Myom na děloze má až 80 % žen. Ne vždy o něm ale vědí.

Myom na děloze je častý nerakovinný nádor, který roste ve vnitřních tkáních dělohy nebo na ní.

Myom na děloze nezpůsobuje nepříjemné příznaky každé postižené. Pokud se ale příznaky objeví, typicky jde o silné vaginální krvácení, bolesti zad, břicha a pánevní oblasti, problematické a příliš časté močení nebo bolesti při sexu nebo masturbaci.

Pokud jsou děložní myomy malé, v mnoha případech nevyžadují léčbu. Pokud jsou ale rizikově velké, lze je léčit pomocí léků nebo je chirurgicky odstranit. Léčba je zaměřena hlavně na zmírnění nepříjemných příznaků.

Hned na začátek vás mohu ubezpečit, že myom v děloze není příznakem rakoviny dělohy. Pokud vám ale lékař myomy na děloze našel, je vhodné, aby vás nadále pravidelně vyšetřoval. Jak myomy rostou, mohou začít vyvolávat další negativní příznaky a zdravotní komplikace.

V článku se podíváme na příznaky, příčiny vzniku děložních myomů, na další možné komplikace a léčebné metody.

myom na děloze

VÍTE, ŽE myom na děloze (také leiomyom, děložní fibroid nebo myomatóza dělohy) je nezhoubný nádor, který není důsledkem rakoviny?

Myom na děloze je tvořen svalovou a pojivovou tkání. Myomy mohou mít různou velikost a mohou se utvořit na různých místech v těle. Právě na děloze se myomy utvářejí nejčastěji.

Kromě dělohy se mohou myomy objevit i jinde v těle, kde je přítomna svalová nebo pojivová tkáň, a tedy například v trávícím traktu nebo v kůži.

Pokud si na sobě všimnete jakýchkoliv neznámých a podezřelých kožních výrůstků, je velmi rozumné nechat je zkontrolovat kožním lékařem. Existují i různé rakovinné (zhoubné) útvary, které běžný laik na pohled nerozezná.

 

Co přesně je myom na děloze?

Myom na děloze je výrůstek tvořený svalovou a pojivovou tkání. Roste na vnějších nebo vnitřních stěnách dělohy, zároveň může prorůstat až do vnitřních vrstev. Ve většině případů jsou myomy v děloze nerakovinné (nezhoubné) povahy. Zároveň jde o nejčastější nerakovinný nádor u žen.

Myom na děloze vypadá jako hladký hrbolek. Pokud jde o stopkatý myom, tvarem připomíná houbu.

Děložní myomy vyvolávají různé negativní příznaky jako těžké, bolestivé a nepravidelné vaginální krvácení. U některých žen se ale nerozvinou žádné, případně jsou natolik mírné, že si jich postižená ani nevšimne.

 

Kde přesně na děloze myom roste?

Myomy mohou vytvářet srůsty, což jsou shluky několika myomů, stejně tak mohou růst samostatně jako houby v lese. Velikost jednotlivých fibroidů začíná na 1 mm. Pokud se začnou shlukovat, mohou vytvářet až 20centimetrové pásy. Povedlo se zaznamenat dokonce masivní shluky děložních myomů velké 30 centimetrů. Lze tak tvrdit, že myom na děloze může mít velikost od zrníčka rýže až po vodní meloun.

myom na děloze, druhy

Vlevo větší shluk myomů, vpravo jednotlivé myomy různé velikosti

 

Typy myomů na děloze

Myomy se dělí podle toho, kde přesně se v děloze nacházejí:

Intramurální myom: Roste ve stěně dělohy. Jsou nejčastější a obvykle nezpůsobují potíže.
Submukózní myom: Roste pod vnitřní výstelkou dělohy směrem ze stěny do vnitřní dutiny.
Subserózní myom: Roste pod vnější výstelkou dělohy. Tento typ je větší, než ostatní.
Stopkatý myom: Vzácný typ připomínající houbu. K děloze se připojuje stopkou a jeho vrchol je širší podobně jako u hub. Může vyrůstat do břišní i děložní dutiny současně.

Tabulka druhů děložních myomů

typy děložních myomů

 

Jak častý je myom na děloze?

jak častý je myom na děloze?

Děložní myomy jsou nejčastějším nerakovinným typem nádorů u žen. Statisticky až 80 % všech žen, které mají dělohu, bude mít někdy během života děložní myomy. Mnohdy jsou ale velmi malé a nezpůsobují negativní příznaky. Postižené o nich tak mnohdy vůbec netuší a zjistí je až lékař při jiném gynekologickém vyšetření.

O ženách s dělohou píši z důvodu, že některé pacientky již dělohu nemají a byla jim chirurgicky odstraněna v rámci hysterektomie.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Hysterektomie: Odstranění dělohy z rizikových důvodů. Které to jsou?

hysterektomie

 

Příznaky myomu na děloze

Malinké děložní myomy obvykle nevyvolávají žádné citelné příznaky. Stejně tak obvykle nevyžadují léčbu a lékař vás bude chtít pouze pravidelněji kontrolovat.

Myomy ale mohou kdykoliv růst a zvětšovat se o zhruba až 1 cm za rok. Proto jsou pravidelné kontroly u lékaře velmi důležité. Myom o velikosti zrnka rýže může za rok narůst do velikosti lískového oříšku a tehdy již mohou být příznaky mnohem výraznější. Myomy mohou vyrůst náhle a rychle nebo růst pomalu, ale dlouhodobě. Jejich růst stimuluje hlavně zvýšená hladina estrogenu a progesteronu.

Tyto větší myomy na děloze již mohou vyvolávat:

Tyto příznaky zeslábnou nebo se úplně ztratí s nástupem menopauzy. Hladina hormonů zodpovědných za růst myomů (zejména estrogenu) přirozeně klesá, takže růst již postupně nemá co podporovat.

 

Příčiny růstu děložních myomů

Přesná příčina růstu myomů na děloze zatím není zcela pochopena. Vědci a lékaři se ale domnívají, že hlavní roli hrají hormony estrogen a progesteron, respektive jejich nerovnováha.

Myom v děloze postihuje nejčastěji ženy v reprodukčním věku. V tomto věku jsou hladiny jmenovaných hormonů na nejvyšší úrovni a podle dostupných studií je právě tato zvýšená hormonální aktivita hlavní příčinou růstu děložních myomů. Upozorňuji, že jejich hladina roste výrazně i během těhotenství.

Po nástupu menopauzy hladiny hormonů klesají a s nimi slábne i růst a příznaky děložních myomů.

 

Rizikové faktory vzniku děložních myomů

Lékaři zatím neznají úplně všechny spouštěče, nicméně riziko růstu myomů na děloze je vyšší u žen, které:

  • mají nadváhu nebo jsou obézní (snažte se zhubnout a udržet si zdravou váhu),
  • mají výskyt děložních myomů v rodinné anamnéze (zeptejte se žen z vaší rodiny),
  • zatím neměly děti,
  • začaly menstruovat předčasně (dříve než před 9. rokem),
  • již jsou v menopauzálním věku, ale do menopauzy zatím nevstoupily.

Co se týče prevence vzniku myomů v děloze, žádná bohužel neexistuje. Riziko jejich vzniku můžete snížit zdravým životním stylem, udržením si zdravé váhy a pravidelnými gynekologickými vyšetřeními.

 

Jak lékař diagnostikuje myom na děloze?

Lékař mnohdy diagnostikuje myom na děloze během rutinního gynekologického vyšetření, takže je určitě nepodceňujte. Postižené často navštíví lékaře kvůli velmi silnému krvácení nebo kvůli dalším příznakům abnormální menstruace. Pokud se obáváte právě děložního myomu, sdělte své obavy lékaři.

Existuje hned několik vyšetření:

Ultrasonografie: Zobrazení dělohy pomocí zvukových vln.
Magnetická rezonance MRI: Zobrazení dělohy pomocí rádiových vln a magnetů.
Počítačová tomografie CT: Zobrazení dělohy pomocí rentgenových snímků.
Hysteroskopie: Zavedení hysteroskopu (hadička s kamerou a světlem) přes pochvu a děložní čípek až do dělohy
Hysterosalpingografie: Injekční vstříknutí kontrastního roztoku a zobrazení dělohy pomocí rentgenových snímků.
Sonohysterografie: Vstříknutí fyziologického roztoku do dělohy a její zobrazení na počítači.
Laparoskopie: Zavedení laparoskopu s kamerou k děloze přes malý řez v podbřišku.

Tabulka vyšetřovacích a diagnostických testů pro zjištění myomu na děloze

 

Léčba děložních myomů

Léčba myomů bude záviset na jejich velikosti, počtu, umístění a na příznacích, které vyvolaly. Pokud žádné příznaky nepociťujete a lékař na vyšetření zjistí pouze malé myomy, možná zatím žádnou léčbu potřebovat nebudete. Tehdy bude rozumné chodívat na vyšetření pravidelně, takže poslechněte svého lékaře.

Pokud ale negativní příznaky pociťujete, lékař nastaví léčbu podle:

  • celkového množství myomů na děloze,
  • jejich velikosti,
  • jejich polohy,
  • závažnosti příznaků.

Léčba se bude snažit přizpůsobit vašemu plánu mít dítě v budoucnosti. Vždy se jej proto zeptejte, zda a v jaké míře může myom v děloze těhotenství ohrožovat.

 

Léky na děložní myomy

Ještě než vám lékař nějaké léky předepíše, informujte jej o všech lécích a doplňcích, pokud nějaké užíváte.

Léky proti bolesti: Volně prodejné léky tlumí menstruační bolesti a nepohodlí.
Doplňky stravy se železem: Vhodné v případě, že nadměrné krvácení vyvolalo chudokrevnost (anémii).
Antikoncepční pilulky: Tlumí silné krvácení, krvácení mezi menstruacemi a také silné menstruační křeče.
Agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin: Zmenšují myomy na děloze. Pokud je přestanete užívat, myomy mohou znovu narůst.

Tabulka léků pro léčbu myomů na děloze

DOPORUČENÝ DOPLNĚK S OBSAHEM ŽELEZA: České kapsle Blendea Železo + Vitamín C.

Železo pomáhá kompenzovat krevní ztráty, které myomy na děloze obvykle způsobují. Přidaný vitamín C napomáhá a zvyšuje vstřebávání železa z doplňků, ale také ze stravy. Vitamín C tak zvyšuje biodostupnost železa a podporuje jeho vstřebávání v trávící soustavě.

Blendea Železo + Vitamín C

Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky přímo na e-shopu. Blendea.cz vám doručí balíček do 48 hodin. Ihned tak můžete zmírnit případné krevní ztráty způsobené nadměrným krvácením kvůli myomu na děloze.

 

Operace děložních myomů

Větší myomy na děloze mohou vyžadovat chirurgické odstranění. Lékař musí vždy zvážit i vaši touhu po dalším dítěti. Některé operace schopnost otěhotnět zachovají, některé bohužel ne.

Operace odstranění myomů se nazývá myomektomie. Podle rozsahu, velikosti a polohy myomů lékař zvolí některý z myomektomických postupů.

Pokud máte v budoucnosti zájem o dítě, lékař vám dělohu ponechá. Pouze z ní vyoperuje rizikové myomy.

Hysteroskopie: Lékař do dělohy zavede tenký hysteroskop s kleštičkami na konci. Pomocí něj myomy vyřízne a vyjme ven.
Laparoskopie: Lékař se k myomům dostane nástrojem přes drobné řezy v podbřišku.
Laparotomie: Lékař vytvoří jeden velký řez do břicha a myomy vyjme přes otvor.

Pokud o další dítě zájem nemáte, lékař vám může odebrat část nebo celou dělohu.

Hysterektomie: Totální hysterektomie a tedy odstranění celé dělohy je jedinou metodou, jak se myomů v děloze trvale zbavit. Kde není děloha, tam nemají děložní myomy na čem růst. Hysterektomie se provádí v případě velmi velkých myomů nebo extrémně silného krvácení. Dělohu lze odstranit přes pochvu nebo laparoskopicky.
Embolizace děložních myomů: Do cév zásobujících myomy v děloze vpraví lékař malé kuličky (emboly). Ty blokují přívod krve do myomů. Metoda myomy zmenší a zmírní jejich příznaky. Omezení krve a kyslíku je postupně „vyhladoví“ a zahubí.
Radiofrekvenční ablace: Menší myomy jsou ozařovány mikrovlnnou energií. Metoda je vhodná pro pacientky s menšími myomy, které zatím neprošly menopauzou.

Upozorňuji, že jakákoliv operace nebo zásah do organismu může mít různá zdravotní rizika, nejčastěji infekce, záněty a pooperační krvácení. Riziko představuje i anestezie.

Některé operace postižené navíc zabrání v dalších těhotenstvích. Pokud absolvujete myomektomii a tedy odstranění pouze myomů, pravděpodobně budete muset rodit císařským řezem.

 

Lze vůbec s myomy na děloze otěhotnět?

Ano, ve většině případů dovedete otěhotnět i navzdory myomům na děloze. Pokud víte, že je máte, ale i přesto otěhotníte, spolupracujte s lékařem na vytvoření monitorovacího plánu. Těhotenství totiž zvyšuje hladiny hormonů zodpovědných za růst myomů. Samotné těhotenství tak může být příčinou rychlejšího růstu myomů.

Větší myomy mohou vyvolat tyto komplikace:

  • zvýšené riziko nutnosti porodit císařským řezem, protože plod je kvůli myomům v nesprávné poloze,
  • zvýšené riziko předčasného porodu, protože myomy deformují děložní dutinu a tlačí na plod,
  • odtržení (abrupce) placenty, protože myomy mohou oslabit a poškodit napojení placenty na dělohu.

NEZAPOMEŇTE, že ztráty krve kvůli nadměrnému krvácení můžete kompenzovat pomocí doplňku Blendea Železo + Vitamín C. Blendea.cz vám balíček doručí do 48 hodin.

Blendea Železo + Vitamín C

 

Co jsme zjistili o myomu na děloze?

Myomy na děloze jsou velmi časté a někdy v průběhu života se utvoří až u 80 % žen, které mají placentu. Jde o nejčastější ženský nerakovinný nádor.

Myomy mohou být malé a nezpůsobovat komplikace ani příznaky. Vlivem působení hormonů mohou ale rychle růst, zejména v plodném věku a během těhotenství.

Větší myomy se projevují silným vaginálním krvácením, bolestmi a pocity tíhy nebo tlaku v břiše.

Léčba spočívá v užívání léků, ozařování nebo chirurgickém odstranění myomů z dělohy. Léčba se bude odvíjet podle rozsahu myomů, velikosti a polohy.

Jedinou 100% léčbou je totální hysterektomie a tedy úplné odstranění dělohy. Pokud si přejete otěhotnět, dále již komunikujte se svým lékařem. Je velká šance, že otěhotníte a porodíte zdravé dítě i navzdory myomu v děloze.

Máte vlastní zkušenost s děložními myomy? Jak jste na ně přišla, jak se projevovaly, jak jste se léčila a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví bez myomu na děloze.

 

DÁLE ČTĚTE: Rakovina dělohy: Nepředvidatelná nemoc postihne 1900 Češek ročně.

rakovina dělohy

 

Leave a Reply