V předminulém díle jsme si vysvětlili, že klíčem k přeměně v atraktivního muže je zodpovězení otázky, jakým způsobem hledá muž uznání. Důležité je, aby se dokázal ocenit sám. Měl by cvičit, jak být sám se sebou. Také je dobré identifikovat momenty, kdy se někoho snaží ohromit a získat si uznání. Hodní kluci se tak mohou přistihnout, jak:
- tráví v koupelně zbytečně mnoho času
- drží dveře jiným lidem
- uklízejí v kuchyni
Plus další činnosti, které dělají hlavně kvůli pochvale od ostatních. Toto uvědomění jim pomůže zjistit, kolik času tráví službou druhým. Je důležité směřovat svou energii dovnitř a začít klást otázky:
- Co chci já? Co pro sebe mohu udělat?
- Co mi dělá dobře?
- Co mě činí šťastným?
Vyberte jednu ze svých vazeb, kterou získáváte uznání ze svého okolí. Následně udělejte jednu ze dvou věcí:
- Zcela tuto aktivitu vynechejte. Je to pro vás krásné naleštěné auto, co vám přináší pocit uznání okolí? Přestaňte ho leštit a řekněte o tom lidem.
- Své chování znásobte. Jde o efektivní způsob, jak nefunkční chování prozkoumat. Například jezděte v totálně špinavém voze.
Péče o sebe sama nastartuje změnu
Dobrá péče o vlastní osobu dokáže zázraky. Hodný kluk se tak naučí ocenit sebe sama. Jde o zásadní bod transformace v novou sebevědomou bytost. Jinými slovy, pokud muž věří, že za moc nestojí, bude se toto přesvědčení odrážet i v tom, jak se k sobě chová.
Když pro sebe začne něco dobrého dělat, něco se změní. Hodní kluci často nedokážou vymyslet více jak jednu, nebo dvě věci. Přitom jich je tolik. Od zvýšení pitného režimu a čištění zubů mezizubním kartáčkem až po nákup auta, nebo podniknutí dobrodružného výletu.
Zde je několik tipů, jak o sebe začít pečovat:
- cvičení a jiné pohybové aktivity
- zdravá strava
- dostatek spánku
- relaxace
- masáže
- volný čas s přáteli
- nákup nových věcí
- poslech hudby
Zpočátku tato péče o sebe sama nemusí být vůbec příjemná. Dokonce může být matoucí. Když totiž dělá hodný kluk něco pro sebe, značí to, že má nějakou hodnotu. To je ale v rozporu s jeho hluboce zakořeněným přesvědčením, že nestojí za nic. Prožije si tak kolizi dvou rozdílných poselství. Časem jedno přesvědčení zvítězí. Transformace může být děsivá, ale je nezbytná.
Sepište si seznam věcí, které byste chtěli pro sebe udělat. Seznam umístěte na viditelné místo a každý den si jedno přání splňte.
Napište si pozitivní afirmace a vyvěste na viditelné místo. Mohou mít třeba následující formu:
- Zasloužím si lásku tím, jaký jsem.
- Moje potřeby jsou důležité.
- Nezáleží na tom co přijde, budu v pohodě.
- Jsem silná a schopná osobnost.
Některé z těchto vět může vaše nevědomí zavrhovat. Je to v pořádku. Zabere to nějaký čas, než novou skutečnost bezpodmínečně přijme.
TIP: Odjeďte někam na výlet, kde budete odloučeni od lidí. Budete závislí jen sami na sobě a svých myšlenkách. Najděte k sobě cestu.
Naplánujte si víkend mimo civilizaci. Hory, osamělá pláž, nebo jakékoliv podobné místo. Ideální je návštěva cizí země. Pište si přitom deník. Pozorujte, jak jste se po návratu změnili.
TIP: Hodný kluk se musí naučit připustit svou lidskost. Znamená to odhalit své slabiny okolí. Tím oslabí jedovaté přesvědčení že je špatný a nezaslouží si lásku.
Vlastní potřeby vždy na prvním místě
Spousta hodných kluků řeší, aby naplnili potřeby všech okolo. Ve finále ovšem zapomínají na své vlastní potřeby. Když se pak v ozdravném procesu zaměřují na plnění svých tužeb, jsou nejistí. Nevědí jak se zachovat. Je jim to nepříjemné.
Často z nich vypadne něco ve stylu: “Nechci být jako táta.” Opět narážejí na svoje paradigma zavedené v dětství. Přitom být v tomto ohledu sobec není špatné pro okolí. Spíše naopak.
Mít nízké nároky na svou vlastní údržbu a péči o sebe je špatná cesta. Hodný kluk udělá také vše proto, aby se vyhnul jakémukoliv přijímání. Snaží se navenek působit tak, že nemá žádné přání ani potřeby.
Pokud budete pořád plnit pouze cizí potřeby, lidé si na to zvyknou a stanete se pro ně doslova neviditelný
Sex? Lepší sabotovat!
Hodný kluk má strach z toho, že dostane co chce. Chce sex a má o něj zájem. Přesto přichází frustrace. Proč? Je totiž mistrem v házení klacků pod nohy sám sobě.
Díky tomu si vybírá partnerky, které mají negativní přístup k sexu. Případně se zaměřuje na potřeby partnerky a nedá prostor partnerce, aby ho také uspokojila. Vyhýbá se tak studu, který by přišel, kdyby došlo na plnění jeho potřeb.
Zbavte se tichých dohod. Tedy stylu, kdy předpokládáte, že budete něco dělat a budete tiše očekávat, že druzí pak na oplátku udělají něco pro vás. Tohle může být další cestou k frustraci.
Tiché dohody nefungují. Řeknete jí miluju tě a čekáte od ní to samé? Proč. Je to nepřímé a manipulativní jednání. Nepovede nikdy k naplnění vlastních potřeb.
Poznáte u sebe nějakou tichou dohodu? Co dáváte? Co očekáváte, že dostanete. Co dostáváte?
Pečovat, ale nerozkrájet se
Dávat tak, abych dostal poté nazpět. Sex, rady, city. Nic z toho nebude fungovat. Radit a pečovat musí hodný kluk v prvé řadě o sebe.
Pečovat znamená:
|
Rozkrájet se znamená:
|
Poznáte případy, kdy přebíráte za ostatní veškerou péči?
- Omezte takové chování.
- Vědomě se snažte takové chování znásobit.
Hodný kluk spoléhá na trojúhelník závislosti
Klasický kolotoč. Hodný kluk uzavírá tichou dohodu se sebou a plní potřeby druhých. Jak to v praxi vypadá?
- Dává ostatním, aby dostal něco zpět na oplátku.
- Když nedostává zpět tolik, co rozdal, přichází frustrace. Dělá si osobní bilanci, která není objektivní.
- Když tuto frustraci živí dostatečně dlouho, hodný kluk začne být pasivně agresivní, zlostný, trucuje a má záchvaty vzteku.
Takto se to děje stále dokola. Když se uzavře jeden trojúhelník, obvykle se někde rozjede nový.
Dejte si pozor na takzvané emocionální zvracení. Tedy zraňování lidí, které milujete těmito způsoby:
- Posíláte na jejich adresu jedovaté poznámky.
- Ztrapňujete je na veřejnosti.
- Chodíte často pozdě.
- Zapomínáte na věci, o které vás požádají.
- Kritizujete je.
- Odcházíte, nebo hrozíte odchodem.
- Necháte frustraci růst až do výbuchu.
Zeptejte se svých blízkých, jak toto emocionální zvracení vnímají oni. Může být těžké si to poslechnout, ale je to cesta z trojúhelníku ven.
Co když se stanu egoistou?
Tak to není. Zaměřovat se na své potřeby neudělá automaticky z člověka sobce. Je třeba si uvědomit, že nikdo na této planetě, kromě vašich rodičů (v brzké fázi života), tu není, aby plnil vaše potřeby. Není třeba se bát, že se všichni budou zlobit.
Je třeba pochopit fakt, že mít potřeby je zdravé a zcela normální. Vlastní potřeby jsou priorita. Pro mnohé hodné kluky nová realita, s kterou se musejí sžít. Ve chvíli, kdy se to naučí, získají:
- snadněji dostanou, co potřebují
- dávají to, co ostatní OPRAVDU potřebují
- dávají bez očekávání
- stávají se více přitažlivými
Když dáte přednost sobě a svým potřebám, lidi od sebe neodeženete. Naopak. Přitáhnete si do života přesně ty lidi, po kterých toužíte vy sám. Jediné co lidi odrazuje je ukňouraný a nepotřebný chlap. Sebejistota a sebevědomí naopak přitahují.
Nyní jste na prvním místě pouze vy a vaše potřeby
Celý víkend, nebo dokonce týden mějte na prvním místě sebe. Řekněte o tom lidem. Udělejte z toho show. Požádejte nejbližšího kamaráda, aby vás v procesu doplnil a podpořil. Není třeba dokonalost, ale okamžitá akce.
Je snadné být obětí
V dětství jim nevěnovali pozornost, opustili je, zanedbali. Není divu, že se většina těchto kluků pak cítí jako oběť a tento přístup přenáší do dalšího svého života. Stačí být hodný a ostatní mě budou mít rádi. To je ten největší omyl!
Projděte následující seznam vlastností. V kterých z nich se poznáte? Používáte je také ve svém životě?
- vše dělat na 100% správně
- hrát na jisto
- myslet dopředu a napravovat
- moc nevyčnívat
- nikdy nevyvolat konflikt
- manipulovat
- neposkytovat informace
- potlačovat pocity
- vyhýbat se problémům
Najděte svoji osobní sílu
Jde o stav mysli, kdy si je člověk sebou natolik jistý, že zvládne cokoliv. Jde o druh síly, která se nejen úspěšně vyrovnává s problémy. Ona je dokonce aktivně vyhledává. Neznamená to nemít strach. I ti nejsilnější se bojí. Znamená to uvědomit si strach, ale nepodlehnout mu.
Jak získá hodný kluk tuto sílu? Musí projít těmito kroky.
- Uznat, že má problém.
- Soustředit se na reálný svět.
- Umět vyjádřit své pocity.
- Postavit se strachu.
- Rozvíjet celistvost své osobnosti.
- Umět nastavit hranice.
Máte nějaký vrozený dar, kterému jste se zprvu bránili a teď v něm vidíte potenciál k růstu? Promluvte si o tom s blízkou osobou.
Vyberte jednu oblast v životě, která vás frustruje. Udělejte si odstup. Jsou potíže způsobené realitou, kterou do situace sami promítáte? Kdybyste museli přijmou skutečnou realitu, jak by se změnila vaše reakce?
Několik kroků, jak vyjádříte své pocity:
- Nekritizujte druhou osobu stylem: “Ty mě rozčiluješ!”
- Místo toho převezměte odpovědnost za to, jak se cítíte: “Jsem naštvaný”
- Nepoužívejte slova k popisu toho, jak se cítíte: “Myslím, že mě XY manipuluje.”
- Místo toho se zaměřte na to, co prožíváte tělesně: “Cítím se bezmocně.”
- Zaměnte obecně “ty” za “já”
DÁLE ČTĚTE: Jak se hodit do gala pro posílení vlastní atraktivity?
ZDROJ: Kniha No More Mr. Nice Guy – Dr. Robert Glover