Polymenorea: Kdy je častá menstruace normální a kdy ne?

Polymenorea označuje časté, ale zato kratší menstruační cykly, než je průměr. Může se jednat pouze o dočasnou menstruační komplikaci, ale v některých případech může jít o důkaz nějakého zdravotního problému. Jakkoliv se vám zdá vaše menstruace abnormální nebo problematická, vždy je rozumné zajít na gynekologické vyšetření.

Normální menstruace zdravé ženy je pravidelná a vaginální krvácení trvá zhruba 7 dní. To je ale pouze obecný průměr, takže vaše menstruace může být kratší (polymenorea) nebo také silná a příliš dlouhá (menoragie, hypermenorea).

V článku vysvětlím nejčastější příčiny vzniku polymenorey, příznaky a také zda může v nějakém směru ovlivňovat vaše těhotenství.

polymenorea

 

Je polymenorea abnormální menstruační krvácení?

Polymenorea je stav, kdy je menstruace normální co se týče objemu krvácení (20 až 80, průměrně 60 mililitrů krve), ale objevuje se v intervalech kratších, než standardních 21 dní. Normální menstruační cyklus trvá typicky 21 až 35 dní, přičemž samotné krvácení trvá 2 až 6 dnů.

Lékaři považují menstruační cyklus za nepravidelný, pokud existuje významná odchylka v délce jeho trvání. Pokud žena právě není těhotná, lékař může stav popsat jako abnormální děložní krvácení.

Odpověď je tedy ano, polymenorea naplňuje definici abnormální menstruace.

 

Příznaky polymenorey

Hlavním příznakem polymenorey je podezřele častý menstruační cyklus. Stav ale může být i důsledkem jiné zdravotní komplikace, o které dnes možná netušíte. Pokud se vám zdají vaše menstruace jakkoliv abnormální, přičemž omezují vaši pohodu a normální život, vždy je nejrozumnější konzultovat problém s gynekologem.

Mezi běžné příznaky polymenorey patří tyto:

  • Častější menstruační cyklus, než jste byla zvyklá nebo již od začátku menstruujete častěji, než vaše známé.
  • Pánevní bolesti a nepohodlí, pokud častou menstruaci způsobuje jiný zdravotní stav jako děložní myomy nebo zánětlivé onemocnění pánve.
  • Pokud je příčinou hormonální nerovnováha, postižená může pociťovat i její další příznaky jako hormonální akné, změny sexuálního libida, citlivost a bolest prsou, změny nálad s převahou těch negativních a podobně.
  • Častější menstruace může vyvolat únavu, vyčerpání a celkový pocit slabosti.

Upozorňuji, že příznaky polymenorey mohou být u každé postižené jiné a jinak závažné. S jakkoliv abnormální menstruací vám opět doporučuji promluvit si s gynekologem.

DOPORUČENÝ DOPLNĚK STRAVY: České rostlinné kapsle Blendea Woman’s Vitality.

Polymenorea může být a mnohdy také je nechtěným důsledkem hormonální nerovnováhy.

Hormonální rovnováhu pomáhají navodit české bylinné kapsle Blendea Woman’s Vitality s obsahem drmku, kotvičníku, macy a ženšenu. Kromě menstruačního komfortu navozují také žádoucí hormonální rovnováhu, podporují plodnost a udržují duševní pohodu.

blendea womans vitality pro podporu libida a hormonální rovnováhy

Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky přímo na stránce Blendea.cz. E-shop vám případnou objednávku doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s cílenou obnovou hormonální rovnováhy, která se projeví mimo jiné i menstruačním komfortem.

 

Příčiny polymenorey

Chci zdůraznit, že některé ženy mohou mít menstruační cykly přirozeně kratší, přičemž to pro ně nepředstavuje zásadní komplikaci. Tělo každé ženy funguje mírně jinak, takže i trvání menstruace může být rozdílné. Pokud máte pochybnosti, nejlepší radou je kontaktovat svého gynekologa.

Zde je několik běžných příčin polymenorey, ale tu vaši konkrétní by měl posoudit lékař. Existují i příčiny, které jsem v seznamu neuvedla:

  • adenomyóza (tkáň děložní výstelky prorůstá stěnou dělohy tvořenou svalovinou),
  • děložní myomy (nezhoubné nádory tvořené hladkou svalovinou),
  • děložní polypy (malé útvary vyrůstající z děložní sliznice, s níž jsou spojené stopkou),
  • poruchy ovulace,
  • poruchy srážlivosti krve,
  • problémy s děložní výstelkou (s endometriem),
  • zhoubné (maligní) nádory v děloze, které prokazují rakovinu dělohy,
  • hormonální antikoncepce (nitroděložní tělísko) nebo hormonální léčba.

V určitých obdobích se menstruační cykly mohou stát nepravidelnými. Často k tomu dochází u mladých dívek, které teprve začaly menstruovat (první menstruace v životě – menarché). Trvání menstruace se může postupně zkracovat v období perimenopauzy, což je poslední období v plodném ženském životě před nástupem definitivní menopauzy. Po menopauze žena o menstruace přichází.

 

Perimenopauza jako příčina polymenorey

Perimenopauza je různě dlouhé období, které končí s nástupem menopauzy. Perimenopauza může mít kromě polymenorey různé další nepříjemné příznaky jako návaly horka, únavu, výrazné změny nálady, přibírání na váze a různé další.

Ženy si příznaků perimenopauzy všímají zhruba ve svých 40 letech. Může se ale objevit i předčasně a to klidně již ve 30 letech.

Opět je vhodné promluvit si s gynekologem nebo s jiným specialistou, pokud se příznaky týkají jiného, než gynekologického zdraví. Lékař potvrdí, zda jde o důsledek perimenopauzy nebo jiné zdravotní komplikace. Zároveň vám pravděpodobně provede odběr krve pro měření hladiny pohlavních hormonů.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Perimenopauza: Poslední etapa před menopauzou. Jaké má příznaky a má smysl se jí bát?

perimenopauza

 

Stres

Stres ovlivňuje hormonální rovnováhu, protože zvýšený stresový hormon kortizol potlačuje uvolňování a zachytávání hormonů.

Studie na ženách ve věku mezi 18 až 25 lety zjistila, že až 39 % z nich mělo polymenoreu, nepravidelnou nebo jinak abnormální menstruaci v případě, že čelily dlouhodobému působení stresu.

Snažte se proto v maximální možné míře vyhýbat stresujícím vlivům. Které to jsou víte bohužel pouze vy sama.

 

Vliv polymenorey na těhotenství

Ženy trpící polymenoreou mohou mít problémy s otěhotněním z následujícího důvodu.

K uvolnění zralého vajíčka dochází při procesu ovulace. Při polymenoree se může ovulace a s ní i zralé vajíčko objevit dříve než se očekává nebo k tomu může dojít v různě nepravidelných intervalech menstruačního cyklu.

Postižené ženy mohou mít zároveň kratší luteální fázi, což je fáze, během které se ženské tělo připravuje na těhotenství. Tato fáze začíná společně s ovulací a končí s příchodem další menstruace.

Podle vědecké studie ženy ve věku 21 až 45 let a tedy v plodném období svého života, které se pokoušely otěhotnět, měly menší šanci na početí v jednom menstruačním cyklu, pokud měly cyklus kratší než 26 dnů.

Jiná studie doložila, že ženy mezi 19 až 41 lety s častými změnami menstruačních cyklů měly až o 51 % nižší šance otěhotnět v jednom menstruačním cyklu.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Nepravidelná menstruace: Příčiny, domácí pomoc a rychlá léčba, která cyklu navrátí řád.

nepravidelná menstruace

 

Může polymenorea vyvolat další zdravotní komplikace?

Jakkoliv abnormální vaginální krvácení, zvlášť pokud je postupně silnější, může poukazovat na vážnější zdravotní problém jako třeba rakovinu endometria nebo dělohy.

Abnormálně krvácející žena, která prožívá i další příznaky jako bolesti, únavu a jiné nepříjemné stavy, by měla zajít ke svému gynekologovi. Pokud máte podezření na jinou možnou příčinu, zajděte nejdříve ke svému praktickému lékaři. Podobně se může projevovat třeba chudokrevnost (anémie) vyvolaná nadměrnou ztrátou krve během nebo i mimo menstruaci.

 

Kdy mám s podezřením na polymenoreu zajít k lékaři?

Ke gynekologovi nebo aspoň k praktickému lékaři jděte, pokud máte nepravidelné, příliš krátké nebo jakkoliv jinak abnormální menstruační cykly.

Lékař zjistí, zda je to pro vás normální, přirozené a léčbu nepotřebujete nebo zda jde o projev jiné zdravotní komplikace, která již může léčbu vyžadovat. Lékař se vás bude ptát i na to, jak a v jaké míře vaše příznaky ovlivňují vaše pohodlí.

 

Léčba polymenorey

Žádná univerzální léčba ani lék na polymenoreu neexistuje. Lékař proto potřebuje co nejrychleji zjistit konkrétní příčinu a zaměřit se s léčbou právě na ni.

Léčba se navíc může různě měnit podle toho, zda postižená plánuje otěhotnět, zda potřebuje užívat antikoncepci nebo zda trpí dalšími nemocemi, se kterými se léčí nebo existují další skutečnosti, které mohou polymenoreu zhoršovat.

 

Polymenorea a často kladené otázky FAQ

Co je polymenorea?
Polymenorea označuje časté a krátké menstruační cykly.

U některých žen to může být normální, u jiných jde o příznak menstruační abnormality. Komunikujte s gynekologem.

Je polymenorea normální?
Polymenorea může být normální, mnohdy ale má jinou závažnější příčinu.

Pokud na sobě pozorujete příznaky, objednejte se na gynekologické vyšetření.

Jaká je hlavní příčina polymenorey?
Polymenorea může být důsledkem endokrinních poruch a tedy poruch funkcí žláz s vnitřní sekrecí.

Dále může být důsledkem děložních myomů nebo polypů na endometriu.

Konkrétní příčiny mohou být různé, proto je vždy nejzodpovědnější nechat se vyšetřit na gynekologii.

Může být stres příčinou polymenorey?
Ano. Již existují vědecké studie, které vznik polymenorey kvůli dlouhodobě působícímu stresu potvrzují.
Jak dlouho trvá menstruace, pokud trpím polymenoreou?
Polymenorea označuje menstruaci trvající méně než 21 dní. Z toho důvodu se krvácení objevuje častěji, než u normálně menstruujících žen.
Jaký je rozdíl mezi polymenoreou a menoragií?
Menoragie je nadměrné menstruační krvácení trvající déle než 8 až 10 dnů.

Polymenorea je velmi častá menstruace, přičemž objem uvolněné krve může být v normálním rozsahu do 80 ml krve za měsíc.

Proč menstruuji dvakrát za měsíc?
Existuje množství různých příčin, kvůli kterým krvácíte častěji než jednou za měsíc.

Příčinou mohou být různé hormonální výkyvy nebo vysazení hormonální antikoncepce, dále také změny jako nadváha nebo stres.

Pokud vám menstruace 2x za měsíc dělá jakékoliv starosti nebo problémy, vždy je rozumné zajít za gynekologem.

Je polymenorea příznakem syndromu polycystických vaječníků PCOS?
Ano, je to možné.

Z dospělých pacientek s PCOS trpí 7 % polymenoreou. Dalších 95 % z postižených mělo amenoreu během dospívání, 21 % má amenoreu v dospělosti, 43 % má oligomenoreu a pouze 21 % má menstruace pravidelné.

Jaká je léčba polymenorey?
Lékař musí léčbu předepsat podle konkrétní příčiny vaší polymenorey.

Možná je pro vás stav přirozený a tehdy nebude vyžadovat specifickou léčbu. Pokud za ním ale stojí konkrétní příčina, lékař se zaměří právě na ni.

Existují další názvy polymenorey?
Polymenoreu lze pojmenovat také jako abnormálně nebo neobvykle častou menstruaci. Setkat se můžete i s výrazem epimenorea.

 

Ci jsme zjistili o polymenoree?

Polymenorea může být způsobena normálním menstruačním cyklem, ale také některou základní příčinou. Pokud vám častá menstruace nedělá žádné problémy a cítíte se jinak v pořádku, lékařskou péči pravděpodobně nebudete potřebovat. I tak by bylo rozumné, kdybyste se u lékaře aspoň zastavila na preventivní kontrolu. Stejně tak byste měla za lékařem zajít v případě, že plánujete otěhotnět. Pokud léčbu potřebujete, lékař musí nejdříve zjistit přesnou příčinu a léčbu zaměřit právě na ni.

Velmi častou příčinou polymenorey je stres. Snažte se vyhýbat stresujícím vlivům, ať už jsou jakékoliv.

Nezapomeňte, že menstruační komfort vám pomohou navodit české kapsle Blendea Woman’s Vitality s obsahem drmku, kotvičníku, macy a ženšenu.

Máte vlastní zkušenost s polymenoreou? Jaké komplikace vám způsobovala, jak jste se léčila a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a vždy pouze bezproblémové menstruace.

Blendea Womans Vitality, složení

 

Další články o menstruaci a menstruačních komplikacích

Menstruační bolesti bez menstruace: Co se to děje a proč vznikají?
Akné před menstruací lze zmírnit i vyléčit. Proč vzniká a jaké jsou možnosti?
Nepravidelná menstruace: Příčiny, domácí pomoc a léčba, která cyklu navrátí řád
Opožděná menstruace není pouze signálem těhotenství. Způsobí ji i stres nebo dieta.
Menstruační bolest lze zmírnit, ale ne se jí zcela zbavit. Pomohou čaje, cviky a nahřívání.

 

Leave a Reply