Hyperprolaktinémie: Zvýšený prolaktin zhorší plodnost, libido i erekci

Hyperprolaktinémie označuje stav zvýšené hladiny hormonu prolaktinu v krvi. Porucha ohrožuje ženy i muže a nejčastěji se vyskytuje u lidí mladších 40 let.

Nejčastější příčinou abnormálně vysokého prolaktinu je nezhoubný (benigní) nádor na hypofýze (podvěsek mozkový). Mezi další příčiny patří některé další zdravotní stavy nebo užívání léků proti jiným nemocem.

V článku si vyjmenujeme další možné příčiny hyperprolaktinémie, typické příznaky, zdravotní rizika, která může vyvolat a metody léčby.

hyperprolaktinémie

 

Co přesně je hyperprolaktinémie?

Hyperprolaktinémie je nežádoucí zdravotní stav definovaný zvýšenou hladinou hormonu prolaktinu k krvi. Stav sice není život ohrožující, značně ale ohrožuje plodnost postižených žen i mužů.

Nejčastější příčinou je nezhoubný nádor prolaktinom na podvěsku mozkovém (hypofýza). Tento nádor produkuje zvýšené množství prolaktinu.

Ojediněle se může jednat o jinou příčinu, která zvyšuje hladinu prolaktinu, jehož produkci může podpořit užívání některých léků nebo některé další nemoci.

 

Co přesně je prolaktin?

Prolaktin je hormon zodpovědný za vývoj mléčných žláz v prsní tkáni, produkci mléka (laktogenezi) a schopnost kojit. Prolaktin je tak důležitější pro kojící ženy, ale své úkoly má i v mužském organismu.

U mužů prolaktin reguluje funkce dalších pohlavních hormonů a udržuje zdraví rozmnožovací soustavy. Zároveň ovlivňuje libido a tvorbu spermií (spermatogenezi). I muži potřebují zdravou hladinu prolaktinu.

Prolaktin v těle produkuje hypofýza a tedy podvěsek mozkový. Dále je prolaktin produkován centrálním nervovým a imunitním systémem, dělohou a mléčnými žlázami. I mužské prsní žlázy produkují prolaktin, ale v mnohem menší míře než u žen. Jeho hlavní funkcí je regulace hormonálních procesů, nikoliv produkce mléka.

U mužů a u žen, které nejsou těhotné ani nekojí, je hladina prolaktinu normálně nízká. U žen hladina roste během těhotenství a nejvyšší je právě během kojení, kdy musí maminka produkovat dostatek mateřského mléka pro své děti.

  • muži mají méně než 20 nanogramů prolaktinu na mililitr krve,
  • netěhotné a nekojící ženy mají hladinu pod 25 ng/ml krve,
  • těhotné a kojící ženy mají hladinu prolaktinu mezi 80 až 400 mg/ml krve.

MĚJTE PŘEHLED: Prolaktin: Mužům po něm rostou prsa a slábne erekce, ženy bez něj neotěhotní ani nenakojí mimino.

prolaktin

 

Jak častá je hyperprolaktinémie a koho nejčastěji postihuje?

jak častá je hyperprolaktinémie?

Hyperprolaktinémie postihuje zhruba 1 % celkové populace

Hyperprolaktinémie se nejčastěji objevuje u lidí mladších 40 let a logicky postihuje zejména ženy. U dětí je hyperprolaktinémie vzácná, co znamená, že postihuje méně než 1 % z nich.

Vzácná je rovněž u dospěláků, protože celkový výskyt je pod 1 % populace. Hormon prolaktin uvolňuje nezhoubný nádor na hypofýze (prolaktinom).

Ze 100 000 lidí má tento nádor asi 30 žen a přibližně 10 mužů.

DOPORUČENÉ BYLINNÉ DOPLŇKY STRAVY PRO NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY:

  • Proerecta WOMAN s obsahem drmku, ženšenu a maky pro ženy.
  • Proerecta LONG s macou, extraktem z hroznových semen a minerály pro muže.

Obsažené byliny podporují správnou produkci hormonů a pomáhají bránit hormonální nerovnováze způsobenou zvýšenou produkcí prolaktinu.

proerecta pro podporu sexuálního libida

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky přímo na stránce Proerecta.cz. Případnou objednávku vám e-shop doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned si tak můžete cíleně navodit hormonální rovnováhu a tím se bránit před negativními příznaky zvýšené hladiny prolaktinu.

 

Příznaky hyperprolaktinémie

Upozorňuji, že mnozí postižení nemají žádné specifické nebo citelné příznaky. Svůj stav si tak mnohdy vůbec neuvědomují a poruchu odhalí až některý z rutinních rozborů krve.

Ti, kteří příznaky zaznamenali, nejčastěji hlásili:

Mezi další příznaky hyperprolaktinémie podle pohlaví patří:

Hyperprolaktinémie u žen: Hyperprolaktinémie u mužů:
 

 

 

Příčiny hyperprolaktinémie

Nejčastější příčinou je produkce prolaktinu v nádoru na hypofýze (v prolaktinomu). Produkci hormonu mohou stimulovat některé léky, některé nemoci nebo jiné nádory na hypofýze.

V některých případech se lékařům nepovede odhalit přesnou příčinu a tehdy mluvíme o idiopatické hyperprolaktinémii. Ta obvykle zmizí sama od sebe, ale nelze se na to spoléhat předem. Vždy je rozumné podstoupit lékařem doporučenou léčbu.

 

Prolaktinom

Nejčastější příčina hyperprolaktinémie. Lidé s prolaktinomem si na sobě mohou všimnout i dalších příznaků:

  • bolesti hlavy různé intenzity podle velikosti prolaktinomu, který tlačí na okolní struktury a nervy,
  • nevolnost až zvracení, když nádor tlačí na mozkové centrum zvracení,
  • problémy se zrakem nebo zdvojené vidění kvůli tlaku na optické nervy,
  • problémy s čichem až ztráta čichu kvůli tlaku na čichové nervy,,
  • otoky a bolesti v dutinách, protože nádor vyvíjí tlak na okolí a zhoršuje funkce odvodnění.

 

Jiné nádory na hypofýze

V hypofýze se mohou utvořit i jiné nádory a to včetně těch zhoubných (benigních), i když je to poměrně vzácné. Nádory mohou být mnohem větší, než nezhoubný prolaktinom. Tyto nádory mohou bránit správné produkci dopaminu, který by jinak bránil nadměrné produkci prolaktinu.

Hyperprolaktinémii může navíc způsobit i léčba nádorů v blízkosti hypofýzy ozařováním.

 

Některé léky

Zvýšenou produkci prolaktinu může potlačit hormon dopamin. Proto léky, které snižují nebo brání v produkci dopaminu, mohou zároveň nepřímo zvyšovat produkci prolaktinu.

Mezi léky, které ovlivňují produkci dopaminu a tím zvyšují hladinu prolaktinu, patří:

Pokud máte podezření, že vám některé léky způsobují negativní vedlejší příznaky, stav vždy nahlaste lékaři, který vám je předepsal. Může změnit dávkování nebo předepsat jiný lék. Hladina prolaktinu by se měla vrátit do normálu a stabilizovat se již po 4 dnech od vysazení léku. Jejich léčivé účinky jsou ale nadřazené možným negativním účinkům, proto jakékoliv změny v užívání hlaste předepisujícímu lékaři. Nic nevyřazujte bez jeho vědomí.

Zároveň se podívejte do příbalového letáku léků, které nyní užíváte, zda neuvádějí hyperprolaktinémii nebo její příznaky v rámci vedlejších účinků.

 

Jiné nemoci

Hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy): Stav snižuje produkci tyroxinu, kvůli čemu roste hladina tyreotropin-uvolňujícího hormonu a ten podporuje produkci prolaktinu v hypofýze.
Onemocnění ledvin: Narušují odbourávání prolaktinu z krve, čímž v krvi roste jeho hladina.
Pásový opar: Způsobuje zánět a poškození nervů v okolí hypofýzy, čímž může zvýšit produkci prolaktinu.
Poranění hrudní stěny: Narušuje nervové cesty, čímž může nepřímo ovlivňovat produkci prolaktinu.
Syndrom polycystických vaječníků PCOS u žen: Vyvolává nerovnováhu hormonů, které nadměrně stimulují produkci prolaktinu.
Cushingův syndrom: Zvýšená hladina kortizolu ovlivňuje hormonální rovnováhu a správnou regulaci prolaktinu v těle
Nelsonův syndrom: Nadměrná produkce adrenokortikotropního hormonu stimuluje nadledviny ke zvýšené produkci kortizolu a tím omezuje správnou regulaci prolaktinu v těle

Tabulka dalších možných zdravotních příčin hyperprolaktinémie

 

Existuje prevence před vznikem hyperprolaktinémie?

Bohužel aktuálně neexistují žádné preventivní kroky, které by dovedly zabránit hyperprolaktinémii. Nádor prolaktinom je v mnoha případech zděděný a člověk se tak s předpokladem jeho vzniku narodí.

Pokud o někom ze své rodiny víte, že trpěl prolaktinomem nebo přímo hyperprolaktinémií, informujte o tom lékaře. Pokud se u vás prolaktinom zatím neutvořil, lékař vás může poslat na genetické testování, aby riziko vzniku nádoru včas zachytil.

 

Jak lékař diagnostikuje hyperprolaktinémii?

Pokud si na sobě všimnete uvedených příznaků nebo jiných, je rozumné zajít aspoň za praktickým lékařem. Udělá jednoduchý krevní test a v případě potřeby vás doporučí k jinému specialistovi. Sledujte si zejména své sexuální libido, problémy s otěhotněním nebo oplodněním partnerky, abnormální menstruace nebo problémy s erekcí. Následně zajděte k praktickému lékaři, případně gynekologovi, sexuologovi nebo endokrinologovi.

V první řadě budou důležité výsledky krevních testů. Pokud zjistí vysokou hladinu prolaktinu, lékař může diagnostikovat hyperprolaktinémii a začne se zajímat o konkrétní příčinu. Budete potřebovat podstoupit další testy a vyšetření, kvůli kterým vás může lékař doporučit k řadě různých specialistů.

 

Léčba hyperprolaktinémie

Jelikož možných příčin hyperprolaktinémie existuje celá řada, léčba se bude odvíjet od primární příčiny. Někteří postižení s velmi slabými nebo žádnými příznaky léčbu obvykle nepotřebují.

Pacienti s diagnostikovaným prolaktinomem již léčbu obvykle potřebují. Léčba tehdy může spočívat v:

  • Podávání léků (tzv. agonistů dopaminuléků napodobujících účinky dopaminu) účinně snižuje hladinu prolaktinu a působí také na zmenšení prolaktinomu. Tato léčba je obecně nejpoužívanější.
  • Operace: Pokud se nepovede prolaktinom zmenšit pomocí léků, lékař může doporučit chirurgické odstranění nádoru, pokud je to možné.
  • Radiační terapie: Pokud léky ani operace nepomohou, vzácně lze doporučit ozařování nádoru. Tato léčba se předepisuje pouze ojediněle z důvodu, že nádor leží v těsné blízkosti mozku.

Pokud byla příčinou snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza), léčba bude spočívat v doplňování syntetického hormonu štítné žlázy. Díky tomu by měla hladina prolaktinu klesnout na bezpečnou úroveň.

Pokud hyperprolaktinémii vyvolaly některé léky, lékař vám může pozměnit dávkování nebo lék zcela vyměnit.

 

Jaký je výhled na další život s hyperprolaktinémií?

Výhled na další život je dobrý i navzdory prolaktinomu. Výskyt je obecně vzácný a léčba je obvykle účinná a úspěšná.

Hyperprolaktinémie není život ohrožující stav. Nicméně její negativní důsledky v podobě problémů s plodností, neplodnosti, nepravidelných menstruací nebo erektilní dysfunkce již mohou znatelně omezovat život postižených. Snažte se dále komunikovat se svým lékařem a dodržet všechna jeho doporučení.

NEZAPOMEŇTE, že hormonální rovnováhu u žen i u mužů pomohou navodit české rostlinné kapsle značky Proerecta WOMEN pro ženy a LONG pro muže. E-shop Proerecta.vz vám je doručí diskrétně do 48 hodin.

proerecta pro podporu sexuálního libida

 

Co jsme zjistili o hyperprolaktinémii?

Hyperprolaktinémie je zvýšená hladina hormonu prolaktinu. Obvykle je dobře léčitelná.

Nejčastější příčinou je nezhoubný nádor prolaktinom na mozkové hypofýze. Ten lze léčit léky, operací nebo ozařováním.

Pokud by se ale nádor nezačal léčit včas, může způsobit problémy s plodností až neplodnost, abnormální menstruace, snížené erotické libido nebo erektilní dysfunkci.

Pokud pociťujete vyjmenované příznaky nebo jakékoliv jiné, doporučuji vám zajít aspoň za praktickým lékařem.

Máte vlastní zkušenost s hyperprolaktinémií? Jak se u vás porucha projevovala, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví s hormony vždy v rovnováze.

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

 

Leave a Reply