Testosteron je nejdůležitější mužský hormon. Ovšem dokáže jeho nedostatek způsobit únavu? To je otázka, na kterou jsem hledala odpověď. Co tvrdí studie?
Souvisí nízká hladina testosteronu s únavou?
Nízká hladina testosteronu není pro muže všeobecně nijak příjemným stavem. Většinou se jako první odrazí na sníženém libidu, zhoršené erekci i méně intenzivní ejakulaci. Ovšem může se nízká hladina testosteronu podílet také na únavě muže?
Podle sexuoložky-androložky MUDr. Taťány Šrámkové, CSc.ano:
„Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu.
Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalita, úbytek svalové hmoty a síly, únava, řídnutí ochlupení, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese či problémy s krátkodobou pamětí.”
TIP REDAKCE: České tablety Proerecta LONG díky bylinným složkám udržují optimální testosteron.
2 tablety denně zabezpečí, že vám testosteron neklesne a nevytratí se vaše mužská síla ani dravost.
Klikněte a čtěte o podrobných účincích na hladinu testosteronu a sílu erekce.
Únava jako důsledek nízké hladiny testosteronu
Kromě paní doktorky MUDr. Taťány Šrámkové, CSc. potvrzuje toto tvrzení také několik vědeckých studií. První z roku 2007 s názvem „Which patients with sexual dysfunction are suitable for testosterone replacement therapy?” jednoznačně uvedla, že příznaky snížené hladiny testosteronu v mužském těle jsou doprovázeny jak sexuálními příznaky, tak i těmi nesexuálními, jako je například právě snížená vitalita a energie muže.
Stejně tak se následně po třech letech vyjádřila studie profesora S. Bhasina z harvardské univerzity, která zároveň popsala mezi dalšími příznaky snížené hladiny testosteronu únavu, méně energie, špatnou koncentraci, sníženou vitalitu a depresi.
MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM popisuje typické příznaky nízké hladiny testosteronu:
„Únava, snížená výkonnost, ztráta svalové hmoty a vyšší sklon k obezitě patří ke známkám nedostatku testosteronu. Výjimkou není ani podrážděnost, horší soustředění, nervozita, deprese a nespavost.
Tyto projevy si ale s nedostatkem testosteronu spojuje málokdo. Když se podobné změny objeví u padesátileté ženy, okolí začne její chování hned vysvětlovat tím, že ‚je v přechodu‘, u muže nás nic podobného nenapadne.“
Je tedy naprosto zřejmé, že nízká hladina hormonu testosteronu bude mít negativní vliv i na vaši vitalitu, životní energii a dobrou náladu.
Jak se vyhnout únavě v důsledku snížené hladiny testosteronu?
Když je člověk mladý, má energie na rozdávání. Sexuolog MUDr. Pavel Turčan z Centra Mediol to vysvětluje:
„Produkce testosteronu se mění v závislosti na věku muže. Nejvíce testosteronu mají mladí muži ve věku dvacetpět až třicet let. Po třicítce jeho produkce začne klesat zhruba o jedno procento za rok. Statistiky ukazují, že přibližně dvacet procent mužů kolem padesátky se potýká s nedostatkem tohoto hormonu.”
S postupujícím věkem muž většinou přijme fakt, že je více unavený a už toho tolik nezvládne. Je ovšem nutné se s tím skutečně smířit? Nezbývá vám nic jiného než hektolitry kávy?
Paní doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. radí neházet flintu do žita:
„Pokud má muž příznaky typické pro nedostatek testosteronu, měl by vyhledat lékaře, sexuologa či androloga a nechat se odborně vyšetřit. Vyšetření hladiny testosteronu provádíme biochemickými testy.
Odběr krve je vhodné realizovat mezi 8. a 10. hodinou, protože hladina testosteronu během dne kolísá. Pokud je hladina testosteronu nízká, doporučuje se měření opakovat 1-2krát. Jednorázový laboratorní nález nízké hladiny testosteronu zvláště bez příznaků uvedených výše ještě ale nemusí znamenat, že pacient trpí syndromem nedostatku testosteronu.
Avšak ani subjektivně prožívané příznaky nemusí být specifické (únava, snížení svalové síly, poruchy paměti), proto je nutné vyloučit např. onkologické onemocnění, depresi, demenci. Rozhodně však apeluji na vyšetření lékařem.”
S únavou vám mohou pomoci bylinky
Zároveň vám mohou pomoci rostlinky a bylinky. Zní to možná směšně, ale příroda je mocná čarodějka. Mezi účinné rostliny, které pomáhají udržet optimální hladinu testosteronu a zároveň tak předejít stavům nevysvětlitelné únavy, deprese a sníženého libida, patří kotvičník zemní (Tribulus terrestris).
Potvrdila to také studie „Pro-sexual and androgen enhancing effects of Tribulus terrestris L.: Fact or Fiction„. Ta sledovala muže ve věku od 14 do 60 let a trvala od 2 do 90 dnů. Během této doby bylo zjištěno, že kotvičník zemní může zvýšit hladinu testosteronu v těle.
Kotvičník zemní se kromě zvýšení životní energie užívá také pro podporu libida, jako prevence neplodnosti a impotence, pro zlepšení kvality spermatu či k posílení erekce.
Také paní doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. doporučuje užívání kotvičníku zemního:
„Kotvičník zemní je u mužů populární, používaný v atraktivní víře jako výživový doplněk zlepšující sexuální zdraví. Pokud muž nemá krevními testy a komplexním vyšetřením prokázaný nedostatek testosteronu či jiné závažné onemocnění, a přesto se cítí unavený, bez vitality, bez energie, je možné užít bez porady s lékařem doplněk stravy s kotvičníkem zemním k posílení organismu, ke zvýšení energie, síly a celkové tonizaci organismu. Avšak pozor, kotvičník není určený k léčbě nedostatku testosteronu, potence či plodnosti, není lék, nemá farmakologický účinek.”
DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU