Placenta praevia (vcestné lůžko) blokuje plodu cestu při narození

Placenta praevia (česky vcestné lůžko) je rizikový stav v těhotenství, kdy placenta blokuje nebo leží velmi blízko hrdla dělohy a tím brání miminku v cestě ven z pochvy. Stav ohrožuje zdraví matky i dítěte, zároveň také hladký průběh porodu. Placenta je tehdy umístěná abnormálně nízko v děloze, čímž plodu blokuje průchod.

Placenta praevia se typicky projevuje silným krvácením zejména ve druhé polovině těhotenství. Nejčastějším vyřešením stavu je porod císařským řezem.

V článku se podíváme, jak se vcestné lůžko projevuje, proč vlastně stav vzniká a jak přesně ohrožuje zdraví matiky a dítěte.

placenta previa

VÍTE, ŽE placenta praevia může být jedním z důvodů rizikového těhotenství? Vzniklé krvácení může ohrožovat život matky i plodu, může vyžadovat vyvolání (indukci) předčasného porodu nebo porodu císařským řezem.

Latinské slovo „praevia“ znamená „předcházející“ nebo „před„. „Praevia“ označuje stav, kdy se placenta nachází před, blízko nebo nad děložním hrdlem. Výraz „placenta praevia“ lze volně přeložit jako „placenta před (děložním hrdlem).

 

Co přesně je placenta praevia?

úplná placenta previa

Všimněte si, jak placenta brání plodu v dosažení hrdla dělohy. Na obrázku vidíte úplnou placenta praevia.

Placenta praevia je rizikový nežádoucí stav, kdy placenta těhotné blokuje část nebo celý děložní čípek. Stav se objevuje typicky ve druhém nebo až třetím trimestru těhotenství.

Placenta je dočasný orgán, který se v děloze vyvine až s těhotenstvím. Je to vak, který plod přes pupeční šňůru vyživuje, dodává mu kyslík a stejnou cestou odvádí nečistoty a oxid uhličitý. Za normálních okolností placenta čípek dělohy neblokuje, takže plodu nebrání v narození. Pokud placenta začne děložní čípek blokovat, dochází ke zvýšenému těhotenskému i porodnímu riziku.

Placenta roste společně s plodem. V raném těhotenství je placenta malá. Ve třetím trimestru a tedy mezi 28. až 40. týdnem těhotenství se placenta přesouvá do horní části dělohy tak, aby za normálních okolností nebránila plodu v cestě. K přesunu placenty by mělo dojít normálně. Pokud se tak ale nestane, lékař může diagnostikovat vcestné lůžko, kdy se plod nemůže bez pomoci dostat ven z dělohy.

MĚJTE PŘEHLED: Délka těhotenství týden po týdnu. Jak bude probíhat a jak dítě poroste?

délka těhotenství

 

Typy placenta praevia

Lékaři aktuálně rozeznávají tyto 3 typy placenta praevia. Všechny tři mohu vyvolat silné vaginální krvácení během těhotenství i porodu. Pokud se vcestná placenta sama neztratí, lékař z důvodu rizika masivní ztráty krve obvykle přistoupí k porodu císařským řezem.

Marginální placenta praevia: Placenta leží na okraji děložního čípku. Sice se jej dotýká, ale plně jej neblokuje. Tento typ se obvykle vyřeší sám i bez pomoci lékaře ještě před termínem narození dítěte.
Částečná placenta praevia: Placenta částěčně zakrývá čípek dělohy, ale pořád jej plně neblokuje.
Úplná placenta praevia: Placenta kompletně blokuje hrdlo dělohy a znemožňuje plodu bezproblémový průchod. Tento stav se obvykle sám neztratí a je nezbytný zákrok lékaře.

Tabulka typů vcestného lůžka

 

Jak časté je vcestné lůžko?

jak častá je placenta previa?

Vcestné lůžko se objevuje v 1 z 200 těhotenství

Placenta praevia je vzácná komplikace, protože se vyskytuje statisticky „pouze“ v 1 z 200 těhotenství. Vzácná je z důvodu, že se vyskytuje v méně než 1 % těhotenství. Za vzácné těhotenské komplikace se nepovažují ty s výskytem nad 1 % případů.

Lékař vcestné lůžko odhalí obvykle na ultrazvukovém vyšetření někdy během druhého trimestru těhotenství.

 

Jaký je rozdíl mezi placenta praevia a abrupcí placenty?

Placenta praevia překrývá část nebo celý děložní čípek. Placenta je tehdy v abnormální poloze, ale stále je připojená k děloze a plní většinu svých úkolů.

Abrupce placenty označuje její odtržení od dělohy. Kvůli abrupci významně narůstají těhotenská i porodní rizika. Která to jsou jmenuji v článku pod odkazem níže.

Oba stavy ale vyvolávají abnormální vaginální krvácení během těhotenství i během porodu. Bez lékařského vyšetření si je může postižená lehce splést.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Abrupce placenty: Odtržení ohrožuje plod i matku.

abrupce placenty

 

Příznaky placenta praevia

Placenta praevia a tedy vcestné lůžko se typicky projevuje:

  • sytě červeným vaginálním krvácením, které se objevuje zpravidla ve druhé polovině těhotenství a může se dočasně na pár dnů zastavovat a znovu spouštět (toto krvácení nemusí doprovázet žádná podezřelá bolest),
  • mírnými křečemi v oblasti břicha a zad.

Silné krvácení je důsledkem toho, jak se tělo těhotné snaží připravit na porod. Ve třetím trimestru se čípek dělohy ztenčuje a ubývá. Pokud se jej ale dotýká nebo jej přímo blokuje placenta, právě ztenčení čípku může za výsledné krvácení.

Krvácení lze očekávat i při porodu a po něm. Děložní čípek se tehdy otevírá, aby se dítě mohlo narodit. Po otevření čípku může dojít k roztržení cév spojujících dělohu s placentou, čeho důsledkem může být významné krvácení.

Upozorňuji však, že některé ženy s vcestnou placentou nemusí mít žádné podezřelé vaginální krvácení. Tehdy obvykle pociťují pouze mírné křeče. Je velmi vhodné řešit s lékařem jakékoliv podezřelé krvácení nebo bolesti.

VIDEO (YouTube, anglicky): Vysvětlení placenta praevia

 

Příčiny a rizikové faktory vcestného lůžka

Konkrétní příčina vzniku placenta praevia bohužel není známá. Existuje ale několik rizikových faktorů, které riziko výskytu zvyšují. Těm, kterým se dovedete vyhnout, se ve vlastním zájmu snažte vyhnout.

Kouření cigaret, užívání drog Škodliviny z cigaret mohou během těhotenství zhoršovat vývoj placenty. Kouření zhoršuje prokrvení dělohy a placenty, což může porušit její uchycení. To zvyšuje riziko, že se placenta nesprávně uchytí v dolní části dělohy. Nikotin a drogy zužují cévy v děloze, což může rovněž vést k problémům se správným uchycením placenty.
Věk matky nad 35 let S přibývajícím věkem dochází k významnějším změnám prokrvení dělohy, kvůli čemu může dojít k nesprávnému uchycení placenty. Pamatujte, že ideální věk pro otěhotnění je mezi 20 až 30 lety.
Více přechozích těhotenství Opakovaná těhotenství a porody zjizvují děložní sliznici a zvyšují riziko vzniku děložních abnormalit, čímž omezují volné místo pro uchycení placenty.
Očekávání několikaterčat Více plodů znamená větší objem dělohy a silnější tlak na děložní sliznici, v důsledku čeho může dojít k problému se správným umístěním placenty.
Operace dělohy, císařské řezy, dilatace a kyretáže Tyto zákroky mohou poškozovat výstelku dělohy, což má vliv na správné uchycení placenty.
Děložní myomy Nerakovinné útvary na děloze překážejí uchycení placenty, zároveň mohou deformovat tvar dělohy.

Tabulka rizikových vlivů pro vznik vcestné placenty

 

Jaké zdravotní komplikace může placenta praevia vyvolat?

Dopady placenta praevia na plod: Dopady placenta praevia na matku:
 

  • nízká porodní hmotnost v důsledku problémů s termoregulací a přibíráním na váze kvůli zhoršeným funkcím placenty,
  • respirační problémy v důsledku nedostatečně vyvinutých plic,
  • předčasný porod, pokud je krvácení příliš silné a je nezbytné porodit císařským řezem.
 

  • kriticky vážné krvácení během těhotenství, porodu nebo po něm,
  • potřeba předčasného porodu kvůli nadměrné ztrátě krve,
  • vedlejší účinky ztráty krve jako chudokrevnost, kriticky nízký krevní tlak (hypotenze), dušnost a problémy s dechem, výrazné zblednutí pokožky,
  • odtržení (abrupce) placenty před narozením dítěte, což zhoršuje nebo brání zásobení plodu živinami a kyslíkem. Okamžitá lékařská pomoc je nezbytná.

Tabulka možných zdravotních dopadů na zdraví plodu i matky s placenta praevia

Placenta praevia obvykle nebývá příčinou potratu. K samovolnému potratu dochází při ztrátě těhotenství do 20. týdne. Lékaři ale diagnostikují vcestné lůžko až po 20. týdnu, takže je velmi málo pravděpodobné, že by bylo právě vcestné lůžko příčinou potratu.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Samovolný potrat: Co to vlastně je a proč se děje spontánně?

samovolný potrat

 

Jak lékař diagnostikuje placenta praevia?

K lékaři se vydejte, pokud v průběhu těhotenství, zejména v jeho druhé polovině, zaznamenáte výrazné krvácení nebo slabší bolesti v oblasti pánve, břicha a zad. Pokud je krvácení kritické, je vhodné jít na pohotovost.

Lékař zjistí vcestné lůžko na standardním předporodním (prenatálním) ultrazvukovém vyšetření zhruba ve 20. týdnu těhotenství. Pokud lékař vcestné lůžko diagnostikuje, pacientka podstoupí před porodem několik ultrazvukových vyšetření, aby lékař věděl, kde se placenta právě nachází a jak závažně blokuje čípek dělohy.

Kromě vaginálního ultrazvuku pomocí zavedení sondy do pochvy může lékař doporučit také utrazvuk břicha. Tehdy vidí plod i placentu bez toho, aby musel do pochvy vkládat ultrazvukovou sondu.

Oba typy ultrazvuku zobrazí lékaři snímky plodu a placenty na počítači. Až zjistí, jak velká část děložního čípku je zablokovaná placentou, doporučí adekvátní léčbu. Pokud případ není závažný, s léčbou může počkat. V některých případech se placenta praevia ztratí sama od sebe, nelze se na to ale spoléhat.

 

Léčba placenta praevia

Léčba vcestné placenty se odvíjí od:

  • míry krvácení postižené,
  • gestačního věku dítěte (doba od začátku poslední menstruace do aktuálního okamžiku těhotenství, která udává, jak dlouho je dítě v děloze),
  • polohy plodu a placenty,
  • celkového zdravotního stavu matky a plodu.

Cílem léčby je zajistit, aby postižená rodila co nejblíže k termínu. Pokud vyvolá placenta praevia kritické krvácení, první možností léčby se obvykle stává porod císařským řezem. Je ale možné, že se vcestná placenta někdy ztratí i sama.

Obvykle však platí, že čím pokročilejší těhotenství je, o to nižší je šance, že se placenta spontánně posune v děloze výše. V tom čase je již plod veliký a děloha široká, což placentě ztěžuje pohyblivost.

Pokud pacientka významně nekrvácí a placenta pokrývá pouze část čípku dělohy, lékař ji může důkladně pozorovat a s léčbou čekat. Do té doby ale doporučí následovné:

  • omezit fyzicky namáhavou práci a cvičení, aby se placenta dále neposouvala,
  • zůstat v klidu na lůžku doma,
  • dočasně vyřadit sex, masturbaci, používání erotických hraček a některých hygienických pomůcek,
  • pravidelně absolvovat všechny předepsané ultrazvuky nebo jiná vyšetření.

Pokud pacientka krvácí výrazně a lékař potvrdí závažnější stupeň vcestného lůžka, dále může doporučit:

  • zůstat na lůžku v nemocnici,
  • užívání léků pro pozdržení porodu (tokolytika),
  • injekční podávání léků pro zrychlení vývoje plic dítěte,
  • krevní transfuzi v případě významného krvácení,
  • porod císařským řezem, pokud je krvácení extrémně silné a dítě by jinak nebylo možné zachránit.

 

Existuje prevence před placenta praevia?

Bohužel neexistují žádné preventivní kroky, které by zcela zabránily vzniku placenta praevia.

  • Určitě je ale vhodné snažit se vyhýbat rizikovým faktorům a to zejména kouření, pití alkoholu a užívání drog.
  • Zároveň je rozumné rozhodnout se a porodit dítě mezi 20 až 30 lety. Mladším a starším matkám totiž hrozí rizikové těhotenství a těhotenské komplikace.

Bohužel neexistuje žádný lék ani operace, která by vcestné lůžko vyléčily. Cílem lékaře je hlavně odrodit dítě co nejblíže termínu porodu. Pokud vám lékař vcestnou placentu diagnostikoval, vždy dodržujte jeho doporučení.

 

Placenta praevia a často kladené otázky FAQ

Narodí se mi kvůli placenta praevia dítě předčasně?
Je to možné podle závažnosti problému. Lékař se pro předčasný porod rozhodne podle míry krvácení, polohy placenty a gestačního věku dítěte.

Po 36. týdnu těhotenství již je vhodná doba pro vykonání císařského řezu nebo vyvolání porodu. Vždy ale mluvte se svým lékařem.

Lze mít normální vaginální porod i s placenta praevia?
Pokud se placenta pouze dotýká děložního čípku, ale neblokuje jej, lékař může být pořád schopný dítě odrodit normálně.
Musím kvůli placenta praevia rodit císařským řezem?
Porod císařským řezem lékař obvykle vyhodnotí jako nejbezpečnější možnost.

Lékař má obvykle císařský řez naplánovaný předem, ale pokud by bylo vaginální krvácení náhle příliš silné, může doporučit nouzový nebo-li krizový císařský řez.

Může se placenta praevia znovu vrátit s dalším těhotenstvím?
Ano, placenta praevia se může vrátit s dalším těhotenstvím. Její výskyt je často důsledkem anatomických změn v děloze, které mohou přetrvat do dalšího těhotenství.
Způsobuje placenta praevia dítěti vrozené vady?
Je poměrně neobvyklé, že by vcestná placenta způsobila nějaké vrozené vady.

Pokud by se ale dítě narodilo předčasně, takový předčasný porod již může způsobit některé negativní dopady jako nízkou porodní hmotnost nebo nedostatečně vyvinuté plíce.

Má placenta praevia vliv na pozdější plodnost postižené?
Vcestné lůžko neovlivňuje šance na další otěhotnění. Pokud ale znovu otěhotníte, existuje až 4,8% riziko, že se placenta praevia objeví znovu.
Mohu s placenta praevia cvičit a fyzicky se namáhat?
Nechci mluvit za vašeho lékaře, ale je velmi pravděpodobné, že vám na nějaký čas doporučí nesportovat a nijak se fyzicky nenamáhat. Aspoň během kritických chvilek odpočívejte v klidu na lůžku.

Nevhodný je rovněž sex, masturbace a zavádění erotických hraček nebo hygienických pomůcek do pochvy.

 

Co jsme zjistili o placenta praevia?

Placenta praevia je těhotenská komplikace, kdy placenta částečně nebo úplně zakrývá děložní čípek. Bez pomoci lékaře by se dítě nedostalo ven z dělohy a nemohlo se spontánně narodit.

Pokud lékař zachytí stav včas, neměl by způsobit vážnější zdravotní komplikace a porod by měl proběhnout normálně. Pokud by ale stav vyvolal komplikace, může být nezbytný porod císařským řezem. Doporučuji vám vždy poslechnout svého lékaře. Pouze on má podrobný přehled o vašem zdravotním stavu a míře závažnosti vcestného lůžka.

Placenta praevia se sice může ztratit i sama, ale pokud vám ji lékař již diagnostikoval, doporučuji nespoléhat se na to a dodržet všechna doporučení lékaře.

Máte vlastní zkušenost s placenta praevia? Jak se stav projevoval, jak jste zvládla těhotenství a jak se vám s miminkem vede dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a bezproblémové porody bez placenta praevia.

 

Další články o přípravě a průběhu těhotenství

Preejakulát (kapičky lásky): Jaký má význam a lze z něj otěhotnět?
Otěhotním, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Jak dlouho trvá otěhotnění po sexu? Dá se podpořit? Jak poznám, že jsem těhotná?
Progesteron potřebujete pro otěhotnění i porod. Jaké jsou příznaky nedostatku a jak jej zvýšit?
Otěhotnění po potratu: Jaká je šance a je takové těhotenství bezpečné?

 

Leave a Reply