Chronické onemocnění ledvin je závažnější, než to akutní. Onemocnění ledvin znamená, že jedna nebo obě ledviny kvůli nějaké příčině nepracují správně.
Chronické onemocnění ledvin znamená, že nepracují správně dlouhodobě a stav má tendenci postupně se zhoršovat.
Nejčastějšími příčinami chronických onemocnění ledvin jsou (aspoň v Česku) cukrovka (diabetes) a vysoký krevní tlak (hypertenze).
Aktuálně bohužel neexistuje žádný lék, který by pacienta chronických nemocí ledvin zbavil. Existují ale určité kroky, které lze udělat pro udržení funkcí ledvin (renálních funkcí) co možná nejdéle.
Pokud postižený tyto kroky nedodržuje a své chronické onemocnění ponechá bez léčby, v pozdních stadiích pravděpodobně skončí na dialyzačním přístroji (lidově na cévce) nebo dokonce na transplantaci ledvin.
V článku se podíváme na nejčastější příčiny a typické příznaky chronických onemocnění ledvin, na to, jak vám pomůže lékař a co můžete dělat pro zachování funkcí ledvin sami doma.
Rozdíl mezi chronickým a akutním onemocněním ledvin
Akutní onemocnění ledvin postihuje člověka náhle, ale je pouze krátkodobé. Pokud ale postižený nezačne s léčbou, akutní onemocnění může přerůst do chronického stadia. Při akutním onemocnění ledviny velmi rychle ztrácejí své normální funkce a to již v řádu několika dní nebo dokonce hodin. Akutní ledvinné onemocnění bývá často důsledkem infekce, náhlé ztráty krve nebo vystavení některým toxinům v prostředí či vedlejších účinků různých léků. Velmi důležitá je rychlá lékařská pomoc, aby nedošlo k trvalému poškození nebo až selhání ledvin.
Chronické onemocnění ledvin se vyvíjí pomalu a dlouhodobě, často bez vážnějších příznaků. Postižený si svůj stav mnohdy vůbec neuvědomuje a zjistí jej až když se náhodou vydá k lékaři. Chronická onemocnění mohou být důsledkem jiných chronických onemocnění jako je cukrovka a vysoký krevní tlak nebo dalších. Poškození ledvin, které tyto nemoci způsobují, se vyvíjí pomalu, ale je již trvalé. Postupná ztráta důležitých funkcí ledvin může vyžadovat napojení pacienta na dialýzu nebo transplantaci nefunkční ledviny.
Akutní onemocnění ledvin je rychlé, ale má potenciál na rychlé uzdravení pacienta.
Chronické onemocnění ledvin je obvykle nevratné a kromě dlouhodobé léčby vyžaduje také dlouhodobé sledování stavu pacienta.
Co přesně je chronické onemocnění ledvin?
Chronické onemocnění ledvin je to, které poškozuje ledviny a vyřazuje je ze svých důležitých funkcí. Funkční ledviny jsou přitom životně důležité. Filtrují krev a čistí ji od odpadních látek, toxinů i nadbytečné vody.
To ale není vše, co ledviny dovedou. Regulují také hladinu vápníku a fosforu v těle a účastní se produkce vitamínu D, což je nezbytné pro zachování zdraví kostí a ochranu před jejich lámavostí.
Produkují také hormon erytropoetin, který podporuje tvorbu červených krvinek, které po těle přenášejí kyslík a živiny.
Když začnou chronicky nemocné ledviny ztrácet své funkce, nemohou dostatečně filtrovat krev od odpadu a ten se začne hromadit v těle.
Jak chronické onemocnění pokračuje, funkce ledvin pomalu slábnou. V nejvyšším a konečném stadiu onemocnění dojde k selhání ledvin (renální kolaps). Pokud se postižený začne léčit a upraví své návyky, jeho ledviny nemusí selhat.
Bohužel dnes neexistuje žádný lék na chronická onemocnění ledvin. Léčba se proto zaměřuje na zpomalení poškození ledvin, a pokud je již nelze zachránit a trvale ztratí své funkce, poslední možností je dialýza nebo transplantace.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Selhání ledvin (kolaps): Životu nebezpečné doživotní omezení.
Jaké jsou funkce ledvin?
Ledviny jsou párový orgán tvaru fazole a velikosti jablka, takže zdravý člověk je má dvě. Leží pod hrudním košem na straně zad, a pokud bolí, budete je cítit jako bolest v bocích nebo spodní části zad.
Hlavní a nejdůležitější funkcí ledvin je čištění krve a odvádění odpadu až do moči, ve které se vyplaví ven z těla. Se znečištěnou krví nelze žít příliš dlouho, proto jsem psal o životně důležitých funkcích ledvin.
Ledviny dále regulují množství minerálů v těle, produkují hormony regulující krevní tlak (renin, erytropoetin, aldosteron, prostaglandin), vytvářejí červené krvinky a udržují zdraví a pevnost kostí.
To znamená, že pokud jsou funkce ledvin chronicky zhoršené nebo vůbec nefungují, člověk může skončit až s otravou krve (sepse) nebo se zlomenou kostí. Ledviny jsou nesmírně důležitý orgán pro každého člověka bez výjimky.
Jak častá jsou chronická onemocnění ledvin?
Chronická onemocnění ledvin postihují do 15 % dospělé populace
Chronická onemocnění ledvin mají celosvětový výskyt. Odhaduje se, že postihují do 15 % dospělé populace. Trpí jimi 1 z 5 mužů a 1 ze 4 žen.
Výskyt chronických ledvinných onemocnění se bohužel postupně zvyšuje, přičemž nejvíce ohrožení jsou starší lidé s rizikovými faktory pro jejich vznik.
5 fází chronických onemocnění ledvin
Lékaři posuzují funkčnost ledvin podle pěti fází. Tyto fáze určují, jak jsou ledviny schopny filtrovat odpad z krve. Fáze tedy neurčují pouze chronická, ale jakákoliv onemocnění ledvin. Cílem je vyjádřit jejich funkčnost.
Funkce ledvin lékaři zjišťují podle rozborů krve a moči, ve kterých odhadují tzv. glomerulární filtraci (zkratka GFR). Hodnota GFR se odvíjí podle množství odpadního kreatininu v krvi. To je odpadní produkt ze svalů. Téměř všechen kreatinin vylučují právě ledviny, takže jeho hladina v krvi je velmi přesným ukazatelem jejich fungování.
Fáze chronických onemocnění ledvin se dělí následovně:
1. fáze: | GFR mezi 90 až 100 | Ledviny jsou nepoškozené nebo pouze mírně poškozené a zatím fungují normálně. |
2. fáze: | GFR mezi 60 až 89 | Ledviny jsou již poškozenější než v 1. fázi, ale pořád fungují dobře. |
3. fáze: | GFR mezi 30 až 59 | Dochází k mírnému nebo vážnějšímu poklesu funkcí ledvin. 3. fáze je nejčastější a postižený již pociťuje příznaky chronického onemocnění ledvin. |
4. fáze: | GFR mezi 15 až 29 | Ledviny již závažně ztratily funkce. |
5. fáze: | GFR méně než 15 | Ledviny jsou na pokraji selhání nebo již úplně selhaly. Je nezbytné nahradit je co nejrychleji dialýzou nebo dárcovskou ledvinou. |
Tabulka fází chronických onemocnění ledvin
Příznaky chronického onemocnění ledvin
Jakékoliv onemocnění ledvin může být ze začátku obtížné rozeznat, protože ne vždy má jasné příznaky. Ty se obvykle objeví až když onemocnění progreduje do vážnější fáze. Pokud se příznak objeví, typicky se jedná o níže uvedené, i když mohou mít různou intenzitu.
Pokud máte podezření na nemoc ledvin, jděte k nefrologovi, což je specialista na zdraví a nemoci ledvin.
- časté nutkání na močení, protože ledviny správně nezadržují moč a nutí postiženého často močit,
- únava, slabost a nedostatek energie v důsledku hromadění odpadních látek v krvi,
- ztráta chuti k jídlu kvůli zánětům v trávícím traktu v důsledku hromadění odpadních látek,
- nevolnost a zvracení kvůli podráždění trávící soustavy nahromaděnými toxiny,
- svalové křeče kvůli snížené hladině vápníku a draslíku,
- otoky končetin, protože nemocné ledviny nedovedou vylučovat přebytečnou vodu a sůl,
- otok očí kvůli hromadění tekutin,
- problémy s dýcháním kvůli hromadění tekutin v těle a otokům plic (edémům) a zhoršenému okysličení krve,
- vysoký krevní tlak kvůli zadržování tekutin a sodíku,
- pěna v moči kvůli přítomnosti bílkovin (proteinurie) v důsledku poškození filtrační schopnosti ledvin,
- suchá a podrážděná pokožka kvůli hromadění odpadních látek,
- ztmavnutí pokožky kvůli hromadění toxických pigmentů (barevných látek)
- nesoustředěnost kvůli odpadním látkám v krvi, které zhoršují mozkové funkce,
- problémy se spánkem kvůli toxinům, bolestem nebo hormonální nerovnováze,
- snížená citlivost v důsledku poškození nervů toxiny.
Opakuji, že může trvat dlouhá léta, než se tyto příznaky objeví, pokud se vůbec někdy objeví. Odpadní látky se při chornickém onemocnění ledvin hromadí v těle pomalu, ale dlouhodobě. Stejně pomalý proto může být i nástup příznaků.
Jaký je to pocit mít chronické onemocnění ledvin?
V raných stadiích postižený nemusí pociťovat žádné příznaky, případně jsou natolik slabé, že si jich ani nevšímá. Pokud se ovšem objeví, znamená to, že onemocnění ledvin progredovalo do závažnější fáze. Příznaky se nejčastěji objevují ve třetí fázi.
Jako první se obvykle objevuje častější potřeba močit, otoky končetin a obličeje nebo podrážděná a svědící pokožka. Pokud na sobě pozorujete cokoliv nezvyklého, zajděte na nefrologii nebo aspoň k praktickému lékaři.
Časté příčiny chronického onemocnění ledvin
Příčinou chronického onemocnění může být prakticky cokoliv, co ledviny poškozuje a zabraňuje jim v normální filtraci krve. Tyto vlivy na člověka působí dlouhá léta aniž by si jich všímal, kvůli čemu je i poškození ledvin chronické.
Upozorňuji, že onemocnění ledvin může být i dědičné. Pokud máte podezření, zeptejte se členů rodiny, zda se nesetkali s nějakými komplikacemi.
V Česku patří mezi nejčastější příčiny cukrovka a vysoký tlak. Mezi další rozšířené příčiny patří:
Glomerulonefritida: | Poškození filtračních jednotek v ledvinách, které tak nedovedou filtrovat krev. |
Membranózní nefropatie: | Imunitní systém postiženého napadá jednotky filtrující odpad z krve a zhoršuje jejich činnost. |
Nefropatie spojená s diabetem: | Poškození nervů kvůli cukrovce. Přes poškozené nervy neproudí signály řídící činnost ledvin. |
Nefrotický syndrom: | Porucha filtračních membrán, která zvyšuje množství odpadu a bílkovin v moči. |
Neprůchodnost močových cest: | Překážkou odtoku moči se mohou stát ledvinové kameny, zvětšená prostata nebo nádory. Nahromaděná moč poškozuje ledviny a zvyšuje tlak. |
Onemocnění imunitního systému: | Imunitní systém napadá tkáně ledvin, vyvolává záněty a poškozuje filtrační jenotky. |
Opakující se zánět ledvin (pyelonefritida): | Opakované záněty se stávají chronickými a postupně zhoršují funkce ledvin. |
Polycystické onemocnění ledvin: | V ledvinách rostou cysty naplněné tekutinou, kvůli čemu nemohou fungovat normálně. |
Vezikoureterální reflux: | Moč proudí zpětně do močovodů a ledvin, čímž snižuje jejich kapacitu a poškozuje je. |
Tabulka běžných příčin chronických onemocnění ledvin
Kteří lidé jsou nejohroženější chronickým onemocněním ledvin?
Chronickým onemocněním ledvin může onemocnět každý. Uvádím proto rizikové skupiny lidí:
- diabetici (pacienti s cukrovkou),
- hypertonici (pacienti s vysokým krevním tlakem),
- pacienti s nemocným srdcem (kardiaci),
- členové rodin s výskytem nemocí ledvin v rodinné anamnéze, kteří je mohou zdědit,
- lidé s abnormálně vyvinutými ledvinami,
- senioři nad 60 let,
- pacienti užívající některé nesteroidní protizánětlivé léky.
Pokud splňujete tato rizika, zeptejte se svého lékaře, jak můžete ochránit své ledviny i navzdory své diagnóze.
Možné zdravotní dopady chronického onemocnění ledvin
Nechci nikoho strašit, protože onemocnění ledvin se u každého postiženého vyvíjí jinak a má jiné zdravotní dopady. Typicky se ale může objevit:
Anémie (chudokrevnost): | Poškozené ledviny produkují méně hormonu erytropoetinu, který jinak stimuluje tvorbu červených krvinek. |
Dna: | Poškozené ledviny nedovedou vylučovat kyselinu močovou, ta se hromadí v těle a vytváří bolestivé krystalky v kloubech. |
Hromadění tekutin: | Ledviny nefiltrují a nevylučují přebytečnou vodu a sůl, takže se hromadí v těle. |
Metabolická acidóza: | Ledviny nejsou schopné vylučovat kyseliny a udržovat rovnováhu pH v organismu. |
Poškození nervů: | K poškození nervů dochází kvůli nahromadění odpadních látek v krvi a ty dále poškozují nervový systém. |
Slábnutí kostí: | Poškozené ledviny neregulují hladinu vápníku a fosforu, zároveň nesyntetizují vitamín D, přičemž tyto látky jsou nezbytné pro zdraví a pevnost kostí. |
Srdeční onemocnění: | Zvýšený krevní tlak kvůli nemocným ledvinám zatěžuje srdce a cévy. |
Vysoké riziko infekcí: | Poškozené ledviny oslabují imunitní systém a snižují jeho schopnost bojovat proti škodlivinám. |
Vysoká hladina draslíku: | Ledviny nedovedou vylučovat přebytečný draslík, takže se hromadí v krvi. |
Vysoký krevní tlak: | Chronicky nemocné ledviny narušují rovnováhu soli a vody, čímž zvyšují objem krve a zužují cévy. |
Tabulka možných zdravotních komplikací způsobených chronickým onemocněním ledvin
Léčba chronických onemocnění ledvin
Lék na chronické onemocnění ledvin neexistuje. Lze se pouze snažit, aby se stav ledvin nezhoršoval a co nejdéle se povedlo zachovat jejich funkce. Pokud to již není možné, funkce ledvin se musí nahradit a to dialyzačním přístrojem nebo transplantací ledviny.
Pokud lékař pomocí odhadu glomerulární filtrace potvrdí sníženou funkci ledvin, snažte se i mimo léčbu:
- navštěvovat lékaře (nefrologa) pravidelně, aby měl soustavný přehled o stavu ledvin, průběhu onemocnění a včas zaznamenal zhoršení,
- udržet si hladinu krevního cukru (glukózy) v bezpečných hodnotách,
- konzultovat užívání léků proti bolesti i jiných léků s lékařem, aby onemocnění ledvin ještě více nezhoršovaly,
- kontrolovat si optimální krevní tlak (na doma si kupte tlakoměr),
- v rámci stravování omezit příjem bílkovin, soli a draslíku,
- nekouřit, nepít alkohol a neužívat žádné drogy,
- pravidelně cvičit 30 až 60 minut většinu dní v týdnu,
- udržet si zdravou váhu.
Léky proti chronickým onemocnění ledvin
Lékař vám může předepsat léky v závislosti na příčině onemocnění ledvin. Ačkoliv neexistuje lék na chronické nemoci ledvin, existují léky, které léčí příčinu vzniku chronického onemocnění ledvin.
Z pochopitelných důvodů zde ale žádné konkrétní názvy léků neuvádím záměrně. Jelikož míru a povahu vašeho onemocnění zná pouze lékař, je to pouze on, kdo může nějaké léky předepsat. Snažím se o to, aby žádný čtenář nesháněl žádné léky načerno někde po internetu pouze proto, že se někde dočetl, že „by snad“ mohly fungovat. Opakuji, že o lécích vždy rozhoduje lékař, který má o vašem stavu dokonalý přehled.
Dialýza ledvin
Napojení pacienta na dialýzu je způsob, jak z jeho krve filtrovat odpadní látky i pokud jsou ledviny nefunkční. Existují 2 hlavní typy dialýzy:
- Při hemodialýze krev protéká přístrojem, který odfiltruje odpad, přebytečnou vodu a sůl, a následně se čistá krev vrací do těla.
- Při peritoneální dialýze se dialyzační roztok vstřikuje přes katetr přímo do těla. Tam absorbuje odpadní látky a přes katetr z těla znovu odtéká.
Komunikujte s lékařem, aby vám doporučil ten nejvhodnější typ dialýzy pro vás.
Transplantace chronicky nemocné ledviny
Pokud je chronicky nemocná a nefunkční pouze jedna ledvina, chirurg ji vyoperuje. Zbývající funkční ledvina zůstane a bude krev filtrovat za obě. Pacient může žít pohodlný život i s pouze jednou ledvinou.
Pokud jsou ale nefunkční obě ledviny, jedna musí být nahrazena funkční ledvinou. Dárcovské ledviny pocházejí od živých nebo mrtvých dárců, přičemž míra dožití pacienta po transplantaci je delší právě pokud dostane ledvinu od živého dárce.
Čekací doba na ledvinu je dnes až několik let. Proto pokud existuje riziko selhání ledvin, informujte se o možnostech u svého lékaře co nejdříve.
Máte vlastní zkušenost s chronickým onemocněním ledvin? Jak se projevovalo, jak dlouho trvalo, než se objevily první příznaky, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a nikdy žádné chronické onemocnění ledvin.
Další články o zdraví a nemocech ledvin