Polyhydramnion označuje zvýšené množství nebo-li objem plodové vody během těhotenství. Pokud je polyhydramnion mírný, obvykle nevyvolává negativní příznaky a těhotné ani plodu obvykle nezpůsobuje zdravotní komplikace.
Závažnější případy polyhydramnionu již léčbu mohou vyžadovat. Plodové vody je tehdy až příliš mnoho, takže může omezit prostor, který plod potřebuje pro růst a vývin, zároveň může způsobovat zdravotní komplikace matce.
VÍTE, ŽE závažnější polyhydramnion může být příčinou rizikového těhotenství?
Pokud by lékař stav neošetřil včas, mohl by způsobit nežádoucí změny polohy plodu, předčasné prasknutí a odtok plodové vody, utržení (abrupci) placenty nebo dokonce vyvolat předčasný porod. Polyhydramnion ohrožuje i matku, protože může vyvolat těhotenskou cukrovku.
Co přesně je polyhydramnion?
Polyhydramnion je nežádoucí stav, kdy má žena během těhotenství zvýšený objem plodové vody.
Plodová voda je pro plod životně důležitá. Obklopuje plod v děloze a chrání jej před nárazy, díky čemu se může poměrně volně pohybovat. To je důležité pro normální vývoj kostí a svalů.
Pokud je plodové vody moc, plod se nemůže tak dobře pohybovat a to může způsobit vrozené vývojové vady či různé deformace. Plodová voda plod zároveň chrání před působením infekcí a udržuje stálou teplotu.
Polyhydramnion je vzácný stav a vyskytuje se zhruba v 1 % všech těhotenství
Polyhydramnion se objevuje typicky ve druhé polovině těhotenství, ale může se objevit i dříve ve zhruba 16. týdnu. Pokud je polyhydramnion pouze mírný, obvykle nezpůsobí komplikace ani výrazné negativní příznaky. Z toho důvodu je rozumné absolvovat všechna předporodní (prenatální) vyšetření, aby lékař zachytil polyhydramnion včas. Pokud jej potvrdí, bude vás důkladně sledovat a zjišťovat, zda se stav nezhoršuje a nevyžaduje léčbu.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Délka těhotenství týden po týdnu. Jak bude probíhat a jak dítě poroste?
Kolik plodové vody mám normálně mít během těhotenství?
Objem plodové vody záleží na tom, jak dlouho je žena těhotná. Plodová voda se začíná tvořit přibližně 12 dnů po početí. Objem plodové vody dosahuje své maximum mezi 34. až 36. týdnem těhotenství (800 ml). Poté začne množství přirozeně klesat (cca 600 ml).
Příznaky polyhydramnionu
Příznaky jsou mnohdy pouze mírné a těhotná si jich ani nevšímá. Tehdy je množství plodové vody mírně zvýšené, ale ne natolik, aby ohrožovala těhotenství a zdraví plodu nebo matky.
Pokud si na sobě všimnete těchto příznaků, znamená to, že je již polyhydramnion v pokročilejším stadiu:
- pocit zvláštního napětí v žaludku, podezřelé křeče a kontrakce, protože polyhydramnion zvětšuje dělohu a zvyšuje napětí, co dráždí svaly, žaludek a celou břišní oblast,
- pálení žáhy nebo kyselý reflux, protože děloha tlačí na žaludek a žaludeční kyselina se vrací do jícnu,
- dušnost a problémy s dýcháním, když polyhydramnion tlačí na plíce a bránici, čímž snižuje plicní kapacitu,
- zácpa a problémy s defekací, když zvětšená děloha tlačí na střeva a omezuje jejich pohyblivost (střevní peristaltika), kvůli čemu má stolice ztížený průchod,
- časté močení, protože děloha tlačí na měchýř a snižuje jeho kapacitu,
- otoky vulvy a tedy vnějšího genitálu kvůli zvýšenému tlaku na cévy v oblasti pánve a hromadění tekutin ve tkáních,
- otoky končetin.
Jak děloha roste kvůli nadbytku plodové vody, začíná tlačit na okolní orgány a tedy plíce, žaludek, močový měchýř a konečník. Právě zvýšený tlak kvůli rostoucí děloze je příčinou vyjmenovaných příznaků. Čím je plodové vody více, tím větší je děloha a o to větším tlakem působí na své okolí.
Lékař může získat podezření na polyhydramnion, pokud se na těhotenském vyšetření zjistí:
- že je vaše děloha větší, než by měla být podle gestačního věku (odhadované stáří plodu v děloze těhotné ženy),
- problém zjistit srdeční tep u plodu,
- problém nahmatat plod v děloze.
Příčiny polyhydramnionu
Mírné případy polyhydramnionu jsou mnohdy idiopatické. Znamená to, že lékaři nedokážou zjistit žádný konkrétní důvod pro zvýšený objem plodové vody a příčina zůstává neznámá.
Středně těžké a těžké případy polyhydramnionu mohou mít tyto příčiny:
- Plod kvůli nějaké vrozené poruše nepolyká plodovou vodu. Za normálních podmínek ji plod polyká a jde o důležitou součást normálního vývoje. Konzumace plodové vody plodu pomáhá ve vývoji trávící soustavy a ledvin, zároveň udržuje její normální objem.
- Matčina krev obsahuje zvýšené množství krevního cukru (glukózy) kvůli cukrovce získané ještě před nebo až po otěhotnění (těhotenská cukrovka).
- Těhotenství s jednovaječnými dvojčaty. Oba plody mohou mít zvýšený objem plodové vody, a jelikož oba produkují moč, která se míchá s plodovou vodou, její objem může abnormálně narůstat.
- Jiná krevní skupina u matky a plodu. Na vzájemný konflikt 2 různých krevních skupin v matčině těle může plod reagovat vytvářením plodové vody v rámci zvýšeného stresu a anémie. To může vést k polyhydramnionu.
- Problém se srdeční frekvencí plodu. Abnormální srdeční frekvence narušuje proudění krve v placentě, co může zhoršit produkci a vstřebávání plodové vody. Plod obvykle reaguje zvýšením produkce moči a objem plodové vody tak narůstá.
- Infekce plodu. Infekce vyvolává zánětlivou reakci a ovlivňuje funkce placenty, kvůli čemu dochází k problému s regulací objemu plodové vody.
Jaké zdravotní komplikace může polyhydramnion vyvolat?
Zvýšený objem plodové vody v děloze tlačí na okolní orgány a tím může vyvolat různé těhotenské komplikace.
Polyhydramnion bývá vážnější, pokud se objeví v raném těhotenství. Plodová voda se tehdy hromadí déle a ke konci těhotenství jí může být výrazně mnoho. Samotná plodová voda plodu nijak neblíží ani jej nemůže otrávit. Nicméně kde je hodně vody, tam vzniká tlak a ten již zdraví plodu ohrožuje.
Polyhydramnion může způsobit:
- nutnost porod uměle vyvolat (indukovat),
- spontánní předčasný porod před 37. týdnem těhotenství,
- odtržení placenty (abrupce),
- výrazné poporodní krvácení,
- prolaps pupeční šňůry (vyhřeznutí jedné nebo několika kliček pupeční šňůry),
- nežádoucí změny polohy plodu, kdy by při porodu nevycházel hlavičkou, ale nohama napřed,
- potrat a narození mrtvého dítěte.
Kdy mám zajít za lékařem?
To, že máte polyhydramnion, vám lékař již pravděpodobně sdělil na některém předporodním vyšetření. Pokud se objevil až později nebo máte nové a neobvyklé příznaky, je vhodné zajít za lékařem. Mezi tyto příznaky patří pocity plnosti břicha, které tlačí a zdá se, že se stále zvětšuje neúměrně s růstem plodu.
Jak lékař diagnostikuje polyhydramnion?
Lékař vám nejdříve důkladně změří břicho a hodnoty porovná s průměrem. Podle toho odhadne, zda je děloha abnormálně zvětšená.
Dále vám udělá ultrazvukové vyšetření, aby se podíval dovnitř dělohy. Pokud zjistí, že máte polyhydramnion, může vás doporučit k dalším specialistům.
Zároveň může doporučit některá další vyšetření:
- ultrazvukové vyšetření srdce a oběhové soustavy plodu (fetální echokardiografie),
- nezátěžový test srdeční frekvence plodu v klidovém stavu,
- biofyzikální profil plodu pro kontrolu jeho svalového napětí, pohybů a dýchání,
- amiocentéza a tedy odběr vzorku plodové vody pro posouzení vrozených poruch plodu,
- glukózový provokační test pro zhodnocení, jak dobře plod reaguje na glukózovou zátěž podanou matce, aby se odhalily možné příznaky těhotenské cukrovky nebo jejího vlivu na plod.
Co očekávat, pokud mi lékař diagnostikoval polyhydramnion?
Po diagnóze polyhydramnionu vás lékař bude častěji a důkladněji kontrolovat. Absolvujete více ultrazvukových nebo dalších potřebných vyšetření.
Nicméně vaše schopnost porodit dítě bez problémů by se neměla lišit od porodů bez polyhydramnionu. Během porodu bude lékař sledovat srdeční tep plodu aby zjistil, zda si neprochází příliš silným stresem. Při porodu z vás může vytéct abnormální množství plodové vody. Lékař se ihned po narození ujistí, zda jste vy a děťátko v pořádku.
Většina žen nebude mít žádné závažné těhotenské komplikace kvůli zvýšenému objemu plodové vody. Stejně tak se většina dětí narodí zdravá.
Mírný polyhydramnion by neměl nijak závažně působit na zdraví plodu. Ve vážnějších případech vyvolaných cukrovkou může být plod příliš veliký na standardní vaginální porod. Někdy lékař musí dítě porodit předčasně a porod vyvolat (lékařsky indukovat), jindy je potřebný porod císařským řezem. Doporučuji vám vždy poslechnout doporučení vašeho lékaře, protože pouze on zná váš zdravotní stav a závažnost polyhydramnionu.
Léčba polyhydramnionu
Opakuji, že mírné případy polyhydramnionu obvykle nevyžadují léčbu. Léčit vás nebudou ani v případě, že se objem plodové vody zvýší až na konci těhotenství krátce před porodem. Buďte ale připravená na to, že vás může kvůli polyhydramnionu lékař vidět a kontrolovat častěji.
Středně těžké a těžké případy již léčbu vyžadují. Pokud závažnější polyhydramnion vyvolala třeba cukrovka, lékař se zaměří na léčbu cukrovky a tak podobně.
Jako další může lékař doporučit:
- odsát přebytečné množství plodové vody (amnioredukce nebo-li amniodrenáž),
- vyvolání (indukce) předčasného porodu obvykle mezi 37. až 39. týdnem těhotenství.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Předčasný porod: Proč k němu dochází a jaké má důsledky na zdraví dítěte?
Existuje prevence před polyhydramnionem?
Vzniku polyhydramnionu bohužel nelze nijak cíleně zabránit. Na rizikové faktory těhotná nemá žádný vliv.
Lze poradit pouze hlídat si hladinu glukózy v krvi v případě, že jste před otěhotněním nebo během něj začala trpět cukrovkou.
Dále již komunikujte se svým lékařem. Až zjistí konkrétní příčinu, doporučí vám adekvátní léčbu.
TIP NA VHODÝ DOPLNĚK STRAVY: České kapsle s důležitou kyselinou listovou od značky Blendea.
Kyselina listová je nezbytná pro správný vývoj plodu a funguje také jako prevence vrozených vad, zejména vad neurální trubice. Polyhydramnion může vyžadovat specifické léčebné metody, ale kyselina listová má pro zdraví plodu další nezávislé přínosy navíc.
Klikněte a podívejte se na účinky kapslí s kyselinou listovou. Případnou objednávku vám Blendea.cz doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s cílenou podporou správného vývoje plodu a normálního těhotenství.
Co jsme zjistili o polyhydramnionu?
Polyhydramnion je vzácná těhotenská komplikace a vyskytuje se v 1 ze 100 těhotenství. Mírné zvětšení objemu plodové vody obvykle nevyžaduje léčbu a nijak závažně neohrožuje zdraví těhotné ani plodu.
Typicky se polyhydramnion objevuje až v pozdějším těhotenství.
Lékař vás bude pečlivě sledovat na opakovaných prenatálních vyšetřeních. Pokud bude polyhydramnion závažný, lékař může doporučit vyvolání porodu nebo porod císařským řezem. Pokud ještě nenadešel čas porodu, lékař může přebytečnou tekutinu také odsát.
Polyhydramnionu se zbytečně nebojte. Většina případů skončila narozením zdravého dítěte.
Máte vlastní zkušenost s polyhydramnionem? Jak vás lékař léčil, jak jste zvládla porod a jak se vám s děťátkem vede dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a vždy pouze bezproblémová těhotenství i porody.
Další články o přípravě a průběhu těhotenství