Návaly horka netrápí pouze ženy v menopauze. Jak je tlumit?

Návaly horka (lékařsky vazomotorické návaly) jsou jedním z nejčastějších příznaků a běžných součástí menopauzy. Trápí ale také ženy v reprodukčním věku, muže a děti.

Návaly horka se obvykle spojují se silnějším pocením a začervenáním pokožky. Je to velmi podobné, jako když se unavíte prací nebo sportem, ale s tím rozdílem, že tyto návaly horka přicházejí náhle, bez varování a pokojně bez zvýšené fyzické aktivity.

Menopauzální návaly horka obvykle začínají s příchodem menopauzy a po menopauze se mohou ztratit. Není to ale zaručeno u každé postižené a návaly mohou přetrvávat až do konce života.

V článku si vysvětlíme, proč k návalům horka dochází, jak je bude lékař léčit a co můžete udělat sama doma pro zmírnění těchto sice nepříjemných, ale přirozených stavů.

návaly horka

VÍTE, ŽE i když každý člověk pociťuje návaly horka v různé míře, obvykle jde o náhlé a krátkodobé rozproudění tepla v celém těle, pocení a zarudnutí pleti?

Mnohým postiženým lidem může být hned po návalu horka výrazně chladno kvůli ztrátě tělesného tepla.

U každého člověka jsou návaly jinak silné, trvají jinak dlouho a to, co je pro jednoho pouze drobná nepříjemnost, je pro jiného intenzivní negativní stav, který jej omezuje ve výkonu běžných povinností a zálib. To již je případem pro lékaře.

 

Co přesně jsou návaly horka?

Návaly horka jsou náhlé pocity zvýšení tělesné teploty spojené s pocením, zarudnutím a nepohodlím. Jde o velmi častý příznak menopauzy, přičemž právě menopauza je příčinou významných hormonálních změn a nerovnováhy.

Ženy i muži mohou trpět hormonální nerovnováhou kdykoliv během života kvůli jiné příčině. Z toho důvodu se mohou návaly tepla objevit prakticky kdykoliv, aniž by postižená byla v menopauze.

V menopauze pociťují ženy kromě návalů horka také spoustu dalších negativních příznaků spojených s nerovnováhou hormonů. Časté změny nálad s převahou těch negativních, snížené erotické libido, vaginální suchost (lékařsky vaginální atrofie), časté močení, nespavost, přibírání na váze, bolest při sexu nebo masturbaci (lékařsky dyspareunie) a různé další.

Každý postižený prožívá své návaly v jiné míře a záchvaty mohou trvat různě dlouho. Někteří jim nepřikládají pozornost, protože si jich sotva všimnou. Návaly horka u jiných jsou natolik významné, že omezují pohodlný život postiženého a tehdy již vyžadují pomoc lékaře. Pokud vám návaly ztěžují nebo brání v běžném fungování a zvládání povinností, zajděte ideálně k praktickému lékaři. Podle svých zjištění vás doporučí ke vhodnému specialistovi.

Lékaři aktuálně neznají konkrétní příčinu vzniku návalů horka, ale obecně je přikládají různými příčinami vyvolané hormonální nerovnováze. Dobrou zprávou ale je, že lékaři již znají účinné metody, jak návaly horka zmírnit nebo je zcela odstranit.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Velice podrobný seznam příznaků menopauzy vyjmenovala stránka Proerecta.cz. ve svém článku Menopauza: 33 nepříjemných příznaků a nejlepší rady, jak je tlumit a žít komfortní život.

menopauza, příznaky

 

Ve kterém věku jsou návaly horka nejčastější?

v jakém věku se objevují návaly horka?

Návaly horka se objevují nejčastěji v období menopauzy a tedy zhruba ve věku mezi 40 až 50 lety. Jak jsem ale psala, z různých důvodů se mohou objevit v různém čase a to i u mladých dívek nebo mužů, kteří si menopauzou neprocházejí (muži mají andropauzu).

To, že jste v menopauze, automaticky neznamená, že budete trpět návaly horka. Riziko je ale nejvyšší právě v této životní etapě. Pokud si návalů všimnete, promluvte si se svým lékařem.

 

Ztratí se návaly horka po menopauze?

Ano, je možné, že se návaly horka samy ztratí po menopauze, spoléhat se na to ale nelze. Návaly mohou být různě silné a trvat různě dlouho. Liší se od člověka k člověku.

U některých lidí mohou návaly přetrvat až do konce života a postižená je musí doživotně tlumit pomocí léků. Obvykle platí, že návaly, které trvají příliš dlouho, mají tendenci postupem času slábnout. Vždy se snažte dodržet doporučení svého lékaře. Informujte jej o jakýchkoliv změnách, kterých si všimnete.

 

Příčiny a spouštěče návalů horka

Spouštěč je nějaký vliv, který návaly horka spouští. Existuje množství různých faktorů a zdravotních stavů, které mohou vyvolávat záchvaty horka.

Mezi časté spouštěče návalů patří:

  • teplé počasí a pobyt v něm,
  • příliš vytopené prostředí,
  • kouření a nikotin, protože zužuje cévy, narušuje normální prokrvení a zvyšuje teplotu nad únosnou mez,
  • pití kávy a kofein, protože zrychluje srdeční tep a zvyšuje krevní tlak, co společně vede k návalům tepla,
  • alkohol, protože rozšiřuje cévy a směruje tok krve blíže k povrchu kůže (zarudnutí),
  • kořeněné potraviny a nápoje mohou zvyšovat srdeční tep a podporovat pocení,
  • silné a příliš upnuté oblečení, které omezuje proudění vzduchu a ochlazování těla, navíc podporuje pocení,
  • stres, který uvolňuje stresové hormony a ty pak zvyšují srdeční tep a tělesnou teplotu.

Pokud víte, kdy přesně a po čem je vám příliš teplo, snažte se těmto vlivům vyhýbat. Noste vzdušné oblečení a domácnost často větrejte, proti slunci se chraňte pokrývkou hlavy a zahalením zbytku těla, dráždivé potraviny nekonzumujte a ideálně ihned přestaňte kouřit a pít alkohol.

Lidé si obecně zažívají silnější návaly horka kvůli teplu ve svém okolí nebo kvůli zvýšené fyzické aktivitě. Pokud se u vás návaly objevují po sportu, nepřestávejte sportovat, protože sport je zvlášť prospěšný pro navození hormonální rovnováhy. Spíše si najděte takovou intenzitu cvičení, která vám nebude návaly horka zhoršovat.

 

Léčba menopauzálních návalů horka

Ačkoliv se vám dnes mohou zdát návaly horka jako „zaručený“ příznak menopauzy, kterému se nelze vyhnout, není to pravda. Existují domácí metody i pokročilejší léčba, pokud je příčina závažná.

Obecně existují 2 metody léčby a to užívání léků na předpis nebo vhodných doplňků stravy, které pomohou navodit hormonální rovnováhu a s ní i menopauzální komfort.

Doporučuji vám promluvit si o dostupných metodách se svým lékařem. Má podrobný přehled o vaší zdravotní anamnéze a stejně tak o lécích či doplňcích, které užíváte. Díky tomuto přehledu vám může předepsat vhodné léky přímo pro vás.

Za nejúčinnější jsou aktuálně považovány léky na předpis oproti volně dostupným léčivům a doplňkům. Ne každý postižený ale dostane předpis na léky, proto se někteří musí uspokojit s volně dostupnými doplňky stravy.

DOPORUČENÉ BYLINNÉ DOPLŇKY STRAVY PRO NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY A ZMÍRNĚNÍ NÁVALŮ HORKA:

  • České kapsle Proerecta WOMEN s obsahem drmku, macy a ženšenu pro ženy,
  • kapsle Proerecta LONG s obsahem macy, hořčíku, zinku a vitamínů pro muže.

proerecta proti nadměrnému pocení

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky přímo na stránce Proerecta.cz. Obchod vám doručí balík diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete cíleně navodit hormonální rovnováhu (a menopauzální komfort), která je nezbytná pro zmírnění negativních příznaků nerovnováhy včetně návalů horka.

 

Hormonální substituční terapie

Výraz substituční znamená, že podávaný lék nahrazuje účinek hormonů, které tělu scházejí. U menopauzálních žen jsou to hormony estrogen a progesteron, které je potřeba doplňovat.

Obnovení normálních hladin hormonů může tlumit návaly horka nebo je zcela eliminovat a s nimi také ostatní negativní příznaky nerovnováhy hormonů nebo přímo menopauzy.

Lékař bude při předepisování léčby postupovat podle toho, zda postižená má nebo nemá dělohu.

  • pokud pacientka dělohu má, doplňuje se jí estrogen a progesteron,
  • pokud pacientka dělohu nemá kvůli úrazu nebo operaci (totální hysterektomie), podává se jí pouze estrogen.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Hysterektomie: Odstranění dělohy z rizikových důvodů. Které to jsou?

hysterektomie

 

Nehormonální léčba

Lékař může předepsat i jiné léky, typicky některá antidepresiva (selektivní ihnhibitory zpětného vychytávání serotoninu). Ty mohou tlumit návaly horka nebo vás jich zcela zbavit. Lékař ale musí vždy zjistit konkrétní příčinu.

Z bezpečnostních důvodů nejmenuji žádné konkrétní značky. Byla bych nerada, pokud by je někdo sháněl bez předpisu a načerno. Mohou mít celou řadu negativních účinků. Přesně proto je vždy musí předepsat pouze a jenom lékař.

 

Doplňky stravy a vhodné potraviny

Z vhodných a bezpečných doplňků vybírám ty od české značky Proerecta. Obsahují účinné byliny a extrakty z nich pro navození hormonální rovnováhy a menopauzálního komfortu. Klikněte na odkaz a obchod vám případnou objednávku doručí diskrétně do 48 hodin.

Z dalších vhodných potravin a látek lze zmínit pupalkový olej, Ploštičník hroznatý a výrobky z něj, sóju a sójové produkty, luštěniny, semínka, zelenou listovou zeleninu a vitamín E nebo jeho bohaté zdroje (rostlinné oleje, ořechy, klíčky). Povšimněte si, že hormonální rovnováhu pomáhají navodit zejména rostlinné potraviny. Snažte se jich mít v jídelníčku pestrý výběr.

Předpokládá se, že rostlinné estrogeny (fytoestrogeny) v sóji a sójových výrobcích mají slabší, ale velmi podobné účinky jako estrogen, takže mohou tlumit návaly horka sice mírněji, než předepsaná léčiva, ale přirozeněji a bezpečněji pro tělo. Nejvyšší obsah fytoestrogenů se přikládá luštěninám, konkrétně sóji, fazolím, čočce a cizrně. Jelikož ale jde o základní potraviny, nelze je vnímat jako hormonální léčbu, na kterou již pacient potřebuje předpis.

 

Změny životosprávy proti návalům horka

I drobné změny životního stylu mohou tlumit návaly horka, jejich četnost a závažnost.

  • Oblékejte se do více vrstev, abyste mohli v případě záchvatů horka některé vrstvy sundat.
  • Byt či pracoviště zbytečně nepřetápějte, sežeňte si pokojový větrák a mějte k dispozici chlazené nápoje, ideálně ale čistou kohoutkovou vodu.
  • Obézní lidé mají silnější návaly než ti s normální váhou. Pokud máte nadváhu nebo přímo obezitu, snažte se zhubnout pomocí sportu a stravy. Váhu se snažte udržet.
  • Rozumné je ihned si odvyknout od kouření, alkoholu, kofeinu a dalších drog. Kuřáci a konzumenti alkoholu mají návaly obecně silnější.
  • Sport je velmi důležitý. Lidé se sedavým způsobem života si zažívají silnější návaly horka. Sport a pravidelný pohyb zároveň pomáhá tlumit ostatní nepříjemné příznaky menopauzy a přidružených stavů.

 

Jak zabránit nočním návalům horka a nočnímu pocení?

Návaly horka vás mohou budit a bránit vám v klidném spánku. Kvůli silnému pocení mnozí postižení nespí a trpí nespavostí (insomnií) nebo jinou spánkovou poruchou.

Aby se vám spalo lépe, v noci jste se nebudili a mohli se konečně normálně vyspat:

  • udržujte ložnici dobře vyvětranou,
  • nemějte silné pyžamo,
  • snažte se pravidelně cvičit, abyste se dostatečně unavili a přes noc spali,
  • aspoň 4 hodiny před spaním nepijte kofeinové ani alkoholické nápoje, zároveň nepijte moc vody, aby se vám v noci nechtělo na malou,
  • před spaním si dejte teplou sprchu nebo koupel, protože studená voda by vás spíše probrala,
  • vypijte na noc sklenici teplého mléka, které podporuje spánek díky látce tryptofan.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Noční pocení: Nejčastější příčiny a léčba, díky které konečně usnete bez návalů horka.

noční pocení

 

Jak se v menopauze vyrovnat s negativními náladami?

Návaly horka se u menopauzálních žen objevují s negativními náladami a zhoršeným duševním stavem (stres, úzkosti, deprese, hněv). Tyto emoce jsou běžné, protože menopauza zhoršuje kvalitu života ženy a nepříjemné duševní stavy jsou toho logickým důsledkem.

Je ale normální mít tyto příznaky. Menopauza mění tělo i psychiku a tyto změny mohou být náhlé a výrazné. Kdykoliv vás začnou vaše příznaky jakkoliv omezovat v běžném fungování, řešte stav s lékařem.

Špatné nálady a myšlenky se můžete pokusit zahnat:

  • Najděte si zálibu, při které si oddechnete a zklidníte se. Je na vás, jaký koníček to bude, ale velmi účinná je třeba jóga, meditace, pomalé dechové cvičení nebo cokoliv vás dovede zklidnit.
  • Všechny případné léky užívejte vždy podle předpisu. Předepisujícího lékaře informujte o případných vedlejších účincích, poud máte podezření, že mají původ právě v léku (zkontrolujte příbalový leták).
  • Neizolujte se sama doma a obklopte se rodinou nebo svými přáteli. Je dobré, pokud si máte s kým popovídat a aspoň na chvíli odklonit pozornost od nepříjemných návalů horka.
Máte vlastní zkušenost s návaly horka? Víte, co vám je spouštělo, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví bez návalů horka.
menopauza

Leave a Reply