Vedlejší účinky antikoncepce: Nepravděpodobné, ale je dobré je znát

Vedlejší účinky antikoncepce mohou být důvodem, proč pro vás některá antikoncepční metoda nebude vhodná. Při výběru antikoncepce je vhodné kromě očekávaných účinků a přínosů zvážit také možné nežádoucí účinky a rizika, která mohou vyvolat.

Ideální by bylo, pokud byste svá očekávání a možnosti řešila s gynekologem. Má o vás, o vašich potřebách a zdravotním stavu nejpodrobnější přehled. Tento článek berte spíše pouze jako informaci, protože každá žena je jedinečná a má své jedinečné zájmy, ale také omezení.

V článku vysvětlím nejčastější vedlejší účinky antikoncepce v různé formě a poradím, která antikoncepce by mohla být nejvhodnější právě pro vás. Pamatujte, že aktuálně existují různé antikoncepční metody, díky čemu se nemusíte spoléhat pouze na antikoncepční pilulky.

vedlejší účinky antikoncepce

 

Vedlejší účinky kombinované hormonální antikoncepce

Kombinovaná hormonální antikoncepce zahrnuje vpravování syntetických a tedy uměle vytvořených ženských hormonů do těla (hormony estrogen a progestin). Uměle vytvořené verze hormonů napodobují jejich přirozené účinky, regulují menstruační cyklus a zabraňují ovulaci.

Mezi druhy kombinované hormonální antikoncepce patří antikoncepční pilulky, vaginální kroužky a antikoncepční náplasti. Konkrétní značky nejmenuji záměrně, abych žádnému výrobci nedělala bezplatnou reklamu 🙂

Aby kombinovaná hormonální antikoncepce účinkovala správně a chránila vás před otěhotněním, je potřeba dodržet tyto zásady:

  • užívejte pilulku každý den ve stejnou dobu přesně dle doporučení lékaře nebo příbalového letáku,
  • stejně tak si každý týden nalepte novou antikoncepční náplast,
  • případně si jednou za měsíc vyměňte vaginální kroužek.

Upozorňuji, že kombinovaná hormonální antikoncepce je účinná na 99 % za předpokladu, že ji budete používat dle uvedených zásad. Znamená to, že i při správném použití otěhotní 1 ze 100 žen. Pokud žena nedodrží zásady používání, otěhotní až 9 ze 100 žen a to již lze považovat za jeden z vedlejších účinků antikoncepce.

Žádoucí účinky hormonální antikoncepce: Vedlejší účinky hormonální antikoncepce:
 

 

Tabulka žádoucích a možných vedlejších účinků kombinované hormonální antikoncepce

UPOZORNĚNÍ: Kombinovaná hormonální antikoncepce s estrogenem se nedoporučuje ženám starším 35 let ani kuřačkám. Zvyšuje u nich totiž riziko vzniku krevních sraženin, mrtvice a onemocnění srdce. U kuřaček a starších žen je riziko zvýšené kvůli vlivům nikotinu a přirozenému stárnutí cév.

Pokud jste ale zdravá a nekouříte, tento typ antikoncepce můžete užívat až do menopauzy, pokud vám nezpůsobuje jiné negativní účinky.

 

Vedlejší účinky antikoncepčních pilulek s progestinem

Pilulky obsahují pouze samotný progestin namísto progestinu s estrogenem. Účinkují tím, že zahušťují cervikální hlen, čímž brání spermiím dostat se ke zralým vajíčkům.

Progestinové antikoncepční pilulky navíc ztenčují výstelku dělohy (endometrium), díky čemu zlehčují menstruaci. Pilulka se užívá každý den.

Za vedlejší účinek progestinových pilulek lze považovat fakt, že otěhotní až 13 ze 100 uživatelek. Pilulky zároveň zvyšují riziko mimoděložního těhotenství, ke kterému dochází, když se oplodněné vajíčko uhnízdí (implantuje) mimo vaši dělohu. Důvodem je fakt, že tyto pilulky mohou zpomalovat pohyb vajíčka vejcovodem kvůli snížení činnosti svalů v něm. Pokud by došlo k oplodnění, vajíčko může uvíznout ve vejcovodu a začít se tak vyvíjet mimo dělohu.

Mezi typické vedlejší účinky progestinových antikoncepčních pilulek patří:

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Mimoděložní těhotenství: Narodí se vám zdravé dítě nebo ne?

mimoděložní těhotenství

 

Vedlejší účinky nitroděložního tělíska

Nitroděložní antikoncepční tělísko je drobné zařízení, které vám do dělohy zavede gynekolog. Tělíska se vyrábějí z různých materiálů (kov, plast), přičemž hormonem progestinem lze napustit pouze to plastové. Z něj se progestin postupně uvolňuje do těla a chrání vás před otěhotněním.

Plastové tělísko se do dělohy zavádí obvykle na 3 až 5 let. Kovové až na 10 let. Oba typy nitroděložních tělísek mají téměř až 100% účinnost.

Plastové tělísko chrání před otěhotněním uvolňováním progestinu. Kovové, nejčastěji měděné tělísko, uvolňuje malé množství mědi do dělohy, čímž vytváří prostředí nevhodné pro spermie, brání jim v pohybu a tím brání i nechtěnému otěhotnění. K tomu navíc dráždí děložní výstelku, co ještě více snižuje riziko uhnízdění (implantace) vajíčka.

Mezi vedlejší účinky nitroděložního tělíska patří:

  • bolestivější a silnější menstruace kvůli podráždění děložní výstelky,
  • silnější křeče,
  • bolesti pánve,
  • nepravidelné krvácení mezi menstruacemi,
  • akné,
  • bolesti hlavy,
  • citlivá a bolavá prsa,
  • časté změny nálady s převahou těch negativních.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Životnost spermií ve varlatech, na vzduchu, v pochvě, v děloze, ve vodě a v mrazáku.

životnost spermií

 

Vedlejší účinky antikoncepčního progestinového implantátu

Antikoncepční implantát je malá tyčinka ve tvaru sirky, kterou gynekolog zavádí na 3 roky pod kůži na vnitřní straně paže. Implantáty jsou spolehlivé, protože riziko selhání je pouze 0,05 %. Ze 100 žen tak otěhotní sotva jedna.

Antikoncepční implantát bez obsahu estrogenu uvolňuje do těla progestin, který brání ovulaci, zahušťuje cervikální hlen a ztenčuje výstelku dělohy, čímž brání otěhotnění a uhnízdění vajíčka. Díky tomu dlouhodobě chrání před těhotenstvím bez potřeby doplňování estrogenu.

Implantát patří společně s nitroděložním tělískem mezi nejspolehlivější dlouhodobou metodu antikoncepce. U většiny uživatelek je menstruace velmi slabá nebo se zcela ztratí do 6 až 12 měsíců od zavedení implantátu pod kůži.

Za častý vedlejší účinek lze považovat nepravidelné krvácení.

UPOZORNĚNÍ: Antikoncepční implantát není vhodný pro velmi mladá děvčata, protože u nich může zvýšit riziko nepravidelného krvácení.

Implantát neobsahuje estrogen, díky čemu jej mohou používat i ženy se zvýšeným rizikem vzniku krevních sraženin.

 

Vedlejší účinky hormonálních antikoncepčních injekcí

Lékař vám může do těla vstřikovat progestin pomocí injekcí. Jehla se typicky zavádí do zadku nebo do paže. Jedna antikoncepční injekce by vás měla chránit před otěhotněním na 12 až 15 týdnů, poté musí lékař aplikovat novou.

Injekce jsou účinné až na 99 %, pokud jsou ženě podávány pravidelně a správně. Pokud se to nepovede a nedostanete všechny 4 injekce za rok, riziko otěhotnění vzrůstá až na 6 % . Při nesprávné aplikaci otěhotní průměrně 6 žen ze 100.

Možné vedlejší účinky antikoncepčních injekcí jsou podobné, jako u jiných antikoncepčních metod se samotným progestinem. Zhruba polovina žen, které používají injekci déle než rok, přestane menstruovat. Během prvního roku je časté nepravidelné krvácení. Některé ženy po injekcích přibraly na váze, ale je to spíše vzácný nežádoucí účinek. Injekce jsou společně s antikoncepčními implantáty jedinými typy antikoncepce, které mohou způsobit přibírání.

 

Vedlejší účinky bariérové antikoncepce

Bariérová antikoncepce brání spermiím dostat se k vajíčku zablokováním cesty pomocí překážky a tedy nějaké bariéry. Mezi druhy patří mužské a ženské kondomy, pesary, cervikální kloboučky nebo houbičky.

Tyto pomůcky vytvářejí fyzickou překážku pro spermie v pochvě nebo na děložním čípku. Metody jsou při správném použití vysoce účinné. Pokud hledáte co nejvyšší jistotu, bariérovou antikoncepci můžete kombinovat pro zvýšení účinnosti se spermicidy (zpomalují a blokují nebo ničí spermie) nebo hormonálními antikoncepčními prostředky.

Abyste snížila riziko nechtěného otěhotnění, vždy důkladně čtěte příbalovou informaci a návod na použití.

Typ bariérové antikoncepce: Vedlejší účinky bariérové antikoncepce:
Mužský kondom: Tenký silikonový „obal“ na penis. Při správném použití má kondom účinnost 98 %. I přesto ale otěhotní až 18 % žen kvůli nesprávnému použití. Výhodou kondomů je solidní ochrana před pohlavně přenosnými nemocemi.
Ženský kondom (femidom): Zavádí se do pochvy, kde zakrývá děložní čípek a stydké pysky, čímž vytváří vnitřní bariéru mezi spermiemi a vajíčkem. I přesto ale kvůli nesprávnému použití otěhotní až 21 % žen.
Pesar (diafragma, membrána): I pesar se zavádí do pochvy, je ale důležité používat jej s některým spermicidním přípravkem. S pesarem nechtěně otěhotní až 12 % žen.
Cervikální klobouček: Klobouček se zavádí do pochvy, kde překrývá děložní čípek. Kvůli nesprávné manipulaci s kloboučkem otěhotní až 21 % žen.
Antikoncepční houbička: Měkká pěnová pomůcka napuštěná spermicidem. Před sexem se zavádí hluboko do pochvy , kde fyzicky blokuje vstup spermií do čípku dělohy. Zároveň uvolňuje spermicidní látku, která zabíjí spermie. Houbička může zůstat zavedená až 24 hodin, ale na místě musí zůstat aspoň 6 hodin po sexu. Kvůli nesprávné manipulaci s houbičkou otěhotní až 32 % žen.

Tabulka účinnosti a vedlejších účinků bariérové antikoncepce

 

Vedlejší účinky antikoncepce a často kladené otázky FAQ

Který vedlejší účinek antikoncepce je nejčastější?
Nejčastějším vedlejším účinkem antikoncepce je krvácení nebo špinění mezi menstruacemi. Tento vedlejší účinek je častější při antikoncepci s obsahem progestinu. Účinek by se měl ztratit do 2 až 3 měsíců, zároveň se neobjevuje u každé uživatelky.
Jaké jsou nejčastější vedlejší účinky antikoncepce?
Mezi vedlejší účinky hormonální antikoncepce patří bolesti hlavy, žaludeční nevolnost, bolesti břicha a křeče, nadýmání, vysoký krevní tlak, závratě, přibírání na váze, citlivost a bolest prsou, tlak na hrudi, změny nálady, deprese, únava, snížené sexuální libido, krvácení mezi menstruacemi (metroragie – intermenstruační krvácení), špinění a krvácení mezi menstruacemi, akné, svědění kůže, zežloutnutí pokožky a očí, vaginální výtoky, vznik krevních sraženin, poruchy vidění, rakovina.

Antikoncepce by vám neměla vyvolávat vedlejší účinky. Pokud se objeví a samy se neztratí, nechte si lékařem doporučit jinou antikoncepční metodu.

Které jsou hlavní nevýhody antikoncepce?
Antikoncepce vás neochrání před pohlavně přenosnými nemocemi. Při nesprávném použití prudce klesá účinnost, takže nevýhodou je i riziko otěhotnění.
Jaké jsou vedlejší účinky antikoncepčních pilulek?
Uživatelky si nejčastěji stěžují na nevolnost, bolesti v podbřišku, zvracení, únavu, bolesti hlavy, závratě a abnormální děložní krvácení.
Jaký nežádoucí vliv může mít antikoncepce na mé tělo?
Podle zjištění vědců a lékařů zvyšuje dlouhodobé užívání antikoncepčních pilulek riziko vzniku rakoviny děložního čípku a rakoviny prsu.

Po vysazení pilulek riziko klesá.

Budu kvůli antikoncepci přibírat na váze?
Podle studií můžete přibrat na váze kvůli antikoncepční injekci a implantátu.

Pilulky, kroužky a nitroděložní tělíska nezpůsobují ani přibírání, ani hubnutí.

Mohu kvůli antikoncepci trpět depresí?
Ano, je to možné. Některé ženy užívající hormonální antikoncepci mívají časté změny nálad až deprese.

Některé ženy ale přestaly antikoncepci užívat právě kvůli negativním pocitům, které jim vyvolala. Pokud je to i váš případ, s lékařem mluvte o vhodné alternativě.

Může antikoncepce způsobit neplodnost?
Ne, antikoncepce neplodnost nezpůsobuje a to ani pokud byste ji užívala dlouhá léta.

Antikoncepce může dokonce potlačovat některé gynekologické problémy jako například endometriózu a zároveň pomáhat k navození hormonální rovnováhy.

Je bezpečné užívat antikoncepční pilulky dlouhodobě?
Pro většinu zdravých žen je dlouhodobé užívání antikoncepce bezpečné. Pokud máte pochybnosti, o vhodné antikoncepční metodě diskutujte s gynekologem.
Je zdravější užívat nebo neužívat antikoncepci?
Pokud jste zdravá a nemáte žádné zdravotní problémy, antikoncepce je pro vás bezpečná a to i dlouhodobě.
Může antikoncepce způsobit vypadávání a řídnutí vlasů?
Ano, v ojedinělých případech je to možné.
Může antikoncepce způsobit únavu a vyčerpání?
Ano, je to možné kvůli působení určitých hormonů.
Budu kvůli antikoncepci méně sexuálně nadržená?
Je to možné, protože ve studii hlásilo snížení erotického libida až 15 % účastnic.

Antikoncepce vám ale může libido také zvýšit. Ve stejné studii hlásilo podporu libida až 21 % účastnic.

Zbylé ženy nezaznamenaly žádné změny sexuálního libida ani nadrženosti.

Je normální neužívat antikoncepci?
Ano, je to zcela normální a rozhodnutí je vždy pouze na vás.

Existují i různé zdravotní komplikace, kvůli kterým vám lékař doporučí antikoncepci vyřadit.

Existuje důvod, proč bych neměla užívat antikoncepční pilulky?
Antikoncepční pilulky jsou obvykle bezpečné.

Kombinované pilulky mohou vzácně vyvolat vznik krevních sraženin (trombů), mrtvici, srdeční infarkt nebo nádory jater.

Máte vlastní zkušenost s vedlejšími účinky antikoncepce? Jaké byly a jaký typ jste používala? A jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a pouze účinnou antikoncepci bez vedlejších účinků.

 

Další články o účinnosti a rizicích antikoncepce

Hormonální antikoncepce zmírní bolestivou, nepravidelnou a problematickou menstruaci
Spermicidy: Spolehlivost, druhy, použití a důležité informace

 

Leave a Reply