalu ale jistě huntují své tělo. Výzkumníci totiž potvrdili, že alkohol má negativní vliv i na hladinu vašeho nejdůležitějšího hormonu v těle, testosteronu.
Testosteron je tím nejdůležitějším hormonem, který každý muž má. Je zodpovědný za prakticky všechno, co dělá muže mužem. Ovlivňuje vaše fyzické i duševní zdraví, vaše vzezření, váš hluboký hlas, množství vaší svalové hmoty, nebo třeba také vaši chuť na sex.
Testosteron a alkohol – kombinace, která nejde dohromady
Díky vědcům je to nyní černé na bílém – alkohol škodí mužům i na hormonální úrovni. Nejenže častá konzumace alkoholu negativně ovlivňuje produkci testosteronu, ale podle aktuálních poznatků může pití alkoholu zapříčinit i poškozování těch molekul testosteronu, které již v krevním oběhu jsou.
Takže nejen, že si poškozujete tvorbu hormonu testosteronu a snižujete si tak jeho možné množství v těle v budoucnu, ale také si alkoholem poškozujete stávající hladinu testosteronu, který vám již nyní v těle koluje.
Výsledky studie zkoumající vliv konzumace alkoholu na hladinu testosteronu
Samotné výsledky odborné studie z roku 2003 s názvem „Testosterone increases in men after a low dose of alcohol” hovoří o výrazném poklesu hladiny testosteronu v těle po požití velkého množství alkoholu.
Nemusíte se tedy bát, pokud byste vypil jednu malou skleničku vína nebo piva. Problém nastává až po několika půllitrech piva nebo po několika panácích tvrdého alkoholu.
Odbourávání alkoholu totiž snižuje množství koenzymu NAD+ (nikotinamid adenin dinukleotid) v játrech a ve varlatech. Tento koenzym je nezbytnou součástí při tvorbě testosteronu a jiných androgenů. To tedy znamená, že alkohol snižuje tvorbu testosteronu v závislosti na jeho dávce.
Tyto výsledky potvrdilo několik na sobě nezávislých studií. Například o negativním vlivu alkoholu na organismus hovoří také studie Mary Ann Emanuele a Nicholase Emanuele z University of Stritch v Loyole.
Proč alkohol působí negativně na hladinu testosteronu?
Otázkou zůstává, proč tomu vlastně je? Proč alkohol negativně ovlivňuje hladinu testosteronu v mužském těle? Odpověď nacházíme v systému endokrinních žláz, tedy hypotalamu-hypofýze-gonádě.
Výzkumníci zjistili, že užívání alkoholu poškozuje buňky v systému endokrinních žláz, což vede právě ke snížení tvorby mužských hormonů. Bylo také prokázáno, že chronické požívání alkoholu silně negativně ovlivňuje mužskou reprodukční schopnost. To jinými slovy znamená, že alkoholici mohou mít s velkou pravděpodobností problémy s plodností.
Konzumace alkoholu zároveň způsobuje oxidační degradaci testikulárních Leydigových buňek. Možná jsou vám nějaké Leydigovy buňky ukradené, jenže právě jejich degradace má za následek snížení produkce testosteronu v šourku.
Pivo a testosteron
Češi se tradičně umisťují v pití alkoholu na první příčky na světě. Našim nejoblíbenějším nápojem je, a to asi nikoho nepřekvapí, pivo. V průměru vypije každý Čech celkem 143 litrů piva ročně. Jenže právě ono pivo se zdá být tím nejhorším mokem pro vaši mužnost.
Nejen, že ethanol obsažený v pivu zpomaluje stejně jako v jiném alkoholickém nápoji tvorbu testosteronu, ale zároveň vám po něm zůstává v těle hormon estrogen. A čím více estrogenu v těle máte, tím zákeřnější dopady to má na vaši mužnost a libido.
Alkohol a testosteron – proč omezit pití?
Alkohol znají lidé od nepaměti. Požíváme jej pro uvolnění, zlepšení nálady, nebo pro uvolnění sociálních vazeb. Ovšem pokud nechcete přijít o svou mužnost, pevnou erekci, horu svalů a neutuchající chuť na sex, pak to s ním rozhodně nepřehánějte. Alkohol není dobrým společníkem do ložnice, proto v jeho případě vždy pamatujte na staré dobré přísloví „Všeho s mírou”.
VIDEO: Krátký dokument o závislostech s Prim. MUDr. Karlem Nešporem, CSc.
DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU